Islam cu obiectivizm, toleranta si rationalitate

dor007;222460 said:
Deci are nevoie de rugaciuni? Care e scopul rugaciunilor? De al informa pe dumnezeu despre ceva? Rugaciunile pot fi comparate cu apa??? Faptele negative care le face omul pot fi shterse din memorii prin rugaciuni?

Nu vorbesc de moarte, vorbesc de viatza de pina la sfirshitul celor 5 minute. Zici ca nimeni nu exercita control asupra noastra? Ma tem ca pina shi natura din jur exericta control asupra fiecarui din noi, nu? Aierul rasulflat, obiectele din jur, oameni, animalele, nu exercita control asupra persoanei? Problema nu e sa scapam de control - ci sa acceptam controlul pozitiv, nu?


Scopul rugaciunilor:

1.Recunoasterea nimicniciei umane in fata Puterii Spreme Divine , supunerea OMULUI singurei forte Supra Omenesti care ne poate controloa definitiv
2.Dialog cu Creatorul Divin si descatusarea energiilor negative adunate inside us
3.Pastrarea OMULUI departe de Pacat pe cit posibil prin meditatia care re-inoieste spiritul,mintea si fizicul

Faptele negative pot fi sterse prin rugaciuni daca :
-se fac cu adevarata piosenie si REGRET SINCER
-nu se mai repeta


In cazul unui musulman practicant,credincios,fortele externe ce se exercita asupra sa nu-l supun la nivel spiritual,asta cu siguranta.El nu este scalvul instinctelor personale,nici a lumii materiale din jur ci el stie cum sa le administreze fara a fi distrus.
 
PainGiver;222466 said:
A, da. Si abtineti-va sa-L numiti pe Dumnezeu in limbi straine. Avem acelasi Dumnezeu. Nu e mai cool sa-L numiti Allah. E in araba, atata tot. Daca pentru trairea interioara ai nevoie sa vorbesti cu Dumnezeu in limbi straine, e treaba fiecaruia, dar aici este un forum in limba romana. Asa ca spuneti-ne despre cum IL vedeti voi pe Dumnezeu in ROMANA.


Poate ca nu e cool pt unii sa-l numeasca pe D-zeu Allah,insa asa ne cere D-zeu in Biblie (vezi ELLOHIM elloh+him,inde elloh sau allah sunt una pt ca in l.semitice vocala e si a sunt la fel iar him=EL ;El Allah) dupa cum si ALLELUIAH pe care o recita popii in biserici este tot d eorigine semitica si nu romaneasca,si inseamna exact acelasi d-zeu unic:ALLE-LU-YAH sau YAH Allah ,oh allah

Dupa cum observi,toate cele trei religii monoteiste au venit pe pamint semitic (arab)asa ca si limba nu putea fi decit semitica (aramica,ebraica,araba).
 
dor007;222493 said:
Shi conflictele de azi tot Dumnezeu le controleaza?

Totul se intampla cu voia lui Allah (swt).Totul are un scop.Posibil sa depaseasca uneori puterea noastra de intelegere (mici farame de praf in imensitate imparatiei Preabunului) insa,de la albina ce polenizeaza florile din frumoasa voastra tara si pana la tsunami-urile din Indonezia ,totul se intampla cu voia Celui Preainalt.
 
dor007;222493 said:
Shi conflictele de azi tot Dumnezeu le controleaza?

Ce are una cu alta? Imediat o sa intrebati de teroristii musulmani?Mai apoi de poligamie dupa care sariti la drepturile femeii in islam.......cunoastem strategie...........wahde/wahde(una/una)cum zice inteleptu,si fiecare la topicul potrivit.


Conflictele apar atit intre popoare cit si in intreprinderi la locul de munca ,cit si in familie .Sunt produsul omului si in interesul lui ;pot fi constructive sau distrugatoare.
 
cei care critica islamul o fac aiurea,ca le e ciuda.
eu sint maritata cu un baiat musulman este foaret ok si ce imi povesteste el e foarte frumos.
adica imi povesteste de familie si de obiceiuri si de imbracaminte si de multe multe lucruri care cred eu ca e bine sa fie stiute asa cum sunt nu cu rautate si invidie
 
Palestina;222514 said:
MoonaSdm, ascary, Karima, va multumesc pentru comentarii si completari pretioase.

Al-salaamu 'aleykum,

Il rog pe Allah Preainaltul sa te binecuvanteze si sa te rasplateasca !
 
abbu;222524 said:
cei care critica islamul o fac aiurea,ca le e ciuda.
eu sint maritata cu un baiat musulman este foaret ok si ce imi povesteste el e foarte frumos.
adica imi povesteste de familie si de obiceiuri si de imbracaminte si de multe multe lucruri care cred eu ca e bine sa fie stiute asa cum sunt nu cu rautate si invidie

Mashallah surioara. Allah Preabunul sa va binecuvanteze casa si familia!
 
ascary;222526 said:
Al-salaamu 'aleykum,

Il rog pe Allah Preainaltul sa te binecuvanteze si sa te rasplateasca !

Waleykum as-salaam,

Iti multumesc din suflet. Il rog si eu pe Allah Preainaltul sa te binecuvanteze si sa te rasplateasca din abundenta! Si sa ne tina in Islam pana la moarte. Amin.
 
Palestina;222533 said:
Waleykum as-salaam,

Iti multumesc din suflet. Il rog si eu pe Allah Preainaltul sa te binecuvanteze si sa te rasplateasca din abundenta! Si sa ne tina in Islam pana la moarte. Amin.

Amin ya rabb!
 
Fie ca Allah sa ne intilneasca pe toti in Ferdaws el Ala,enshallah,fratii mei dragi;si daca ar fi sa-l citez pe Askary,"va iubesc intr-Allah pe toti frati si surori"!
abbu
Iti doresc o viata plina de bucurii si liniste alaturi de sotul tau,enshallah.
 
MoonaSdm;222557 said:
abbu
Iti doresc o viata plina de bucurii si liniste alaturi de sotul tau,enshallah.


pacea cu tine
nu-ti raspund in araba, desi stiu cate ceva, prefer sa continui sa vorbesc romana,
caci traiesc aici.

Ascary: "va iubesc intr-Allah pe toti frati si surori"!
fi mai clar -frati si surori in Allah,sau pe toti, frati si surori in fata lui Alahh...ceea ce este ceva mai universal...
poti preciza?
 
ascary;222478 said:
Buna seara,

In Crestinism i s-a dat omului chipul si asemararea lui Dumnezeu.
Insa de unde stim noi cum arata Dumnezeu ?

Posibil ca religiile in marea lor majoritate sa fie sisteme filozofice...
Islamul insa este un mod de viata.

No offense!

Buna seara
Cand Biblia vorbeste despre "chipul si asemanarea lui Dumnezeu " este vorba despre ratiune ,intelepciune ,sentimente si nu despre asemanare fizica deoarece Dumnezeu este Duh.
Domnule Ascary spuneti ca Islamul este un "mod de viata " ,dar Crestinismul ce este ?
Daca Crestinismul este bazat pe Evanghelia despre care Coranul spune ca este de la Dumnezeu nu este un "mod de viata " ?
Al-Maida 46 Si l-am trimis Noi,dupa ei pe Isus fiul Mariei,intarind Tora care se afla dinaintea lui ,si i-am dat lui Evanghelia ,in care este calauzire si lumina ,intarind Tora care se afla dinaintea lui ,si drept calauzire si indrumar pentru cei cucernici .
Nu ati citit acest ayat din Coran ? Contraziceti Coranul ?
Numai bine .
 
Buna seara, Theophilos,

Nu cred ca ascary contrazice Coranul. Intr-adevar, Coranul ne spune despre Tora revelata lui Moise si Evanghelia revelata lui Isus, fiul Mariei (pace fie asupra lor). Insa Coranul are in vedere Tora si Evanghelia in forma lor originala, adica cuvintele lui Dumnezeu transmise profetilor Moise si Isus (pace fie asupra lor). Din pacate, ele nu au ajuns pina in ziua de azi in forma originala, cum este cazul cu Coranul. Crestinismul de azi e bazat pe Noul Testament, care a fost scris de catre niste persoane despre care noi practic nu cunoastem nimic, si anume Luca, Ioan, Marc si Matei. Ei au scris versiunea lor de evenimente la cel putin 80 de ani dupa profetul Isus (pace fie asupra sa). Ei niciodata nu l-au intalnit pe el in viata ca sa transmita cuvintele lui direct, in limba aramaica in locul celei grece, pe cand evangheliile scrise de apostoli au fost pierdute sau supremate de catre "sfantul" Pavel si adeptii sai . Anume "sfantul" Pavel poate fi considerat "architectul" adevarat al Crestinismului de azi, anume el a dat "culoarea verde" consumarii alcoolului si carnei de porc (ca sa fie mai usor acceptat Crestinismul de catre popoarele pagane) si l-a deificat pe profetul Isus (pace fie asupra sa), astfel usurandu-i acceptarea sa de catre greci in forma de om-Dumnezeu, notiunea deloc straina grecilor de atunci cu sistemul lor politeist.

P.S. Deoarece nici Tora nici Evanghelia nu au ajuns pana la noi in forma lor originala, era nevoie ca sa vina o noua revelatie, Coranul, care reprezinta cuvintele Lui Dumnezeu transmise Profetului Mohamed (pace si binecuvantare fie asupra sa) prin intermediul ingerului Gavriil. Din momentul revelarii sale pana in ziua de azi Coranul a ramas neschimbat si in limba in care a fost revelat. Dumnezeu de fapt ne zice in Sfantul Coran:

"Cuvantul Domnului tau a fost plin de adevar si dreptate. Nu este nimeni care sa schimbe cuvintele Sale, iar El este Cel care Aude Totul si Atoatestiutor." (Qur'an 6:115)
 
Palestina;222626 said:
Buna seara, Theophilos,

Nu cred ca ascary contrazice Coranul. Intr-adevar, Coranul ne spune despre Tora revelata lui Moise si Evanghelia revelata lui Isus, fiul Mariei (pace fie asupra lor). Insa Coranul are in vedere Tora si Evanghelia in forma lor originala, adica cuvintele lui Dumnezeu transmise profetilor Moise si Isus (pace fie asupra lor). Din pacate, ele nu au ajuns pina in ziua de azi in forma originala, cum este cazul cu Coranul. Crestinismul de azi e bazat pe Noul Testament, care a fost scris de catre niste persoane despre care noi practic nu cunoastem nimic, si anume Luca, Ioan, Marc si Matei. Ei au scris versiunea lor de evenimente la cel putin 80 de ani dupa profetul Isus (pace fie asupra sa). Ei niciodata nu l-au intalnit pe el in viata ca sa transmita cuvintele lui direct, in limba aramaica in locul celei grece, pe cand evangheliile scrise de apostoli au fost pierdute sau supremate de catre "sfantul" Pavel si adeptii sai . Anume "sfantul" Pavel poate fi considerat "architectul" adevarat al Crestinismului de azi, anume el a dat "culoarea verde" consumarii alcoolului si carnei de porc (ca sa fie mai usor acceptat Crestinismul de catre popoarele pagane) si l-a deificat pe profetul Isus (pace fie asupra sa), astfel usurandu-i acceptarea sa de catre greci in forma de om-Dumnezeu, notiunea deloc straina grecilor de atunci cu sistemul lor politeist.

P.S. Deoarece nici Tora nici Evanghelia nu au ajuns pana la noi in forma lor originala, era nevoie ca sa vina o noua revelatie, Coranul, care reprezinta cuvintele Lui Dumnezeu transmise Profetului Mohamed (pace si binecuvantare fie asupra sa) prin intermediul ingerului Gavriil. Din momentul revelarii sale pana in ziua de azi Coranul a ramas neschimbat si in limba in care a fost revelat. Dumnezeu de fapt ne zice in Sfantul Coran:

"Cuvantul Domnului tau a fost plin de adevar si dreptate. Nu este nimeni care sa schimbe cuvintele Sale, iar El este Cel care Aude Totul si Atoatestiutor." (Qur'an 6:115)

Pace Palestina '
Coranul a aparut in secolul 7 (era crestina ) ,si in acel secol (deci la peste 500 de ani de la aparitia Evangheliei ) Coranul in Al-Maida 46 spune ..............Evanghelia ,in care ESTE lumina si calauzire ..............Deci scrie, ESTE si nu ERA asa cum va place sa intelegeti .Se vorbeste despre Evanghelia care era in timpul aparitiei Coranului ,si despre Evanghelia din secolul 7 se spune ca ESTE lumina si calauzire .
De asemenea in Al-Baqara 113 scrie despre Scriptura ,tafsirul 73 care explica acest ayat spune :
tafsir 73 Evreii citesc Tora care il vestea pe Isus ,iar crestinii citesc Evanghelia care confirma justetea mesajului lui Moise .
Deci ce Scriptura citeau crestinii in timpul lui Mahommed ?
Daca tu nu cunosti nimic despre Matei ,Marcu ,Luca si Ioan asta nu inseamna ca nimini nu cunoaste despre ei .Matei ,Marcu si Ioan l-au cunoscut personal pe Domnul Isus si au fost impreuna cu El 3 ani si jumatate .
Nu Pavel a dat "unda verde " consumului carnii de porc ci Domnul Isus a spus ,Marcu 7 :"Nu ce intra in om spurca pe om ci ce iese din om " Daca ati intelege acest principiu divin ce liberi ati fi ,dar asa va supuneti la niste restrictii care nu sunt de nici un folos .
Problema este, ce iese din inima noastra ?Nu se mananca carne de porc si nu se consuma alcool dar din inima iese rautate ,manie ,invidie ,mandrie (si spirituala ,adica prin ceea ce fac uni cred ca sunt mai buni decat altii) ,neiertare si mai ales ura .
In ceea ce priveste Coranul pentru ca vorbeai de "arhitect" ,cred ca Uthman este "arhitectul Coranului si nu Mahommed.Uite ce spune Bilal Philips(teolog musulman) in The true Message of Jesus Christ :
Within a year after his death ,the first standard written text was produced .And within 14 years after his death,authorized copies (the Uthmanic Text)made from the standard codex were sent to the capitals of Muslim state,and unauthorized copies were destroyed .
Uthman a autorizat ce a vrut ,a distrus ce a vrut ,de ce a fost nevoie de distrugere ?
Numai bine .
 
2009 Theophilos;222635 said:
Pace Palestina '
Coranul a aparut in secolul 7 (era crestina ) ,si in acel secol (deci la peste 500 de ani de la aparitia Evangheliei ) Coranul in Al-Maida 46 spune ..............Evanghelia ,in care ESTE lumina si calauzire ..............Deci scrie, ESTE si nu ERA asa cum va place sa intelegeti .Se vorbeste despre Evanghelia care era in timpul aparitiei Coranului ,si despre Evanghelia din secolul 7 se spune ca ESTE lumina si calauzire .
De asemenea in Al-Baqara 113 scrie despre Scriptura ,tafsirul 73 care explica acest ayat spune :
tafsir 73 Evreii citesc Tora care il vestea pe Isus ,iar crestinii citesc Evanghelia care confirma justetea mesajului lui Moise .
Deci ce Scriptura citeau crestinii in timpul lui Mahommed ?

Buna seara, Theophilos,

Daca am ajuns la tafsiruri, vezi ce zice Abdullah Yusuf Ali in Tafsirul (comentariu) sau la Sfantul Coran:

"Precum Tawrah (Tora) nu este exact Vechiul Testament, sau Pentateuch, citit azi de catre iudei si de crestini, tot asa Injeel-ul (Evanghelia) mentionata in Coran in mod cert nu este Noul Testament, si nu reprezinta cele patru evanghelii recunoscute astazi de catre Biserica Crestina, ci Evanghelia originala promulgata de catre Isus, tot asa cum Tawrah (Tora) a fost promulgata de catre Moise si Coranul de catre Mohammed (pace fie asupra lor toti)."


Hai sa ne uitam la versetul complet din Sura Al-Maida, care il citezi:

"Si i-am trimis Noi, dupa ei pe Isus, fiul Mariei, intarind [Tora] care se afla dinaintea lui si i-am dat lui Evanghelia, in care este calauzire si lumina, intarind Tora ce se afla dinaintea lui, si drept calauzire si indemnare pentru cei cucernici." (Al Qur'an 5:46)

Dupa cum vezi, in acest verset nu este vorba despre Evanghelia din secolul 7 ci despre Evanghelia (Injeel) care i-a fost data lui Isus (pace fie asupra sa), cea din secolul 1. Si musulmanii cred in acea Evanghelie, data lui Isus, si cred in Tora data lui Moise (pace fie asupra lor), Carti ce reprezinta Cuvantul Lui Dumnezeu catre profetii Sai, cum este cazul Coranului. Mai mult decat atat, un musulman nu poate fi considerat un musulman adevarat (cel care se supune lui Dumnezeu) daca nu crede in toti profeti trimisi de Dumnezeu, inclusiv profetul Moise si profetul Isus (pace fie asupra lor) si daca nu cred in Scripurilae date lor (Tora si Evanghelia). Insa ceea ce avem noi in ziua de azi, Vechiul Testament si cele 4 evanghelii canonice (de la Matei, Marcu, Luca si Ioan) nici pe departe nu reprezinta Tora si Evanghelia originala data direct de Dumnezeu profetilor Moise si Isus (pace fie asupra lor). In cel mai bun caz, ele cuprind unele ramasite, un procent oarecare din mesajul original.


2009 Theophilos;222635 said:
Daca tu nu cunosti nimic despre Matei ,Marcu ,Luca si Ioan asta nu inseamna ca nimini nu cunoaste despre ei .Matei ,Marcu si Ioan l-au cunoscut personal pe Domnul Isus si au fost impreuna cu El 3 ani si jumatate .


Eu recunosc ca nu cunosc aproape nimic despre Matei, Marcu, Luca si Ioan, de fapt, risc sa sustin ca practic nimeni (in afara de Dumnezeu) nu prea cunoaste cine intr-adevar au fost acestia. Daca tu ii cunosti, te rog, da-ne si noua vre-o cateva date biografice. Daca esti atat de sigur ca ei l-au cunoscut personal pe profetul Isus (pacea fie asupra sa), poti sa aduci si ceva dovezi. Versiunea oficiala a bisericii nu prea ma convinge insa. Majoritatea expertilor in domeniu sunt practic unanimi in opinia ca aceste persoane nu numai ca nu l-au cunoscut personal pe Isus (pace fie asupra sa) dar nici macar nu erau contemporani ai sai. Hai sa vedem ce zice aceeasi "wiki":

Referitor la timpul cand au fost scrise aceste versiuni:

"Estimates for the dates when the canonical gospel accounts were written vary significantly; and the evidence for any of the dates is scanty. Because the earliest surviving complete copies of the gospels date to the 4th century and because only fragments and quotations exist before that, scholars use higher criticism to propose likely ranges of dates for the original gospel autographs. Scholars variously assess the consensus or majority view as follows:
Mark: c. 68–73,[14] c 65-70[2]
Matthew: c. 70–100.[14] c 80-85.[2] Some conservative scholars argue for a pre-70 date, particularly those that do not accept Mark as the first gospel written.
Luke: c. 80–100, with most arguing for somewhere around 85,[14], c 80-85[2]
John: c 90-100,[2] c. 90–110,[15] The majority view is that it was written in stages, so there was no one date of composition.

(sursa: Gospel - Wikipedia, the free encyclopedia)

Referitor la autorii:

1) Matei (Gospel of Matthew - Wikipedia, the free encyclopedia)

"The gospel was written in latter part of the first century by an anonymous Jewish Christian.[5] Early Christian writings attribute authorship to Matthew the Apostle.[6][7][8] The most common position among scholars today is that "canonical Matt was originally written in Greek by a noneyewitness whose name is unknown to us and who depended on sources like Mark and Q,"

2) Marcu (Gospel of Mark - Wikipedia, the free encyclopedia)

The gospel itself is anonymous, but as early as Papias in the early 2nd century, a text was attributed to Mark, a cousin of Barnabas.[6], who is said to have recorded the Apostle's discourses

3) Luca (Gospel of Luke - Wikipedia, the free encyclopedia)

The author of Luke was probably a Gentile Christian.[12] Tradition identifies the author as Luke, the companion of Paul, but current opinion is ‘about evenly divided’[22] on this topic.

4) Ioan (Gospel of John - Wikipedia, the free encyclopedia)

John the Apostle, a disciple of Jesus, has been generally accepted as the author of the Fourth Gospel until the modern era. The authorship of the Fourth Gospel was rarely questioned seriously until the end of the eighteenth century.[6] Since then there have been modern scholars who posit that the author was not an eyewitness to Jesus' ministry.[7]

Desi evanghelia dupa Ioan a fost scrisa cel mai tarziu (anii 90 - 100), anume in aceasta se vehiculeaza idea precum ca profetul Isus (pace fie asupra sa) ar fi mantuitor sau chiar Dumnezeu -

( Of the four gospels, John presents the highest Christology, describing Jesus as the Logos who was in the Arche (a Greek term for "the beginning" or "the ultimate source of all things"),[4] teaching at length about his identity as savior, and declaring him to be God.[5 - Gospel of John - Wikipedia, the free encyclopedia)

Cred ca nu este nevoie sa traduc cele de sus. Daca va intereseaza amanuntele, apasa-ti link-urile. Ideea e ca cercetatori in domeniu sunt departe de convingerea lui "2009 Theophilos" ca autorii evangheliilor canonice au fost discipolii lui Isus (pace fie asupra sa). Cam asta referitor la evangheliile canonice. Insa ce facem cu evangheliile non-canonice suprimate, ca cea a lui Barnabas, Maria Magdalena si altele, poate mai autentice decat cele canonice?


2009 Theophilos;222635 said:
Nu Pavel a dat "unda verde " consumului carnii de porc ci Domnul Isus a spus ,Marcu 7 :"Nu ce intra in om spurca pe om ci ce iese din om " Daca ati intelege acest principiu divin ce liberi ati fi ,dar asa va supuneti la niste restrictii care nu sunt de nici un folos .
Problema este, ce iese din inima noastra ?Nu se mananca carne de porc si nu se consuma alcool dar din inima iese rautate ,manie ,invidie ,mandrie (si spirituala ,adica prin ceea ce fac uni cred ca sunt mai buni decat altii) ,neiertare si mai ales ura..

Daca sa credem evangheliei lui Matei, tot Isus (pace si binecuvantare fie asupra sa) a zis "Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc" (Matei 5:17) In alte cuvinte, el nu a anulat observarea simbetei (sabbat) si nu a anulat interzicerea consumului carnii de porc. Si asta deloc nu reiesa din ceea ce ai citat. Altfel, de ce sa nu consumam carne de porc, alcool, droguri etc, daca "nu ne spurca"? Oare nu e conform viziunii crestine ca corpul nostru e ca un templu si trebuie sa il respectam ca atare?

Iar in ceea ce-l priveste pe "arhitectul" crestinismului, "sfantul" Pavel, anume el era acela care a declarat ca credinta in Hristos nu cere respectarea legilor din Tora (pe cand Isus, pacea fie asupra sa, zicea contrariul) pentru a se salva (Paul's influence on Christian thinking arguably has been more significant than any other New Testament author.[5] Paul declared that faith in Christ made the Torah unnecessary for salvation, exalted the Christian church as the body of Christ, and depicted the world outside the Church as under judgment.[6] - Paul of Tarsus - Wikipedia, the free encyclopedia)

Anume "sfantului" Pavel ii datoreaza crestinismul de azi idea ispasirii pacatelor prin "sangele lui Hristos", ci nu prin pocainta si respectarea legilor Divine -

(For its theology of atonement, the Christian church owes a unique debt to the writings of Paul.[40] Paul taught that Christians are redeemed from the Law (see Supersessionism) and from sin by Jesus' death and resurrection.[40] His death was an expiation, and by Christ's blood, peace is made between God and man.[40] By baptism, a Christian mystically shares in Jesus' death and in his victory over death, gaining, as a free gift, a new, justified status of sonship.[40] - Paul of Tarsus - Wikipedia, the free encyclopedia)

Anume lui "sfantul" Pavel trebuie sa ii datorezi faptul ca il numesti pe profetul Isus (pace fie asupra sa) "Domn", pe cand el niciodata nu s-a declarat drept Dumnezeu si nu a cerut discipolilor sai sa i se inchine.

Si Allah stie mai bine.

Referitor la autenticitatea Sfantului Coran, voi reveni mai tarziu.
 
Palestina;222656 said:
Buna seara, Theophilos,

Daca am ajuns la tafsiruri, vezi ce zice Abdullah Yusuf Ali in Tafsirul (comentariu) sau la Sfantul Coran:

"Precum Tawrah (Tora) nu este exact Vechiul Testament, sau Pentateuch, citit azi de catre iudei si de crestini, tot asa Injeel-ul (Evanghelia) mentionata in Coran in mod cert nu este Noul Testament, si nu reprezinta cele patru evanghelii recunoscute astazi de catre Biserica Crestina, ci Evanghelia originala promulgata de catre Isus, tot asa cum Tawrah (Tora) a fost promulgata de catre Moise si Coranul de catre Mohammed (pace fie asupra lor toti)."


Hai sa ne uitam la versetul complet din Sura Al-Maida, care il citezi:

"Si i-am trimis Noi, dupa ei pe Isus, fiul Mariei, intarind [Tora] care se afla dinaintea lui si i-am dat lui Evanghelia, in care este calauzire si lumina, intarind Tora ce se afla dinaintea lui, si drept calauzire si indemnare pentru cei cucernici." (Al Qur'an 5:46)

Dupa cum vezi, in acest verset nu este vorba despre Evanghelia din secolul 7 ci despre Evanghelia (Injeel) care i-a fost data lui Isus (pace fie asupra sa), cea din secolul 1. Si musulmanii cred in acea Evanghelie, data lui Isus, si cred in Tora data lui Moise (pace fie asupra lor), Carti ce reprezinta Cuvantul Lui Dumnezeu catre profetii Sai, cum este cazul Coranului. Mai mult decat atat, un musulman nu poate fi considerat un musulman adevarat (cel care se supune lui Dumnezeu) daca nu crede in toti profeti trimisi de Dumnezeu, inclusiv profetul Moise si profetul Isus (pace fie asupra lor) si daca nu cred in Scripurilae date lor (Tora si Evanghelia). Insa ceea ce avem noi in ziua de azi, Vechiul Testament si cele 4 evanghelii canonice (de la Matei, Marcu, Luca si Ioan) nici pe departe nu reprezinta Tora si Evanghelia originala data direct de Dumnezeu profetilor Moise si Isus (pace fie asupra lor). In cel mai bun caz, ele cuprind unele ramasite, un procent oarecare din mesajul original.



Eu recunosc ca nu cunosc aproape nimic despre Matei, Marcu, Luca si Ioan, de fapt, risc sa sustin ca practic nimeni (in afara de Dumnezeu) nu prea cunoaste cine intr-adevar au fost acestia. Daca tu ii cunosti, te rog, da-ne si noua vre-o cateva date biografice. Daca esti atat de sigur ca ei l-au cunoscut personal pe profetul Isus (pacea fie asupra sa), poti sa aduci si ceva dovezi. Versiunea oficiala a bisericii nu prea ma convinge insa. Majoritatea expertilor in domeniu sunt practic unanimi in opinia ca aceste persoane nu numai ca nu l-au cunoscut personal pe Isus (pace fie asupra sa) dar nici macar nu erau contemporani ai sai. Hai sa vedem ce zice aceeasi "wiki":

Daca sa credem evangheliei lui Matei, tot Isus (pace si binecuvantare fie asupra sa) a zis "Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc" (Matei 5:17) In alte cuvinte, el nu a anulat observarea simbetei (sabbat) si nu a anulat interzicerea consumului carnii de porc. Si asta deloc nu reiesa din ceea ce ai citat. Altfel, de ce sa nu consumam carne de porc, alcool, droguri etc, daca "nu ne spurca"? Oare nu e conform viziunii crestine ca corpul nostru e ca un templu si trebuie sa il respectam ca atare?





.

Buna seara Palestina si toti care citesc,
Prima dovada pe care am pus-o este un ayat si nu tafsir .Problema este ca fara tafsiruri nu se poate intelege mai nimic din Coran nu sunt nume de persoane ,triburi ,locuri ci numai pronume .
Sa inteleg ca este diferenta intre tafsiruri in functie de autorii tafsirurilor ?
Tafsirul 73 din Al-Baqara este diferit la Yusuf Ali fata de acesta pe care il am eu de pe Islam.ro/Coran ? Cam trist daca este asa .Nu pentru mine .Spunemi te rog si mie cum suna tafsirul 73 al lui Yusuf Ali ,eu nu am timp sa caut si nici nu stiu unde si nici nu am tragere de inima daca tafsirurile se contrazic .
Haideti sa revenim la Al-Maida 46.Mi s-a spus ca cuvintele din Coran sunt cuvintele pe care sustineti ca ingerul Gabriel (Jibril ) le spune lui Mahommed .Este adevarat ? Merg cu explicatia inainte crezand ca este adevarat .
Ingerul Jibril ii spune lui Mahomed ca este lumina si calauzire in Evanghelia pe care i-a dat-o lui Isus .El vorbeste la 5 secole dupa aparitia Evangheliei de o realitate( era lumina si calauzire ) ,daca Evanghelia era pierduta dupa cum va place sa credeti nu o spunea clar ? Si ayatul 113 din Al-Baqara spune :
Au zis iudeii :”Crestinii nu au nici un temei !”. Si au zis Crestinii :”Iudeiii nu au nici un temei !“ .Si (totusi ) ei citesc Scriptura ................
Injerul Jibril spune :TOTUSI ei citesc Scriptura .Nu spune o Scriptura falsa ,ci Scriptura .
Pentru mine este clar .

Doamna Palestina ,
"Wiki" este atat de "libera " ca trebuie si alte surse ,nu este 100% sigura .de fapt cand cineva a adus niste argumente antiislamice de pe Wiki musulmanii nu le-au acceptat.
Daca nu am datele biografice ale lui Moise ,Avraam,Ismael chiar si ale Domnului Isus inseamna ca nu au existat .Vroiati ca niste pescari din secolul 1 sa aiba certificat de nastere cu CNP ?

Intradevar Domnul Isus a implinit legea ca nimeni altul ,dar tot Domnul Isus este :
Sfarsitul Legii .Dupa Domnul Isus este o alta perioada .
Uite ce spune chiar Coranul in aceasta privinta:
Al-Imram:50
Eu intaresc ceea ce a fost revelat in Tora inainte de mine si va voi ingadui o parte din cele ce v-au fost oprite(28)Eu v –am adus semne de la Domnul vostru ,deci fiti cu frica de Allah si dati-mi ascultare.
(Tafsir 28) Ibn Kathir a zis in acest sens :In acestea se afla dovada ca Isus a abrogat o parte din Legea Torei

Vezi ce putere a avut Domnul Isus chiar sa abroge unele interdictii.
Ce profet a avut aceasta putere sa abroge interdictii date de Dumnezeu ?
Numai bine
 
Heee,Heee,mai usor cu "profetul Isus"
nici sotul meu nu si-a permis asta.
este clar ca cine vine ultimul la masa, ramane putin nemancat,dar asta nu inseamna sa ia bucatele celor dinainte....
vrei sa rastorni cronologia?
sau sa rastalmacesti mersul lucrurilor in istorie???

de profeti si islam vobim din anul 570 en.
inaintea lui au fost alte 2 religii care exista si acum,nu s-au contopit toate trei,asa ca incercarea cu adunatul tuturor oualelor intr-un singur cos este dupa parera mea......actiunea unor oameni slabi si care nu se simt stapani pe ceea ce sustin si vor intariri...
ma uit la prietenii sotului,toti baieti destepti,educati,cu familii si viata frumoasa,in parte religiosi,dar niciunul nu se uita la icoana lui Isus din camera mea, ca fiind profetul lui....!!!!!!!!
 
Daca zici ca sunt destepti si educati, atunci nu se uita la icoana probabil din simplul tact, caci nu poti sa te astepti de la musulmani, fie ei chiar si numai "in parte religiosi" sa se inchine la icoane. Iconografia si orice reprezentare vizuala a profetilor in Islam e strict interzisa, precum este si in Crestinism si Iudaism (vezi a doua din cele 10 porunci - "Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti.." (Exodul 20:1-17)). Nu te supara, dar ma alatur parerii lui coreligionarul tau Theophilos ca nu-ti cunosti indestul de bine propria religie.

Daca nu stii ca Isus (pace fie asupra sa) in Islam este considerat Profetul lui Dumnezeu, atunci imi pare rau, mai ales tinand cont de faptul ca sotul tau e musulman. Probabil, tot e "in parte religios" si el.
 
2009 Theophilos;222635 said:
In ceea ce priveste Coranul pentru ca vorbeai de "arhitect" ,cred ca Uthman este "arhitectul Coranului si nu Mahommed.Uite ce spune Bilal Philips(teolog musulman) in The true Message of Jesus Christ :
Within a year after his death ,the first standard written text was produced .And within 14 years after his death,authorized copies (the Uthmanic Text)made from the standard codex were sent to the capitals of Muslim state,and unauthorized copies were destroyed .
Uthman a autorizat ce a vrut ,a distrus ce a vrut ,de ce a fost nevoie de distrugere ?
Numai bine .

Buna seara,

2009 Theophilos, nu aveti dreptate cand ziceti ca califul Uthman a fost "arhitectul" Coranului, insa aveti dreptate cand afirmati ca Mohammed (pace fie asupra sa) nu a fost. Daca cineva si poate fi considerat "arhitectul" Coranului, acesta este Allah Preainaltul. Coranul de fapt reprezinta cuvintele Lui Dumnezeu transmise profetului Mohammed (pace fie asupra sa) prin intermediul ingerului Gavriil. Profetul Mohammed (pace fie asupra sa) a transmis comapnionilor sai versete din Coran, multi dintre ei invatindu-le pe de rost. Versetele din Coran au inceput sa fie scrise pe tablite si pieli in timpul profetului Mohammed (pace fie asupra sa), cand el le dicta scribilor.

Mersi pentru citatul din cartea lui Bilal Philips "The True Message of Jesus Christ", cartea intr-adevar merita a fi citita, autorul face o analiza serioasa a Vechiului si a Noului Testamen, oricine e interesat o poate gasi aici:

The True Message of Jesus Christ

In ceea ce priveste Sfantul Coran, iata ce zice Bilal Philips:

On the other hand, the Qur‘aan—believed by Muslims to be the word of God revealed to Prophet Muhammad(e)—was written down and memorized, from beginning to end, during the lifetime of the Prophet himself.
Within a year after his death, the first standard written text was produced.[46] And within 14 years after his death, authorized copies (the ‘Uthmanic Text) made from the standard codex[47] were sent to the capitals of the Muslim state, and unauthorized copies were destroyed.[48]
Since the Prophet’s death in 632 CE, an increasing number of people in each successive generation have memorized the complete text of the Qur’aan from beginning to end. Today there exist tens of thousands of people around the world who recite the whole text, from memory, during the month of Ramadaan every year, as well as on other occasions.
One of the leading orientalists, Kenneth Cragg, said the following regarding the memorization and preservation of the Qur’aanic text, “This phenomenon of Qur’anic recital means that the text has traversed the centuries in an unbroken living sequence of devotion. It cannot, therefore, be handled as an antiquarian thing, nor as a historical document out of a distant past.”[49] Another orientalist scholar, William Graham, wrote: “For countless millions of Muslims over more than fourteen centuries of Islamic history, ‘scripture’, al-kitab has been a book learned, read and passed on by vocal repetition and memorization. The written Qur’an may ‘fix’ visibly the authoritative text of the Divine Word in a way unknown in history, but the authoritativeness of the Qur’anic book is only realized in its fullness and perfection when it is correctly recited.”[50] Yet another, John Burton, stated: “The method of transmitting the Qur’an from one generation to the next by having the young memorize the oral tradition of their elders had mitigated somewhat from the beginning the worst perils of relying solely on written records...”[51] At the end of a voluminous work on the Qur’aan’s collection, Burton stated that the text of the Qur’aan available today is “the text which has come down to us in the form in which it was organised and approved by the Prophet...What we have today in our hands is the mushaf[52] of Muhammad.”[53]
 
Back
Top