I hate myself and I want to die

Eu nu cred ca treaba I hate myself are ceva cu I want to die. Sa te urasti pe tine e ceva pozitiv, doar asa oamenii se formeaza ca personalitate. Spre exemplu:nu am dat un examen si ma urasc pe mine pentru ca nu am invatat si urmarea de obicei este corectarea pe viitor. Asa ca sa te autocritici e ceva normal si e mai rau cind nu o faci aproape toate persoanele o fac, cum spunea o persoana inteleapta "Nimeni nu ne critica mai mult decit ne criticam noi ne criticam pe noi insisi".
Cind vine vorba de sinucidere putem vorbi de o persoana care nu are un sens in viata respectiv nu are motiv sa traiasca. Pentru acessta noi intodeauna trebuie sa avem un scop, sa fim motivati sau mai altfel spus optimisti.
 
in primul rand doar sinugigasii se urasc pe ei, daca putem spune asa, desi majoritatea de fapt nu simt ura.
omul in esenta lui este un egoist, manat de instinctul de autoconservare. cand facem aprecieri legate de esecurile noastre, nu inseamna ca ne uram. maximum suntem nemultumiti, dar vom reusi, prin capacitatile noastre cognitive si emotionale sa rezolvam acest conflict, care ne altereaza imaginea despre sine si ne vom iubi si pretui la fel de mult si in continuare.
asa ca ura si sinuciderea sunt mult mai legate decat ai crede.
 
am fost azi la inmormintarea unui fost coleg de clasa si sunt distrusa..suferinta mamei care tipa inainte sa puna capacul sicriului, imbatrinise in citeva zile parca cu citiva ani, era ca un zombie, okii goi si plinsi, abia se tinea pe picioare, toate femeile din jur plingeau in hohote la auzul vorbelor ei...
Niciodata in viata n-am simtit atita durere in jur si murise baiatul din cauza unui accident rutier, si cind ma gindesc ca multi isi iau viata intentionat si-si supun parintii la asa un chin...cea mai mare durere sa vezi viata copilului curmata, sa stii ca nu va avea familie, nunta, copii, cariera, batrinete, nimik.
ginditi-va cel putin la parintii vostri, cind vi se pare viata dura.
 
Pai asa ai tot timpul la cine sa te gandesti; uneori se intampla sa fie oameni care sa depinda de tine si atunci e mult mai grav (io zic ca-i mai rau sa lasi in urma copii decat parinti).
La tine cand te mai gandesti?
 
Cred k e cea mai mare tragedie pt un parinte sa-si ingroape un copil..asa a foat lasat de la inceputul lumii si e ordinea fireasca a lucrurilor k parintii sa lase copiii mai devreme sau mai tarziu,si nu invers..
 
Da, asa e ordinea; dar eu ma refeream la ce zicea Otilia:
ginditi-va cel putin la parintii vostri, cind vi se pare viata dura.
Era vorba despre persoana de care esti mai atasat si la care te gandesti cand e sa mori: mai degraba la copil (daca-l ai), decat la parinti. Desi nu pare, se leaga de ce zici tu.
 
Ce e drept e drept. Tu insuti esti cel mai dur critic al tau.

Daca va vine vreodata sa va sinucideti, ganditiva la cele mai apropiate persoane, shi mai ales la parinti shi la persoanele care va "au la inima". Oare o sa-i lasati sa scape asa de ushor de o asha napasta ca voi???
Eu de exemlu ash ramane in viata macar shi pentru persoanele care ma urasc . Doar trebuie sa fie cineva care sa-i "iubeasca" shi pe danshii!!!lol :atac:
 
nu ....prin bluetooth nu ash avea cum k is prea d parte ...dar in schimb ash putea suna pe cineva care tear ajuta ....shi nu cu un pistol k acolo e doar un glonte shi sar putea sa nu reusheshti din prima ....cu o pushca d vinatoare ....:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 
:D
way! tu tre sa ma ajuti amu'!!! "un glonte, pushca de vinatoare..." :( why you make suffer? nobody loves me.

:(((

da numarul!
 
Am fost pus si eu de multe ori in situatia in care simteam ca viata efectiv nu are niciun rost. Ba mai mult, ma intrebam de ce lasa Dumnezeu toate lucrurile in halul asta.
Am inceput sa citesc Biblia si pot spune ca m-a ajutat enorm. De acolo am descoperit ca in lumea noastra exista atata durere pentru ca primii oameni au cazut in pacat (geneza 3).
Ce mi s-a parut cel mai interesant este ca Dumnezeu a trimis pe fiul Lui, Isus, sa moara pe pamant pentru ca noi sa putem fi iertati. Iar scopul lui pentru noi este ca atunci cand va veni sa judece lumea, noi toti sa fim mantuiti, adica luati in Cer, unde raul nu va mai exista.
Pentru unii poate parea doar o poveste prosteasca, in care doar unii pensionari sau eretici mai cred. Daca totusi ati studia problema evolutionismului, ati descoperi ca Dumnezeu intr-adevar a creat pe om.

"atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, cã a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, sã nu piarã, ci sã aibã viatã vesnicã" (Ioan 3,16)
"Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era. Si eu am vazut coborandu-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfanta, Noul Ierusalim, gatita ca o mireasa impodobita pentru barbatul ei.
Si am auzit un glas tare care iesea din scaunul de domnie si zicea: „Iata cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, si ei vor fi poporul Lui, si Dumnezeu insusi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor. El va sterge orice lacrima din ochii lor. Si moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tanguire, nici tipat, nici durere, pentru ca lucrurile dintai au trecut.” " (apocalipsa 21,1-4)
 
In viata sunt lucruri care te fac trist, sau intri intr-o depresie...momente de suferita, Conform psihologiei transpersonale, remomand sa il citesti pe Stanislav Grof, conform cartilor lui, noi ne alegem soarta asta, noi ne alegem suferinta, cand suntem suflete si ne cautam locul si parintii unde sa ne nastem, alegem acei parinti, acea viata care ne aduce suferinta, deoarece doar prin suferinta devenim mai bogati spiritual.
Desi stiu ca nu este placuta suferinta, ea ce este constructiv din ea, ea te face sa devii mai puternic, ea te fii mai fin si mai bogat spiritual...
 
Chiar crezi ca Stanislav vorbeste despre lucruri adevarate? Atunci inseamna ca Dumnezeu nu mai exista. Sa fim seriosi, exista multe teorii scoase de oameni... insa un singur Dumnezeu exista, nu 15.
 
Back
Top