Islamul in Moldova

radub said:
Cu toate astea, nu am auzit nici unul sa injure religia ortodoxa sau sa ia in deradere cantecele populare, etc. Procentual, numarul arabilor veniti la noi care invata limba romana este mult mai mare decat, spre exemplu, a celor veniti de la rasarit (chiar daca si printre rusi se gasesc cativa care o invata)

Pai nici nu o vor face, de ca sa o faca? conform religiei lor, ei au dreptul sa ia fete crestine, pe evrei nu-i suporta. Si faptul ca vin si invata limba romana, nu cred ca ar trebui sa le fac mare onoare, in comparatie cu rusii care traiesc in RM de zeci de ani, sigur ca e laudabil acest fapt, dar vreau sa spun ca nu invata limba ca suna foarte frumos, invata limba, caci au nevoie de ea, pt a se descurca mai usor, eu ii privesc ca pe un pericol, lumea musulmana se intinde incet , incearca sa se infiltreze in toate tarile lumii, in cele sarace cum e RM le este mai usor, cum spunea si Vitalic- motivele economice...Casatoriile mixte dintre musulmani si fete crestine, este o metoda f. simpla de extindere a islamismului.
In Germania musulmanii care vin la studii, pt a-si deschide viza uneori intimpina dificultati, mai ales daca au numele de ''Mohamed''.

Nu am nimic impotriva culturii lor, dar prefer s-o vad cum se dezvolta la ei acasa, dar nu de fiecare data cind ies din casa sa vad femei imbrobodite, chiar nu-mi place acest lucru, eu nu imblu cu crucea de un metru la git sa arat ca sint crestina, in general semnele care ar ''trada'' aprtenenta unui individ la o religie cred ca ar trebui intrezise, cel putin in locuri publice, mai ales in scoli.
 
dictionar said:
Pai nici nu o vor face, de ca sa (...)
Personal, consider ca este adevarat (partial) ce spui, doar ca incomplet.
Referitor la infiltrare, cred ca ar trebui sa consideram pericol orice influenta/imixtiune/infiltrare din exterior, nu doar atunci cand infiltrarea este facuta de catre cei care au valori diferite. Modalitatea de "aparare" in acest caz nu este discriminarea sau izolarea ci, mai degraba, prin respectarea cat mai fidela a propriului sistem de valori, cat si dezvoltarea acestuia.
 
radub, posibil ca si ai dreptate, dar nu pot sa spun ca ''noi' sintem mai rai decit ei, da, ei ne respecta intr-o oarecare masura cultura noastra, insa numai la noi acasa, dar la ei acasa cultura noastra e egala cu zero, poate in calitate de turisti ne respecta , dar sa traim pe meleagurile lor, sigur nu vom putea trai mult cu valorile si cultura ''noastra''. ''Noi'' trebuie iar sa fim toleranti si sa le respectam sistemul lor de valori, o sa ma repet, da, le respect cultura ''lor'' la ei acasa, si in calitate de turisti, daca vor sa astea ani in sir pe melegaurile unde nu au nici o legatura cu cultura ''lor'', sa se adapteze la cultura ''noastra'' si valorile ''noastre''.
si intr-o alta oarecare masura e vina noastra ca nu sintem fideli valorilor noastre si sintem mai flexibili si putema accepta tot felul de influente chiar si musulmane...
 
dictionar said:
(...) si intr-o alta oarecare masura e vina noastra ca nu sintem fideli valorilor noastre si sintem mai flexibili si putema accepta tot felul de influente chiar si musulmane...
A respecta nu inseamna neaparat a accepta (a fi de acord) si cu atat mai putin a adopta. Altfel, bucata de text din mesajul tau citata mai sus reflecta cat se poate de bine si opinia mea legata de cine sunt "vinovatii".
Faptul ca femeia (iau un exemplu) accepta sa poarte broboada denota exact aceasta "flexibilitate"
 
dictionar said:
Casatoriile mixte dintre musulmani si fete crestine, este o metoda f. simpla de extindere a islamismului.
Islamismul se refera la extremism; religia se numeste Islam, iar unii credinciosi se pot simti jigniti de confuzie.
 
mergand pe rationamentul tau dictionar noi nu trebuie sa acceptam nici o alta religie care nu este ortodoxa, fie ea catolica, protestanta sau asa mai departe... ceea ce mi se pare putin cam mult... sa nu mai vorbim de toate sectele care au aparaut acum, de la martorii lui Iehova pana la pendicostali care au intalniri pe stadioane si umbla cu ecusoane... cred ca si acestia deranjeaza si sincer pe mine ma deranjeaza mult mai tare...
eu nu sunt o persoana foarte religioasa, dar din cate stiu femeile lor poarta acel val nu ca un semn de apartenenta la religia islamica, dar este o traditie si o obligatie... la fel de exemplu cum sunt mormonii sau la noi chiar unde femeile trebuie sa umble cu batic, mai ales cand merg la biserica. este o traditie care trebuie respectata...
eu vad modul lor de a se imbraca ca pe un stil vestimentar si nu vad de ce ar trebui sa te deranjeze, daca lor le place si mai ales ca tu nu esti obligata sa il porti...
eu cred ca pana la urma orice religie isi face publicitate si vrea sa converteasca cati mai multi oameni, pentru ca fiecare religie crede ca ii cea corecta...

cate despre arabii care poposesc la noi cred ca is de cea mai joasa speta, deoarece majoritatea arabilor din talpa raman si traiesc acolo, pt ca sunt constienti ca acolo isi vor putea conserva cel mai bine traditiile si valorile.
 
adrenalina;144458 said:
sa nu mai vorbim de toate sectele care au aparaut acum, de la martorii lui Iehova pana la pendicostali care au intalniri pe stadioane si umbla cu ecusoane... cred ca si acestia deranjeaza si sincer pe mine ma deranjeaza mult mai tare...
.

astia spre deosebire de musulmani nu exploadeaza in mijlocul multimii nevinovate cu strigate "Hristos akbar"!
 
adrenalina;144458 said:
eu nu sunt o persoana foarte religioasa, dar din cate stiu femeile lor poarta acel val nu ca un semn de apartenenta la religia islamica, dar este o traditie si o obligatie...

Nu e chiar asa. Hijabul a devenit un adevarat simbol al injosirii femeii, capitolul la care islamul e foarte bun. La originea acestei traditii sta capriciul pedofilului profet Mahomed, care impunea sotiei sale Aisha de 9 ani sa se acopere ca alti barbati sa nu o poata vedea.
 
adrenalina;144458 said:
cate despre arabii care poposesc la noi cred ca is de cea mai joasa speta, deoarece majoritatea arabilor din talpa raman si traiesc acolo, pt ca sunt constienti ca acolo isi vor putea conserva cel mai bine traditiile si valorile.


Din contra, arabii la noi inca is rasariti (dar tot is porci, musulmani nu pot fi altfel prin definitie) in comparatie cu semenii sai din tarile arabe sau chiar din Europa. Asta de aceea ca sunt studenti si mai pot lega doua buchii. Daca mergi in tari arabe sau in cartiere musulmane din Europa, ramai pur si simplu trasnit de murdaria si alfabetismul fiilor lui allah de acolo.
 
Kofi;145049 said:
... porci, musulmani nu pot fi altfel prin definitie ... Daca mergi in tari arabe sau in cartiere musulmane din Europa, ramai pur si simplu trasnit de murdaria si alfabetismul “fiilor lui allah” de acolo.

Kofi vreau foarte mult să nţelegi ceva. Nu trebuie să arunci fraze care nu costă nimic.
I. Poate ai dreptate cnd spui arabii (dar şi aici ar trebui să concretizezi care arabi - creştini, iudei sau musulmani).

II. Musulmanii nu se numesc "fiii lui Allah". Este ceva absurd, pentru că musulmanii nu afirmă aşa ceva.

III. Şi te rog nţelege - Islamul e una şi dacă un prost care nu are nici măcar elementarul de cunoştinţe despre islam şi spune că e musulman, făcnd tot felul de prostii ... Sorry. Se pune la ndoială dacă mai e musulman acesta sau nu.

Şi te rog foarte mult nu vorbi att de vulgar. Ai măcar puţin respect.
Mersi mult. Sper să nţelegi.

Kofi;145047 said:
... Hijabul a devenit un adevarat simbol al injosirii femeii, ... La originea acestei ‘traditii” sta capriciul pedofilului “profet” Mahomed, care impunea sotiei sale Aisha de 9 ani sa se acopere ca alti barbati sa nu o poata vedea.

Şi ai grijă cum vorbeşti. Astea sunt nişte aberaţii fără margină.
Hijabul nu njoseşte femeia. Da asta este o obligaţie, dar n fine femeia poate să aleagă să poarte hijab sau nu. Femeile singure din bunul simţ aleg hijabul. Şi dacă ne uităm n Biblie - 1 Corinteni 11:6
"Dacă o femeie nu se nveleşte, să se şi tundă! Iar dacă este ruşine pentru o femeie să fie tunsă ori rasă, să se nveliască."
Hijabul ocroteşte femeia şi asta nu permite răspndirea a tot felul de prostii legate de curvie.

Şi ncă ceva Muhammad a luat-o pe Aisha de soţie şi a făcut doar un contract de căsătorie, dar relaţiile conjugale le-a avut mai trziu. Plus la aceasta oamenii de atunci se dezvoltau mult mai repede (din punct de vedere al maturităţii).

Se vede că cunoştinţele tale lasă de dorit. Dar oricum sunt gata să te luminez.
 
caffa;145756 said:
Kofi vreau foarte mult să nţelegi ceva. Nu trebuie să arunci fraze care nu costă nimic.
I. Poate ai dreptate cnd spui arabii (dar şi aici ar trebui să concretizezi care arabi - creştini, iudei sau musulmani).

Salut, caffa! M-am referit clar la cei musulmani. Arabi crestini au o mentalitate diferita, umanista si civilizata.

[/QUOTE]

II. Musulmanii nu se numesc "fiii lui Allah". Este ceva absurd, pentru că musulmanii nu afirmă aşa ceva.
[/QUOTE]

Daca ai citit atent, asta eu i-am numit astfel.

[/QUOTE]
III. Şi te rog nţelege - Islamul e una şi dacă un prost care nu are nici măcar elementarul de cunoştinţe despre islam şi spune că e musulman, făcnd tot felul de prostii ... Sorry. Se pune la ndoială dacă mai e musulman acesta sau nu. [/QUOTE]

Intelegi, problema e ca anume cei cu cunostinte foarte bune despre islam si fac cele mai oribile lucruri. Taierea capurilor, mainilor, uciderea cu pietre pentru alta opinie se fac anume la ordinul imamilor, care-s foarte versati in islam. La fel, teroristii foarte bine isi cunosc cartea sfanta. Insasi MUhamed cotropitorul, care a fondat islamul, a varsat o gramada de sange nevinovat si e de fapt primul terorist islamic.

Trebuie sa intelegi, ca in islam nu e ca in crestinism. Cu cat mai nominal si nepasator fata de dogmele islamice e musulmanul, cu atat mai putin pericol prezinta pentru societate.

Cu cat mai bine cunoaste faptele profetului sau putred si koranul, cu atat creste riscul ca va omori si va teroriza "infidelii".

[/QUOTE]

Şi te rog foarte mult nu vorbi att de vulgar. Ai măcar puţin respect.
Mersi mult. Sper să nţelegi.[/QUOTE]


Nu pot avea respect fata de porcii musulmani. Caci ei nu ma respecta chiar la mine acasa, iar daca merg la ei in genere trebuie sa tac, ca altfel ma omoara.

Aici cel putin pot sa vorbesc liber. Scuza, daca nu-ti place.
 
SUNTETI NISTE DISCRIMINATORI!!!!!!!
Aveti grija si mai ganditi-va la TOLERANTA!!!
Nu aveti nici un drept sa judecati pe oameni! Nu conteaza cine: musulman, arab, evreu, negru etc.
E o rusine ca poporul nostru MOLDAV e atat de netolerant si atat de INCULT! anume lipsa de cultura ii face pe majoritatea moldovenilor sa vorbeasca precum vorbiti voi aici! de aici faceti si concluziile!

Mai putina manie proletara, mister. Mai bine informeaza-te in legatura cu Religia Pacii Islamice si faptele sale de glorie si dupa aceea comenteaza. Inteleg, e bine si frumos sa fii tolerant. Singura problema este ca toleranta fata de intoleranta este prostie. Husky
 
Intelegi, problema e ca anume cei cu cunostinte foarte bune despre islam si fac cele mai oribile lucruri. Taierea capurilor, mainilor, uciderea cu pietre pentru alta opinie se fac anume la ordinul imamilor, care-s foarte versati in islam. La fel, teroristii foarte bine isi cunosc cartea sfanta. Insasi MUhamed cotropitorul, care a fondat islamul, a varsat o gramada de sange nevinovat si e de fapt primul terorist islamic.

Asta dă dovadă cu nu cunoşti istoria islamului. Plus la aceasta cu ct mai mult cunoşti islamul, cu att mai mult ai frică de Dumnezeu. Actele de terorism sunt facute de cei care nu cunosc la ce chiamă islamul. Şi acei imami despre care vorbeşti tu condamnă orice formă de violenţă, de fapt Islamul o condamnă. Trebuie să cunoşti oamenii prin religie, nu religia prin oameni - foarte important.
Muhammad timp de 13 ani de război nu a vărsat singele nici unui om. Şi asta o confirmă istoricii creştini. Şi dacă au murit, au murit pentru că era război care a fost nceput de necredincioşi. Şi repet - foarte puţini au murit. Atunci cnd cei care erau luaţi ostatici nu erau ucişi ... este mult de vorbit.

Trebuie sa intelegi, ca in islam nu e ca in crestinism. Cu cat mai nominal si nepasator fata de dogmele islamice e musulmanul, cu atat mai putin pericol prezinta pentru societate.

Cu cat mai bine cunoaste faptele profetului sau putred si koranul, cu atat creste riscul ca va omori si va teroriza "infidelii".

Repet - Islamul condamnă orice formă de violenţă.
Islamul spune - Cel care varsă sungele unui om nevinovat, se echivalează cu cel ce a omort ntreaga omenire, iar cel ce dă viaţă unui suflet, ca şi cum a dat viaţă ntregii omeniri.

Nu pot avea respect fata de porcii musulmani. Caci ei nu ma respecta chiar la mine acasa
- cei care nu te respectă, aceştea nu sunt musulmani buni, de fapt nu au cunoştinţe despre islam. Asta e. Şi să numeşti porci pe toţi - mai bine nu vorbi aşa, nu e frumos.
 
Kofi said:
M-am referit clar la cei musulmani. Arabi crestini au o mentalitate diferita, umanista si civilizata.
Kahlil Gibran a fost arab crestin... Povestea despre cat de rau sunt tratate femeile in comunitatile crestine din Orientul Mijlociu. Caracterul si proasta crestere NU tin de religie sau de neam.
 
caffa;145762 said:
Asta dă dovadă cu nu cunoşti istoria islamului.

N-o cunosti tu, daca nu vrei sa recunosti lucruri evidente, precum razboaie si cotropiri islamice, biografia sangeroasa a lui Muhamed si perfidia acestuia, chemari la violenta in koran, nelegiuiri si crime facute azi la ordinele imamilor si altor "teologi" islamici.

Nu exista azi o tara musulmana, in care sa nu fie incalcate drepturile min oritatilor religioase, unde oamenii sa nu fie ucisi cu pietre, discriminati si arestati LA ORDINUL AUTORITATILOR ISLAMICE, dupa litera koranului si exemplul "profetului". E o prostie sa negi lucruri evidente.

Ura si frustrarea e regula azi in orice comunitate musulmana. Oriunde pe glob, musulmanii lupta impotriva tuturor: Tailanda, Anglia, Israel, Rusia, Filipine, America, India, Timor, Indonesia, Iran etc etc etc.

Despre ce toleranta mai vorbiti? Aici la noi musulmanilor le este permis orice. Asa ca mai bine sa cerem sa fie toleranta acolo, unde ei sunt majoritari.

Iata inca un articol despre toleranta si musulmani, din Wall street Journal de azi:

http://www.inosmi.ru/stories/06/08/04/3485/229430.html
 
solara;145789 said:
Kahlil Gibran a fost arab crestin... Povestea despre cat de rau sunt tratate femeile in comunitatile crestine din Orientul Mijlociu. Caracterul si proasta crestere NU tin de religie sau de neam.

Nu ai dreptate solara. Chiar daca abuzul femeii e ceva comun culturii in intregul orient mijlociu, femeile musulmane sunt oricum in pozitie mult mai dizavantajata caci se afla sub legea islamica, sharia, conform careia nu au nici un drept.
 
Kofi;145870 said:
N-o cunosti tu, daca nu vrei sa recunosti lucruri evidente, precum razboaie si cotropiri islamice, biografia sangeroasa a lui Muhamed si perfidia acestuia, chemari la violenta in koran, nelegiuiri si crime facute azi la ordinele imamilor si altor "teologi" islamici.

Tu eşti istoric pentru ca să spui că nu recunosc? Hai, hai să ne uităm n istorie. Ai spus "cotropiri" ... Ai auzit de "Halifat islamic"? Unde musulmani dedeau tot dreptul altor religii - asta e religia ta, bine e dreptul tău. Unde toţi trăiau n pace şi ştiinţa se dezvolta (ceea ce biserica a interzis). KRESTOVIE POHODI, căci aşa le spuneau, unde biserica i binecuvinta pe cei care mergeau să lupte, a dus la moartea a mii de oameni, copii şi femei, musulmani şi iudei. Uite-te ce a fost n Spania ... Musulmanii n-au făcut aşa.

Despre care bibliografie sngeroasă a lui Muhammad vorbeşti tu? Dă-mi să citesc eu. Sau să-ţi dau eu să citeşti despre el - cum ajuta săracii, orfanii, cei năcăjiţi. El a fost acela care a ordonat eliberarea oamenilor din robie, care a interzis, repet INTERZIS uciderea vreo unui om. Acum 1,3 mild de musulmani din ntreaga lume au crezut n Iisus, n minunata lui naştere şi n toate minunele lui - doar din cuvintele acestui Muhammad.

Te rog - cu dovezi - arată-mi tu mie, cum spui tu, CHEMĂRI LA VIOLENŢĂ N CORAN. Arată unde scrie asta n Coran. Sau asta sunt cunoştinţele tale din mass-media, filme etc.

Despre ce "imami" vorbeşti tu? Acei televizaţi. Care nici măcar nu ştiu ce nseamnă islam.Care imami? Despre care vorbesc americanii? Sau vrei să spui Ben Laden. Ce fel de imam este acesta? Al-Kaida care au inventat-o pentru ca SUA să atace Irakul sau Avganistanul. Despre aceste poveşti vrei să ne vorbeşti?

Nu exista azi o tara musulmana, in care sa nu fie incalcate drepturile minoritatilor religioase, unde oamenii sa nu fie ucisi cu pietre, discriminati si arestati LA ORDINUL AUTORITATILOR ISLAMICE, dupa litera koranului si exemplul "profetului". E o prostie sa negi lucruri evidente.

E o prostie să afirmi aceste lucruri. Da numai n Arabia Saudită, n Mekka şi Medina, e interzisă propăvăduirea oricărei alte religii. Dar n alte ţări islamice musulmanii, creştinii şi iudeii conveţuiesc destul de frumos. Sau poate tu vorbeşti despre drepturile sataniştilor, gheilor ... cae ntradevăr ar trebui de ucis cu pietre, căci ei strică tineretul nostru, chemndu-i la lucruri perfide.

După litera Coranului şi exemplul "profetului".
Concret exemple ... Parcă am avut ocazia să citesc Coranul, dar n-am găsit astfel de lucruri, sau poate am citit alt Coran?

Ura si frustrarea e regula azi in orice comunitate musulmana. Oriunde pe glob, musulmanii lupta impotriva tuturor: Tailanda, Anglia, Israel, Rusia, Filipine, America, India, Timor, Indonesia, Iran etc etc etc.

Sau invers. Da da INVERS. Deschide ochii mai tare -
Avganistan - America a atacat.
Irak - America a atacat.
Liban - Israelul a atacat.
Bosnia - a fost interesul Americii.
Cecenia - Rusia.

Repet dacă un terorist spune Allahu Akbar şi ucide - asta nu nseamnă că Islamul e de vină. Acesta e un om bolnav, care trebuie lichidat. Islam - n traducere din arabă nseamnă "pace". Islamul condamnă astfel de acţiuni.

Sau STOP poate vrei să spui despre 11 septebrie 2001. Te rog, nu mai este secret că SUA a făcut-o singură. Am să-ţi ataşez un file. Citeşte dacă ai plăcerea să afli lucruri interesante. Au scris-o creştinii, nu musulmanii - fii liniştit.

Despre ce toleranta mai vorbiti? Aici la noi musulmanilor le este permis orice.

N-aş spune că le este permis orice. Aici musulmanilor le este INTERZIS
- să facă rugăciunea colectivă de vineri,
- le este interzis să propăvăduiască islamul ca cult,
- le este interzis să aibă muskee ...
- le este interzis să vorbească despre ISLAM
Islamul n RM nu este recunoscut. Moldova este una din 3 ţări (una mai era Cuba, dacă nu mai greşesc) unde Islamul nu e recunoscut.
Despre ce drepturi vorbeşti?

Mass-media n 90 % nu aduce realitatea şi arată doar ceea ce le convine unor clase de vrf, cointeresate n distrugirea Islamului.
Atunci cnd moare un soldat evreu sau american - arată la toată lumea, tragedie, snge ...
Şi cnd moare un copiii musulmanilor palestenieni, din Liban, Irak ... - sute de copii - nu se arată. DE CE OARE?

Spre atenţia tuturor - The Wall Street Journal este o ediţie a evreilor din SUA şi poate scri absolut totul ce este n interesul lor, ceva dar puţin adevăr + ceva dar mult fals şi oameni cred că aşa este. Sorry eu citesc dar concluziile le fac mai trziu.
 
solara;145931 said:
Inseamna "supunere", daca-mi amintesc bine.

Da e mai corect. Dar un cuvint in araba poate avea mai multe sensuri.
Spre exemlu acest cuvint se atribuie mai mult la "supunere", apoi merge "ascultare" ... şi are şi un sens de "pacificare", adică chiamă la pace, deaceea şi nseamnă "pace".

E mai corect ce ai afirmat.
 
caffa;145930 said:
Tu eşti istoric pentru ca să spui că nu recunosc? Hai, hai să ne uităm n istorie. Ai spus "cotropiri" ... Ai auzit de "Halifat islamic"? Unde musulmani dedeau tot dreptul altor religii - asta e religia ta, bine e dreptul tău.

Da, cotropiri. Halifatul sangeros islamic s-a extins asupra nordului crestin al Africii in mod violent. Astazi, coptii - crestii bastinasi din Egipt - nu au macar dreptul sa propovaduiasca crestinismul in tara sa, Egiptul, caci risca inchisoare.

Sub califat, "infidelii" erau supusi unui bir pentru a putea practica religia sa (zymmia). Ati auzit de stele galbene, puse de Hitler evreilor? Ei bine, prima data acestea au fost aplicate de musulmani evreilor in Bagdad in asa-zisul "Califat".

Cruciadele, desi nefondate din punct de vedere biblic, au fost totusi un raspuns indreptatit din punct de vedere politic la agresiunea musulmana in nordul crestin al Africii, Asia mica si pamantul sfant.
 
Back
Top