dictsionar 'moldovenesc-romanesc'

<off
redneck,

esti tu cel ce atribuie vorbe care nu-mi apartin :)

gaseste tu unde eu as fi afirmat ca tu ai afirmat ca guevara a fost nimic .

am zis doar ca ati fi in stare s-o faceti(la mintea voastra). Si cred ca asa e. [cenzurat]-ule :)
 
offtopic.

In discutia despre Che Guevara au participat: coolgreetings, lia, xx si redneck.
Nici Lia si nici eu nu am scris ca Che Guevara e un nimic. Eu am afirmat ca a fost un terorist, instigator la ura si omoruri si ca e un erou fals.

Ca inotdeauna vii cu speculatii ieftine si te dai cu fundul la gard in lipsa de argumente. Observ ca ai trecut la injuraturi.
 
<off
da tie nu-ti pare ca necatand la tag-ul off noi oricum flame-uim tema?
eu in genere n-am zis nimic concret despre nici unul din voi. am zis ca ati fi in stare - si asta e parerea mea.
observi degeaba, n-a fost o cenzurare automata, ci am scris eu din start [cenzurat] ca nu-mi venea un epitet potrivit pentrut tine :)
 
din punct de vedere stiintific(in sensul acceptat de toti,nu de stati ) dictionarul asta e un fel de intruchipare a prostiei,prostia comunista in forma sistematizata sau poate mai bine e un borcan de comunism condensat...din punct de vedere comercial insa e probabil cea mai vanduta carte a anului,si cea mai discutata .herost(r)at(e)i oricum si-a castigat un "nume"in istorie..(daca asta dorea..)
 
Ma intereseaza daca au avut loc protesturi impotriva publicarii acestui dictsionar in Moldova sau nimeni nu a shtiut despre publicarea lui pina a fost prea tirziu?
Merci...
 
or fi protestat ei, da ca de obicei, mai mult cu condeiul :)
oricum, nu-s la curent, dar ma intereseaza si pe mine. astept comentarii.
 
Tasha said:
Ma intereseaza daca au avut loc protesturi impotriva publicarii acestui dictsionar in Moldova sau nimeni nu a shtiut despre publicarea lui pina a fost prea tirziu?
Merci...

:wtf: Adica daca au fost incercari de a supune cenzurii cartea lui stati? Ce vrei sa zici cu "a protesta impotriva publicarii" unei opere pe care n-ai citit-o? Cred ca intrebarea asta este fara sens, daca mai shi pretinzi ca esti pentru respectarea dreptului la opinie..... Mai cred ca la noi se confunda foarte multe lucruri... Critica unei opere (sau opinii, idei)... este considerata nu shtiu de ce ca manifestare a intolerantsei..... dar, paradoxal, pe de alta parte... se considera ca "protestul impotriva publicarii" unei cartsi este OK shi... democratic.... :roll:
 
Tasha said:
Ma intereseaza daca au avut loc protesturi impotriva publicarii acestui dictsionar in Moldova sau nimeni nu a shtiut despre publicarea lui pina a fost prea tirziu?
Merci...

pe 31 august de sarbatoarea limbii romane un barbat mai istet a ars in semn de protest acest dictionar in fatsa preshedentiei

iaka, unii protesteaza v niciku
 
Cezara, nu e nevoie sa CITESHTI un dictsionar ROMAN-MOLDOVENESC, ca sa-tsi dai seama ca nu are sens publicarea lui :-), vad ca eshti orbita de dorintsa de a ataca shi nu te prea gindeshti ce scrii. Am intrebat ceva ce m-a interesat. Daca nu ai un raspuns ca lumea, nu te mai obosi sa scrii. Shi de unde atita ostilitate?
 
Tasha said:
Cezara, nu e nevoie sa CITESHTI un dictsionar ROMAN-MOLDOVENESC, ca sa-tsi dai seama ca nu are sens publicarea lui :-), vad ca eshti orbita de dorintsa de a ataca shi nu te prea gindeshti ce scrii. Am intrebat ceva ce m-a interesat. Daca nu ai un raspuns ca lumea, nu te mai obosi sa scrii. Shi de unde atita ostilitate?

Inainte de a critica ceva, chiar daca este o absurditate evidenta, trebuie sa STII despre ce vorbesti. Mai ales cand e vorba de o chestiune atat de sensibila cum e chestiunea data. Nu stiu de ce vezi ostilitate in mesajul meu. Eu vad ostilitate in incercarea ta de a ne acuza de intolerantsa pe noi, cei care ne-am expus parerea (care nu intampltor exprima indignarea) despre ditsionarul acesta, nu asa, de flori de cuc, ci DUPA ce l-am "citit" (adica... am vazut ce prezinta, am comparat ce scrie stati in alte "opere" de ale lui cu ce scrie el in... :zzz: "expunerea de motive", am inceracat sa vedem daca exista necesitatea unei astfel de "inventsii"... am acordat o shansa omului - poate are dreptate omul :-? ... poate exista o BAZA pentru ca unul care pretinde ca e mare "savant" sa-shi manifeste ignorantsa...)...

... teorg... scuteste-ma de "sfaturi" despre ce sa scriu si ce nu. Da? Nu e treaba ta daca scriu sa nu, ce scriu, despre ce, ce termeni folosesc etc. Exista reguli pentru toata lumea aici.
 
cezaro, am auzit ca se scoate o carte cu denumirea 'comunizmul - viitorul lumios a R.Moldova'. Ce zici, o fi continand recete de bucatarie? :)
 
xx... deloc ciudata comparatzie... ba e kiar foarte intemeiata...
ai citit operele lui Drutza? cunosti ceva din viatza lui? conceptziile lui politice? ;)
 
da, eu printre altele am crescut pe "Biserica Alba" "Povara bunatatii noastre" "Ultima luna de toamna", etc. Le citeam din placere, acasa, si nu in cadrul programei scolare.
si ii cunosc biografia din scoala inca, faptul ca a trait la moskova, etc. In privinta conceptiilor sale - nu m-au interesat niciodata, pentru ca asta nu schimba cu nimic valoare operelor sale, dar totusi iata cum il caracterizeaza Cimpoi: "Prin caracteristicile ei esentiale opera lui Ion Druta... este in total o expresie a rezistentei spirituale si morale in fata a tot ce submineaza nationalul, umanul, sacrul."
Imho opera asta o sa supravietuiasca mai mult decat afrimatia aberanta a vreunui Grne de care prima data aud :)
 
V. Garnet, M. Cimpoi si altzi scriitori ai caror opinii au fost citate in articolul dat, sunt prieteni de familie... si ii cunosc de multzi ani...! De ce Garnet a facut comparatzia Stati-Druta? Raspunsul e simplu, Druta ca si Stati este un "maldavenist" cu tot ce implica "notziunea" data, doar ca intr-o forma mai lejera si ascunsa! :)
 
Da, Lelaina, de acord. Druta a fost inspiratorul "vanatorii de vrajitoare" din perioada agrarienilor, iar moldovenismul lui se deosebeste de al lui Stati numai prin faptul ca Druta este un personaj inteligent si de caracter, si nu-si permite sa scrie minciuni asa de bolovanoase cum isi permite "vasea portughezu" :wink: Moldovenismul lui Druta este mai degraba din ranchiuna decat din convingere. Iar opera sa din perioade mai timpurii contrazice in mare parte ceea ce sustine el acum. Are dreptate Garnet, referindu-se la "activitatile maiestrului" din prezent (conferinte despre apostoli, tot felul de scrisori deschise adresate Presedintilor RM), la fel cum are dreptate si Cimpoi, referindu-se la opera lui Druta... Altfel, cu toate diferentele dintre cele doua cercuri literare carora le apartin Garnet si Cimpoi, in problema "moldovenismului primitiv" ei sunt perfect de acord.
 
Back
Top