Eveniment decisiv! Integrarea Moldovei in Uniunea Europeana

Nu stiu unde se pun stirea ,dar here goes nothing.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=k8yoh8Ez9K4[/youtube]
 
Rapax;199320 said:
Aia cu granita ramane valabila. Moldova ar veni in acea uniune cu o pozitie geografica mai apropiata de Mediterana, unul din visurile vechi ale rusilor(iesirea la Pacific, Baltica, Oceanul Indian , Mediterana. Si ar mai putea veni cu cerealele(pentru vodka) si vinurile de calitate.

Daca te referi la ce ar putea oferi Basarabia Uniunii Europene:

Daca prin "Moldova" intelegi "actuala "Republica Moldova", imi dai voie sa te intreb unde draq e iesirea aia la mare, la orice fel de mare (trecem peste aberatia cu Mediterana)?

Vodka? Cea mai buna vodka e produsa in Suedia (Smirnoff - dar nu te lua dupa numele rusesc) si in Finlanda (Absolut)

Cu vinurile e o mare propbema. Nici macar Romania nu prea poate penetra piata UE, pentru ca Franta, Spania si, mai nou, Portugalia, isi apara cu strasnicie pozitiile de producatori privilegiati)

Ce mai ramane?
 
Husky40;202238 said:
Nu stiu unde se pun stirea ,dar here goes nothing.
Da, frate, stiu. Crede-ma ca si eu, ca roman, ba chiar mai mult, ca bucovinean, sufar sa vad ca fratii mei de sange din vremelnica "Republica Moldova" trebuie sa astepte ani de zile ca sa redobandeasca ceea ce, in ochii si in sufletul meu, n-au pierdut niciodata: cetatenia romana si calitatea de roman.

Acuma, insa, ce sa spun? Noi toti am avut ocazia istorica sa ne reunim in aceeasi tara prin '91. Vointa politica a fost atunci, insa, inexistenta, de ambele parti...

Astazi basarabenii se inghesiue, din pacate, sa-si redobandeasca cetatenia romana nu pentru ca sa simt neaparat romani, ci pentru ca Romania e membru UE, si asta le simplifica iesirea in lume...

Basarabenii mei iubiti, de ce nu v-ati gandit la asta inca din 1991?
 
Kor;205773 said:
Daca te referi la ce ar putea oferi Basarabia Uniunii Europene:

Daca prin "Moldova" intelegi "actuala "Republica Moldova", imi dai voie sa te intreb unde draq e iesirea aia la mare, la orice fel de mare (trecem peste aberatia cu Mediterana)?

Vodka? Cea mai buna vodka e produsa in Suedia (Smirnoff - dar nu te lua dupa numele rusesc) si in Finlanda (Absolut)

Cu vinurile e o mare propbema. Nici macar Romania nu prea poate penetra piata UE, pentru ca Franta, Spania si, mai nou, Portugalia, isi apara cu strasnicie pozitiile de producatori privilegiati)

Ce mai ramane?

Da, era vorba de RM. Transnistria fara RM ca pozitie strategica nu prea face doi bani, iar drumul catre Mediterana trece prin Romania si Serbia. Studiaza putin strategia si o sa-mi dai dreptate. Restul era o gluma.
 
Pana cand Moldova nu va fi o democratie su nu va avea o economie de piata functionala nu exista sanse...

Primul pas: SCAPATI DE COMUNISTI SI BOLSEVICI
 
Kor;205773 said:
Daca te referi la ce ar putea oferi Basarabia Uniunii Europene:

Daca prin "Moldova" intelegi "actuala "Republica Moldova", imi dai voie sa te intreb unde draq e iesirea aia la mare, la orice fel de mare (trecem peste aberatia cu Mediterana)?

Vodka? Cea mai buna vodka e produsa in Suedia (Smirnoff - dar nu te lua dupa numele rusesc) si in Finlanda (Absolut)

Cu vinurile e o mare propbema. Nici macar Romania nu prea poate penetra piata UE, pentru ca Franta, Spania si, mai nou, Portugalia, isi apara cu strasnicie pozitiile de producatori privilegiati)

Ce mai ramane?


Categoric, cea mai buna vodca e Smirnoff, daca n-ai baut niciodata Stalisnaia sau Wyborowa. Daca ai baut o data Wyborowa deja nu mai ai termen de comparatie. Deja la accizele si taxele aberante de la noi, o sticla de Stalinskaia se apropie binisor de pretul unei sticle de Ballantine's sau Wyborowa. Cum dupa whisky nu ma omor, prefer sa cumpar vodca poloneza de calitate. Oricum, la cat beau eu, imi ajunge 6 luni. Si am mai descoperit o afacere: cumpar Rom autentic din Antigua & Barbuda de la Plus, numai cu 15 lei. Deja am stoc. De fiecare data cand ma duc la magazin, iau cate o sticla. Am 13-14 cel putin. Daca as gasi si havane, as fi chiar fericit. :)

Ma rog, Romania vinde la greu vin in UE. Ce e drept ca si italienii, francezii spaniolii, portughezii, nemtii vand mult vin in Romania. Asa ca nu prea e un castig, daca te uiti la balanta de plati. Si cum noi romanii suntem mai speciali, un vin romanesc de aceeasi calitate cu unul nemtesc sau italienesc, este de obicei de doua ori mai scump.

Vreau sa spun ca am baut un Pinot Noir din Chile, tara care nu are traditia noastra in vinuri. Vreau sa spun ca la banii respectivi, intrecea orice Pinot romanesc. Mai mult este adus cu vaporul de la mii de kilometri si se plateste si vama pentru el.

Avem niste vinuri, nu bune ci chiar extraordinare, care stau cu mandrie alaturi de cele mai bune vinuri frantuzesti sau italienesti. Dar au si preturi pe masura.

Eu la 1000E salariu, nu-mi permit sa dau 20-30 de lei pe o sticla de vin. Care ar fi bunicel. Ca sa fie bun, ar trebui sa dau 2-300 de lei. Si beau cam jumatate de sticla in fiecare zi.
 
Rapax;199320 said:
Aia cu granita ramane valabila. Moldova ar veni in acea uniune cu o pozitie geografica mai apropiata de Mediterana, unul din visurile vechi ale rusilor(iesirea la Pacific, Baltica, Oceanul Indian , Mediterana. Si ar mai putea veni cu cerealele(pentru vodka) si vinurile de calitate.

zorzonel;198249 said:
Nu Doresc Sa Ne Integram In Ue. Daca O Sa Fie Referendum Eu O Sa Fiu Impotriva. Cine A Fost Acolo Poate Sa Ma Inteleaga. Una Din Probleme Este Decalajul, Si Acesta Este Multidimensional.

Nu Doresc. Nici Cu Rusii Nu Doresc Sa Ma Unesc. Vreau Cu San Marino!!


Daco sa fie referendum si eu voi vota impotriva.
 
fratilor de dincolo de prut!

RM nu se va integra prea repede in ue dar, dupa cit se pare cetatenii RM (sau cel putin cei vorbitori de limba "moldoveneasca") se integreaza foarte bine. statisticile OFICIALE arata ca cetatenii care lucreaza in vest au trimis in 2007 in RM o suma de euro egala cu 30% din Produsul Intern Brut al tarii. Cind o sa ajungeti la 51% o sa fiti deja integrati.

p.s. vinurile "voastre" sint excelente si au inceput sa se gaseasca si pe la "noi". daca sint bune se vor cumpara si in ue.
 
Mai rabda vreo doi ani sa mai primeasca inca vreo jum. de milion cetatenii romane si atunci transferurile oficiale din strainate vor fi mai mult de 50%. "Uraaaaaaaa vom trai numai pe importuri"
 
c va trebuie voua(MD)?va trb o revolutie,altfel adio UE,adio Unire da bine ai venit Rusia.situatia e prea avansata ca sa mai poata fi rezolvate fara putin zgomot.dak rusii vor vedea ca sunteti puternici se vor cara,cel putin asa sper caci credeti-ma mi se rupe sufletul cand vad ce fac rusii cu romanii din MD.
 
Back
Top