Dragostea sau Demnitatea?

vadim - demnitatea si bani sunt calcule, interes egoist, dragostea insa ne-a fost facuta cadou de cineva de sus cred ca, ca asa tinzand permanent spre calculatie nu prea aveam sa ne dam seama ca mai sunt lucruri frumoase in existenta asta a noastra
 
sunt deacord cu tine dar cit de fericit si de iubit vei fi daca nu vei avea bani mama masii lora de bani? eu nu zic ca cu banii poti cumpara iubirea iubirea adevarata dar cu ajutorul lor poti sa cumperi ceva frumos iubitei pentru a o face fericita sau ma greses
 
ideal banii trebuie sa vina cumva mai tarziu in relatie, undeva dupa dragoste, fiindca altfel asta sunt investitii pentru a obtine ceva in schimb - si anume de la fete stii ce doresc sa obtina baietii cel mai des. banii sunt in asa caz o sublimare a dorintei de a poseda ceva la ea - un sarut, un san un altceva :)
 
cear fi bine sa nu fie bani, sa vedem atunci ce vor face urozii care nustiu sa cucereasca o fata mas uita atunci la ei ce pot face ei fara bani si cum ar supravetsui :-?
 
Demnitatea ,Demnitatea si inca odata demnitatea dar adevarul este faptul ca pentru fiecare e diferit pina la urma depinde nu doar de persoana dar si de situatie, cit de mult nu ai incerca sa obtii un raspunc direct trebuie sa fii in primul rind singura directa.
 
nu cumperi orice cu bani,nu cumperi dragostea cuiva.Cu riscul de a repeta,consider ca cele doua fac o combinatie buna.Deci,Dragoste+Demnitate.
 
zorzonel;94035 said:
vadim - demnitatea si bani sunt calcule, interes egoist, dragostea insa ne-a fost facuta cadou de cineva de sus cred ca, ca asa tinzand permanent spre calculatie nu prea aveam sa ne dam seama ca mai sunt lucruri frumoase in existenta asta a noastra

Dumitu Bosco;215338 said:
Demnitatea ,Demnitatea si inca odata demnitatea dar adevarul este faptul ca pentru fiecare e diferit pina la urma depinde nu doar de persoana dar si de situatie, cit de mult nu ai incerca sa obtii un raspunc direct trebuie sa fii in primul rind singura directa.

Olga...;215341 said:
nu cumperi orice cu bani,nu cumperi dragostea cuiva.Cu riscul de a repeta,consider ca cele doua fac o combinatie buna.Deci,Dragoste+Demnitate.

am discutat aceasta tema pe alt forum si am ajuns la batai :) nu inteleg de ce combinati ideea de bani cu demnitatea? as pune altfel discutia, de unde pana unde dragostea si demnitatea se intalnesc? oare mai iubesti cand iti pierzi demnitatea? oare demnitatea isi are locul in dragoste ( cu conditia ca ambii se iubesc reciproc)? etc etc
 
sa-mi bag piciorul in demnitatea asta. tot timpul mi s-a parut o chestie ipocrita menita doar sa te salveze in anumite situatii. eu nu fac asta - eu am demnitate. sau altele ma rog.
rrr...
prejudecata, onoare, traditii, romeo si julieta si tragismul ista. dragoste e acolo unde nu simti nevoia de a te. hz. dar n-are nimic de a face cu demnitatea. aici toti sunt frumosi si prosti pt ceilalti.
 
Cand esti topit de dragoste pentru ea/el..demnitatea e un mod de ai demonstra k o /il iubesti si mai mult..cu demnitate-te dedici complet..
 
Demnitatea clar... Pe asta nu am pierdut-o pana acum, in aproape orice domeniu... Iubirea hmmm... Asta din cate vad ba vine ba se duce (vb doar din propria experienta)
Oricum odata ce ai ajuns in situatia sa alegi intre cele doua ceva nu merge in relatia aia... Asa ca ma intreb... odata ce iti pui intrebarea cata iubire RECIPROCA mai exista?
 
Back
Top