Drogurile?!

iuliana

New Member
Noroc. Sunt de parerea ca in Moldova apar tot mai multsi utilizatori de droguri. Balti este considerata capitala drogurilor, iar in Chisinau tot mai multsi prieteni de-ai mei au incercat macar o data - extazy, sau au fumat marihuana.
Ce parere aveti? Avetsi prieteni care sunt narcomani, sau singuri atsi avut asa o experientsa?
dzina.
 
Radium, consumul de droguri nu este rusnios, dar rau este. Cu cit mai mult narcomanii vor ascunde ca folosesc droguri, adica se vor rusina de asta, cu atit mai putin ajutor din partea societatii.

Narcomanii nu trebuie nimiciti, ci ajutati.
Narcomania nu e un capriciu, ci o boala a societatii, iar daca societatea nu-si va da seama de asta, boala nu va fi nicicind tratata.

De ce exista acest stereotip al narcomanului?
Deobicei toti considera ca narcomanii sunt niste infractori sau chiar criminali care ar fi in stare sa raneasca fizic pe cineva.
Nu este asa, deobicei, cei care incearca drogurile o fac din curiozitate sau din dorinta de a se distra si nu pentru a prinde curaj pentru un act de violenta.
 
Din pacate asa este si numarul creste cu pasi mari si e cam inspaimantator. Oameni ce credeti ca trebuie de facut?
 
Radium, astazi sa utilizezi drogurile nu e deloc rusinos ci dinpotriva, am prieteni care au inceput sa le foloseasca deoarece e "la moda".
 
Oamenii care consuma droguri nu sunt niste persoane pe care poti sa le convingi cu una cu doua; si la momentul in care ei deamu mai si devin dependenti de asta, atunci deamu trebuie de pus mana pe bat.
 
in Jurnal de Chisinau a aparut un articol interesant despre drogurile in moldova, desi timpenia cu "sa-si omoare parintii pentru un gram de marijuana" e cam ridicola.

in ceea ce priveste obiectia voastra impotriva drogurilor slabe, fac si eu o propunere: de ce nu se ilegalizeaza si alcoolul?

- foarte multi oameni, cind beau alcool, devin violenti si timpiti
- majoritatea oamenilor sub influenta marijuanei (a nu se confunda cu drogurile "grele") sunt intr-o stare relaxata si nu vor sa faca nimica.

ce preferati?

acelasi lucru cu tigarile, citi oameni care fumeaza marijuana stiti ca a luat cancer pulmonar?
 
cred ca trebuie de implicat acesti oameni in niste activitati interesante, care sa-i captiveze intr-atat, incat sa inceapa sa nu se mai gandeasca la droguri.
 
cat de mult nu te-ai stradui sai ajuti daca ei sunt indiferenti atunci sorry

pierderea e de partea lor :stop: :trup:
 
Eu am activat intr-un ONG unde lucram cu copiii pentru a le lamuri cat de periculoase sunt drogurile cred ca cev s-a primit din toata treaba asta in rest sunt de acord cu cei care cred ca asta este o boala
 
ca un adevarat consumator de droguri "slabe" va contrazic deoarece propria experienta imi raspunde la intrebari pe care nici in arta sau altceva nu le-am gasit . I rest my case !
 
drogul este drog. incercarea de a gasi o 'latura buna' a drogurilor este desigur interesanta, dar indiferent de ce nu ati gasi - drogul ramine drog si este RAU.
 
E complicat de spus ce circumstante te duce la folosire acestora dar de vina este tot societatea ...apare uneori ca o tendintsa de evadare din realitate sau in crize de personalitate !! :sad:
 
Nu am incercat shi sper nici sa nu ajung sa incerc drogurile.

Dar am auzit ca in unele state europene sa-ul legalizat drogurile.

Cit despre consecintele folosirii dorgurilor ce pot sa spun:
Sanatate distrusa
Viitor distrus.

Devii un nimeni, da in fine, fiecare are dreptul sa-si nenoroceasca viata si daca la sfaturile celor din jur nu reactzioneaza atunci de ce sa ne implicam ?
 
Back
Top