Este oare distanta o piedica in dragoste?

shi, totushi, citsi dintre voi se pot lauda cu o astfel de experienta pozitiva, facind abstractie de toate chestii astea pe care le-ati citit sau vazut prin filme?
 
voi raspunde cu un cintec pe care incerc sa-l zamutesc acum la chitara...

Ветер - ДДТ

О прекрасная даль, поглотившая небо.
Облака, как к любимой прижались к земле.
Где ты, я под простой, да не скошенной крышей
Ищем друг в друге тепло. Что, что...

Что нам ветер? Да на это ответит,
Несущийся мимо. Да сломавши крыло.
И упав между нами. Так недолго любимых
Разбил он обьятья, как простое стекло.

Мы стояли на прошлом, мы ждали начала,
Прижимаясь к стене, где исчезли они.
Где еще одну жизнь одна смерть обвенчала
Парой вспышек огня, да в эти смутные дни...

Что нам ветер? Да на это ответит,
Несущийся мимо. Да сломавши крыло.
И упав между нами. Так недолго любимых
Разбил он обьятья, как простое стекло.


..nu DISTANTA distruge relatiile!! cu citeva saptamini in urma as fi fost inclinat sa spun ca este TIMPUL vinovat! insa nici asta nu este raspunsul.. chestia este ca distanta, care se materializeaza in timp (Niel Armstrong nu a fost dez-iubit de omenire ca a fost la cea mai mare distanta de oameni!!), pai iata timpul TESTEAZA relatiile.. o relatiie puternica prin urmare va fi mult mai pregatita sa dea un test mai complicat -- insa sunt si teste care nu se pot trece (suntem studenti cu totii si stim ce este asta!!)... asa ca sanatate sa fie!
 
dar iata eu nu demult am auzit asa o idee , " Love is not a feeling , love is a choise" In romana " dragostea nu este un sentiment , ci este o alegere" si iata explic precum mi -sa explicat si mi-e , trebuie doar sa permiti inimii tale sa accepte persoana data iar aceasta este o alegere de a accepta persoan sau nu!!! Dar voi ce credeti???
 
delta - distanta + timp, asta se avea in vedere. iti dai seama ca o relatie are cel putin ipotetic mai multe shanse sa evolueze mai bine daca partenerii sunt alaturi, decit daca ei sunt la citeva mii de km aparte, celelalte conditii fiind egale.
 
delta, sorry, am recitit shi am vazt ca ai zis exact acelashi lucru pe care vroiam sa il mentzionez shi eu
:smile:
 
DoCo:
no offense, insa ceea ce spui este la nivelul unei maxime ce pretinde a fi filozofice, fara de nici o sustinere argumentata sau exemplificata -- cu alte cuvinte "pursh". Oricare sentiment este adevarat... exista doar sentimente mai puternice, sau mai slabe -- dar ele toate exista si sunt reale!

Laura:
incearca sa dezvolti ideea... doar atunci voi putea sa-ti spun ce cred.

Doomie:
ii mare jali cu distanta.... you know it's rather because love is a game of two, thus both have to pass the test.. so it's useless to be holding on for success in vain, if the other one has failed (although not particularly recognised that!). so yes... you've been right all the way!
 
Ap iaca iti explic delta, DRagostea este o alegere este alegerea care o faci doar tu

Whats up Delta? Thats my name too.
Blaze on Smoke Drink live it up
 
oarba nu e dragostea. orbi suntem noi, nedeslusind culorile in toate nuantele lor, nevazand ceea ce vad cei din jur. iar distanta e o chestie relativa. Pentru unii si 5 metri e o distanta care pentru altii poate insemna 1000 km, si in plus depinde cu ce viteza ne miscam.
 
Ca dragostea ar putea fi omorata de distantsa miroase mai mult a scuza. In cazul in care nu ai avut timp sau imaginatie sa inventezi ceva mai credibil -spui asta.
Dragostea moare din alte motive, dar cel mai des din nepasarea unuia din cei doi.
 
Eu mai am o intrebare: Depinde oare cit de mult timp ai petrecut cu partenerul/a ca distanta sa fie o peidica in relatia lor??
 
Dragostea la distantsa e chestie mai tricky. Pentru inceput tre de zis ca distantsa conteaza foarte mult in o relatsie. Si mai mult insa conteaza timpul. Iar ecuatia dragoste, timp, distantsa, solutii reale se gasesc foarte rar :wink:

`Cheerz,

-Andrei.
 
nu stiu nu stiu, eu iaca ma intalnesc 2.5 ani cu o fata, ea traieste in chishington si eu in italia, ne iubim de numai putem si pot sa va zic ca este taaaaaaaaaaaaare greu sa mentii asa o relatie...la distanta!!
 
way, nici eu nu ma invidiez, zato iubesc :smile:

sa strici o relatie e tare usor, da sa o mentii e tare greu !!!

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: negru pe 06-03-2002 13:56 ]</font>
 
cred ca o dragoste la distanta nu poate trai prea mult(desigur sunt si exceptsii), deoarece cei doi merg pe doua drumuri separate, chiar daca se mai gindesc ca "undeva este si persoana ceea care poate ma asteapta", au doua lumi diferite care despart .
 
Back
Top