Islam cu obiectivizm, toleranta si rationalitate

2009 Theophilos;222665 said:
Buna seara Palestina si toti care citesc,
Prima dovada pe care am pus-o este un ayat si nu tafsir .Problema este ca fara tafsiruri nu se poate intelege mai nimic din Coran nu sunt nume de persoane ,triburi ,locuri ci numai pronume .
Sa inteleg ca este diferenta intre tafsiruri in functie de autorii tafsirurilor ?
Tafsirul 73 din Al-Baqara este diferit la Yusuf Ali fata de acesta pe care il am eu de pe Islam.ro/Coran ? Cam trist daca este asa .Nu pentru mine .Spunemi te rog si mie cum suna tafsirul 73 al lui Yusuf Ali ,eu nu am timp sa caut si nici nu stiu unde si nici nu am tragere de inima daca tafsirurile se contrazic .
Haideti sa revenim la Al-Maida 46.Mi s-a spus ca cuvintele din Coran sunt cuvintele pe care sustineti ca ingerul Gabriel (Jibril ) le spune lui Mahommed .Este adevarat ? Merg cu explicatia inainte crezand ca este adevarat .
Ingerul Jibril ii spune lui Mahomed ca este lumina si calauzire in Evanghelia pe care i-a dat-o lui Isus .El vorbeste la 5 secole dupa aparitia Evangheliei de o realitate( era lumina si calauzire ) ,daca Evanghelia era pierduta dupa cum va place sa credeti nu o spunea clar ? Si ayatul 113 din Al-Baqara spune :
Au zis iudeii :”Crestinii nu au nici un temei !”. Si au zis Crestinii :”Iudeiii nu au nici un temei !“ .Si (totusi ) ei citesc Scriptura ................
Injerul Jibril spune :TOTUSI ei citesc Scriptura .Nu spune o Scriptura falsa ,ci Scriptura .
Pentru mine este clar.

Buna seara, 2009 Theophilos,

Tafsiruri (comentarii) la Sfantul Coran au o functie importanta sa-l ajute pe cel care citeste sa cunoasca contextul in care a fost revelata o sura sau alta. Insa daca cineva citeste Coranul fara comentarii, aceasta nu inseamna ca nu poate intelege mesajul principal al Coranului.

Eu personal nu vad nici o contradictie dintre comentariul adus de d-ta (presupun, din traducera romana a Coranului) si comentariul lui Yusuf Ali (care de fapt nu era comentariu la sura Al-Baqara ci la sura Al-Meida). De fapt, nu asta conteaza. Pozitia clara a marelor teologi islamici (care sunt cunoscatori de limba araba, spre deosebire de noi), atat moderni cat si clasici e unanima - Tora si Evanghelia a fost schimbata de catre oameni. De fapt, nu numai teologi islamici sunt de parerea asta, ci si majoritatea cercetatorilor in domeniu.


2009 Theophilos;222665 said:
Doamna Palestina ,
"Wiki" este atat de "libera " ca trebuie si alte surse ,nu este 100% sigura .de fapt cand cineva a adus niste argumente antiislamice de pe Wiki musulmanii nu le-au acceptat.
Daca nu am datele biografice ale lui Moise ,Avraam,Ismael chiar si ale Domnului Isus inseamna ca nu au existat .Vroiati ca niste pescari din secolul 1 sa aiba certificat de nastere cu CNP ?


Nu sunt doamna :) Cred ca ar trebui sa-mi schimb nick-ul :)
Am citat-o pe "wiki" nu deaceea ca cred in infabilitatea sa ci deaceea ca e cunoscuta probabil tuturor forumistilor, usor de accesat si este cat de cat neutra, dupa parerea mea. Poate ma gresesc. Oricum, "wiki" poate fi vazuta numai ca primul pas, cine doreste sa se aprofundeze poate sa o faca. Cine cauta gaseste, nu? Apropos, aici asi vrea sa aduc din nou linkul la cartea "The True Message of Jesus Christ" de Bilal Philips. Cred ca e o lectura importanta pentu oricine interesat in autenticitatea scripturilor iudee, crestine si islamice:

The True Message of Jesus Christ


Da, referitor la "pescari" :) Eu nu am afirmat ca oarecare Matei, Marcu, Luca si Ioan nu au existat, insa am incercat sa arat ca acesti "pescari" nu erau apostolii profetului Isus (pace fie asupra sa), cum afirmai d-ta anterior. Insa datele biografice despre profetii Avraam, Moise, Ismael si Isus si a altor profeti (pace fie asupra lor toti) le poti gasi in abundenta in Sfantul Coran.



2009 Theophilos;222665 said:
Intradevar Domnul Isus a implinit legea ca nimeni altul ,dar tot Domnul Isus este :
Sfarsitul Legii .Dupa Domnul Isus este o alta perioada .
Uite ce spune chiar Coranul in aceasta privinta:
Al-Imram:50
Eu intaresc ceea ce a fost revelat in Tora inainte de mine si va voi ingadui o parte din cele ce v-au fost oprite(28)Eu v –am adus semne de la Domnul vostru ,deci fiti cu frica de Allah si dati-mi ascultare.
(Tafsir 28) Ibn Kathir a zis in acest sens :In acestea se afla dovada ca Isus a abrogat o parte din Legea Torei

Vezi ce putere a avut Domnul Isus chiar sa abroge unele interdictii.
Ce profet a avut aceasta putere sa abroge interdictii date de Dumnezeu ?
Numai bine

Nu neg faptul ca profetul Isus, ca si profetul Mohammed (pace fie asupra lor) avea puterea data de Dumnezeu de a abroga unele lucruri. Insa poti sa-mi aduci vre-un exemplu concret, chiar si din Noul Testament, unde profetul Isus (pace fie asupra sa) ar abroga interzicerea consumului carnii de porc si observarea sabbat-ului? Din cate stiu eu (inclusiv din surse crestine) el asta n-a facut. Si asi vrea sa te mai rog odata sa aduci vre-un exemplu concret, chiar si din Noul Testament unde Isus (pacea fie asupra sa) s-ar declara drept Dumnezeu si ar cere discipolilor sai sa i se inchine lui?

Numai bine.
 
abbu;222666 said:
Heee,Heee,mai usor cu "profetul Isus"
nici sotul meu nu si-a permis asta.
este clar ca cine vine ultimul la masa, ramane putin nemancat,dar asta nu inseamna sa ia bucatele celor dinainte....
vrei sa rastorni cronologia?
sau sa rastalmacesti mersul lucrurilor in istorie???

de profeti si islam vobim din anul 570 en.
inaintea lui au fost alte 2 religii care exista si acum,nu s-au contopit toate trei,asa ca incercarea cu adunatul tuturor oualelor intr-un singur cos este dupa parera mea......actiunea unor oameni slabi si care nu se simt stapani pe ceea ce sustin si vor intariri...
ma uit la prietenii sotului,toti baieti destepti,educati,cu familii si viata frumoasa,in parte religiosi,dar niciunul nu se uita la icoana lui Isus din camera mea, ca fiind profetul lui....!!!!!!!!

Buna seara (din nou)
Inteleg ca esti ironica ,daca as intelege mai bine si ce vrei sa spui ar fi si mai bine ,ceea ce inteleg mai bine este ca nu prea ai cunostinte macar teoretice despre religie .
Biblia este plina de profetii si profeti ,noi crestinii folosim mai mult cuvintele prooroc si proorocii.Prima profetie din Biblie este in Geneza 3:15 iar despre "profetul "Mahommed nu este nici o profetie .
Islamul nu a aparut in 570 en,probabil musulmani socotesc inceputul Islamului in 622 anul Hegirei (daca am gresit, scuze corectati )

Daca din aceste afirmatii ale mele :

Vezi ce putere a avut Domnul Isus chiar sa abroge unele interdictii.
Ce profet a avut aceasta putere sa abroge interdictii date de Dumnezeu ?

ai inteles ca eu ma refer la Domnul Isus ca la "profetul Isus" te inseli ,chiar din aceste cuvinte cine putea sa inteleaga ar fi inteles ca Domnul Isus este cu mult mai presus de profeti .De fapt pentru noi crestinii Isus Cristos nu este un profet ci Domn si Mantuitor .
Chiar Coranul afirma ca Domnul Isus a abrogat interdictii din Legea si asta nu poate sa o faca un om simplu (chiar si profet ) ci numai Dumnezeu .

Doamna Palestina ,
Eu am citit ca versete coranice au fost scrise si pe pietre ,frunze de palmier ,omoplati de camila .Problema este ca DUPA moartea lui Mahommed a fost realizat "the first standard written text ". Chiar Bilal Philips foloseste :the ‘Uthmanic Text .De ce daca Uthman nu a avut nici un rol ?
De ce a fost nevoie sa fie distruse unele copii ?
Numai bine .
 
Ramineti d-voastra cu d-l Isus si rugati-va la el cit puteti;iar noi ne rugam la cel ce l-A TRIMIS pe issus.................care are dreptate,o va vedea si cine s-a inselat,de-asemeni,va vedea,insa pe propria sa piele.....
 
l-a trimis dumnezeu...daca exista,daca nu Isus este primul comunist din istorie,primul robin hood....!!,despre care apoi s-au scris povesti,ca acum sa fie....musulman....
palestina,de ce tie- frica ??
nu ajunge coranul si cine l-a scris??
trebuie sa mai adaugi si de vecini ???poare mergi pe principiul de la tara,ca daca un pom este pe granita a doua curti,ceea ce cade in fiecare curte apartine fiecaruia din cei doi...
cum adica?
crestinismul s-a nascut din islam sau invers....??
 
abbu;222681 said:
l-a trimis dumnezeu...daca exista,daca nu Isus este primul comunist din istorie,primul robin hood....!!,despre care apoi s-au scris povesti,ca acum sa fie....musulman....
palestina,de ce tie- frica ??
nu ajunge coranul si cine l-a scris??
trebuie sa mai adaugi si de vecini ???poare mergi pe principiul de la tara,ca daca un pom este pe granita a doua curti,ceea ce cade in fiecare curte apartine fiecaruia din cei doi...
cum adica?
crestinismul s-a nascut din islam sau invers....??

Draga mea,te avertizez ca tu aici vorbesti "de D-zeu daca exista "si spui niste lucruri ingrozitoare despre unul dintre trimisii lui D-zeu ,Isus,facindu-l "comunist"sau "Roobon Hood".
Vezi ca fiecare litera ce-o spui pe ton ironic,sarcastic s-ar putea sa te coste scump,fiindca te joci cu Cel ce Vede tot si Cel ce Aude peste tot.Eu,sincer nu am asemenea curaj(nebunie,sa-i zic)
,doar asa ca vorbesti in necunostiinta de cauza.
Isus si toti ceilalti profeti,Moise,Noe,Adam,Solomon au fost musulmani adica "slem omrak illa Allah"cei ce si-au dedicat intreaga viata pe calea lui Allah,asta inseamna ceea ce tu compari cu "cei ce-si amesteca ouale,sou pomii sau mai stiu eu ce....

Crestinismul a fost urmator iudaismului si nu a venit sa-l nege pe cel dinainte decit sa-l intareasca,tot asa cum islamul nu a venit sa stearga crestinismul ci sa-l intareasca pt cei ce sustin aberaTII SI imprumuta divinitate unui om nascut din fecioara si Duh de la D-zeu.
Sa nu crezi ca Isus a venit si-a sters regulile lui Moise,tot asa cum Moise nu a sters regulile lui Avram de dinaintea sa ,tot asa cum Avram nu a sters pe cele ale lui Noe si Lot,samd.Fiecare au fost oameni demni alesi de D-zeu ,inainte de nastere pt a transmite CUVINTUL LUI D-ZEU si nu modificari,manipulari.
Ia cautati voi mesajul comun trimis de toti dintre ei si veti vedea ce frumusel se contrazic cuvintele apostolilor cu ale lui Issus.
Pt asta e nevoie de studiu de religie comparat si nu doar de rebusuri sau copy/past de pe diverse site uri.
Scuze,insa nu doresc sa jignesc pe cineva,ci doar sa aprind acel beculet care si eu l-am avut stins vreo 26-27 ani.
 
MoonaSdm;222682 said:
Draga mea,
Isus si toti ceilalti profeti,Moise,Noe,Adam,Solomon au fost musulmani adica "slem omrak illa Allah"cei ce si-au dedicat intreaga viata pe calea lui Allah,asta inseamna ceea ce tu compari cu "cei ce-si amesteca ouale,sou pomii sau mai stiu eu ce....

draga mea,fabulezi de toata placerea....
bietii moise,Noe,Adam Solomon,s-ar intoarce in mormant sa stie ca cineva ii catalogheaza musulmani....cand totta viata lor n-au vazut picior de musulman.

am avut multe discutii cu sotul meu la inceput,pana am hotarat ca fiecare cu a lui si subiectul religie nu apare in discutie.
El se duce la moschee cand vrea sa-si vada prietenii sau sa se roage,treaba lui ca nu-l controlez,eu daca vreau de vre-o sarbatoare ma duc la un botez sau o cununie.
uneori vine si el,ca ii place cum se canta in biserica.
Asa ca MoonaSdm (ce-i cifrul asta ??) repet:

eu cu sfintii mei ,el cu ai lui.....si avem pace si prietenie.
vin de paste prieteni si rudele mele la noi ? sta cu noi si participa.
vin la el de sarbatoare ( de curand a fost una maricica),vin si prieteni de-ai mei si ce imi spune sa fac ca pregatire si mancare, asta fac ca sa fie multumit.

I-am cunoscut in egipt parintii si rudele si ...jOS PALARIA....oameni moderni,cititi,educati,nu s-au bagat cum sunt imbracata,nici la ce ma rog,nici cati copii vrem sa avem,nici cat castig..
au fost discreti si amabili,asa ca m-au catigat imediat si le dau mare pretuire.
sigur ca si eu am evitat sa merg cu mini sau cu buricul afara,tot din respect pentru ei si pentru Abbu al meu.

fata draga,cu inventii de astea nu o sa cuceriti lumea....asa cum va place sa credeti la o paret din musulmani ,nu e nici-o sansa ca papa de la roma sa-l faceti musulman.
dar in final,chiar dintre voi se vor ridica -ca in iran-unii satui de indoctrinare si ....nu vreau sa fiu aproape sa vad ce va iesi.....
dar sper sa invinga ratiunea si nu fundamentalismul intunecat.

daca nu,razbel ,razbel -pana ramane o singura religie
 
M-ai terminat citindu-ti postarea .Sincer.
Scumpa mea ,tu ce virsta ai?Dupa cum scri se pare ca nu ai mai mult de 24?
Eu am vreo 40,aproape.....
Tu te afli aici pe FORUM LA TOPICUL RELIGIE ..............UNDE?LA RELIGIE,repet.
Deci nu e nevoie sa ne descri noua relatiile tale cu familia sotului ,sau ce-ati discutat voi la micul dejun.........intelegi?
In managementul conversatiei se invata ca o discutie sau comunicare are loc in functie de LOCUL SI MOMENTUL la care se intimpla dar mai ales personajele implicate.
Daca vrei,eu iti scriu romane cu intimplari din Gaza,Iordania,Egipt ....si vei fi f. impresionata,insa as fi in afara topicului,intelegi?
Noi aici ,la cest subiect discutam de islam si ce spune Qoranul despre profeti,ce cred deci musulmanii despre crestini,cartile sfinte...samd.
Daca nu ti place discutia poti deschide alt topic legat de cultura isalmica,viata printre arabi,conexiunea persoanelor cu 2 culturi diferite.....si orice legat de aceasta............astfel ca vei fi in topic 100%.
Sotul tau nu vorbeste cu tine acest subiect (religie)pt ca nu crede de cuviinta...e prob lui si a ta;noi aici intram sa discutam,sa aflam chiar conceptii contradictorii,sa le sustinem,sau nu.
O seara buna si linistita ,iti doresc!
 
abbu;222689 said:
repet:

fata draga,cu inventii de astea nu o sa cuceriti lumea....asa cum va place sa credeti la o paret din musulmani ,nu e nici-o sansa ca papa de la roma sa-l faceti musulman.
dar in final,chiar dintre voi se vor ridica -ca in iran-unii satui de indoctrinare si ....nu vreau sa fiu aproape sa vad ce va iesi.....
dar sper sa invinga ratiunea si nu fundamentalismul intunecat.

daca nu,razbel ,razbel -pana ramane o singura religie


Dar cine a zis ca noi vrem sa cucerim lumea?Dupa cum sunt musulmanii acum si cu guvernele care le au,nu se pot conduce nici pe ei,iubita.
Eu as fi supeeeeeeeeeeer fericita ca musulmanii sa fie proprii lor conducatori,si nu marionetele vestului,regatelor (Jordania,Maroc,Arabia Saudita,,,)sau altor guverne dictatoare.
Pe papa nu trebuie sa-l faca musulmanii nicicum,ca nu cred eu ca duce islamul sau d-zeu lipsa........mai corect nu D-zeu are nevoie de noi sa-i recunoastem Unicitatea ci noi ;el este ETERN si fara parerile noastre de umili si trecatori in neant ce suntem.
Fundamentalism intunecat a existat pe vremea Cruciatilor,si tot Biserica era raspunzatoare de milioanele de oameni ucisi la Ierusalim,insa nu e in topic,din nou.
 
MoonaSdm;222679 said:
Ramineti d-voastra cu d-l Isus si rugati-va la el cit puteti;iar noi ne rugam la cel ce l-A TRIMIS pe issus.................care are dreptate,o va vedea si cine s-a inselat,de-asemeni,va vedea,insa pe propria sa piele.....

Buna seara,
este si normal sa raman cu domnul Isus ,uite ce scrie in Evanghelie despre care ingerul Gabriel ii spune lui Mahommed in Coran ca "este lumina si calauzire ":
Ioan 14:11 Credeţi-Mă că Eu sunt în Tatăl, şi Tatăl este în Mine; credeţi cel puţin pentru lucrările acestea.
Ioan 14:12 Adevărat, adevărat, vă spun, că cine crede în Mine, va face şi el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele şi mai mari decât acestea; pentru că Eu mă duc la Tatăl:
Ioan 14:13 şi orice veţi cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul.
Ioan 14:14 Dacă veţi cere ceva în Numele Meu, voi face.
Ioan 14:15 Dacă Mă iubiţi, veţi păzi poruncile Mele.
Ioan 14:23 Drept răspuns, Isus i-a zis: "Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi cuvântul Meu, şi Tatăl Meu îl va iubi. Noi vom veni la el, şi vom locui împreună cu el.

Rugati-va la cine vreti ,sunteti siguri ca va asculta dar mai ales ca va raspunde si va accepta ?
Numai bine
 
Palestina;222677 said:
Buna seara, 2009 Theophilos,

Tafsiruri (comentarii) la Sfantul Coran au o functie importanta sa-l ajute pe cel care citeste sa cunoasca contextul in care a fost revelata o sura sau alta. Insa daca cineva citeste Coranul fara comentarii, aceasta nu inseamna ca nu poate intelege mesajul principal al Coranului.

Eu personal nu vad nici o contradictie dintre comentariul adus de d-ta (presupun, din traducera romana a Coranului) si comentariul lui Yusuf Ali (care de fapt nu era comentariu la sura Al-Baqara ci la sura Al-Meida). De fapt, nu asta conteaza. Pozitia clara a marelor teologi islamici (care sunt cunoscatori de limba araba, spre deosebire de noi), atat moderni cat si clasici e unanima - Tora si Evanghelia a fost schimbata de catre oameni. De fapt, nu numai teologi islamici sunt de parerea asta, ci si majoritatea cercetatorilor in domeniu.








Da, referitor la "pescari" :) Eu nu am afirmat ca oarecare Matei, Marcu, Luca si Ioan nu au existat, insa am incercat sa arat ca acesti "pescari" nu erau apostolii profetului Isus (pace fie asupra sa), cum afirmai d-ta anterior. Insa datele biografice despre profetii Avraam, Moise, Ismael si Isus si a altor profeti (pace fie asupra lor toti) le poti gasi in abundenta in Sfantul Coran.





Nu neg faptul ca profetul Isus, ca si profetul Mohammed (pace fie asupra lor) avea puterea data de Dumnezeu de a abroga unele lucruri. Insa poti sa-mi aduci vre-un exemplu concret, chiar si din Noul Testament, unde profetul Isus (pace fie asupra sa) ar abroga interzicerea consumului carnii de porc si observarea sabbat-ului? Din cate stiu eu (inclusiv din surse crestine) el asta n-a facut. Si asi vrea sa te mai rog odata sa aduci vre-un exemplu concret, chiar si din Noul Testament unde Isus (pacea fie asupra sa) s-ar declara drept Dumnezeu si ar cere discipolilor sai sa i se inchine lui?

Numai bine.

Buna seara ,
pozitia "clara " a marilor teologi musulmani am inteles-o ,dar ce spune Coranul ,cine are mai multa autoritate ?
Vreti sa-mi aratati si mie in coran datele biografice(data nasterii ,data mortii) ale lui Avraam,Moise,Ismael ?
In ceea ce priveste alimentatia:
Marcu 7:14 În urmă, a chemat din nou noroadele la Sine, şi le-a zis: "Ascultaţi-Mă toţi şi înţelegeţi.
Marcu 7:15 Afară din om nu este nimic care, intrând în el, să-l poată spurca; dar ce iese din om, aceea-l spurcă.
Marcu 7:16 Dacă are cineva urechi de auzit, să audă."
Marcu 7:17 După ce a intrat în casă, pe când era departe de norod, ucenicii Lui L-au întrebat despre pilda aceasta.
Marcu 7:18 El le-a zis: "Şi voi sunteţi aşa de nepricepuţi? Nu înţelegeţi că nimic din ce intră în om de afară, nu-l poate spurca?
Marcu 7:19 Fiindcă nu intră în inima lui, ci în pântece, şi apoi este dat afară în hazna?" A zis astfel, făcând toate bucatele curate.
Marcu 7:20 El le-a mai zis: "Ce iese din om, aceea spurcă pe om.
Marcu 7:21 Căci dinăuntru, din inima oamenilor, ies gândurile rele, preacurviile, curviile, uciderile,
Marcu 7:22 furtişagurile, lăcomiile, vicleşugurile, înşelăciunile, faptele de ruşine, ochiul rău, hula, trufia, nebunia.
Marcu 7:23 Toate aceste lucruri rele ies dinăuntru, şi spurcă pe om."

Romani 14:5 Unul socoteşte o zi mai presus decât alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare să fie deplin încredinţat în mintea lui.
Romani 14:6 Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face. Cine mănâncă, pentru Domnul mănâncă; pentru că aduce mulţumiri lui Dumnezeu. Cine nu mănâncă, pentru Domnul nu mănâncă; şi aduce şi el mulţumiri lui Dumnezeu.

Numai bine
 
pacat ca nu ai inteles....tot de religie vorbeam si eu si tot de islam...
dar altfel de islam, nu cu acele fete imbrobodite,care nu inteleg de ce nu fac ca si calugaritele, sa se duca la un fel de manastire,asa nu ar deranja pe ceilalti si ar fi si departe de lumea rea si haina,de spurcaciune si de stricaciune...
sau prefera sa mai traga cu ochiul putin..... si la cele lumesti...

asadar altfel de islam,nu exculivist,nu indoctrinare,nu format din crestini islamizati,care nici ei nu stiu ce mai sunt, ci de cei adevarati nascuti asa si care inteleg cu adevarat ce scrie in carte,nu cauta numai diferentele,cauta apropierile....

Eu as fi supeeeeeeeeeeer fericita ca musulmanii sa fie proprii lor conducatori,si nu marionetele vestului,regatelor (Jordania,Maroc,Arabia Saudita,,,)sau altor guverne dictatoare.

spui tu....cine nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii.....
tarile de mai sus ,Egiptul de asemeni,se trezesc din amorteala,vor sa avnseze,vor sa fie in randul lumii....
restul..? Iranul,Afganistanul si toate tarile care de-abea isi duc traiul au ajuns asa ca au devenit habotnici,practica obiceiurile de acum sute de ani de parca lumea a ramas pe loc....
daca un barbat vorbeste cu o femeie -e prostitutie
daca o femeie merge singura la cumparaturi e prostituata
grija mare a "islamistilor" asa zis credinciosi,este risipit in fleacuri-de ex - cu care deget sa te scrpini daca te manaca nara stanga,,,cu cel mare sau cel mijlociu......?? ce sura explica asta si ce spune Coranul de acest obicei...??
de arta,de stiinta,de literatura,de pictura,de muzica,de tot ce e frumos si inaltator vor sa distruga si sa puna peste ele un val negru ca sufletul lor....
vrei sa discuti despre islam ??????
vino la fata, ca l-am vazut de aprope inainte de a fugii de el...
nu sunt o gasculita,
ca daca eram, balbaiam doua fraze,puneam basmaua pe cap sa se vada numai ochii si spalam picioarele stapanului casei,cu grija ca poate maine se insoara si cu alta...
o familie mixta nu e usoara,dar tocmai fermitatea mea de a ramane in cadrul meu, mi-a adus respectul perechii mele.
 
Buna seara,

Coranul ne zice despre Injeel (Evanghelia) data direct profetului Isus (pace fie asupra sa) si nu pomeneste nicidecum despre evangheliile de la Matei, Marcu, Luca sau Ioan, niste persoane anonime care nici nu l-au vazut pe Isus in viata. Acestea 4 versiuni au fost scrise pe la sfarsitul secolului 1 si acceptate ca fiind canonice de catre biserica oficiala crestina abia la sfarsitul secolului 4 - inceputul secolului 5. Celelalte versiuni, inclusiv ale unor apostoli directi lui Isus au fost suprimate si convinient "pierdute". Dar chiar si dupa secolul 5, chiar pana in ziua de azi existau crestini unitarieni care nu acceptau deificarea lui Isus (pace fie asupra sa) si il considerau profet. Si nu e exclus ca ei aveau la indemana vre-o alta versiune a evangheliei. Insa biserica oficiala se lupta cu inversunare cu unitarienii, ca sa-i nimiceasca.

Apropo, mai incerc odata sa apelez, fiti amabili cineva si aduceti vre-o dovada unde profetul Isus s-ar declara drept Dumnezeu si ar cere discipolilor sai sa i se inchine lui. Si cum asta s-ar impaca cu prima din cele zece porunci din Vechiul Testament, "Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine"? Cum impacati aceasta porunca cu conceptul de trinitate? Este vre-un matematician crestin pe aici in stare sa dovedeasca cum oare 1+1+1=1?! Astept cu nerabdare :)

Eu insa (si nu numai eu) sunt sigur ca profetul Isus (pace fie asupra sa) niciodata nu s-a declarat Dumnezeu. Pentru mine Sfantul Coran e deajuns ca dovada. Iata ce ne spune Coranul:

"O, voi oameni ai Scripturii! Nu exagerati in privinta religiei voastre si nu spuneti despre Allah decat adevarul! Mesia Isus, fiul Mariei, este trimis lui Allah, cuvantul Sau pe care El l-a transmis Mariei si un duh de la El. Credeti, asadar, in Allah si in trimisii Sai. Si nu spuneti "Trei!". Opriti-va de la aceasta si va fi mai bine pentru voi. Allah nu este decat un Dumnezeu Unic. Slava Lui!. Sa aiba El un copil? Ale Lui [Allah] sunt cele din ceruri si de pre pamant si Allah este cel mai bun Ocrotitor.

Mesia [Isus] nu se va dezice niciodata de a fi rob lui Allah si nici ingerii apropiati, iar acela care se dezice de la slujirea Lui si se arata trufas ii va aduna El laolalta.

Cat despre aceia care cred si plinesc fapte bune, acestora le va acorda rasplata din belsug, pe care o va mai spori cu harul Sau. Cat despre cei care sunt semeti si trufasi, acestora le va randui chin dureros si nu vor afla pentru ei, in afara de Allah, Ocrotitor si Ajutor"

(Al Qur'an 4:171-173)



2009 Theophilos;222706 said:
Rugati-va la cine vreti ,sunteti siguri ca va asculta dar mai ales ca va raspunde si va accepta ?
Numai bine

2009 Theophilos, de ce credeti ca Dumnezeu Preainaltul, care le-a creat pe toate si care este Atoatestiutor, nu ne poate asculta rugaciunile? De ce credeti ca nu ne putem adresa direct Lui si de ce credeti ca trebuie sa ne rugam la intermediari? Sincer, nu va inteleg logica. Cand profetul Isus (pace fie asupra sa) era pe pamant, la cine credeti ca se ruga el si la cine se rugau apostolii sai? Astept raspuns.
 
abbu;222708 said:
pacat ca nu ai inteles....tot de religie vorbeam si eu si tot de islam...
dar altfel de islam, nu cu acele fete imbrobodite,care nu inteleg de ce nu fac ca si calugaritele, sa se duca la un fel de manastire,asa nu ar deranja pe ceilalti si ar fi si departe de lumea rea si haina,de spurcaciune si de stricaciune...
sau prefera sa mai traga cu ochiul putin..... si la cele lumesti...

asadar altfel de islam,nu exculivist,nu indoctrinare,nu format din crestini islamizati,care nici ei nu stiu ce mai sunt, ci de cei adevarati nascuti asa si care inteleg cu adevarat ce scrie in carte,nu cauta numai diferentele,cauta apropierile....

Nu te supara, dar daca-ti citesti putin mai atent propriile mesaje din aceasta tema, cu un spirit usor autocritic, vei putea constata ca vorbesti de orice altceva numai nu de islam. Si despre ce fe de "altfel de islam" vorbeai? "Islam" unde Isus (pace fie asupra sa) nu este considerat profet? Te indemn inca odata sa-l intrebi pe propriul tau sot despre Isus in Islam. Sper sa fie mai informat decat tine.

Vorbesti despre "islam" unde femeile umbla pe strada cu buricul si "G-string"-ul expuse ca exponate de muzeu? Crede-ma, iti spun ca un barbat, nu neaparat musulman, caci am intalnit destui barbati nemusulmani care au aceeasi parere - cand vezi o femeie imbracata modest, mai ales una imbrobodita, iti apleci privirea din respect, iar cand vezi una semi-dezbracata, iti apleci privirea din rusine. Majoritatea din cei care nu-si apleaca privirile le vad pe cele din urma ca simple obiecte sexuale.

Dar pe tine personal cu ce te deranjeaza femeile imbrobodite? Te-au insultat cu ceva? Cu broboada lor?

Da, si simte-te libera sa mai elaborezi aici despre "altfel de islam". Dar din tot ce ai debitat pana acum am concluzionat (si nu numai eu, dupa cum vad) ca nu numai despre Islam n-ai nici o idee, dar nici despre propria ta religie. De fapt, nici nu am inteles indestul de bine care iti este religia. Crezi in natura ca dumnezeu? Sau in ce? Expuneti clar si argumentat opiniile si sistemul tau de credinta si de viziune a lumii, daca doresti, in loc sa bati campii. Imi cer scuze daca te-a atins acest mesaj, dar ultima ta postare ii de vina.
 
Palestina,frate,
Allah sa fie multumit de tine pentru vasta cultura religioasa ,comparata si versetele expuse mai sus.
Rabena ysaadak(D-zeu sa te ajute!!!)
 
Palestina,baiatule,nu ma ating catalogarile si nici lozincile.....
filosofi de doi bani cu citate rastalmacite...
da,natura este dumnezeul meu, dar pentru traiesc in societate si am o familie mixta respect obiceiurile...
ce-ai vrea ?
sa nu ingrop mortii??
sa nu fac coliva??
sa nu dau pomana??
sa nu rosesc oua?
sa nu fac liniste cand se roaga sotul?
sa nu le povestesc copiilor de islam ca si de crestinism in egala masura?

nu,eu respect obiceiurile,dar NU CRED IN NICI UNUL CA AJUTA LA CEVA,CU ATAT MAI MULT CA TE RIDICA LA .....RAI....!!!
EU TRAIESC AZI,AICI IN ROMANIA,LANGA FETE CU BURICUL GOL,LANGA HOMOXEXUALI,LANGA ARTISTI,LANGA SCULPTORI SI MUZICIENI,MUNCITORI SI GOLANI,RELIGIOSI SI ATEI,LANGA CALUGARI SI CALUGARITE SI LANGA FETE CU BATIC PE CAP CARE VIN SI LA MINE IN VIZITA....
DAR LA CARE CAND INCEP SA-SI SPUNA GANDURILE IES DIN CAMERA...

ASTA ESTE LUMEA DE AZI ASTA ESTE EVOLUTIA EI UNORA LE PLACE ALTORA NU,ASTA NU INSEAMNA SA NE DESFIINTAM UNII PE ALTII SI SA NE URAM DE MOARTE IN SPATE,IAR IN FATA SA VORBIM DE CLEMENTA SI INTELEGERE....!!!!!

dar cu numele ce ti l-ai luat pe site se pare imi bat gura de pomana.....
e greu sa faci un om sa inteleaga ca este zi deja daca el vede mereu negru....

PS odata pentru totdeauna -pentru cei ce invart cuvintele ca tine,ISLAM si CRESTINISM,nu se judeca dupa aplicantii lor,mai ales cei noi veniti,care ca sa se dea mari sunt mai "catolici decat papa"
originile acestor 2 religii sunt bine facute,dar intermediarii si interesatii,fatarnicii si profitorii le-au denaturat.

lumea se bazeaza pe 10 porunci....
dar ei au facut 10 tone de scrieri, de interdictii,de interpretari si de ura aruncata in jur.
 
Buna ziua, domnule Theophilos. Cu respect imi voi expune si eu parerile personale in legatura cu versetele pe care le-ati postat ca fiind drept solide argumente pt d-voastra in sustinerea divinitatii lui Isus. Eu sunt un simplu cetatean in cautarea Adevarului, deci inca nu mi-am definit propria religie.

Ioan 14:11 Credeţi-Mă că Eu sunt în Tatăl, şi Tatăl este în Mine; credeţi cel puţin pentru lucrările acestea.
Ioan 14:12 Adevărat, adevărat, vă spun, că cine crede în Mine, va face şi el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele şi mai mari decât acestea; pentru că Eu mă duc la Tatăl:
Ioan 14:13 şi orice veţi cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul.
Ioan 14:14 Dacă veţi cere ceva în Numele Meu, voi face.
Ioan 14:15 Dacă Mă iubiţi, veţi păzi poruncile Mele.
Ioan 14:23 Drept răspuns, Isus i-a zis: "Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi cuvântul Meu, şi Tatăl Meu îl va iubi. Noi vom veni la el, şi vom locui împreună cu el.

Desi nu cred sub nici o forma ca Biblia de astazi este cea originala...sa incerc sa inteleg totusi aceste versete. Versetul 1 : cred ca se refera la faptul ca D-zeu a pus duh sfant in Isus, duh de la D-zeu, si iata cum lumea il regaseste pe D-zeu in Isus si pe Isus in D-zeu.....ma refer aici la cei care au scris aceste versete prin propria lor interpretare. Versetul 2 : Cat de adevarat, adevarat poate fi ca daca Isus ar fi D-zeu, noi crezand in El putem ajunge sa avem aceleasi abilitati cu ale Sale , "ba inca si altele si mai mari decat aceastea..."....oh, asta suna a blasfemie, dar iata ca daca Isus ar fi profet si un simplu om, crezand in el, adica in mesajul lui si respectand mesajul adus de el printr-o credinta puternica putem fi binecuvantati de D-zeu sa putem face ce Isus , om ca si noi, a facut cu voia Lui D-zeu, deci asa ar suna mai real. Versetul 3 si 4 imi suna ca se refera la Isus in viata, cand i se va cere ceva el va incerca sa indeplineasca prin voia Lui D-zeu atragand astfel credinta in D-zeu si proslavirea Acestuia. Versetul 5 imi suna normal, ca orice credincios trebuie sa iubeasca profetii, altfel nu poate fi numit credincios, supus al Lui D-zeu, daca respinge mesagerii Acestuia, asa este dupa cate am citit si in Islam, musulmanii sunt indemnati sa il iubeasca pe profet si sa ii urmeze invataturile , Sunnah, pe langa Coran. Stiu ca era si un hadith in care un companion ii spunea profetului Muhammad ca il iubeste mai mult decat isi ubeste propria familie si propria viata....e normal, un profet ne salveaza de la Iad, fara mesajele profetilor si poruncile lor am fi pierduti. Versetul 6 se refera din nou la Isus profetul, care merita sa fie iubit fiind un profet trimis de un D-zeu Unic si Atotputernic, D-zeu nu va iubi un om care ii va uri pe profeti, si apoi iata cum spune Isus :"Noi vom veni la el, şi vom locui împreună cu el." Vreau mai intai sa cer pareri despre acest "noi". Este vorba despre Isus si duhul sfant? Apoi voi continua ....Si apropos la postarea cu murdaria si ce iese din om, nu vreau , sincer, sa jignesc pe nimeni, dar si fecalele ies din om si sunt....murdarie, asa cum Islamul sustine cu tarie....parerea mea este aceeasi, ca nu te poti infatisa propriului Creator , Atotputernic si Atoatestiutor samd, murdar la fund, duhnind a alcool cu mintile aburite, dand si cateva vanturi (gaze) in timpul actului de rugaciune catre.... de fapt profetul Lui D-zeu....vaiii, ce fel de religie este asta? Sincer, doar Islamul m-a convins pana acum de veridicitate si existenta unui singur D-zeu. Pace si respect tuturor.
 
Draga mea Abbu
Tu ai mare,mare dreptate,privitor la TAKHALUF (INAPOIEREA)incredibila care apasa pe multe din statele arabe;sunt musulmani in diverse tari ne islamice unde au preluat traditii locale(vezi India,China,Yemen,sa)care nu au nimic legat de islam sua invataturi islamice.
Sa nu uitam insa ca nr musulmanilor in lume este 1,5 miliarde,si CREDE-MA,sunt printre ei oameni deosebiti ,f.f.f. bine pregatiti in absolut toate domeniile;la fel,ca in tarile Europei de Est ,au fost nevoiti sa-si paraseasca vatra,tot datorita guvernelor ce nu valorifica oamenii capabili,si s-au refugiat in Vest.
Sunt enorm de multi crestini vestici ce trec la Islam si nu cred ca merita asemenea ATRIBUTE din partea ta...........pt ca sunt si au fost oameni de valoare.
Si eu port batic,insa nu cred ca ar trebui sa devin retrasa,izolata asemeni calugaritelor si nici nu cred ca sunt retardata ca am ales aceasta tinuta;de asemenea daca ,as veni la tine acasa,cred ca nu ai iesi din camera cind mi-ai auzi ideile,ci am putea discuta pe diverse teme,nu neaparat religie.Nu e nevoie atunci sa generalizam niste idei preconcepute despre ABSOLUT TOTI OAMENII.
Tu crezi ca la noi ,in Romania nu sunt oameni care daca-si deschid gura,o iei la fuga?!Uita-te la OTV numai,sau la realitatea Tv si descoperi turme,turme.....
Nu e legat de religie si nici nu o pune nimeni pe seama ortodoxismului,si nici coruptia (la care ne aflam ca stat in Europa,pe locul 32 in reducerea coruptiei ,din 33 cit e totalul.
De ce atunci sa punem inapoierea si falsitatea unora pe seama Qoranului si Suneei cind istoria sustine clar ,ca in Europa Renasterea a inceput odata cu intrarea Islamului in Spania (de azi).
 
abbu... mai bine ma abtin :)

MoonaSdm, sora, credema, cunostintele mele in religie comparata nu sunt nici pe aproape vaste, si nu o spun din modestie. Dar acel putin din ceea ce cunosc mi-a fost deajuns sa accept Islamul, caci cand Adevarul iti lumineaza cu asa intensitate, mai tarziu sau mai devreme trebuie sa-l accepti, n-ai incontro. Nu cred ca cunostintele despre diferite religii e factorul principal aici, e nevoie de ceva mai special, de calauzire, de harul lui Dumnezeu ca sa se aprinda beculetul cela despre care vorbeai. Caci "Allah calauzeste pe cine voieste si El ii cunoaste mai bine pe cei ce se lasa calauziti" (Al Qur'an 28:56). Poti sa ai cunostinte vaste depsre diferite religii (cum era cazul lui Mircea Eliade, spre exemplu) dar daca lipseste acea calauzire de la Allah, nimeni nu va fi in stare sa te calauzeasca. Eu Il rog pe Allah Preainaltul sa ne calauzeasca pana la moarte. Eu Il rog pe Allah Preainaltul sa te rasplateasca pentru faptele tale, si pentru faptul ca-ti cheltui timpul scriind pe acest forum. Insha Allah, nu o sa fie in zadar. Amin.

Rabbi, eu Il rog pe Allah Preainaltul sa te calauzeasca mai departe si sa gasesti si sa primesti Adevarul pe care il cauti. Amin.
 
Back
Top