Eveniment decisiv! Integrarea Moldovei in Uniunea Europeana

Bucovina de Nord si Bugeacul au ramas in componenta Ucrainei, Sventlana, desi ele au fost facute cadou de Stalin RSS Ucraina in urma pactului sovieto-nazista Molotov - Ribbentrop. Nu te face ca nu stii.
 
Sventlana;193639 said:
M-ai inteles gresit,i-am spus celui ramas in urma cu 18 ani ca URSS s-a destramat in 1991

Da, teoretic. In practica insa Federatia Rusa este mostenitoarea directa si continua aceeasi politica a lui Lenin - Doi pasi inainte, un pas inapoi. Pe moment se afla pe pasul inapoi dar este deja in miscare inainte. Vezi Georgia, Transnistria, Ukraina, Osetia, rachete noi, Gazprom, tratat cu China, politica balcanica cu Serbia, si putem continua.
 
Economia Moldovei este departe de rogorile europene, nici clasa politica nu sta mai bine. Toate acestea sunt rodul unei istorii la care a fost supusa Moldova si care a lasat Moldova anilor 90 fara elita politica, care sa creada in valorile capitalismului si democratice.
Nu se poate accelera integrarea europena atat timp cat reformele in Moldova lipsesc cu desavarsire. Daca e sa privim si alte state europene, Cehia, Slovacia, Ungaria, au avut si ele o perioada de tranzitie, insa ea a durat mai putin datorita reformelor implimentate.
Din cate stim, refomele economice propuse de Voronin, sunt pe de o parte bune, pe de o parte rele. mai multe informatii vezi aici www.solutii-moldova.blogspot.com

Cat despre Rusia, politica ei nu se va opri doar la sustinerea Transnistriei, neoficiala, ci va continua pana cand va face Moldova, legata in mod vital, din toate punctele de vedere(economic, politic) de MAMA RUSIE. Trebuie sa fim atenti la pasii Federatiei Ruse, mai ales in cazul exportului de vin moldovenesc.
 
Sventlana;195116 said:
Paremi-se ca si Basescu are aceeasi politica vis-a-vis Serbia

Romania este tara balcanica, iar Serbia este vecin cu Romania. Rusia nu este nici una, nici alta.
 
Orice caz,vis-a-vis de aceasta problema,Romania are aceeasi politica gresita ca si Rusia,sustinind nationalismul sirbesc
 
Sventlana;195330 said:
Orice caz,vis-a-vis de aceasta problema,Romania are aceeasi politica gresita ca si Rusia,sustinind nationalismul sirbesc

Aici sunt de acord cu tine.
 
Iar eu sunt de acord cu nici unul dintre voi. Nu inteleg de unde aveti impresia ca proclamarea independentei Kosovo-Metohia va rezolva problemele din Balcani. Lasand la o parte importanta regiunii pentru natiunea sirba, mi se pare evident ca prin Kosovo se creeaza un precedent extrem de periculos.

Pentru albanezi independenta Kosovo va avea o singura concluzie: este de ajuns sa recurgi la lupta armata impotriva unui stat vecin pentru ca Vestul sa intervina si sa iti solutioneze problemele. Nu ai nevoie de legitimitate, ci de actiuni teroriste si o politica de forta pentru a te impune cu succes. Nu reusesti sa te impui tu, ia-ti-o pe cocoasa, dar ai grija sa urli cat mai tare cu putinta pentru a-i obliga pe idiotii din Occident sa iti sara in ajutor.

Romania sustine integritatea teritoriala a Serbiei, nu nationalismul sirbesc. Nu imi place sa aud ca romanii din Serbia sunt discriminati, dar asta nu inseamna ca voi aplauda rezolvarea problemei Kosovo-Metohia in favoarea "marii" natiuni albaneze de rit islamic.
 
Husky40;195489 said:
Iar eu sunt de acord cu nici unul dintre voi. Nu inteleg de unde aveti impresia ca proclamarea independentei Kosovo-Metohia va rezolva problemele din Balcani. Lasand la o parte importanta regiunii pentru natiunea sirba, mi se pare evident ca prin Kosovo se creeaza un precedent extrem de periculos.

Pentru albanezi independenta Kosovo va avea o singura concluzie: este de ajuns sa recurgi la lupta armata impotriva unui stat vecin pentru ca Vestul sa intervina si sa iti solutioneze problemele. Nu ai nevoie de legitimitate, ci de actiuni teroriste si o politica de forta pentru a te impune cu succes. Nu reusesti sa te impui tu, ia-ti-o pe cocoasa, dar ai grija sa urli cat mai tare cu putinta pentru a-i obliga pe idiotii din Occident sa iti sara in ajutor.

Romania sustine integritatea teritoriala a Serbiei, nu nationalismul sirbesc. Nu imi place sa aud ca romanii din Serbia sunt discriminati, dar asta nu inseamna ca voi aplauda rezolvarea problemei Kosovo-Metohia in favoarea "marii" natiuni albaneze de rit islamic.

Este dreptul tau sa nu fii de acord. Vorbind de nationalismul sarbesc(mai corect ar fi sarbo-croat) discutia nu se reduce la problema Kosovo. Sarbo-croatii au avut mai tot timpul probleme cu vecinii lor dealungul istoriei. Intai cu bizantinii, apoi cu bulgarii, dupa ce au fost invinsi de turci(deja numai sarbii, croatii fiind sub ocupatie ungureasca) au avut probleme cu romanii(vezi participarea sarbilor la batalia de la Rovine), apoi din nou cu bulgarii, si asa mai departe. Dupa primul razboi mondial, daca stii, intre statul sarbesc si Romania a existat o situatie conflictuala rezolvata numai de diplomatia romaneasca prin cedarea unei jumatati din Banat si a unei printese. Tot nationalismul sarbesc a facut dupa al doilea razboi sa fie executati prizonierii croati primiti de la anglo- americani. Si tot el a facut ca sarbii sa fie in razboi cu toate fostele componente ale Iugoslaviei. Simteau nevoia sa stapaneasca si ei pe cineva.
Revenind la Kosovo, crezi ca o larga autonomie o sa rezolve ceva? Daca sarbii nu s-ar fi retras cu totii din Kosovo acum 700 de ani, albanezii nu ar fi avut unde sa se intinda. Si nimeni nu vorbeste de sarbii care au ramas pe loc, si au trecut repejor la islam numai pentru a-si pastra privilegiile. Asa ca problema este mult mai complexa decat pare. Si sa nu ai impresia ca ii am la inima pe albanezi. Nu cred ca exista oameni mai salbatici si necivilizati decat ei in Europa. Si ii prefer de departe pe sarbi.
 
Nu Doresc Sa Ne Integram In Ue. Daca O Sa Fie Referendum Eu O Sa Fiu Impotriva. Cine A Fost Acolo Poate Sa Ma Inteleaga. Una Din Probleme Este Decalajul, Si Acesta Este Multidimensional.

Nu Doresc. Nici Cu Rusii Nu Doresc Sa Ma Unesc. Vreau Cu San Marino!!!

http://www.policestateplanning.com/
 
zorzonel;198249 said:
Nu Doresc Sa Ne Integram In Ue. Daca O Sa Fie Referendum Eu O Sa Fiu Impotriva. Cine A Fost Acolo Poate Sa Ma Inteleaga. Una Din Probleme Este Decalajul, Si Acesta Este Multidimensional.

Nu Doresc. Nici Cu Rusii Nu Doresc Sa Ma Unesc. Vreau Cu San Marino!!!

http://www.policestateplanning.com/

Stai linistit ca nu se intampla. Iar cu San Marino nu as crede o unire pentru ca ar trebui schimbate prea multe. Ar trebui trei Capitani Regenti, nu doi, si in peticul ala de munte nu incap toti moldovenii.
 
ce ziceti daca RM vine cu o noua viziune, toate tarile europene sa se uneasca cu Moldova, iar Chisinau sa ia locul Strasburgului, si apoi moldoveni sunt peste tot, trebuie odata sa inlocuiasca cineva pe americani.:)
 
Frontist;198296 said:
ce ziceti daca RM vine cu o noua viziune, toate tarile europene sa se uneasca cu Moldova, iar Chisinau sa ia locul Strasburgului, si apoi moldoveni sunt peste tot, trebuie odata sa inlocuiasca cineva pe americani.:)

Imi place umorul la nebunie.
 
Rapax;198380 said:
Daca asa vrea gloata, se face.

Similar e si politica guvernaniilor. Actualii conducatori de stat, dar in mare parte si cei care s-au perindat in ultimul deceniu prin tabara Puterii, au dus si duc o politica duplicitara, conducandu-se probabil de logica, precum ca mielul bland suge la doua oi. Cand pleaca in Occident, ei se bat cu pumnii in piept, afirmand ca drumul Republicii Moldova are o singura directie - spre portile FMI-ului si ale Uniunii Europene, iar poposind in palatele Kremlinului, declara sus si tare ca locomotiva trenului "Republica Moldova" are o singura statie terminus - Uniunea Rusia-Belarus.
 
zorzonel;198391 said:
shi cu ce e mai buna uniunea rusia-bielarusi - moldova ce sa reprezinte in acea uniune?

Foarte buna. O granita cu UE si NATO. Si poti sa faci atata galagie precum fac si desteptii de ucraineni.
 
eu intreb serios - cand se unesc doua entitati intr-o uniune - atunci e vorba de unirea unor 'egali', da noi ce avem sa propunem? vom fi tratati permanent de pe pozitii de 'voi nu ati adus nimic in uniune de aceea sa nu va aud gura...'
 
zorzonel;199171 said:
eu intreb serios - cand se unesc doua entitati intr-o uniune - atunci e vorba de unirea unor 'egali', da noi ce avem sa propunem? vom fi tratati permanent de pe pozitii de 'voi nu ati adus nimic in uniune de aceea sa nu va aud gura...'

Aia cu granita ramane valabila. Moldova ar veni in acea uniune cu o pozitie geografica mai apropiata de Mediterana, unul din visurile vechi ale rusilor(iesirea la Pacific, Baltica, Oceanul Indian , Mediterana. Si ar mai putea veni cu cerealele(pentru vodka) si vinurile de calitate.
 
Back
Top