Este Iurie Rosca "tradator"

lia said:
Da, Roca a greit cnd nu a specificat c, dac comunitii i schimb poltica, va vota I cu ei.

Comunistii si-au schimbat discursul si au devenit pro-UE cu mult inainte de alegeri cind Rosca inca tipa in gura mare ca nu va vota cu comunistii.


Dar asta nu schimb nimic: Voronin i-a schimbat discursul, i Roca rebuia s fi fost ca s susin politica pro-rusului Urechean, numai pentru c a promis odat s nu voteze cu Voronin.

Rosca nu avea sa sustina politica lui Urechean daca n-ar fi votat cu Voronin. S-ar fi tinut de cuvint si nu si-ar fi inselat alegatorii !
Si repet: Voronin nu avea nevoie de voturile lingusitorului de Rosca ca sa ajunga din nou presedinte.
 
Agent-007 said:
In acest caz bre PPCD-istule de ce n-a refuzat Rosca postul de vice-speaker?
Oricit nu ati incerca sa-l aparati, Rosca e o k.urva care s-a dovedit a fi aliatul comunistilor...
Si asta o spun eu care eram sustinator al PPCD-ului cu un an in urma... Ati vazut cum a sarit ca arsa liutza dupa ce i-am atacat idolul-Rosca ? Ma acuza ca as fi votat pentru comunisti :lol:
Adevarul e ca Rosca s-a aliat cu comunistii si eu am tot dreptul sa-l acuz ca si-a inselat electoratul.

Ai tot dreptul, numai c i se poate replica:

1) Eti miop politic - asta n caz c eti bine intenionat;

2) Eti rusopupincurist - asta n cazul n care eti de rea credin, ceea ce ai dovedit din belug pe acest forum
 
Agent-007 said:
In acest caz bre PPCD-istule de ce n-a refuzat Rosca postul de vice-speaker?
Oricit nu ati incerca sa-l aparati, Rosca e o k.urva care s-a dovedit a fi aliatul comunistilor...
Si asta o spun eu care eram sustinator al PPCD-ului cu un an in urma... Ati vazut cum a sarit ca arsa liutza dupa ce i-am atacat idolul-Rosca ? Ma acuza ca as fi votat pentru comunisti :lol:
Adevarul e ca Rosca s-a aliat cu comunistii si eu am tot dreptul sa-l acuz ca si-a inselat electoratul.

Care este sensul de ate bate atit timp cu tendintele pro-ruse ale comunistilor de acum un an-pentru a-l sustine apoi sre a primi un post de vice speaker?
amu draga aghent spune-mi un lucru:de ce a sustinut rosca comunistii cind ei cu ajutorullui diacov treceau fara probleme?Ti-o spun eu - VORONIN S-A SCHIMBAT RADICAL.
daca PPcd/Rosca doreste intrarea noastra in ue,de ce sa nu-l ajute pe Voronin s-o faca.
O opozitie in vederea opozarii politicii lui voronin de ppcd ar insemna o nedorinta de a intra in ue,si o frinare a acestuiproces.
 
Filip_Antonio said:
Aici ai dreptate, dar dac interesul naional ctig, ce e mai bine?

NU mai era nevoie de lingusirea sau minciuna lui Rosca ca sa cistige interesul national. De ceva timp a fost destul de clar pentru toti ca politica dusa de Voronin e anti-Rusia si pro-UE dupa cum a fost declarat de atitea ori.
 
Agent-007 said:
NU mai era nevoie de lingusirea sau minciuna lui Rosca ca sa cistige interesul national. De ceva timp a fost destul de clar pentru toti ca politica dusa de Voronin e anti-Rusia si pro-UE dupa cum a fost declarat de atitea ori.

N-a fost linguire: sprijinul lui Roca a fost condiionat, iar Voronin a acceptat cele zece condiii, de care nu menionezi nimic. Sprijinul lui Diacov a fost necondiionat.
 
Agent-007 said:
Comunistii si-au schimbat discursul si au devenit pro-UE cu mult inainte de alegeri cind Rosca inca tipa in gura mare ca nu va vota cu comunistii.

i? Ce propui? S se fi desfiinat PPCD, pentru PCM i-a schimbat politica? Absurd!

Rosca nu avea sa sustina politica lui Urechean daca n-ar fi votat cu Voronin. S-ar fi tinut de cuvint si nu si-ar fi inselat alegatorii !
Si repet: Voronin nu avea nevoie de voturile lingusitorului de Rosca ca sa ajunga din nou presedinte.

Greit. Dac nu vota, nsemna c e de acord cu alegerile anticipate, pe care le dorea Urecheanu (I Moslcova). A mai spus cineva: mai e vorba de imaginea PPCD. Voronin este susinut acum de Occident, ca fiind o for antirus i pro-UE. Votul PPCD a fost menit s asigure Occindetul c PPCD nu i-a schimbat opiunile, ca BMD, ci rmne fidel valorilor europene.

P.S. i dac, la un moment dat, e nevoie s voteze (acioneze chiar) contra comunitilor (cum a mai votat sau acionat), pentru a menine acest curs, ce vei zice? Nu vedei ct de searbd e logica asta zopi-midrigneasc?
 
Sirb said:
Esti intr-atit de sigur ca "miscarea" realizata de Rosca "est tellement" mediocra ?

N-am avut niciodata incredere in Rosca si in gasca care ii este fidela in sanul PPCD-ului. Mai mult decat atat, PPCD-ul mi-a parut totdeauna o formatiune anacronica si primitiva, atat prin discurs cat si prin actiune. E adevarat ca PPCD-ul nu e singurul partid din RM care-mi inspira asemenea sentimente. DAR, oricare ar fi antipatia mea fata de un lider politic, nu ezit sa recunosc si sa pretuiesc cand acesta da dovada de inteligenta si virtuozitate politica. Vorba lui Plutarh despre artisti : " ne putem bucura de opera, dispretuind pe maestru".

Rosca insa e demn de dispret nu numai prin ceea ce este (vezi ultima lui magarie cu ziarul Timpul), ci si prin ceea ce a facut (sprijinul acordat lui Voronin). Pentru alegatorii lui, putini dar fideli si cu principii, tipul incarna o viziune unica pe esichierul politic moldav. Avea o nisa ideologica sigura, cum zic politologii, care putea fi usor largita, pana la vreo 18-20% din electorat, prin atenuarea unor excese programatice si o lejera modificare a discursului insotita de promovarea mediatica a unor cadre noi ale partidului. Ce a "obtinut" acum ? O eroziune dezastruoasa a electoratului sau traditional, fara speranta de a compensa aceasta pierdere prin atragerea unor alegatori de pe alte segmente politice ; a dezertat-vandut pozitia confortabila si promitatoare de dividende politice de opozant al puterii corupte ; din critic al deraparilor puterii, derapari economice si politice, a devenit partas la acestea, caci e naiv sa crezi ca odata cu intrarea lui Rosca in aparatul de stat, lucrurile vor lua radical o alta intorsatura ; a acceptat un post nestrategic, fara nici o pondere reala in ierarhia puterii de stat, dar care-l va face responsabil, ca participant la guvernare, de esecurile previzibile ale politicii lui Voronin. Caci chiar daca Rosca isi da demisia in urmatoarele luni, in urma unor conflicte cu maharii comunisti, el nu va reusi sa-si recupereze capitalul politic. De electoratul lui va fi perceput drept un capitan miop si jalnic care s-a lasat pacalit de clica voronista - moldovenii au un dispret instinctiv fata de prostovanii agresivi si infumurati - iar de ceilalti drept un cadavru politic molipsitor ce trebuie ocolit cu orice pret. Putem fi siguri ca comunistii vor face tot posibilul ca sa-l impinga pe Rosca catre demisie, o miscare abila din partea lor si care n-ar cere multe eforturi.
 
PPCD-ist said:
Care este sensul de ate bate atit timp cu tendintele pro-ruse ale comunistilor de acum un an-pentru a-l sustine apoi sre a primi un post de vice speaker?
amu draga aghent spune-mi un lucru:de ce a sustinut rosca comunistii cind ei cu ajutorullui diacov treceau fara probleme?Ti-o spun eu - VORONIN S-A SCHIMBAT RADICAL.
daca PPcd/Rosca doreste intrarea noastra in ue,de ce sa nu-l ajute pe Voronin s-o faca.
O opozitie in vederea opozarii politicii lui voronin de ppcd ar insemna o nedorinta de a intra in ue,si o frinare a acestuiproces.

1. Mai lasa-ma cu schimbarea radicala a lui Voronin! Eu ramin sceptic caci se stie ca "lupu-si schimba parul dar naravul...
2. Cu sau fara votul lui Rosca, Voronin ar fi ajuns presedinte... Iar in privinta ajutorului acordat de Rosca lui Voronin pentru intrarea in UE... nu era nevoie de lingusirea lui Rosca pentru asta... oricum o sa intre Moldova in UE la pastele calului

PS: toata aceasta galagie cu intrarea in UE n-a fost decit propaganda pre-electorala pentru partidulete ca sa mai adune ceva electorat...
Lasati-o mai moale cu "interesul national" si aderarea la UE la pastele calului... si nu depinde acest proces nici de Voronin , nici de Rosca ; asta o fost propaganda ieftina pentru a obtine cit mai multe voturi...
Pe de alta parte ma face sa rid modul in care va aparati "idolul" cu atita invesunare...
PS2: Politica e o k.urva cu mai multe fetze
 
Ce a "obtinut" acum ? O eroziune dezastruoasa a electoratului sau traditional, fara speranta de a compensa aceasta pierdere prin atragerea unor alegatori de pe alte segmente politice ; a dezertat-vandut pozitia confortabila si promitatoare de dividende politice de opozant al puterii corupte
;

Dac turb de mnie Mircea Kaa, s tii c e bine ce a fcut Roca. Dac mai aveam dubii, acum sunt sigur de asta.
 
Eu ramin sceptic caci se stie ca "lupu-si schimba parul dar naravul..

Nu e vorba de nrav, ci de DISCURS. Sunt lucruri diferite. Sau nu ai auzit de aceast noiune?
 
MirK said:
N-am avut niciodata incredere in Rosca si in gasca care ii este fidela in sanul PPCD-ului. Mai mult decat atat, PPCD-ul mi-a parut totdeauna o formatiune anacronica si primitiva, atat prin discurs cat si prin actiune. E adevarat ca PPCD-ul nu e singurul partid din RM care-mi inspira asemenea sentimente. DAR, oricare ar fi antipatia mea fata de un lider politic, nu ezit sa recunosc si sa pretuiesc cand acesta da dovada de inteligenta si virtuozitate politica. Vorba lui Plutarh despre artisti : " ne putem bucura de opera, dispretuind pe maestru".

Rosca insa e demn de dispret nu numai prin ceea ce este (vezi ultima lui magarie cu ziarul Timpul), ci si prin ceea ce a facut (sprijinul acordat lui Voronin). Pentru alegatorii lui, putini dar fideli si cu principii, tipul incarna o viziune unica pe esichierul politic moldav. Avea o nisa ideologica sigura, cum zic politologii, care putea fi usor largita, pana la vreo 18-20% din electorat, prin atenuarea unor excese programatice si o lejera modificare a discursului insotita de promovarea mediatica a unor cadre noi ale partidului. Ce a "obtinut" acum ? O eroziune dezastruoasa a electoratului sau traditional, fara speranta de a compensa aceasta pierdere prin atragerea unor alegatori de pe alte segmente politice ; a dezertat-vandut pozitia confortabila si promitatoare de dividende politice de opozant al puterii corupte ; din critic al deraparilor puterii, derapari economice si politice, a devenit partas la acestea, caci e naiv sa crezi ca odata cu intrarea lui Rosca in aparatul de stat, lucrurile vor lua radical o alta intorsatura ; a acceptat un post nestrategic, fara nici o pondere reala in ierarhia puterii de stat, dar care-l va face responsabil, ca participant la guvernare, de esecurile previzibile ale politicii lui Voronin. Caci chiar daca Rosca isi da demisia in urmatoarele luni, in urma unor conflicte cu maharii comunisti, el nu va reusi sa-si recupereze capitalul politic. De electoratul lui va fi perceput drept un capitan miop si jalnic care s-a lasat pacalit de clica voronista - moldovenii au un dispret instinctiv fata de prostovanii agresivi si infumurati - iar de ceilalti drept un cadavru politic molipsitor ce trebuie ocolit cu orice pret. Putem fi siguri ca comunistii vor face tot posibilul ca sa-l impinga pe Rosca catre demisie, o miscare abila din partea lor si care n-ar cere multe eforturi.

Mircea Kaag, de ce trreci sub tcere cele zece condiii puse de Roca i Serebrian i acceptate de Voronin? Nu-i convine desprinderea sau tentativa de desprindere a lui Voronin de Moscova? Consideri corect poziia lui Urecheanu care a cerut ajutorul Rusiei, n condiiile unei campanii isterice a autoritilor i presei de la Moscova?

De cnd te preocup pe tine, un romnofob fanatic, electoratul PPCD?
 
Tot vorbiti despre miopie, tre sa fie cu adevarat miop ba chiar mai mult tre sa fie putin retartad sa crezi ca bosorogi ca tovarasu voronin se pot skimba, cautati pe net sa vadeti ceo zis mai zilele trecute la bustul lui Lenin.
 
Filip_Antonio said:
Mircea Kaag, de ce trreci sub tcere cele zece condiii puse de Roca i Serebrian i acceptate de Voronin? Nu-i convine desprinderea sau tentativa de desprindere a lui Voronin de Moscova? Consideri corect poziia lui Urecheanu care a cerut ajutorul Rusiei, n condiiile unei campanii isterice a autoritilor i presei de la Moscova?

De cnd te preocup pe tine, un romnofob fanatic, electoratul PPCD?

Pi de ce s nu le treac cu vederea, dac e mai uor s "faci analiz" aa, dup ureche?
 
ntre Bine i Ru

Constantin Tnase

Sptmna trecut, colegul Ion Enache de la "Antena C" m-a ntrebat de ce sunt trist. Editorialele dumitale din aceast sptmn, a zis el, mi se par mai triste... I-am rspuns, glumind, c perioadele de tristee sunt acumulatoare de energii pentru viitoarele epoci de optimism.

... Dac e s vorbim serios, astzi, n dulcea, ruseasca, sovietica i comunista noastr Basarabie, exist tot mai puine motive de optimism. Presa reacioneaz n felul ei la aceast realitate. n lipsa optimismului social, mai multe genuri literare i gazetreti devin impracticabile. Ziaritii nu mai scriu reportaje pozitive. Excesul de sirop liric din reportajele colhoznice de pe timpurile sovietice a fost nlocuit cu cinismul agresiv al "comentariilor politice". Au cam disprut ziaritii care pot scrie reportaje simple despre lucruri simple. Jurnalismul se dezumanizeaz. Eroii principali ai presei sunt Funcionarul, Criminalul, Politicianul i Prostituata. Principalele subiecte ale presei sunt politica, crima, sexul. Nici un ziar nu apare fr pagini cu rubricile "Cronica neagr", "Vedete" i "Sex". Cornel Nistorescu de la "Evenimentul Zilei" numea Romnia "Republica sexy" - nu numai reclama, dar i subiectele simple sunt construite pe jocuri i insinuri erotice. Din presa noastr, cred eu, a disprut Dumnezeu i, o dat cu El, a disprut omul.

S revenim n context la "tristeile noastre provinciale" . Dup 4 aprilie, ziua cnd societii moldovene i s-a scuipat drept n obraz, am devenit i mai cinici. Cinismul este de mai multe feluri. Poi fi cinic, trgndu-i cciula peste urechi, ca s nu auzi ce se vorbete n jur sau s-i pui ochelari de cal, ca s nu vezi ce se petrece n jur. Poi fi ns i un “cinic constructiv": s admii c "adevrul e undeva la mijloc" i s nu te opui Rului. Aceasta e forma cea mai periculoas de manifestare a "cinismului constructiv" din societate, generalizat la scar naional. Nu ndemn s nlm baricade, dar nici nu admit c adevrul ntotdeauna e undeva la mijloc. Adevrul e acolo unde e: el poate fi chiar i pe o extrem, dar nu dorim s recunoatem. Cnd i aud pe unii care justific monstruoasa coaliie din 4 aprilie sub motivul c "comunitii s-au schimbat, nu mai sunt cei de ieri", devin trist cu totul. Cnd societatea admite - din oportunism, conjuncturism, din fric sau din comoditate - c Rul se poate schimba n Bine, nseamn c ceva grav se ntmpl cu ea, pentru c ea trece astfel de partea Rului. Lucrurile n natur nu se transform cum cred unii. arpele nu se transform n fluture. Rul e Ru i Binele e Bine. Bin Laden nu se va schimba niciodat n bine, devenind Papa Ioan Paul al II-lea. Voronin nu va deveni niciodat romn i european. E tragedia lui, dar i a celor care cred n asta.

Adevrul nu se posteaz ntre Bine i Ru. Cnd o societate caut Adevrul ntre Bine i Ru, o termin prost. E un adevr trist, de aceea i scrisul nostru uneori e trist. Asta e, bade Ioane, povestea tristeilor noastre...

Bun dimineaa, oameni!

http://www.timpul.md/Article.asp?idIssue=117&idRubric=1623&idArticle=4306
 
zopiryon said:
Tot vorbiti despre miopie, tre sa fie cu adevarat miop ba chiar mai mult tre sa fie putin retartad sa crezi ca bosorogi ca tovarasu voronin se pot skimba, cautati pe net sa vadeti ceo zis mai zilele trecute la bustul lui Lenin.

:hah:
nc unul care nu tie ce nseamn cuvntul discurs...
 
zopiryon said:
Tot vorbiti despre miopie, tre sa fie cu adevarat miop ba chiar mai mult tre sa fie putin retartad sa crezi ca bosorogi ca tovarasu voronin se pot skimba, cautati pe net sa vadeti ceo zis mai zilele trecute la bustul lui Lenin.

Asta e mai important sau desprinderea de Moscova?
 
Iurie Roca i presa



„Libertatea de expresie, libertatea cuvntului este un drept fundamental care a fost suprimat de actuala putere i pe care suntem nevoii s-l redobndim prin aciuni de protest”, Iu. Roca, 3 martie 2002, Piaa Marii Adunri Naionale



„Articolul publicat n „Timpul de diminea” din 6 aprilie conine informaii la adresa mea ce sunt excesiv de ofensatoare, mi lezeaz onoarea, demnitatea i reputaia profesional. Autorul articolului i redacia au dat dovad de intenie i rea credin. Drept prejudiciu moral cauzat cer ncasarea n beneficiul meu a sumei de 900 mii de lei”, Iu. Roca, aprilie 2005, din cererea de chemare n judecat.



Iu. Roca deine ntietatea n topul politicienilor moldoveni care se rzboiete cu presa. Dei de la tribunele occidentale, el face declaraii despre suprimarea libertii presei din R. Moldova, tot Iu. Roca, paradoxal, este demnitarul cu cele mai multe procese intentate mpotriva presei. Acest lucru a fost demonstrat i de un studiu al Centrului Independent de Jurnalism, fcut public n mai 2004, care a artat c, ncepnd cu 1998, anul n care R. Moldova a ratificat Convenia European pentru Drepturile Omului, i pn n 2003, Iu. Roca, ziarist de meserie, era primul n topul persoanelor publice care au acionat n justiie mass media moldovene. n perioada amintit, Iu. Roca avea la activ 11 procese mpotriva presei. i anume, liderul PPCD s-a judecat cu „Tineretul Moldovei” (1999), „Literatura i arta” (2001), TVM (2001), „Comunistul” (2002), „Luceafrul” (2001), TVC-21 (2001), „Glasul Naiunii” (2001), „Kiiniovskie novosti” (2001), NIT (2002), „Moldova suveran” (2002).

Dup o pauz de doi ani, Iu. Roca a reluat obiceiul de a da presa n judecat, de ast-dat, presa independent. E vorba de ziarele TIMPUL i „Jurnal de Chiinu”, de la care cere 900 mii lei i, respectiv, 1mln. 500 mii lei. Pentru a-i recupera „onoarea i demnitatea lezat”. Amintim c, acum civa ani, liderul PPCD a declarat ziaritilor c, citm, „Onoarea i demnitatea sunt nite categorii morale i nu pot fi calculate n bani. Aceste categorii pot fi trite, afirmate i nicidecum egalate cu treizeci de argini. Personal, refuz s mi dau onoarea n schimbul unei sume de bani. Alii n-au dect s-i ascund venalitatea n spatele unor decizii judectoreti izvorte din nite legi strmbe i s-i revendice n schimbul onoarei suma care le poate recompensa lipsa ei”.



http://www.timpul.md/Article.asp?idIssue=117&idRubric=1626&idArticle=4295
 
Back
Top