De ce dorim intergrare în Europa? Ne trebuie?!

da sigur k ne trebu ......de ce nu .doar k mai intii trebu sa intram in nato ,sa moara ceva ofitzeri moldoveniprin IRAQ si AFGANISTAN pentru nishte cauze pe care doar americanii le shtiu,pun pariu k odata cu NATO si EU....urmatorul pas ar fi sa negociem cu americanii amplasarea unor anti-missile pe teritoriul nostru ....dupa care totu va merge struna .....the futur is bright the futur is orange ......
 
anonymus_xxx;217118 said:
da sigur k ne trebu ......de ce nu .doar k mai intii trebu sa intram in nato ,sa moara ceva ofitzeri moldoveniprin IRAQ si AFGANISTAN pentru nishte cauze pe care doar americanii le shtiu,pun pariu k odata cu NATO si EU....

Daca ai avea tu idee ce spagi astronomice au platit soldatii romani ca sa primeasca dreptul de a pleca in Afganistan sau Irak....

Daca RM ar intra in schema, cred ca moldovenii or sa isi vanda si un rinichi sa poata da spaga sa plece in Afganistan.
Asa ca nu stiu motivele americanilor, dar ofiterii aia au propriile lor motive sa se duca acolo, nu le duce tu mila.
 
anonymus_xxx;217118 said:
da sigur k ne trebu ......de ce nu .doar k mai intii trebu sa intram in nato ,sa moara ceva ofitzeri moldoveniprin IRAQ si AFGANISTAN pentru nishte cauze pe care doar americanii le shtiu,

Am auzit ca moldovenii raniti prin Afganistan o duc foarte bine.
 
Husky, de acord cu tine... UE nu are nevoie de un teritoriu instabil la granitele ei... si ar vrea MD si Ucraina... insa le este teama de Rusia. cel putin dupa reactia UE la razboiul din Georgia, credeam ca este evident pt toata lumea. se pare ca unii vor sa traiasca in negare si sa creada ca Mama Rusia ii pe patul de moarte. nu-i nimic, sa le lasam aceasta iluzie :)

stalele blatice nu au fost rusificate nici pe vremea URSS, si dupa destramare, acestea au fost foarte clare in pozitia lor fata de Rusia. asa ca influenta rusa acolo este mai mult decat slaba si rusii si-au indreptat atentia spre tari mai simplu de controlat... multa lume crede ca au cedat, eu cred ca nu le-a pasat :) acum insa le pasa ca prea se apropie dusmanul de zona ei de influentsa :) de asta a devenit atat de incisiva. iar UE tace mac, ca doar robinetul la gaze ii in mainile lui Putin :)
 
adrenalina;217154 said:
Husky, de acord cu tine... UE nu are nevoie de un teritoriu instabil la granitele ei... si ar vrea MD si Ucraina... insa le este teama de Rusia.

Pai vezi ca la MD ti-ai raspuns singura. Nu are nevoie de teritorii instabile.

Si la fel si cu Ucraina. Care este un stat destul de artificial, care oricand poate fi spart in bucati. Rusii bat apropouri de astea mai tot timpul. Ca sa nu mai aducem aminte de juma` de tara care e rusofila 100% nevrand de a face cu UE sau cu Vestul in general.

Europei intr-adevar ii cam tremura fundul acum, dar RM si Ucraina nu le-ar lua nici daca le i le da Rusia cadou.
 
Back
Top