Etc, samd - baga totul aici...

=)...ain`t karma a bitch?? we know life is a circle
(asta fac tangentze cu inelu poetic =)) odata si odata toti revenim la origini)
si mie mi`o fost dor..
 
Re: Criza financiara mondiala si repercusiunile ei asupra Moldovei

Alisa;216253 said:
Traiesc in Romania de ceva ani,si uneori,cand aud opiniile romanilor despre moldoveni imi fac mustrari de constiinta ca am putut sa-i consider frati pe niste ignoranti si snobi.

Asa e ca e greu de inteles ? Te lauzi cat de bine stii lb. romana, iti faci o cariera pe banii mei (statului roman deci contribuabilul roman), dar aici pe forum ne-ai bagat mai multa rusa in 3 zile decat au bagat ceilalti moldoveni in 3 ani.
Si dupa aia te intrebi "ce au dom`le tampitii astia cu mine, ai naibii de snobi si ignoranti"
Asta asa ca un mic exmplu.

Stii ce e cel mai frumos? Ca si rusii si romanii sunt vinovati pentru starea in care se afla Moldova,pentru lipsa industriei si pentru faptul ca inca suntem o tara agrara. Nu vad ca Europa se grabeste prea mult sa sustina Moldova,intrucat mai nou si Georgia e o tara Europeana,

Vezi ca ai uitat sa dai vina si pe Men in Black , Cyndi Lauper si "Salvati de clopotel"

A cui e vina ca Moldova a dus o politica haotica si corupta. Cum convingi tu o Europa sa te sustina cand tot respingi tot ce e european si singura preocupare e sa mai dai o limba pe buca lui Putin ?
Cu ce convingi tu o Romanie , care pentru curentul electric gratis si alte favoruri comerciale,pentru fondurile mari cheltuite cu scolarizarea, cetateniile oferite etc etc, nu primeste decat reclamatii la forurile internationale pentru ca suntem "fascisti" si "provocam destabilizari ale zonei prin ingerintele in treburile interne ale RM"

Dar tu nu ti face probleme. Du-te si voteaza-l pe Voronin apoi da vina pe romani ( in ruseste daca se poate)
 
Aham, si pe mine ma mananca remuscarile de cate ori constat ca vreunul a disparut cu tatul si-mi amintesc ca l-am flocait.
 
Re: Criza financiara mondiala si repercusiunile ei asupra Moldovei

lvl100;216261 said:
Asa e ca e greu de inteles ? Te lauzi cat de bine stii lb. romana, iti faci o cariera pe banii mei (statului roman deci contribuabilul roman), dar aici pe forum ne-ai bagat mai multa rusa in 3 zile decat au bagat ceilalti moldoveni in 3 ani.
Si dupa aia te intrebi "ce au dom`le tampitii astia cu mine, ai naibii de snobi si ignoranti"
Asta asa ca un mic exmplu.
Nu ma laud ca stiu bine limba romana,nu am facut decat sa semnalez niste greseli si sa discut pe anumite teme legate de scrierea neologismelor. Si da,stiu limba romana mult mai bine decat multi romani; vad ca tu esti singurul deranjat ca am spus titlul unei carti in rusa,deci vorbeste la singular si nu in numele celorlalti cu ''ne-ai bagat''.

A cui e vina ca Moldova a dus o politica haotica si corupta. Cum convingi tu o Europa sa te sustina cand tot respingi tot ce e european si singura preocupare e sa mai dai o limba pe buca lui Putin ?
Cu ce convingi tu o Romanie , care pentru curentul electric gratis si alte favoruri comerciale,pentru fondurile mari cheltuite cu scolarizarea, cetateniile oferite etc etc, nu primeste decat reclamatii la forurile internationale pentru ca suntem "fascisti" si "provocam destabilizari ale zonei prin ingerintele in treburile interne ale RM"

Dar tu nu ti face probleme. Du-te si voteaza-l pe Voronin apoi da vina pe romani ( in ruseste daca se poate)

A lui Iliescu,a conjuncturilor,a jocurilor facute la nivel inalt,a lipsei de implicare a Romaniei in sprijinul tiparirii unor carti in limba romana,in lipsa de sprijin a televiziunilor,presei,samd. Rusii dau anual zeci de milioane de dolari in sprijinul mass-mediei si culturii in limba rusa din fostele republici Sovietice,iar Romania dupa ce ca da o suma infima,mai are si pretentii ca moldovenii sa 'scape' de limba rusa.

Cat despre fondurile cheltuite cu scolarizarea,numarul studentilor moldoveni in Romania este infim; Mai mult,studentii moldoveni invata,sunt constinciosi,isi mai iau un job. Romania cheltuie destul si cu studentii romi,care vin la cursuri numai sa puna mana pe posteriorul fetelor si sa profaneze mediul academic cu un limbaj de mahala.
Cat despre ceea ce ma doare legat de atitudinea multor romani ,este ca i-am considerat frati pe niste promotori de stereotipuri izvorate din pura mediocritate,dintr-un caracter balcanic inradacinat prea adanc ; Auzi 'pitipoance' cum spun ''moldovenii aia imputiti'' , sau ''au venit taranii din Moldova sa ne ia locurile de munca''- pai da,daca lenea-i mare,si se mizeaza totul pe 'smecherie' e nevoie si de cineva care sa munceasca.
In concluzie,Romania nu a facut NIMIC pentru un cetatenii unui stat pe care ii considera frati,oamenii stau la cozi pentru viza in zadar,cetatenia aproape ca e un vis frumos,iar ura multor romani te face sa te intrebi daca mai ai sau nu frati.
 
Mi-am adus aminte de acest personaj select cind citeam pe aici niste teme mai vechi printre care si tema lui Radu - Vreau sa ma ingras, unde , dupa o luna de sfaturi din partea forumustilor, i-au venit in ajutor tot ingerii telepatici..But never mind..

Pai acolo toti vorbeau de metode de ingrasare si recete, produse si alte chestii ...si iulik incepe sa scrie despre tensiunea lui si ca a fost la medic si aia i-a spus ca este sanatos tun si are o tensiune de invidiat :) si asta era atit de funny si irelevant, si atit de in stilul lui iulik, care adora sa se laude...ca mi s-a facut dor de el :(

who's with me?
 
Re: Criza financiara mondiala si repercusiunile ei asupra Moldovei

Umbreon;216217 said:
Eu propun sa discutam eventualele repercursiuni ale crizei asupra MD. De cind s-au inceput discutiile despre rasfringerea crizei financiare in economia reala (iar mai recent termenul "depresie" a inceput sa apara prin articolele economice) ma tot gindeam ca odata cu cresterea somajului in Europa, cash flow-urile spre RM vor scadea destul de mult. Pe linga asta, bula speculativa aparuta pe piata imobiliara in MD va tremura si ea probabil in urmatoarele 6 luni, iar clasa sociala nou aparuta ce isi are numele mitic de "perekupshiki" va fi nevoita sa isi inceapa a ceda proprietatile imobiliare in panica.

Ai dreptate Umbreon, sa revenim la oile noastre. Caci contrar a ceea ce unii sustin aici, criza va avea (de fapt a si inceput sa aiba) repercusiuni grave asupra economiilor Europei de Est, inclusiv asupra celei a R. Moldova.
Pentru a intelege ce ne asteapta, e nevoie sa trasam contextul in care ne aflam, noi, esticii, caci despre SUA si Europa de Vest se scrie destul.

Care e deci contextul ? As incepe cu o remarca ce poate parea ciudata. Tot asa cum chinezii finanteaza deficitul SUA, la fel Europa de de Vest finanteaza deficitul surorilor sale din Est. Aceasta imprejurare risca sa traga la fund o buna duzina de banci occidentale dupa scenariul urmator.

Dat fiind faptul ca cea mai mare parte a tarilor est-europene importa mai mult decat exporta (balanta comerciala cu chilotii pe vine ), ele sunt obligate sa atraga capitaluri straine pentru a acoperi deficitul comertului exterior, altminteri moneda lor are 99,99 % de sanse sa efectueze un plonjon olimpic catre adancimi nebanuite. Pentru a evita o « isprava » sportiva de acest gen, esticii maresc dobanda incercand sa capteze capitaluri straine. Or o dobanda inalta e de fapt un bat in roata economiei, caci duce la scumpirea creditului atat pentru cetatenii de rand cat si pentru intreprinderile ce vor sa investeasca. Unii ar exclama ca vai ! am inceput sa traim si noi ca in America, unde cresterea consumului fata de producere este finantata de cresterea datoriei externe. Asa e fratilor, insa e o nuanta aici care strica tot « kaiful » : America se baga in datorii denominate in propria ei valuta, in dolari US, in timp ce Europa de Est isi creaza datorii in euro, franci elvetieni, dolari, etc.

Astfel aflam ca, de exemplu, Austria (mai bine zis bancile austriece) a acordat credite esticilor (mai cu seama Ungariei, Serbiei si Ucrainei) in valoare de 85% din PIB-ul sau ! (Datele provin de la BIS – Bank for International Settlements). Suedia a dat cu imprumt tarilor baltice (Estonia, Lituania, Letonia) sume echivalente cu un sfert din PIB-ul suedez ! Elvetia si UK au acordat credite cam de acelasi ordin. Ceea ce e insa ingrijorator e ca esticii au inceput sa aiba probleme cu rambursarea creditelor. Conform FMI, tarile cele mai indatorate in Est sunt Ungaria si statele baltice. Ratingul Romaniei ca debitor se deterioreaza ingrijorator , pe zi ce trece : daca aruncam o privire la credit default swap, vedem ca de la 250 bps la inceputul lui septembrie spread-ul azi e de 256 ! cu o tendinta spre 330 bps in foarte scurt timp… Cu alte cuvinte pentru a plati datoriile, esticii ar trebui sa aiba o balanta comerciala pozitiva, nu un deficit, ca azi, intre 5 si 15 % in functie de tari.

Pentru a ocoli urgia, multi dintre fratii nostri estici vor fi nevoiti sa-si iefteneasca moneda, ceea ce va relansa nitel exportul , avantaj care risca insa sa fie platit cam scump caci contine pericolul unei inflatii rapide.
Dat fiind contextul, esticii sunt de plans. Ii asteapta timpuri foarte grele. Nu numai pe ei, de altfel. Dar, ma rog, asta e esenta capitalismului financiar : saracii cu ponoasele, bancherii cu foloasele. Sau, cum zice pritenul meu de la Societe Generale, socializarea riscurilor, si privatizarea profitului. ;)
 
Re: Criza financiara mondiala si repercusiunile ei asupra Moldovei

Alisa;216263 said:
vad ca tu esti singurul deranjat ca am spus titlul unei carti in rusa,deci vorbeste la singular si nu in numele celorlalti cu ''ne-ai bagat''.

Iti garantez eu ca sunt destui. Unii si-au exprimat deja nemultumirea in alte situatii . altii sunt mai politicosi si n-au facut-o.
Iar nu este vorba numai de titlul unei carti, ci de mai multe topicuri.
Aici sunt 2 aspecte.

1) Mi se pare penibil sa iti explic la varsta ta ce inseamna "cei 7 ani de acasa". Asta din punctul de vedere al folosirii unei limbi straine , cand nu e inteleasa de toti.

2) forumul asta moldovenesc e oleaca mai deosebit. Daca te mai uiti prin el o sa vezi ca e centrat in jurul romanitatii, indiferent de ce parte a Prutului se afla,cu puternice tendinte unioniste.
Limba rusa aparuta din rusificarea moldovenilor, e ultimul lucru pe care , poate nu toti, dar multi ar vrea sa il vada pe aici.

Pentru moldoveni care se simt bine in rusa, nu vreau sa fac reclama dar cauta pe google. Sunt o groaza de forumuri .md in rusa sau cu romana scrisa in chirilice.



A lui Iliescu,a conjuncturilor, blah blah blah.................................................................... o gramada de prostii , balah blah

Biet student repetent tu esti tata ? Ai zis ca ne parasesti, ti-ai facut alt cont acum ?
Atatea frustrari bazate pe prezumtii false si idei preconcepute n-am mai vazut de la topicul cu "Basescu trebuie executat" incoace.
Dar tu dormi linistita, Voronin vegheaza pentru tine.
 
Hmmm...cred ca nu mi-e dor de schiobanu cela cu instinct rudimentar de macho moldovnesc , care tipa f... tat she nishka..oitze de fapt, in visurile lui nespalate si koshuroase..
....nici chiar de paranoid-depresivul de gropici nu mi-este dor...si nici de schizofrenikul radu..

Mi-e dor insa de forumul cela al nostru muieresc unde ne pierdeam timpul, analizandu-i, era insa amuzant si distractiv :)
 
Re: Criza financiara mondiala si repercusiunile ei asupra Moldovei

lvl100;216283 said:
Iti garantez eu ca sunt destui. Unii si-au exprimat deja nemultumirea in alte situatii . altii sunt mai politicosi si n-au facut-o.
Iar nu este vorba numai de titlul unei carti, ci de mai multe topicuri.
Aici sunt 2 aspecte.

1) Mi se pare penibil sa iti explic la varsta ta ce inseamna "cei 7 ani de acasa". Asta din punctul de vedere al folosirii unei limbi straine , cand nu e inteleasa de toti.

2) forumul asta moldovenesc e oleaca mai deosebit. Daca te mai uiti prin el o sa vezi ca e centrat in jurul romanitatii, indiferent de ce parte a Prutului se afla,cu puternice tendinte unioniste.
Limba rusa aparuta din rusificarea moldovenilor, e ultimul lucru pe care , poate nu toti, dar multi ar vrea sa il vada pe aici.

Pentru moldoveni care se simt bine in rusa, nu vreau sa fac reclama dar cauta pe google. Sunt o groaza de forumuri .md in rusa sau cu romana scrisa in chirilice.
Ti se pare ca nu as cunoaste limba romana sau ca nu imi e limba materna,ti se pare ca nu sunt pro-unire? Spre deosebire de tine,eu semnalez faptul ca Romania nu face nimic pentru trezirea constiintei nationale a moldovenilor.Asa cum rusii incurajeaza limba rusa peste hotare,in fostele republici sovietice,asa ar trebui sa faca si Romania in Moldova,insa romanii sunt preocupati de Irak,Afganistan si de Osetia. Ori esti chior ,ori rau-intentionat.
Astept sa ma critice si altii pentru ca am scris titlul unei carti in rusa. Bati campii fara niciun obiectiv,iar cu atitudinile rusofobe nu rezolvi nimic. Asa cum in Romania limba Engleza are 'statutul de lingua franca,asa e si limba rusa in Moldova.Haide sa nu fim ipocriti,atunci cand statul roman va investi masiv in tiparirea de carti,in promovarea culturii si limbii romane peste hotare,atunci sa vii tu cu pretentii; Romania ,in prezent,promoveaza kitschul balcanico-tiganesc,incultura si prostul gust din Balcani si din orient.



Biet student repetent tu esti tata ? Ai zis ca ne parasesti, ti-ai facut alt cont acum ?
Atatea frustrari bazate pe prezumtii false si idei preconcepute n-am mai vazut de la topicul cu "Basescu trebuie executat" incoace.
Dar tu dormi linistita, Voronin vegheaza pentru tine.
Nu am chef si nici timp sa intru in jocuri copilaresti cu cineva ca dumneata. Daca suferi de mania persecutiei si cauti peste tot teoria conspiratiei,locul tau este la sanatoriu,intre brazi verzi,sus la munte,unde e aer curat,departe de societate.
Cum ai ajuns la concluzia ca as fi comunista? Astept argumente,nu idei fixe; pana acum n-ai demonstrat decat ca esti un om simplu,o cata care se cearta fara fundament; fa lumii un bine si fa-ti seppuku ,ca beneficiezi de protectie sociala degeaba.
 
nu prea cred....atata timp cat pasc oitze barsane printre noi, de le-amajeshte iulik sau codrin cu iarba mai speciala, in schimbul informatiei secrete :trist: :D
 
Da cine a dat atunci parola lui Codrin? eu nu mai tin minte :(

sau mi se pare ca nici nu intrase akolo, ne certasem noi degeaba
 
Back
Top