Gay parade

Status
Not open for further replies.
Frontist said:
Nu te enerva si pastraezati calmul, celulele nervoase nu se restabilesc, practic, credeam ca tu esti admin aici, si nu m-am uitat cine este , imi cer iertare daca te-am indispus, pur si simplu adminul are si menirea de a mai selecta temele sa fie potrivite, iar integrare europeana prin parada gaylor cel putin e straniu.Inca odata imi cer scuze , aveam impresia ca tu administrezi pentru ca sint impreuna POLITICA si INTEGRARE E...

Pentru unii parada homosexualilor = integrare europeană, dar presupun că persoanele de faţă se exclud.
 
dixy eu sint initiatoarea acestui topic si imi asum responsabilitatea acestui lucru...probablil ca si altii trebuie sa-si asume responsabilitatea pentru ceea ce spun aici
 
solara said:
Svetlana, Noua Dreapta are dreptul la manifestatii. Pe langa ea pot participa linistiti si simpatizanti, si persoane care sunt de acord cu ideea mitingului. Ce te doare pe tine ca au participat si babe? Treaba lor; tu poate la varsta lor o sa te inchizi in casa si-o sa barfesti cu vecinele, e treaba ta. La orice varsta ai dreptul la opinie si daca te tin balamalele, poti sa iesi sa ti-o strigi.
Tocmai am venit de la mitingul gay. Jandarmii (extrem de multi si incomozi la inceput - pt ca nu m-au lasat sa intru pana ce nu m-au cules niste prietene care reusisera sa treaca de filtru cu ajutorul unor reporteri) jandarmii pana la urma s-au dovedit utili. Ne-au aparat bine, n-au fost incidente (aia de care vorbea Husky n-au ajuns pana la noi, au fost dincolo de cardul de jandarmi), de ouale aruncate din blocuri a trebuit sa ne ferim singuri.
Dar in rest a fost bine si ma bucur ca am participat. Pe margini stateau masculii tipici romani: neanderthalieni, huiduiau si faceau gesturi obscene, se simteau tare bine in barbatia lor, strigand ca pe stadion. Manifestantii le raspundeau fluturand stegulete si fluierand. Cativa (putini) le raspundeau cu aceleasi gesturi. Majoritatea salutau cand erau huiduiti. Toleranta a fost din partea gayilor, nu fata de gay.
Au participat si niste straini, au fost si cateva cupluri hetero care mergeau alaturi de noi. Pe margine, pe langa mitocanii si miticii bucurestiului, au fost si cativa contra mai pasnici, cu icoane, cu scandari domoale ("rusine sa va fie") care nu stiu de ce au simtit nevoia sa vina si la marsul gay (ca tot l-au avut pe-al lor cu cateva ore mai devreme).
Impresia generala a fost buna :) Ne revedem la anul.

Mai bine romani " neanderthalieni" decat homoxseuali....
Du-te in Olanda dc vrei sa ai libertatiile la care aspiri!!
Sunteti bolnavi! Asta ne mai trebuia acum...Homosexuali si lesbiene ce defileaza pe bulevardele Bucurestiului.
In ROmania trditiile si religia ocupa un loc aparte si niciodata nu veti fi acceptati in societatea noastra.
Sunteti considerati un fel de monstrii...

solara said:
De ce nu in fata copiilor? Participantii n-au fost vulgari, deci n-aveau prin ce sa socheze copiii (nici mie nu-mi plac aia care se dau in spectacol, dar ieri nu mi s-a parut vreunul gretos). Copiii vor avea si ei o optiune pt care nu trebuie sa se teama de ceilalti (ieri au fost destui gay mascati sau cu sapca trasa pana pe nas sau cu capul infasurat aproape complet). Sufera cel care nu e acceptat, nu cel care e homosexual.

Bucurestenii sa hotarasca daca vor sau nu parada?? Adica ce vrei, un referendum, un sondaj public? Pt o ora de mars sambata dup-amiaza, fara sa deranjeze? Dar de asfaltarea anuala nu ma intreaba nimeni? Dar pt constructia unor cladiri noi in vechile zone nu face nimeni sondaj? Nu iau bucurestenii decizii, ei doar isi expun parerea.

Voyage, multa minte iti trebuie ca sa saluti atat de entuziast violenta.

Bre, ce nu-ti convine?Cel mai mult conteaza acceptul bucurestenilor, asta ar fi normal si in politica.Decizile importante sa fie luate prin referendum...
Sa se faca referendum!
90% dintre bucuresteni or sa fie impotriva!
Sunteti cancer in societate

solara said:
De ce nu in fata copiilor? Participantii n-au fost vulgari, deci n-aveau prin ce sa socheze copiii (nici mie nu-mi plac aia care se dau in spectacol, dar ieri nu mi s-a parut vreunul gretos). Copiii vor avea si ei o optiune pt care nu trebuie sa se teama de ceilalti (ieri au fost destui gay mascati sau cu sapca trasa pana pe nas sau cu capul infasurat aproape complet). Sufera cel care nu e acceptat, nu cel care e homosexual.

Bucurestenii sa hotarasca daca vor sau nu parada?? Adica ce vrei, un referendum, un sondaj public? Pt o ora de mars sambata dup-amiaza, fara sa deranjeze? Dar de asfaltarea anuala nu ma intreaba nimeni? Dar pt constructia unor cladiri noi in vechile zone nu face nimeni sondaj? Nu iau bucurestenii decizii, ei doar isi expun parerea.

Voyage, multa minte iti trebuie ca sa saluti atat de entuziast violenta.

"]De ce nu in fata copiilor?" Dumnezeule....
Te mai miri de ce ne ducem la vale!
Bre, ce crede un copil de cativa ani cand vede ca doi barbati sau doua femei se saruta sau se mangaie?
Or sa creada ce e normal si poate o sa incerce si el sa vada cum e...asa din curiozitate.
Asta e pericolul.Homosexualitatea nu este ceva 100% genetic.

adrenalina said:
si ma rog care ii problema pt niste sani... acum fetele fac plaja topless... umbla atat de imbracate ca te sperii nu alta... insa asta ii acceptabil doar pt ca voi credeti ca ele is hetero.... si atunci nu ii considerat exibitionism... cam marsava gandire

Ai fost tare la faza asta!
O tipa ce face topless pe plaja si una care isi ia limba in gura cu alta in centrul capitalei e acelasi lucru...
Am trait sa o aud si pe asta...

Sventlana said:
Dixy termina ... esti plin de ura fata de niste oameni care nu ti-au facut nimic. . . Nu te obliga nimeni sa te uiti la ei cind se saruta sau cind are loc parada .... puteai f bine sa iesi la un suc cu o fata si sa nu mai stai sa analizezi homosexualii


Tot nu te-ai prins!? Nu?
Nu asta e ideea...Ideea e ca dau un exemplu "prost" generatiilor care vin.
Copiii reprezinta viitorul societatii!
Copii sanatosi la "cap" = o viitoare societate sanatoasa!
Ei nu trebuie intoxicati cu tot felul de "ciudatenii"

Sventlana said:
Frontist .... cind vine vorba despre respectarea drepturilor omului,in fatza mea talentele crestine (menite sa manipuleze societatea intr-o directie dorita de biserica) ma lasa rece.
Desigur ca o mare lipsa de respect fata de diversitate o reprezinta protestele fata de ''Codul Lui DaVinci'' . Este penibil sa vezi ca in ambele state(care urla in europa ca respecta democratia) diversitatea este incalcata. O societate conservatoare nu ne poate aduce progresul

Hai sa ne f...m toti, femei cu femei , barbati cu barbati... ca asa poate intram si noi mai repede in Europa!
 
Re: gay parade sau rebeliune legionara?

Offtopic
Pantelimon te rog frumos sa nu te mai adresezi solarei cu formula nepoliticoasa "bre"
 
Re: gay parade sau rebeliune legionara?

Pantelimon said:
Tot nu te-ai prins!? Nu?
Nu asta e ideea...Ideea e ca dau un exemplu "prost" generatiilor care vin.
Copiii reprezinta viitorul societatii!
Copii sanatosi la "cap" = o viitoare societate sanatoasa!
Ei nu trebuie intoxicati cu tot felul de "ciudatenii"


Copiii de acum in viitor au dreptul de a alege ..si in trecut cind subiectul gay era tabu ,gay existau mai ales prin minastiri,schituri si nu numai. Nu era un subiect mediatizat dar persoane gay tot existau ... nu cred ca mediatizarea unei parade gay poate influenta decisiv viata sexuala a viitoarelor generatii.....oricum este o timpenie sa fii gay ori lesby doar pentru ca e fashionable
 
solara said:
Dixy, nu vezi care-i titlul temei? Svetlana a deschis discutia despre marsul gay din ROMANIA, din 3 IUNIE 2006. Tu despre ce vorbesti? Ce tot postezi poze cu paradele din alte tari? Ce aveti cu astia care au manifestat ieri pasnic si civilizat?? (imi venea sa spun multe vazand atatia cretini adunati pe margini, dar eram inconjurata de tipi calmi, care nu raspundeau jignirilor cum imi venea mie sa fac :o ) Si nu te obliga nimeni sa-ti pui copiii sa se uite la mars de pe margine, nu transmite nici o televizune la ora de maxima audienta in direct parada, nu vad nici un pericol pt copii.
Ii dau dreptate lui lamppy: si eu prefer sa vad barbati aproape goi pe strada, chiar si sarutandu-se, decat sa vad si sa aud atatia macho si misogini care umplu bucurestiul. Si voyage, stai linistit, nu si-a tras-o nimeni pe strada si n-a manifestat nimeni pt dreptul de a si-o trage.
Lamppy, ce s-a intamplat la "motoare"?
Frontist, BOR a avut manifestatie cu cateva ore mai devreme in aceeasi zi. La ea se putea prezenta oricine avea acelasi punct de vedere. Parada a fost 6 ore mai tarziu. Ar fi trebuit sa fie lasati in pace, fiecare sa vorbeasca pe timpul lui, fara sa se incurce unii pe altii.

Ai avut o deceptie in dragoste si te-a marcat sau ce?
Daca ti-a tras teapa un tip din Bucuresti asta nu inseamna ca toti barbatii bucuresteni sunt misogini sau "macho"... Ca doar nu ii cunosti pe toti...
Sau poate ma insel...
Ne-am cunoscut?

solara said:
Nu cred ca nu sunt oameni dezgustati si acolo. Spun doar ca sunt mai pasnici si mai bine crescuti, din cate am vazut. Ce e atat de greu de priceput? Ti s-au epuizat neuronii?
Vezi, dixy, d-aia urasc io bucurestiul, pt ca-i plin de d-astia ca tine. Traiesc de cand ma stiu in el si reusesc sa-l urasc din ce in ce mai tare.


Mie cand nu-mi place un lucru fac tot posibilul sa-l schimb. Daca nu-ti place in Bucuresti, poti sa pleci, nimeni nu te tine aici. Ia-o pe iubita ta Raluca si plecati in Olanda. Va mai imprieteniti cu cei din Clubul Pedofililor, o sa aveti multi prieteni si o sa traiti fericiti pana la adanci batraneti.
 
Re: gay parade sau rebeliune legionara?

Pantelimon,retrage-ti cuvintele daca nu vrei sa treci cumva prin furcile caudine,ma pricep de minune la asta.
 
"Eu m-am casatorit acum treizeci de ani, in secret, intr-o biserica din Romania", povesteste un batran carunt, amestecat printre manifestanti. El si "sotul" au crescut impreuna baiatul lui, care acum este "bine merci si are si el un prieten".


Exact la ce ma refeream!
Dc baiatul crestea intr-o familie normala acum el avea o prietena, nu un prieten!!!!!
El a devenit o victima.

Sa mai comenteze acum cineva.
 
Re: gay parade sau rebeliune legionara?

Discutia e de mult timp terminata, la fel si rabdarea mea, iar tu, Pantelimon, nu aduci nimic nou care sa merite bagat in seama.
Dar mi s-ar parea interesant sa aflu cine-i "iubita mea, Raluca"?
Daca tot mi-ai citit mesajele cu atata fidelitate, puteai sa dai si peste ala in care ziceam ca nu-s lesbi. Data viitoare poate-ti iese mai bine, acum n-ai reusit sa fii decat neinteresant, neatent si deja expirat.
 
Sincer, imi pare extrem de bine ca fundasul ala imputit din Serbia si-a luat-o pe cocoasa. ala nici nu poate fi numit barbat. e suficient un pumn ca sa-l nenorocesti. si a jucat teatru pana la extreme, de fata cu obiectivele aparatelor de filmat, ca de, sa aiba ce arata europenilor, cat de "nedreptatiti" sunt bolnavii de ei, bolnavii societatii!
fie ca sunt bolnavi, prin mostenire genetica si hormoni neastamparati, fie ca fac lucrul asta constient, trebuie izolati, si ei, si "aparatorii" lor. Sunt gretosi si jegosi. Nu-si merita locul in societate. Nu-si merita nici viata. Dar asta e... de multe ori esti batut cu batul pe care il tii in mana, si de... ei au intotdeauna dreptate.
mentionez, la prostestul din Bucuresti au fost homosexuali care si-au aratat fundurile. Sa nu zica cineva ca au demonstrat in limitele decentei, ca oamenii normali nu merg cu partile intime expuse pt public.
 
Idol said:
Sincer, imi pare extrem de bine ca fundasul ala imputit din Serbia si-a luat-o pe cocoasa. ala nici nu poate fi numit barbat. e suficient un pumn ca sa-l nenorocesti. si a jucat teatru pana la extreme, de fata cu obiectivele aparatelor de filmat, ca de, sa aiba ce arata europenilor, cat de "nedreptatiti" sunt bolnavii de ei, bolnavii societatii!
fie ca sunt bolnavi, prin mostenire genetica si hormoni neastamparati, fie ca fac lucrul asta constient, trebuie izolati, si ei, si "aparatorii" lor. Sunt gretosi si jegosi. Nu-si merita locul in societate. Nu-si merita nici viata. Dar asta e... de multe ori esti batut cu batul pe care il tii in mana, si de... ei au intotdeauna dreptate.
mentionez, la prostestul din Bucuresti au fost homosexuali care si-au aratat fundurile. Sa nu zica cineva ca au demonstrat in limitele decentei, ca oamenii normali nu merg cu partile intime expuse pt public.
Aceeasi parere o am despre o parte din reprezentantii Bisericii Ortodoxe Romane.
 
Frontist said:
daca nu mai da nimeni vriunn raspuns clar scurt fara mare teorie la scop, cine e tinta , si care e logica Gay paradelor? si ce va urma daca se indeplinesc toate conditiile propuse de ei?, atunci zu ca acest forum e facut pentru cei care bat apa in piua!
Explicatyimi VA ROG mie celui "needucat", intunecat , primitiva in idei si dogmatic"

Daca sint legalizati astfel de casatorii testamentele isi vor pierde valoarea pentru ca nu vor fi necesare, urmasi nu vor mai fi !
Si deci care ar fi pasul urmator adoptia de copii nu?
Da de ce spui ca scopul pridului de anul treecut a fost ca sa se manifeste si sa stie lumea ca ei exista , da parca nu voi spuneati ca au existat peste tot inca din perioada antica atunci nu vad sensul, ori de fapt scopul ar fi distrugerea identitatii noastre crestine?
De ce sa fie acceptati?
Lumea stie de ei ei exista deci de ce ar fi trebuit sa-i mai accepte inca o data!
Atunci eu as propune ca sa fie acceptati si pedofilii si sa le dam statut juridic legal sa adopte copii, sa se casatoresca cu ei, de ce nu pentru ca si ei sint nu?
Adrenalina hai sa nu exageram cu drepturile omului pentru ca anume ele au sa ne distruga si societatea si morala si familia!

mostenire fara testament nu poate fi!!!!
nu este nevoie de testament doar cind e o donatie un dar sau alta forma de binefacere, insa daca e vorba de mostenire nu se face in afara testamentului si intra in vigoare doar dupa moartea persoanei care scrie acel testament!

Adrenalina de ce ai pus acest topic la integrare Europeana?
Sau e un pas necesar penrtu a ne integra?

totusi ce nu ai inteles pana acum? se discuta de mai bine de o saptamana peste tot ce vor poponarii si de ce si voi refuzati sa intelegeti. o sa iti mai explic iarasi ce imi doresc eu ca poponar si de ce a avut loc marsul ala.

eu ca poponar vreau ca atunci cand o sa imi gasesc un partener si am sa traiesc cu el cativa ani daca la un moment dat mor ca prostul fara sa am timp sa las un testament in care ii las si lui ceva pe langa ce las familiei mele el sa nu certe cu mama si cu tata. apoi eu ca poponar imi doresc sa merg linistit pe strada fara sa imi fie frica de unul ca tine ca "se gandeste" la un moment dat ca vrea sa imi rupa capul. vreau sa pot sa muncesc intr-un loc in care sa pot sa spun ca sunt poponar si restul care lucreaza acolo sa nu se uite la mine la ca ultimul ciudat de la circ. sa nu mai incerce femeile sa se dea la mine si apoi cand afla ca sunt poponar. vreau ca atunci cand ma duc sa ma angajez intr0un loc sa fiu angajat pt ca sunt bun pe ceea ce fac nu sa fiu refuzat subtil, motivul il stim care e.

sa fim seriosi la cat sunt salariile in romania abia poti sa traiesti singur, crezi ca daca doua persoane se casatoresc isi permit sa infieze un copil. nu prea cred.

lumea stie ca existam dar LUMEA nu accepta. ti-am mai explicat cum e treaba cu pedofilia si cum poponarii. si daca tot suntem la pedofilie vreau sa te intreb o kestie. Columbeanu e pedofil sau nu daca o fute pe pizdica aia care abia a facut 19 ani?

cum iti spuneam daca mor ca prostul si nu am timp sa las un testament tre sa fie o metoda prin care "ai mei" sa nu se stranga de gat cu "al meu".

cand o sa ne integram si noi in UE - daca o sa se intample - ce o sa faci cand or sa vina doi poponari in vizita in romania? o sa ii bati? o sa ceri guvernului sa nu ii lase sa intre in tara ? ce o sa faci?

Pantelimon said:
Mai bine romani " neanderthalieni" decat homoxseuali....
Du-te in Olanda dc vrei sa ai libertatiile la care aspiri!!
Sunteti bolnavi! Asta ne mai trebuia acum...Homosexuali si lesbiene ce defileaza pe bulevardele Bucurestiului.
In ROmania trditiile si religia ocupa un loc aparte si niciodata nu veti fi acceptati in societatea noastra.
Sunteti considerati un fel de monstrii...

Bre, ce nu-ti convine?Cel mai mult conteaza acceptul bucurestenilor, asta ar fi normal si in politica.Decizile importante sa fie luate prin referendum...
Sa se faca referendum!
90% dintre bucuresteni or sa fie impotriva!
Sunteti cancer in societate

Bre, ce crede un copil de cativa ani cand vede ca doi barbati sau doua femei se saruta sau se mangaie?
Or sa creada ce e normal si poate o sa incerce si el sa vada cum e...asa din curiozitate.
Asta e pericolul.Homosexualitatea nu este ceva 100% genetic.

O tipa ce face topless pe plaja si una care isi ia limba in gura cu alta in centrul capitalei e acelasi lucru...
Am trait sa o aud si pe asta...

Ideea e ca dau un exemplu "prost" generatiilor care vin.
Copiii reprezinta viitorul societatii!
Copii sanatosi la "cap" = o viitoare societate sanatoasa!
Ei nu trebuie intoxicati cu tot felul de "ciudatenii"

nu imi spune mie de traditiile si de religia din romania. nu imi vorbii mie de tinerii "piosi" care merg pe strada fumeaza, beau si isi baga pula in tot si 10 metri mai departe trec pe langa biserica si se inchina apoi revin la subiectul de care vorbeau. cum o sa o futa pe aia pe care a agatat-o ieri, cum o sa ii dea muie si cum o sa ii sparga gaoaza si peste doua zile o sa ii dea papucii. dupa ce o sa dai piept cu realitatile vietii sa imi spui MIE cine e cancer pt societate. eu care muncesc si imi platesc imipozitele si din al carui salariu se iau bani pt pensionari sau aia care fac ilegalitati cat Casa Poporului si nu patesc nimic si nici impozite nu platesc.

o sa fie curios copilul ala si o sa incerce numa daca "ala batran" o sa ii spuna ca nu e bine si ca o sa il rupa daca face asa ceva. daca i se explica despre ce este vorba si ce e cu barbatii aia 2 care se saruta sau cu femeile alea 2 nu o sa incerce niciodata.

una e sa vezi 2 femei sa se saruta si alta e sa vezi o femeie ca face topless. cand vezi o femeie dezbracata nu mai e nimic scarbos. o sa vrei sa o vezi dezbracata in bucuresti daca se poate. cine stie poate la unirsitate. tot e kilimetrul 0 acolo.

sa fim seriosi cand vorbim de copii sanatosi la cap. nu imi spune mie de copii care reprezinta viitorul cand ei isi baga pula de la 5 ani, cand se duc la scoala nu invata pt ca nici adi minune, guta sau mutu nu au invatat si au bani cu gramada, iar becali e un zeu pt ei.

mai bine haideti sa terminam acum si gata.
 
Aceasta imagine nu exprima parerea mea despre xomosehuali; am hotarit s-o atasez aici, pentru ca multi sunt de aceasta parere.


mesajul ~"mi-a transmis un camarad, unde este-un gay parade" [in rusa e fara 'e', si avem parte de o rima zmeurie]


Nu am reusit sa citesc intreaga discutie, dar citind mesajul lui lamppy, inteleg ca gay != prost*.



*
!= - nu este egal
 
Pantelimon said:
Sunteti bolnavi! Asta ne mai trebuia acum...Homosexuali si lesbiene ce defileaza pe bulevardele Bucurestiului.
In ROmania trditiile si religia ocupa un loc aparte si niciodata nu veti fi acceptati in societatea noastra.
Sunteti considerati un fel de monstrii...
Sunteti cancer in societate
Mr. , ce ar fi sa nu mai faci nspe mii de reply-uri si sa raspunzi intr-un singur mesaj? Poate nu iti cer prea mult. Si iti atrag atentia ca tonul este nepotrivit. Continua tot asa si poate esti blagoslovit cu un avertisment si o stergere a mesajului care incita la toleranta.

Idol said:
Sincer, imi pare extrem de bine ca fundasul ala imputit din Serbia si-a luat-o pe cocoasa. ala nici nu poate fi numit barbat. e suficient un pumn ca sa-l nenorocesti. si a jucat teatru pana la extreme, de fata cu obiectivele aparatelor de filmat, ca de, sa aiba ce arata europenilor, cat de "nedreptatiti" sunt bolnavii de ei, bolnavii societatii!
fie ca sunt bolnavi, prin mostenire genetica si hormoni neastamparati, fie ca fac lucrul asta constient, trebuie izolati, si ei, si "aparatorii" lor. Sunt gretosi si jegosi. Nu-si merita locul in societate. Nu-si merita nici viata. Dar asta e... de multe ori esti batut cu batul pe care il tii in mana, si de... ei au intotdeauna dreptate.
mentionez, la prostestul din Bucuresti au fost homosexuali care si-au aratat fundurile. Sa nu zica cineva ca au demonstrat in limitele decentei, ca oamenii normali nu merg cu partile intime expuse pt public.
Idol, poate ma lamuresti si pe mine ca sunt mai greu de cap: cum se impaca, dom'le, credinta cu ura? Iti pare bine ca homosexualul respectiv a fost luat la bataie de catre niste sarbi dementi? Vai, ce fapta glorioasa: sa iei la pumni pe un singur om! Cat curaj, cata glorie, cate virtuti adunate la un loc! Noroc cu astfel de oameni ca altfel valorile traditionale ale familiei crestine s-ar duce pe apa sambetei! A ajuns familia crestina sa fie aparata de toate brutele si trogloditii care nu stiu cum sa-si verse frustrarile de indivizi ratati! Stii ce? Nu-mi plac homosexualii, nu-mi plac manifestatiile gen Gay-Fest, dar urasc sa vad cum un om este luat la bani marunti de niste fiare care nu ii ajung nici la degetul mic. M-am saturat sa fiu martor al manifestarilor unor complexati primitivi care isi dau seama ca singura cale de a se afirma este reprezentata de bata. O, tempora! O, mores! Pun pariu cu tine ca Iadul e plin de genul asta de "buni" crestini - mari amatori de dat in capul altora ca nu respecta "cuvantul Domnului".

Lamppy => Zau daca te inteleg... Te-ai gandit sa te arunci si tu nitel prin noroi, nu? Avertisment pentru limbaj suburban. Sa stii ca se poate apara o cauza si fara injuraturi.

P.S. Pantelimon si Idol - nu sunt pe forumul Noii (Ne)Drepte. Dementii aia isi fac veacul pe alte plaiuri.
 
Hello!

Hai ca am ajuns la ceea ce imi place mie...
referitor la credinta si ura in acelasi timp... voi nu stiti sa interpretati lucrurile..
"sa nu ucizi"...
Si acum sa-ti explic de ce ii urasc eu pe poponari, tu spunandu-mi ca un bun crestin nu isi uraste semenii, si ca eu trebuie "sa-mi iubesc aproapele"... va sa zica!:
"SA NU UCIZI" are de fapt alt inteles. Inseamna "sa nu ucizi in afara legii".
In Biblia ebraica se intrebuinteaza insa cuvantul "razah", care desemneaza un anumit tip de ucidere, acea petrecuta exclusiv in afara legii. In functie de context, verbul poate sa insemne "a asasina", "a omori prin imprudenta" ori "a savarsi o crima pasionala". El nu se foloseste niciodata pentru uciderea in razboi sau pentru executarea raufacatorilor conform legii.
Chiar si Iisus, considerat al iubirii universale, acest universalism fiind mai putin prezent decat se crede in general, isi concentreaza activitatea cu precadere asupra Israelului, a Poporului Ales. Cand, insa, se vorbeste de pagani, ei sunt amintiti marginal si in treacat, iar porunca iubirii de vrajmasi, pronuntata in Predica de pe munte, poate fi inteleasa si ca un indemn la reconciliere in interiorul poporului evreu insusi.
Conform legii crestinesti, fundasii sunt raufacatori! Daca ai citit Biblia, iti este binecunoscut cazul Sodoma si Gomora. Lucruri demonstrate stiintific. tadam!

ps:
ma doare-n fund de poponari.
Tu chiar nu iti dai seama ca se pierde omenirea?
Degraba o sa se frece intre ei jumatate din barbatii globului pamantesc.. si cum ramane cu fetele? cu rasa umana?

Robi said:
Aceeasi parere o am despre o parte din reprezentantii Bisericii Ortodoxe Romane.

bine ca numai ds o parte, eu am parere de rau si de mila fata de toti homosexualii! TOTI!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top