Islamul in Moldova

caffa;146159 said:
"Părinţi" de la biserică, savanţi, oameni de naltă cultură ... primesc islamul (numai dacă aceştea nu sunt legaţi de banii bisericii). Mult mai mulţi primesc islamul şi nu aberaţiile tale că 200 000 de mii au fost decapitaţi.

Minciunica, cazuri din astea sunt singulare. Iar oamenii fug din islam cu miile - ca din adevaratul lagar de concentrare.

Thousands of Kashmiri Muslims leave Islam.. 200,000 UK Muslims Left Islam...

Why I Left Islam - Ali Sina

My Journey to Freedom - Meher Khan [2006/02/25]

Why I Left Islam - Khaled Batarfi [2006/04/07]

Ex-Muslim preaches "dangers" of Islam Daniel Shayesteh - M. Ferguson Tinsley [2006/04/02]

Islam Was My Nightmare - Jutta [2005/04/26]

doar cateva titluri de pe

http://www.islam-watch.org/leavingislam.htm


CE E INTERESANT, CA MINCIUNA TA E FOARTE USOR DE COMBATUT PRIN SIMPLA CAUTARE PE GOOGLE.

http://www.google.md/search?hl=mo&q=islamic+genocide+east+timor&btnG=Caută

De exemplu, negi genocidul crestinilor din Timorul de Est. E o practica perfida musulmana veche - voi si holocaustul negati, islamofascistilor, si genocidul armenilor, si a Koresh s.a.

Dar sa vedem date enciclopedice:

Indonesia eventually won control of the territory, killing over 200,000 Timorese -- one-third of the population -- in one of the worst genocides since World War II.

http://www.greens.org/s-r/14/14-16.html

Web Genocide Documentation Centre
Militias, Death Squads and Massacres -
http://www.ess.uwe.ac.uk/Timor/Index.htm

Take, for example, the murderous terror of Indonesian Muslims against Christians in East Timor, mostly unknown in America

The worst atrocities were committed on the island of Ambon, where an upsurge in violence followed the arrival of 2,000 Laskar Jihad membersa militant Moslem force determined to join the holy war against the Christians on the islandfrom Java and South Sulawesi. Indonesian soldiers sent to the Molucca Islands were fighting alongside militant Muslims, leading to calls by the Christians for a neutral UN peacekeeping force.-

http://www.frontpagemag.com/Articles/ReadArticle.asp?ID=4766

"Lupta in insulele indoneziene este complicata de conducatorii miscarilor pro- si anti-independenta, si de conflicte religioase. Peste 500 de biserici au fost arse din temelii sau distruse de musulmani in ultimii 6 ani."

- http://www.didyouknow.org/romania/story/conflicts_ro.html

Schimbarea atitudinii Jakartei deschide calea rezolvarii unui conflict care a opus-o, timp de aproape un sfert de veac, comunitatii internationale si a costat viata a cca 200 000 de est-timorezi. Dar ea este prea brusca si prea radicala pentru a nu fi privita cu rezerve.

-www.lumeam.ro/049926.html

Sangerosii islamofascisti, nu numai ati masacrat sute de mii, dar vreti inca sa mintiti si sa treceti genocidul sub tacere:

Trei filme (doua documentare si un film de animatie) au fost retrase de pe piata in ultimul moment de catre autoritatile indoneziene. Tema principala a celor trei prouductii o constituia ocuparea sangeroasa a micutului Timor de Est. Zeci de mii de oameni au fost ucisi in tipul celor 24 de ani de ocupatie indoneziana.

http://www.jucaushii.ro/news_00011_Indonezia_interzice_filmele_despre_Timorul_de_Est.html

ISLAMOFASCISTII - LA RASPUNDERE!
AFARA MOLIMA MINCINOASA DIN MOLDOVA!
 
caffa;146159 said:
Muftele Rusiei a spus aşa şi aşa ... O spui tu asta, nu el. Că el dacă a spus sunt sigur vorba era alta şi voi aţi luat doar un fragment şi strigaţi - Iată, a spus aşa şi aşa. E vorba voastră.

iata interviul - Глава Исламского комитета России ГЕЙДАР ДЖЕМАЛЬ: Ислам это не та религия, которая основывается на принципе свободы совести

"ПорталCredo.Ru":

Как обстоят дела в стране со случаями перехода из ислама в другую веру? Имеется информация о репрессиях в отношении мусульман, ставших пятидесятниками, вплоть до их убийств. Два года назад ставший пятидесятником полковник иранской армии Хамид Пурманд был приговорен военным судом к трем годам заключения за отступничество от ислама.

Такие конверсии считаются по шариату тягчайшим преступлением. Ислам это не та религия, которая основана на принципе свободы совести. Понятие свободы совести проблематично в контексте монотеистического видения. Свобода совести у тебя есть. Пока ты не мусульманин. Как только ты становишься мусульманином, ты заключаешь Богом завет, по которому Бог становится твоим вождем и царем, а ты как бы солдатом его армии. И измена единобожию сродни дезертирству из армии со всеми вытекающими отсюда последствиями.

(Intrebare: cum stau lucrurile cu trecere din islam la alta credinta? Avem informatii despre musulmanii devenitipentecostali, multi din ei chiar au fost omorati..

RaSPUNS - convertirea din islam, in conformitate cu shariatul constituie o crima grava. Islamul nu e o religie bazata pe libertae de constiinta. Ai libertate de constiinta cat nu esti musulman. Cand devii musulman, inchei un legamant cu Dumnezeu si devii soldatul lui. Tradarea e egala cu dezertare din armata cu toate consecintele ce reiese.)

Si acest islamofascist inca e considerat musulman moderat!
Pazea de aceatsa ciuma PERFIDA care se raspandeste si aici la noi!
 
imi pare rau, dar prin sloganele tale si ceea ce scrii, nu esti departe de de cei pe care ii acuzi... oricum eu personal nu o sa iti mai cites mesejele pline de ura si instigative...
 
Kofi;146166 said:
De ce persisti in minciuna? Pe site-ul adus de tine sunt numere de telefoane, adresa, orarul. Asta nu-i moschee?
Nu, asta nu este muschee spre antenţia ta. Asta este Societate.

Cine va incurca sa respectati legea si sa va inregistrati oficial? Tt din cauza ca nu respectati cerinte legale nu va inregistreaza.
Eşti sigur? Văd că nu prea multe pricepi n politică.
 
caffa;146159 said:
Nu de pe site-urile care le-ai adus tu (misunilor creştine). Nici din minele unor terorişti care strigă Allahu Akbar. Repet - aceştea nu cunosc islamul nici 1 %.

Ei da, 1%? Iarasi minciuni. Iti pot chiar acum aduce date de pe bbc ca 25% din musulmanii britanici aproba acte teroriste de la LOndra, iar mai mult de 60% de pakistanezi sustin Al-Qaeda!

Zici, ca iau date despre crime musulmane de pe sirte-uri misiunilor crestine? Uite-te atent la surse din care m-am informat. Iarasi minti, minti si minti. Asta se vede ca e natura voastra. Asa si nu mi-ai raspuns despre takia.

Iti mai aduc date neutre, sa vedem cum ai sa mai minti:

http://new.revistapresei.ro/articol...crarea-celor-peste-1-5-milioane-de-armeni.htm

http://ro.altermedia.info/ciocnirea...lti-crestini-arestati-in-afganistan_3643.html

http://www.state.gov/g/drl/irf/c13281.htm -Countries of Particular Concern

http://www.domini.org/openbook/home.htm - Documenting the Persecution of Christians in the Islamic World

http://members.tripod.com/joe_matalski/ (Persecution of christians in islamic world)
 
Kofi;146167 said:
Asta e de pe site-ul celor care au parasit islamul - http://www.apostatesofislam.com/
+ comentariile aduse aici.

Da ştii, văd că ai simţul umorului. M-am rs mult ... de tot.
Moşule! Acesta e un site făcut tot de voi. Am găsit pe el tot felul de prostii care nici măcar pe aproape nu ţine de Islam.

NIMIC ADEVĂR DIN CEEA CE ADUCI. Ruşine.

Dar hai să mai vedem ce poţi?
Poate mă distrez astăzi de-a binelea.
 
caffa;146171 said:
Nu, asta nu este muschee spre antenţia ta. Asta este Societate.

Da, si care-i diferenta? Singur ai spus, sa vin acolo si sa ma documentez despre islam. Asadar, de ce spui ca v-ar fi interzis sa vorbiti despre islam?
 
caffa;146174 said:
Acesta e un site făcut tot de voi.

De cine "de voi"? Site-ul contine sute de marturii a fostilor musulmani. E un site documentar, cu nume si date concrete.
 
KOFI
M-am uitat eu fugitiv prin toate site-urile astea şi ce am observat eu

Tu afirmi una, dar acolo e scris cu totul altceva - că cei peste 200 000 oamnei au fost ucişi din cauza trecerii lor la creştinism - te-aş ruga să citeşti mai atent, apoi să-ţi faci concluziile.

Ai spus că asta a fost recent - te rog citeşte aberaţiile pe care l-ai adus, că-ci te contrazici.

Şi ncă ceva - vei găsi multe site-uri care se dau pe drept islamice - dar asta nu este dect manopera secolului XX a celor care luptă cu islamul.

Şi nu scri mult! Pentru că nimeni nici măcar nu citeşte ce scrii.

Acum făţi o concluzie! Căci eu am făcut-o deja. Eu mă rd, căci e de rs. Ar fi trebuit să lucrezi la circ. Sincer, nu te-ai gndit niciodată.
Aici am prieteni creştini şi toţi rd. E de rs.

Lasă că trece - mai bine ai lua cărţuliile sau temele pe care ţi le-am sugerat, poate aşa devii mai copt la minte.
 
Razi, zici? Razi de crimele voastre si de genocid asupra crestinilor ? Rade acela, care rade in cer. (Zicala crestina).
 
Da ncă ceva - spre atenţia ta
Eu am mulţi prieteni creştini, care mă stimează mult, dar spun ei că nu sunt att de credincioşi pentru ca să caute, să citească, să nveţe ceva ... mă rog, asta e alegerea lor. Asta ca tu să ştii că musulmanii şi creştinii găsesc multe lucruri comune, şi cu toate că cred n altceva, religia mea mă impune să mă atrn cu stimă faţă de ceea n ce cred ei. Şi să nu impun pe nimeni cu forţa să treacă n islam, cum afirmi tu.

Trebuie să nţelegi una - că oamenii pot fi diferiţi. Chiar printre musulmani se găsesc mulţi de aceştea, care s-au născut musulmani, dar nu respectă nici o boabă din ceea ce este n Islam. Din contra sunt foarte răi. Şi el afirmă - eu sunt musulman. Vai de dnsul. Păi tu tocmai ei exemplul celor care fac ca el (iată de ce spun - nu ştie nici 1 % din nvăţăturile islamului). De la aceştea şi te poţi aştepta la crime, teracturi ... etc.

mprieteneşte-te cu un musulman bun, credincios şi ai să vezi adevăratul islam. Ai să vezi cu adevărat cum ne comportăm noi cu soţiile noastre. (No coments) Pentru că n-ai să crezi. Ai grijă de unde ei islamul. Islamul e cu totul alta ce crezi tu.

Ştiu că aici la noi sunt mulţi arabi care fac aşa nişte lucruri de care ne mirăm şi noi. Şi dacă aş putea eu i-aş da afară din ţară fără să mă gndesc.

Asta e. Vrei vino la ASSALAM şi acolo discuţi toate ntrebările.
Şi concluziile ţi le faci singur.
 
KOFI
Ai ntrebat despre "TAKIA".
Am consultat eu unele surse şi am ajuns la conluzia că ai citit nişte surse şeite. Aşa idei greşite sunt la şeiţi, dar teoria asta nu-şi găseşte loc n Islam.

n Islam nu este aşa ceva. E absolut greşit. Minciuna este ceva care strică şi odată cnd musulmanii au ntrebat de Muhammad dacă un musulman poate să-i fie frică sau nu, Muhammad a spus - "Da, poate." Dar poate un musulman să fure (adică poate să se ntmple cu el aşa) A spus "Da" (Cu toate că e interzis) Şi au ntrebat, dar poate să mintă? A spus Muhammad - "NU, un musulman nu poate să mintă". (Chiar dacă adevărul e mpotriva lui, e interzis să mintă)

Cam asta e. Deci e o idee "şeită", care este considerată greşită, la ei mult ce este greşit.
 
caffa, iaka tu zici - siiti is rai, acei nu stiu despre islam etc, iar siitii acelasi lucru spun despre voi, s.a.m.d.

Asa ca nici eu, nici soicietatea noastra nu are chef sa se descotoceasca, cine dintre musulmani e bun si cine e rau - cea mai buna solutie e in genere sa nu fie musulmani in tarile civilizate, ca voi toti sinteti buni cand sinteti putini, iar cand cresteti ca numar apar probleme, vrajba interreligioasa si acturi teroriste, si pe urma dute si descurca-te care musulman e bun, da care e terorist, ca toti declarativ is buni si nimeni nu minte si nu ucide, dar practica arata altceva.

Asa ca stati mai bine la voi acasa si decurcati-va cine e muslim adevarat dar cine nu, si ucideti-va si exploadati-va intre voi cat va doreste inima, dar noua probleme si arabi aici nu trebuiesc, caci ati demonstrat ca nu stiti cum sa va comportati in ospetie. Iar daca veniti, trebuie sa va supravegheze politia caci musulmanul stimeaza doar pe cei care au forta si toti sunteti niste teroristi potentiali, vrei sa recunosti sau nu.

Daca vreti sa traiti in lume civilizata, acceptati stilul de viata de aici, nu mai puneti femeilor saci in cap si in genere lepadati-va de religia asta salbatica, ca altfel intotdeauna veti fi priviti ca banditi, sa nu va plangeti ca va sta politia la usa.

La urma, vreau sa-ti aduc un citat din Ibn-Varaq - acesta in cartea sa "de ce nu sunt musulman" afirma - "faptul ca exista musulmani moderati nu inseamna ca islamul e moderat. Faptul ca exista musulmani moderati e mai degraba in pofida invataturilor coranice, decat datorita acestora".

Iti doresc sa ti se deschida ochii si sa nu mai ratacesti in invataturi satanice care iti vor aduce doar rusine pe lume aceasta si iadul pe lumea cealalta!
 
Kofi;146220 said:
caffa, iaka tu zici - siiti is rai, acei nu stiu despre islam etc, iar siitii acelasi lucru spun despre voi, s.a.m.d.!

Eu nu am spus că şiiţii sunt răi şi nici nu voi afirma asta, spun doar că au unele lucruri care nu ţine de islam.

Asa ca stati mai bine la voi acasa si decurcati-va cine e muslim adevarat dar cine nu, si ucideti-va si exploadati-va intre voi cat va doreste inima, dar noua probleme si arabi aici nu trebuiesc, caci ati demonstrat ca nu stiti cum sa va comportati in ospetie. Iar daca veniti, trebuie sa va supravegheze politia caci musulmanul stimeaza doar pe cei care au forta si toti sunteti niste teroristi potentiali, vrei sa recunosti sau nu.!

mi pare rău că ai aşa gndire ...
Alta e că eu sunt moldovean. Musulman. Nu mă consider att de puternic, dar am suficiente dovezi pentru a putea să te contrazic. (Doar n cazul n care ducem o discuţie normală şi cu stimă unul faţă de celălalt).
Plus, repet, condamn terorismul, pentru că islamul mă nvaţă aşa.


... nu mai puneti femeilor saci in cap ...

Hai să te ntreb: Ştii de ce aceste femei şi acoperă capul şi cum gndesc ele? Care e logica lor ... ? De ce femeile preoţilor merg acoperite şi nimeni nu le spune nimic? De ce atunci cnd o fată iese n stradă n bechini - asta e privit normal, e super ... iar cnd o fată şi acoperă capul - spune-ţi că e bolnavă, e impusă (idei absolut greşite)? Vreau să văd cum gndeşti tu.

ţi recomand să citeşti ЖЕНЩИНА НА МИРОВОМ РЫНКЕ РАБЫНЬ
http://www.islamnuri.com/Russ/musilmanka/jnamrr.htm

Iti doresc sa ti se deschida ochii si sa nu mai ratacesti in invataturi satanice care iti vor aduce doar rusine pe lume aceasta si iadul pe lumea cealalta!
Dacă ai argumente hai să discutăm ... Dar cu mare rugăminte - fară idei extremiste, de rasism şi cu logică să discutăm.

P.S. "Numai nu crede că sunt singurul moldovean musulman ... "
 
caffa vreau sa te intreb ceva... te-ai nascut musulman sau te-ai convertit la aceasta religie? si daca te-ai convertit as dori sa stiu ce te-a determinat sa faci aceasta alegere? ce s-a schimbat in modul tau de viata si de a privi lumea?
 
adrenalina;146254 said:
caffa vreau sa te intreb ceva... te-ai nascut musulman sau te-ai convertit la aceasta religie? si daca te-ai convertit as dori sa stiu ce te-a determinat sa faci aceasta alegere? ce s-a schimbat in modul tau de viata si de a privi lumea?

Eu am primit islamul şi alegerea aceasta am făcut-o după o lungă studiere a islamului şi a Bibliei. mi vine să rd ... dar, atunci cnd am auzit despre islam, eram foarte rău ndreptat spre această religie (de fapt o credeam sectă). Vrnd să contrazic adepţii acestei religii (avnd cunoştinţe bune despre creştinism), plus la aceasta studiind Coranul (traducerea), am ajuns la concluzia că aveam multe idei greşite şi că Islamul este continuitatea iudaismului şi a creştinismului. Biblia o confirmă. Dealtfel sunt şi preoţi care astăzi intră n islam.

Hai să vă ntreb - ce religie avea Avram? Şi Noe? De unde a venit denumirea de creştinism şi iudaism? De ce nu spunem noi "muhamedanism" (ce este absolut greşit)? Haide-ţi să ne uităm la mesajul cu care au venit toţi aceşti proroci, inclusiv Moise şi Iisus. Nu cred că pot să lămuresc totul pur şi simplu din scris.
Dar vreau să aduc un ayat din Coran:
Spune: "Adevărul vine de la Domnul vostru! Cine voieşte să creadă şi cine voieşte să nu creadă!" (18:29)
Omul este liber să aleagă, este liber să gndească ... să cntărească. A sta cu minele pe piept şi a fi indiferent este foarte uşor. A afla adevărul este mai greu. Dar repet totul trebuie să fie cu convingeri şi dovezi.

Şi ncă ceva, cnd eu aflam ceva din nvăţăturile Bibliei şi era evident că sunt contradicţii, m-am adresat la preoţi dintre cei mai mari, ntrebam de ce aşa, şi auzeam una - păi aşa şi gata, fără multă explicaţie.
n Islam am văzut că sunt răspunsuri pentru toate sferile vieţii. Nu este o critică la adresa creştinismului ... Important e că Islamul trebuie de nvăţat din izvoarele curate ale islamului, nu de la terorişti sau alte secte apărute n islam.

Pentru mine multe s-au schimbat n viaţă - fapt că nu consum alcool, carne de porc (nu att de mult contează), contează că mă rog Celui care a creat acest Univers, a trimis proroci, cărţi ... Mă uit cu străşnicie la cele ce se ntmlă n lume - războie, cataclizme, prostituţie, demoralizare totală ... etc. Sunt pentru aceea ca omul să aibă o cultură şi o moralitate naltă.

Dar studiaţi, căutaţi şi dacă doriţi vorbim chiar cu dovezi din Biblie.
A sri trebuie mult timp. Chiar şi islamul spune să vină la un cuvnt comun iudeii, creştinii şi musulmanii - să discute cu logică şi dovezi.

Citeşte cee ce am postat eu pe http://www.moldova.net/showthread.php?t=1581&page=6
 
caffa;146186 said:
daca vrei sa dicutam intra pe messenger in yahoo leila_vi2002@yahoo.com

caffa, raspunde-mi la o intrebare: esti fata/femeie (adica femela)? te-ai maritat cu un musulman/arab?
asta e tot ce vreau sa stiu de la tine, nu sa aud cit e de corecta religia musulmana si de ce trebuie de renuntat la crestinism etc...
 
Caffa, ia lumineaza-ne si pe noi, frate turcit: cum se face ca religia asta superba la care te-ai convertit matale propavaduieste pacea, toleranta inter-religioasa, respectul fata de femei si cu toate acestea 80% din teroristii planetei sunt fii ai Allah si fani die-hard ai Profetului, iar femeile in Islam au "privilegiul" de a trai o viata de rahat, actionand pe post de sclav, jucarie sexuala si fabrica de copii? Cum se impaca Dar Al-Islam cu lupta impotriva necredinciosilor? Ce intelege flamura verde a Islamului din toleranta atunci cand pentru niste caricaturi facute in Danemarca crestinii maroniti erau luati la pumni in Liban, iar in Nigeria hoardele islamiste iesisera la vanat necredinciosi? Ce sa pricep din pacea islamica atunci cand in Bethleem crestinii sunt terorizati de asa-zisul popor palestinian, iar teroristii lui Arafat intra cu forta in Biserica Nasterii Domnului (cum au facut acum cativa ani) pentru a scapa de fortele israeliene si nu se jeneaza sa traga din acea locatie inspre evrei, doar-doar or riposta militarii si ar face praf totul?

caffa said:
Hai să te ntreb: Ştii de ce aceste femei şi acoperă capul şi cum gndesc ele? Care e logica lor ... ? De ce femeile preoţilor merg acoperite şi nimeni nu le spune nimic? De ce atunci cnd o fată iese n stradă n bechini - asta e privit normal, e super ... iar cnd o fată şi acoperă capul - spune-ţi că e bolnavă, e impusă (idei absolut greşite)? Vreau să văd cum gndeşti tu.
Eu m-am cam saturat de ipocrizia islamica, prietene. Adica femeie este obligata sa se miste imbracata din cap pana in picioare, iar dajteptul de langa ea are voie sa poarte tricouri Nike si blugi? Cum se face, maestre, ca traditia islamica se aplica doar la proastele care au privilegiul de a fi sotiile unor devout muslims? Si nu te face ca ploua. Am bucuria de a vedea destui musulmani. Ea - cu minim 2 copii pe langa ea, imbracata conform traditiei; el - lejer, blugi, tricou, adidasi si zambitor. De mutilarea femeilor in tarile musulmane vrei sa discutam? Stii macar despre ce e vorba sau nu au apucat pretenarii tai islamisti sa iti explice cum sta treaba? Noroc cu Iranul... altfel s-ar alege praful de valorile Islamului (sharia si aplicarea sa). Asa macar mai auzim si noi din cand in cand de vreo individa omorata cu pietre pentru ca si-a inselat sotul.

Mare figura esti, ma. Ne aburesti cu citate din Biblie (inteleasa perfect, n-am ce zice... ai surprins exact chintesenta sa) si Coran, pozezi in musulmanul moderat si incerci sa ne convingi ca de fapt asa sunteti cu totii. Ce pacat ca realitatea este cu totul alta.
 
Caffa, dar mi-ai putea tu spune te rog frumos,care e diferenţa dintre şiiţi şi suniţi n afară de cele spuse de tine mai n sus. Că am auzit aşa că verişorul lui Mohamed a urmat la tron după ce acesta din urmă a murit, iar Verişoru' a fost ucis şi pe urmă Islamul s-a mpărţit n două tabere respectiv şiiţi şi suniţi, cam aşa ceva istorie.
 
Back
Top