impotriva consumului de alcool?

dune

Active Member
am sa ticsesc o opinie aici care sper sa trezeasca si alte opinii:

in moldova ca si in alte parti ale lumii, consumul excesiv si constant de alcool devine o problema sociala cu diferite consecinte. ma gindesc in primul rind la tineret care ar avea energia sa schimbe societatea de la noi, makar cite putin, insa in schimb nu gasim decit baruri si night cluburi pline pina la refuz noapte dupa noapte. mi se pare ca astfel, consumul de alcool nu dauneaza numai persoanei respective, dar intregii societati dupa cum repercursiunile consumului se simt nu numai pentru persoana care bea dar si pentru familie, etc.

din motivul ista cred ca ii important ca consumul de alcool sa fie regulat intrun fel sau altul. cred ca limitarea vinzarii de alcool ar fi un prim pas. ma gindesc la tarile din vest unde minorii nu pot cumpara alcool si unde preturile uneori is destul de inalte pentru a limita consumul. Oricum, pentru moldova nu stiu daca asta ar putea servi ca o solutie definitiva a problemei. Dupa cum noi producem vin si bere, alcool va ramine accesibil si considerind eficacitatea legii la noi, o astfel de limita probabil ca nu va fi foarte efectiva.

cred ca consumul de alcool ar putea fi regulat si prin alte masuri - crearea de slujbe noi pentru tineret si nu numai, care ne-ar da o anumita directie mai clara si ar limita timpul pe care l-am putea petrece cu sticla de bere in mina...
 
Re: impotriva consumului de alcool

Consumul bauturilor alcoolice la minori intr-adevar ar trebui limitat..... aici sunt de acord..
Totushi consumul excesiv si constant devine o problema... Kestia e sa avem masura in toate , chiar si la bautura ... Pentru ca nu cred ca e problema ca isi permite omu' dupa o zi de munca o piva ..
 
Re: impotriva consumului de alcool

Problema cu tineretul nostru si bautura este ca cam de pe la vyrsta de 16-17 ani sau un pic mai tyrziu, simti ca intri yntr-un oare care cerc vicios. si, de fapt, e ceva de ce nu prea yti dai seama. iesi azi la o piva cu cineva, myine cu altcineva...si tot asa. si te trezesti la un moment dat ca bautul a cel putin unei beri seara e ceva normal pe ordinea de zi. si chiar cynd se iveste vreo zi cynd prietenii au treaba sau sunt ocupati seara si te trezesti ca nu te-ai yntseles cu nimeni sa iesi azi la o piva, parca ti se pare ceva nelalocul lui."mama!ce-o sa fac acasa? sa privesc TV sau...de citit nu pot cynd sunt toti ai mei acasa...bun. ma apuc de brodat". dar oricum simti ca parca nu ajunge ceva....o piva!
 
Re: impotriva consumului de alcool

personal cred ca depinde de fiecare persoana in parte, adica e caracteristic anumitor oameni. De fapt e daunator sau nici nu shtiu cum sa-i spun, nelalocul lui, consumul excesiv de alcool. Acesta din urma te aduce la o stare de euforie shi necoinshtentizare a propriilor actiuni. de obicei in asha stare persoanele au un comportament nu tocmai potrivit, unii pot deveni chiar agresivi. Asha ca limitarea vinzarilor sau alte masuri nu cred ca ar ajuta din ce considerente: respectivele persoane care consuma regulat alcoolul shi inca in exces primesc placere, in plus devin dpendente shi tsine de cultura, de educatia shi de ce ia fost dat sa vada de mic copil. Daca la conshtiintsa sa nu ajunge ca ceea ce face nu e normal atunci barierele care se vor incerca vor fi zadarnice, el va reushi oricum sa ajunga shi sa faca ce ia intrat deja in singe.
 
Re: impotriva consumului de alcool

don't drink and drive...smoke and fly:)ce nu s-ar spune, alcoolul se afla la un nivel net inferior fata de drogurile usoare (unica poanta e o stare neproductiva de euforie, shi gata)
p.s. - shel mai optim variant:sinika cu iarba
 
Re: impotriva consumului de alcool

crescind in mica noastra moldova unul din lucrurile constante care ma deranjat ii excesele de alcool, e vorba si de cazurile proprii cind am zis ca gata nu mai beu si dupa doua luni mam trezit iarasi cu paharu de coniac in mina. cred ca cultura noastra asa cum este ea ramine a fi prea permisiva cu consumul de alcool. noi, moldovenii sau romanii in general sintem in mod istoric criticati pentru "capul taiat sabia nul taie" si am impresia ca consumul de alcool, ramine a fi un fel de ignora problemele pe care le avem si la care nu putem gasi solutii...
 
Re: impotriva consumului de alcool

Asha a fost moldovanu dintotdeauna : de cand e el a fost condus, intotdeauna ii spunea cineva ce sa faca, dintotdeauna a fost sclav la cineva... si omu' ku bautura se mai incalzea.... asta ii mai ramanea.

Si inca un detaliu: in acest domeniu e cam complicat sa actionezi ku anumite reglementari... pentru ca acest produs aduce mari profituri, in plus si taxele care vin la stat is mai mari pentru bauturi alcoolice decat pentru restul produselor alimentare, daca nu ma insel... astfel se ciocnesc mai multe interese ...
 
Re: impotriva consumului de alcool

Cred ca 18 ani nu este o virsta care ar permite deja bautul cu galeata
poate mai bine ar fi ca sa fie bautura toata dupa ora 22:00 de exemplu de citeva ori mai scumpa:
pentru ca se bea mai mult noaptea:
iar ziua sa se interzica a se bea bere ca in SUA (sau altceva)pe strada si in general in locuri publice!
Iar reclama sa nu fie promovata pe o scara atit de larga si femeia sa nu fie utilizata in promovarea bauturii!
In rest educatia de mici pina la sfirsitul vietii pe toate caile posibile
La noi sau in alta parte nu stiu daca e real pentru ca se cistiga bani grei pe seama sanatatii noastre deci trebuie sa constientizeze fiecare ca otravindune pe desupra mai si facem cuiva profit!
 
Re: impotriva consumului de alcool

frontist aici nu e SUA sa ne ia si berea..(deja e exagerat) e dreptul fiecaruia sa fie luat de alcool...Macar atit ca nu vrem sa actionam mecanic mereu
 
Re: impotriva consumului de alcool

nu Sventlana nu este dreptul fiecaruia, pt ca pune in pericol pe altii si imi lezeaza mie dreptul la siguranta... alcoolul este foarte periculos, numai ca pe aici inca nu s-a auzit de asta.... cultura bautului este mult prea inradacinta in MD.
 
Re: impotriva consumului de alcool

Citeam un banc... sec, sa zicem:
"Alcoolul este cel mai mare dusman al omului.
Dar cine fuge de dusmani este un las!" :)
Oamenii astia care cica nu sunt lasi... sunt defapt niste oameni slabi, care devin dependenti de alcool.. si e vai si amar de capul lor, ii compatimesc!!!
Cei care beau trebuie sa respecte o regula importanta: masura si alcoolul consumat in cantitate mare nu face bine nimanui.
 
Re: impotriva consumului de alcool

adrenalina said:
nu Sventlana nu este dreptul fiecaruia, pt ca pune in pericol pe altii si imi lezeaza mie dreptul la siguranta... alcoolul este foarte periculos, numai ca pe aici inca nu s-a auzit de asta.... cultura bautului este mult prea inradacinta in MD.
ma bucur adrenalino ca macar aici avem pozitii cit de cit compatibile, din tot buchetul de nebunii macar bautul nu-l accepti inseamna ca nu mai esti chiar asa toleranta cum pari totusi stii sa iai atitudine atunci cind vrei!
Ma bucur ca macar in ceva vezi pericol pentru societate , de fapt te-ai mentionat doar pe tine,insa nui nimic oricum faci parte din societate!
Nu pot suporta Alcoolicii si mirosul de bautura!
Apropo nici berea nu e decit o bautura amara cu care iti strici respiratia! dar ma rog nu eimpuscat nimeni in git Daca sa luam in consideratie succesul lui P.Stratan inca se va bea mult fara masura!
 
Re: impotriva consumului de alcool

Berea este preferata mea.. mai ales in asa zile de vara...consumata ku moderatie nu cred ca e mare problema pntru societate.
Pentru mine nu e numai "o bautura amara" , ci o bautura superba...
berea - o importanta sursa nutritiva, apreciata de toate popoarele. Noe a luat-o pe Arca. Egiptenii au preparat-o din orz, babilonienii - din grau, incasii - din porumb.Chinezii o foloseau in ritualurile religioase, romanii au batut monede din argint si aur cu simbolul pretiosului orz. Intr-un text egiptean de la 1600 i.H., sunt peste 100 de retete medicale ce folosesc berea. In urma cu cativa ani, o berarie din Anglia a imbuteliat 1.000 de sticle cu bere blonda numita Tutankamon, obtinuta dupa o reteta veche de 3.200 de ani.

Motive pentru care bei bere
1 E gustoasa, racoritoare, hranitoare si relativ saraca in calorii. Berea nu contine grasimi si zahar. Singura sursa de calorii a berii este alcoolul, care are 7 calorii/g (fata de grasimi, care au 9 calorii/g).
2 Berea este o bautura naturala, cu aport mare de vitamine si minerale. Contine cantitati importante de magneziu, seleniu, potasiu, fosfor, biotina si este una dintre cele mai bogate surse de vitamina B.
3 Este o sursa de fibre solubile (rezultate din prelucrarea orzului). Un litru de bere contine aproximativ 20% din cantitatea de fibre recomandata zilnic, iar unele sorturi contin chiar pana la 60%. Acestea ajuta digestia si absorbtia hranei, reducand nivelul de colesterol. Berea nu contine colesterol.
4 Consumul moderat de bere reduce stresul si rata imbolnavirilor de inima.

P.S Gustul amar, care persista mult timp, semnaleaza o bere de calitate inferioara - obtinuta din materie prima slaba calitativ sau prin incalcarea procesului tehnologic.
 
Re: impotriva consumului de alcool

Tinerii din statele unite incep a consuma legal bauturi alcoolice la 21 ani ... noi cei din fostul URSS la 21 deja lasam ... si cred ca fiecare dintre noi sa gindit la problema bauturilor , la modul de combatere .
 
Re: impotriva consumului de alcool

romeo nimeni nu se gindeste la combatere atita vreme cit este in rai zburind pe aripile alcoolului..iar daca si alcoolul este interzis ,vom deveni ca niste robotiei :trezire-mincare-munca/scoala-somn.Aceasta da viata distractiva nu?
 
Re: impotriva consumului de alcool

Sventlana said:
romeo nimeni nu se gindeste la combatere atita vreme cit este in rai zburind pe aripile alcoolului..iar daca si alcoolul este interzis ,vom deveni ca niste robotiei :trezire-mincare-munca/scoala-somn.Aceasta da viata distractiva nu?
ai vorbit ca o adevarata filozoafa... aici sunt perfect de aocrd ku tine...
 
Re: impotriva consumului de alcool

solara, nu te intrista
poti :) mai este si fumatul :) unor substante foarte distractive :)
 
Re: impotriva consumului de alcool

`romEo said:
Tinerii din statele unite incep a consuma legal bauturi alcoolice la 21 ani ... noi cei din fostul URSS la 21 deja lasam ... si cred ca fiecare dintre noi sa gindit la problema bauturilor , la modul de combatere .
la noi legal tot de la 18 :)
dar inseamna asta ceva? :D
 
Back
Top