Islamul in Moldova

Husky40;146344 said:
... 80% din teroristii planetei sunt fii ai Allah si fani die-hard ai Profetului, iar femeile in Islam au "privilegiul" de a trai o viata de rahat, actionand pe post de sclav, jucarie sexuala si fabrica de copii?
80 % - exagerat cam mult. "Fii lui Allah" ?! - de unde ai mai găsit aşa expresie? Nu vreau să repet ceea ce am scris mai nainte, dar ar fi bine să mai citeşti, măcar aşa printre rnduri.
Ct despere femei - ai o mentalitate cam absolut greşită. Te bagi foarte mult la extremităţi şi vrei ca toată lumea să creadă n prostiile tale. Pentru tine e mai bine ca o femeie să fie goală şi ca toţi să guste din ea.
Cazuri cnd o femeie cu familia ei trăieşte la limita sărăciei sunt - dar asta nu nseamnă că ea duce o viaţă de rahat şi că este sclavă. E sărăcie (att doar), dar stimă n famile există.
Cazuri cnd un prostănac şi umileşte soţia - asta nu nseamnă că Islamul nvaţă aşa.
Femeia n Islam nu este jucărie sexuală sau fabrică de copii, asta la tine ea este jucărie sexuală. Mai bine citeşte ЖЕНЩИНА НА МИРОВОМ РЫНКЕ РАБЫНЬ - găseşti undeva prin alte posturi. Şi vei nţelege mai bine unde ea este jucărie.
Sau ai văzut un arab care nimic nu ştie despre islam, şi insulă soţia şi după aceasta tu spui - Iaute uăi shi fac musulmanii ishtea! 1 caz sau 2 ... şi eşti gata să afirmi că la toate familiile (100%) musulmane e aşa? Sau ai văzut filme de GOLIVUD? Ce ai văzut mai mult?

Ce sa pricep din pacea islamica atunci cand in Bethleem crestinii sunt terorizati de asa-zisul popor palestinian, iar teroristii lui Arafat intra cu forta in Biserica Nasterii Domnului (cum au facut acum cativa ani) pentru a scapa de fortele israeliene si nu se jeneaza sa traga din acea locatie inspre evrei, doar-doar or riposta militarii si ar face praf totul?
Şi multe ştii despre conflictul israelo-palestinian? Sau poate auzi poveşti despre săracii israeleni? De ce Israelul nu-i lasă n pace pe palestenieni? Nu te-ai ntrebat niciodată. Fiecare noapte şi zi avioanele israilene atacă sectorul Gaza. Mor copii, femei ... şi asta nu se arată la TV. Şi cnd se ntmplă un act terorist la evrei - arată 1 săptămnă toate canalele posibile. E o politică murdară.
http://www.palestine-info.ru/ - ai putea găsi multe lucruri interesante.


... mutilarea femeilor in tarile musulmane vrei sa discutam?
Mutilare ai spus? Te rog nu ncurca una cu alta? Viaţa de familie şi pedeapsa pe care o primesc cele care fac curvie (de specificat - doar cnd este văzută măcar de 4 martori). Femeia din imagine e pedepsită n public cu moartea pentru curvie. Şi dacă nu eşti căsătorit(ă) doar un anumit număr de lovituri (imaginele de mai jos, mai ales că băiatul este "gay").
Uite-te ce spune Biblia privitor la curvie ... (dacă nu găseşti ţi arăt eu).
Nu e mutilare ... Şi alte imagini sunt cele a şeiţilor (absolut greşit, la care Islamul nu are nimic comun). Aceea că ei se bat pnă la snge, nu e corect, ei se consideră vinovaţi de unele lucruri (mult de scris) şi n fiecare an se bat pe ei (se bate fiecare pe el nsuşi). Absolut greşit. Şi asta arată la TV şi spune că islamul e aşa. Nu e aşa ... Toţi musulmanii se miră de aşa lucruri.
Şi tu eşti acela care ştii mai bine ... ca să spui că Islamul e aşa?!


pozezi in musulmanul moderat si incerci sa ne convingi ca de fapt asa sunteti cu totii. Ce pacat ca realitatea este cu totul alta.

Ascultă, m-am săturat să repet ... - Oamenii sunt diferiţi ... musulmanii la fel ... şi faptul că sunt aşa, asta nu nseamnă că Islamul nvaţă asta, ci ei nu nţeleg nimic din Islam şi au puţine cunoştinţe (asemenea ţie despre Islam). Tu doar din auzit şi filme vezi Islamul, site-uri şi cărţi antiislamice. Dar de ce nu ncerci să vezi din surse veridice - din izvor, nu din ru.
Şi altădată ai putea să ntrebi ceva n mod normal, nu cu tot felul de prostii, dacă ai cei 7 ani ... (de unde-i ai).
 
Andruşa;146359 said:
Caffa, dar mi-ai putea tu spune te rog frumos,care e diferenţa dintre şiiţi şi suniţi n afară de cele spuse de tine mai n sus.

n linii generale - ti recomand să citeşti
Чем отличается вера шиитов от сунитов?
http://islamua.net/islam_ua/fatwa/?ra=1&ru=8&idq=411&fi=

Dar pentru o analiză generală citeşte despre unele "ideologii sectante" (dacă putem spune aşa) şi cum Islamul priveşte la asta.
http://islam.com.ua/islam_ua/fatwa/?ra=4&ru=12

Aşa va fi mai corect, pentru ca să nu scriu mult. Alegi tu.
 
caffa;145957 said:
Quote: Acest procedeu e numit in islam "takia" - a minti unui infidel nu este pacat

MINCIUNĂ. n Islam nu sunt astfel de lucruri.

Salut! Caffa! El are dreptate, şi ştia acesta.

Vă trimit un articol scurt despre takia.

PS. Caffa, eşti musulmana?

PPS. Scuzaţi pentru greşeli, eu nu sunt moldovean/romn.
 
nu are legatura cu Islamul in MD, dar cum tema a deviat putin voi plasa acest articol care discuta despre problema adusa de Husky cu drepturile femeilor.

Adulterul devine mai degraba viol

Laura Cernahoschi

Pervez Musharraf vrea sa elimine proba cu patru martori pentru demonstrarea unui viol, scapind astfel femeile de pedeapsa pentru adulter.

Presedintele pakistanez Pervez Musharraf si-a atras inca o data ura islamistilor radicali din tara, incercind sa protejeze drepturile femeilor prin adoptarea unei noi legi impotriva violului. Conform actualei legislatii pakistaneze, bazate pe Sharia, legea islamica, pentru a demonstra ca a fost violata, o femeie trebuie sa aduca in calitate de martori patru barbati piosi. Tot Sharia precizeaza faptul ca, in locul unui martor barbat, se pot prezenta doi martori femei. Daca nu reusesc sa aduca aceste marturii, femeile pot fi condamnate pentru adulter, la 100 de lovituri de bici sau chiar la ucidere prin lapidare.

„Moarte lui Musharraf!“

Partidele musulmane din Pakistan privesc aceasta lege ca fiind sacra, bazata pe Coran si pe Sharia. Proiectul de lege pentru protejarea femeilor, pus in discutie in parlament de sustinatorii lui Musharraf, a declansat furia islamistilor radicali, care au parasit sediul legislativului revoltati, rupind copii ale proiectului. “Aceasta lege este impotriva Sfintului Coran“, a strigat Maulana Fazlur Rehman, liderul opozitiei militante.

Moderatie luminata

Generalul Musharraf, sustinator al „moderatiei luminate“ si un aliat de nadejde al SUA in razboiul antiterorist, a supravietuit pina acum la trei incercari de asasinare puse la cale de islamisti. Partidul sau a introdus luna trecuta o lege care permite eliberarea pe cautiune a femeilor inchise pentru adulter sau alte infractiuni marunte. Musharraf a asteptat sapte ani pina sa introduca modificarile legislative referitoare la drepturile femeilor, cerute de aliatii sai occidentali.

Divortez prin SMS

In Islam, pentru a divorta de sotie, este suficient ca barbatul sa ii spuna de trei ori “Divortez de tine!”. In Malaiezia, in 2003, un tribunal a decis ca divortul se poate face si prin SMS, daca textul e destul de clar.
http://www.cotidianul.ro/index.php?id=6700&art=16834&cHash=d08dd5a955

pe langa faptul ca deduc ca in Islam femeia poate fi violata de cine vrea si pt asta oricum ea va plati, pt ca ii cam greu sa aduni 4 martori.... si daca ii viol cum naiba sa ii aduni??? numai mie mi se pare putin absurda legea asta?
cel mai tare m-a enervat faza asta cu SMS... deja mi se pare strigator la cer asa ceva... caffa eu nu vad unde societatea musulmana apara drepturile familiei. pt ca stiu ca daca barbatul divorteaza copii raman la el, iar ea este blestemata pe viata...
 
Che Burashka;146404 said:
Salut! Caffa! El are dreptate, şi ştia acesta.
Că el este evreu sau că este musulman şi ştie mai bine? Eu am explicat unde este TAKIA ... trebuia doar de urmărit şi am spus că islamul nu are nimic cu asta şi e interzis să minţi.

Vă trimit un articol scurt despre takia.
Foarte mult mi-a plăcut. Mai ales că e un articol scris de EVREI. Moshe şi Iosea ... şi este foarte rău ndreptat spre arabi. De fapt nţeleg bine acest fenomen - arabo-evreu, dar vă rog să nu faceţi fantezie de cuvinte şi nici prea tare să parafrazaţi.

Acolo e scris:
И хитрили они, и хитрил Аллах, ибо Аллах лучший из всех хитрецов (Сура 3:47/54) Traducerea Kracikovschii (traducere nu att de reuşită, deaceea mulţi traducători nici nu atrag atenţie la această traducere, mult ce este neclar)
Şi iată traducerea mai apropiată: (Porohova)
"И стали они хитрость замышлять (против Мессии),
А (против них) стал замышлять Аллах, -
Поистине, нет лучше замыслов Господних!"
(CORAN 3:54)
Este diferit puţin NU?

Căutaţi traducerea cuvntului "iamkur". Din arabă se traduce ca "a şmecheri" şi ca "a crea condiţii" (pentru a finisa ceva).
Şi traducerea a devenit mai altfel şi sensul s-a schimbat.

Şi despre cine se vorbeşte aici? Tot despre voi evreii, care au ncercat să ascundă adevărul despre Iisus şi nu vroiau să-l recunoască pe Iisus ca Mesia, căutd să-l omoare. De altfel vouă şi nu vă place asta (să auzim adevărul).

Я замышляю хитрость (86:16). (Kracikovschi)
"Они же хитрость замышляют,
А Я (для них) Свою готовлю."
(86:15-16) (Porohova)

Моя хитрость прочна (7:182/183) (Kracikovschi)
"Я дам отсрочку им, -
Ведь замысел Мой верен."
(7:183) (Porohova)
E diferit puţin NU?

Кознь Моя крепка (68:45) (Kracikovschi)
"Я дам отсрочку им,
Но замысел мой тверд и неминуем."
(68:45) (Porohova)
Diferit NU? Traducerea trebuie făcută corect. De fapt nu e prima oară cnd Evreii şi Martorii lui Iahova citează traducerea Kracikovschi.

Voi scrieţi:
"ислам превозносит как доблесть обман курейшитов Мухаммедом"
Deci este iarăşi minciuna lui KOFI n care voi insistaţi (evreii) şi despre care s-a discutat. Citiţi VIAŢA PROFETULUI MUHAMMAD. (ştiu că oricum nu o ve-ţi face.) Asta kuraişiţii au ncălcat contractul şi nu Muhammad.
De fapt mi-am făcut impresia că KOFI a auzit asta de la CHE BURASHKA şi hai să ciripiască fără să ştie adevărul. (Doi evrei - nu e de mirare).

Джафар Асадик - el este un imam şeit. Care e concluzia? Am discutat despre asta.

Voi scrieţi:
"специфически еврейская двойственность в вопросах веры и чести по существу является единственно верной жизненной позицией" acuznd ceva mai nainte chiar şi pe creştini de faptul şeretlicului.
"Еврейский же путь, различающий честь и святость, то есть частное человеческое достоинство и достоинство священника, поддерживает благоразумие на самом благоразумном уровне."

Băieţi nu mă mir ... e specific pentru voi - evreii. Şi mult ce este fals n ce spuneţi. Poate vreţi să vă binecuvntăm (cum spune KOFI) ... dealtfel vom fi blestemaţi.
Ah evreii ... Şi Coranul mult vorbeşte despre voi, ne-a spus multe adevăruri. Căci voi sunteţi cei care schimbaţi Biblia, vrnd să arătaţi că sunteţi poporul ales.
Acum spuneţi: "Cine sunt pentru voi Creştinii şi Musulmanii?" Dar cinstit ...
Toţi evreii intră n Rai şi restul ... (unde se mai duc ...) Mda.











PS. Caffa, eşti musulmana?
MUSULMAN
 
Husky, mutilarea genitala nu are legatura cu Islamul; e o practica africana. Daca citesti un articol indicat pe situl pomenit de tine (la http://www.state.gov/g/wi/rls/rep/crfgm/10096.htm ) o sa vezi ca practica e intalnita si la crestinii egipteni. Tot acolo mai scrie ca "There is no doctrinal basis for this practice in either Islam or Christianity".
Aici suntem pe forumul de religie, nu pe cel de politica sau societate. Nu poti acuza vreo religie de practicile pe care NU le "propavaduieste", cum nu poti acuza crestinismul CA RELIGIE de crimele comise in timpul cruciadelor.

Caffa, in Biblie se spune ca asa cum cunosti pomul dupa rod, asa cunosti si religia dupa oameni. D-asta exista tendinta ca Islamul sa fie blamat pt ce fac islamistii.

Uite, Husky, despre mutilare (citeste mesajul lui M.Kaag):
http://moldova.net/showthread.php?t=1603&page=10&highlight=mutilare
 
Adrenalina ...
am citit textul adus de tine ... Pervez Musharraf ...

Pervez Musharraf vrea sa elimine proba cu patru martori pentru demonstrarea unui viol, scapind astfel femeile de pedeapsa pentru adulter.
incercind sa protejeze drepturile femeilor prin adoptarea unei noi legi impotriva violului.

De unde luaţi aşa aberaţii? Care 4 martori? Şi unde la VIOL?
Hai să luminez puţin:
Faza cu 4 martori! n cazul n care unei femei i se aduce acuzaţia că ea a curvit, trebuie să se aducă 4 martori care să o confirme (şi nu oricare 4 martori ... (poate explic mai trziu)). Şi asta pentru a proteja femeia de acuzaţii false.
n cazul n care o femeie este violată este destul să se facă cercetări de laborator şi acuzaţia e pe loc. Nu ncurcaţi 4 martori care se aduc la curvie (femeia este vinovată, da) cu 4 martori (total ncurcat) la viol.

De unde asta? Eu m-am mirat mult şi prietenii mei s-au mirat. Nu este aşa ceva n Islam - la viol cum spuneţi voi. Asta e fals.

Am citit:
Daca nu reusesc sa aduca aceste marturii, femeile pot fi condamnate pentru adulter, la 100 de lovituri de bici sau chiar la ucidere prin lapidare.
Asta sunt poveşti. Repet NU ESTE AŞA CEVA N ISLAM.

Se amestecă cu totul alte lucruri, la VIOL şi la CURVIE.
Să ştii - asta e fals. Eu ştiu Islamul şi orice musulman va spune contrariul la ceea ce ai adus.


Divortez prin SMS

In Islam, pentru a divorta de sotie, este suficient ca barbatul sa ii spuna de trei ori “Divortez de tine!”.

Crezi tu că este aşa de uşor? Aşa de 3 ori şi gata ...? Ştii este aşa o temă Divorţul n Islam - asta e o lecţie mare, foarte mare (deaceea mi va fi greu să scriu ca să nţelegi). Divorţul prin sms nu e posibil. Asta proştii fac aşa legi.

Articol scris fără pic de adevăr. Şi eu care, la nceput, credeam că tu nu-ţi faci concluzia din filme şi jurnale ... mi pare rău.

Dacă ai răbdare citeşte despre divorţul la Creştini, la Evrei şi la Musulmani.
Uite-te cum e divorţul după Islam ... undeva mai jos.
http://www.islam.ru/woman/woman_islam/divorke/
 
adrenalina;146414 said:
eu am o intrebare... de ce mai mult barbatii imbratiseaza aceasta religie...? oare pt ca ii favorizeaza? :D

Caută şi vei găsi ... Bate şi ţi se va deschide ... Adevărul e clar şi ceea ce e fals e evident. Daaaa Adrenalina ... da ştii că interesante jurnale mai citeşti ...
 
caffa... in primul rand nu pot sa cistesc pt ca nu stiu rusa...
in al doilea rand nu cred ca acum trebuie sa devenim paranoici si sa credem ca intreaga mass-media duce o politica de dezinformare in masa in legatura cu islmaul. este normal ca imi fac parerei din ce vad la tv... ca doar nu am mers acolo ca sa vad cu ochii mei. si cata vreme nu aud dintr-o singura sursa, dar toti spun cam acelasi lucru, ii cam greu sa cred ca s-au inteles.

faza asta cu 4 martori, oricum ma enerveaza la culme, indiferent ce ar fi... daca doreste sa demosntrezi ceva vei demonstra si gata... este o lume a barbatilor acolo... pe langa faptul ca totul poate fi foarte interpretabil si credibilitatea martirlor scade... insa daca vrei cu adevarat sa obtii asta, atunci vei obtine, crede-ma...
iar problema cu violul ii destul de relativa inclusiv la noi... ce sa ma spun acolo... dintr-un examen ginecologic pot sa constati doar prezenta actului sexual nu si circumsntantele in care s-au produs acestea... numai in cazul in care violatorul a fost foarte agresiv. asa ca ii foarte simplu sa af=duci 4 martori care sa iti inventeze o adevarat poveste de dragoste si gata... pt ca inteleg ca cuvantul femeii nu conteaza in fata celor 4 mari hotaratori ai soartei acesteia... cam despre asta vorbea si articolul. tu ar trebui sa intelegi mai bine lucrurile astea ca doar inainte de a te converti ai fost "de-al nostru" si astia doar nu ti-au sters memoria...

cat despre divort, sincer il prefer asa ca la noi... mi se pare mult mai echitabil... si mai sigur pentru femeie.

cate despre jurnale... citesc jurnale din Romania cu rating foarte bun... crede-ma.. nu culeg informatii de pe toate gardurile :D
 
Caffa!

Scrii: "Dar studiaţi, căutaţi şi dacă doriţi vorbim chiar cu dovezi din Biblie."

1).Aceasta discutie nu va avea nici un sens, deoarece din punctul de vedere lui islam Biblia este o carte plina de greseli.

2).Scrii despre un text, care am gasit pentru Tine. Stii bine, ca Allah poate a poseda asa insusiri ca viclenie, deoareci in islamul el este acel, care a creat si un bine si un rau, in vreme ce in crestinusmul Dumnezeu a creat numai bine.

3). Scrii "Ai ntrebat (Kofi) despre "TAKIA". Am consultat eu unele surse şi am ajuns la conluzia că ai citit nişte surse şeite. Aşa idei greşite sunt la şeiţi, dar teoria asta nu-şi găseşte loc n Islam. "

Nu TEORIA, dar un CONCEPT, invatare ARE loc in islam. Altminteri vrei sa ne spui, ca siiti nu sunt musulmani (le faci takfir) ;)

Am gasit pentru Tine:

>>Такия. Одной из отличительных особенностей шиитского Ислама является склонность к созданию тайных обществ. Основой этого является пропаганда шиизмом идеи скрытия своих убеждений. Это называется такией. В ортодоксальном исламе это понятие имеется, но использовать его можно только в случае опасности для жизни мусульманина (т.е. в экстремальных случаях). Например, право на такию использовали в свое время мусульмане Испании, когда за официальную принадлежность к Исламу они могли быть отправлены на костры инквизиции.

(http://tarikat.kazan.ws/cgi-bin/guide.pl?action=article&id_razdel=3030&id_article=5077)

De exemplu, daca niste musulmani din Mare Britanie sunt acuzati de pregatire niste actelor, imami, care fiecare zi spun, ca acesta este jihad impotriva necredinciosilor, pot sa dezaproba ele.

MUST SEEN!!!!!!!

http://switch5.castup.net/frames/20041020_MemriTV_Popup/video_480x360.asp?ai=214&ar=1050wmv&ak=null
 
Privitor la mass-media - (păcat că nu ştii rusa), dar poate ai auzit de sionişti, masoni ...? Ei şi contolează poate nu toată, dar o parte mare din ceea ce se spune ... Dar eu mă uit ce spun unii, apoi mă mai uit şi la altă parte şi ascult părerea părţii a treia ... şi după asta fac concluzii.

Eu aici m-am gndit uite la ce ...
De exemplu, dacă vine cineva şi ncepe să facă tot felul de prostii şi spune că religia l chiamă la asta ... ai să spui deodată că - Aga, religia e de vină. Păi ăsta poate e un escroc, un mrşav ... l crezi?
Dacă eu acum ncep să spun aici prostii de tot felul, spui că islamul e aşa?
Eu am văzut că sunt multe site-uri mpotriva islamului şi cnd citesc mă mir, mi spun - Păi ăştea oare nu ai frică cnd spun aşa minciuni?
Cnd se arată doar o parte mică de adevăr, iar altă parte mare e ascunsă, cum a fost n cazul cu Libanul şi Hezbollah, ... hai că e mult de vorbit, dar realitatea e cu totul alta şi concluziile trebuesc făcute nu din ceea ce se arată ... să ascultăm şi partea cealaltă.

La judecată dacă judecătorul ascultă doar o parte şi pe cealaltă parte nu, şi nici pe martori nu-i ascultă - oare sentinţa va fi reală? (Cazul şi cu femeia, care ai spus că oricum nu are cuvnt - tot e greşit).

Acum cte nu se spune de politicieni şi ctăreţi, şi mai trziu se află că s-a făcut totul pentru vnzarea Jurnalului. Dar ... ceea ce s-a spus oricum, rămne ca adevăr n mintea omului.

Che Burashka;146420 said:
Caffa!

Scrii: "Dar studiaţi, căutaţi şi dacă doriţi vorbim chiar cu dovezi din Biblie."

1).Aceasta discutie nu va avea nici un sens, deoarece din punctul de vedere lui islam Biblia este o carte plina de greseli.
Ştii nu vreau să ponegresc pe nimeni, căci oamenii cred şi e ceva sfnt pentru ei asta (pentru creştini). Dar atunci cnd vin la mine alte confesii şi spune că uitaţivă n Biblie scrie ... eu le spun, păi n Biblie srie asta ... (la care ei rămn miraţi). Dar asta este doar un dialog şi aduc dovezi din Biblie, dar ferască Dumnezeu nici măcar nu ofensez omul acela. el dacă vrea, gndeşte. Adevăr şi minciună - deosebire se poate de făcut.

Stii bine, ca Allah poate a poseda asa insusiri ca viclenie
Ceva oricum nu nţelegi ... caută traducerea la cuvntul pe care ţi l-am dat.
in vreme ce in crestinusmul Dumnezeu a creat numai bine.
Precis? Şi dacă n Biblie ntlnim fraze ca - "duceţi-vă şi omorţi"? Asta e "bine" ... ? Şi rău s-a creat, nu? (vă interesează unde, spune-ţi şi vă trimit).

Nu TEORIA, dar un CONCEPT, invatare ARE loc in islam. Altminteri vrei sa ne spui, ca siiti nu sunt musulmani (le faci takfir) ;)
Nu ncurca una cu alta. Şi asta eu nu am spus-o şi nu o spun. Fiecare om se greşeşte. Dar n Islam nu are loc nvăţare de minciună cum afirmaţi voi.


Например, право на такию использовали в свое время мусульмане Испании, когда за официальную принадлежность к Исламу они могли быть отправлены на костры инквизиции.
Şi ce vezi tu aici? Aici se discută cu totul alceva şi cu totul alte lucruri. Nu e vorba de minciuna pe care o spui, pentru ca să duci lumea n eroare. E vorba de viaţă! Că te omoară pentru că eşti musulman. Cu toate că şi aici Muhammad a spus - chiar dacă vă impune şi riscaţi cu moartea, răbdaţi şi veţi avea răsplată mare. Dar oamenii sunt fricoşi de felul lor, pentru viaţa lor ...

Şi ce e cu video pe care l-ai adus? Ştii măcar să-l comentezi? Să spui cauza şi motivele? Dar real fără minciună ... Ce ai vrut să arăţi tu cu asta? Asta e ce mă frămntă.
 
Assalam Alaikum .
Citisem undeva pe aici despre femeia in Islam precum ca este injosita &&dar sa vedem cum e tratata femieia in celelalte religii ...nu am dat quote...dar am decis sa scriu ceea ce am citit in "Femeia in Islam versus femeia in traditia iudeo-creastina. by Dr. Sherif Abdel Aziym.
Greşea la Evei?

Cele trei religii sunt de acord cu o realitate fundamentală. Femeile şi bărbaţii au fost creaţi de Dumnezeu, Creatorul ntregului univers. Oricum respingem din start ideea conform căreia Eva ar fi fost creată naintea lui Adam.

Concepţia iudeo-creştină a creaţiei Iui Adam şi a Evei este povestită n detaliu n Geneza 2:4-3:24. Dumnezeu le-a interzis să mănnce fructe din copacul interzis. Şarpele a sedus-o pe Eva şi ea a mncat din acel pom. Apoi ea l-a sedus pe Adam să mănnce cu ea. Cnd Dumnezeu l-a muştruluit pe Adam pentru fapta sa. Adam a nvinovăţit-o pe Eva.
„Femeia pe care mi-ai dat-o să fie cu mine mi-a dat din pom şi eu am mncat." (VECHIUL TESTAMENT - FACEREA cap 3 :12)
Drept urmare Dumnezeu i-a spus :
15: Duşmănie voi pune ntre tine şi ntre femeie, ntre sămnţa ta şi sămnţa ei; aceasta ţi va zdrobi capul, iar tu i vei nţepa călciul".
16. Iar femeii i-a zis: "Voi nmulţi mereu necazurile tale, mai ales n vremea sarcinii tale; n dureri vei naşte copii; atrasă vei fi către bărbatul tău şi el te va stăpni".
17. Iar lui Adam i-a zis: "Pentru că ai ascultat vorba femeii tale şi ai mncat din pomul din care ţi-am poruncit: "Să nu mănnci", blestemat va fi pămntul pentru tine! Cu osteneală să te hrăneşti din el n toate zilele vieţii tale!
18. Spini şi pălămidă ţi va rodi el şi te vei hrăni cu iarba cmpului!
19. In sudoarea fetei tale ţi vei mnca pinea ta, pnă te vei ntoarce n pămntul din care eşti luat; căci pămnt eşti şi n pămnt te vei ntoarce".

Conceptul islamic de primă creaţie se găseşte n multe locuri n Sfanţul Coran:
„Iar tu Adam! Sălăşuieşte tu mpreună cu soaţa ta n Rai! Mncaţi voi ori de unde voiţi, nsă nu vă apropiaţi de acest pom căci altfel veţi fi dintre cei nelegiuţi / Dar Şeitan i-a ispitit, voind să le arate goliciunile eare fuseseră ascunse zicndomnul vostru nu v-a oprit de la acest pom dect pentru ca voi să nu deveniţi ngeri şi să fiţi nemuritori! /Şi eI s-a juruit lor:„Eu sunt pentru voi un bun sfătuitor!/\Asadar,el i-a nşelat prin amăgire.Şi cnd ei au gustat din acel pom li s-au descoperit goliciunile lor şi au nceput să-şi pună peste ele frunze din Grădină. Şi Domnul lor i-a chemat zicandu-le:„Oare nu v-am oprit Eu de la acest pom şi nu v-am spus Eu că Şeitan vă este vouă duşman mărturisit?/Şi au răspuns ei: Doamne,am fost nedrepţi cu sufletele noastre şi dacă nu ne ierţi şi nu Te nduri de noi, vom fi printre cei pierduţi." (Al Araf: 19-23)

Examinarea atentă a acestor două relatări a poveştii creaţiei relevă cteva diferenţe esenţiale.
Coranul spre deeosebire de Biblie i culpabilizează pentru greşeala lor pe amndoi şi pe Adam şi pe Eva. Nicăieri n Coran nu găsim sugerat dispreţ faţă de Eva pentru că ea l-a ademenit pe Adam să mănnce din pom sau nici măcar pentru că ea a mncat naintea lui.
Eva n Coran nu este ispititoarea, seducătoarea şi nşelătoarea.
Mai mult Eva nu este blamată pentru durerile naşterii.
Dumnezeu conform Coranului nu pedepseşte pe nimeni pentru greşelile altuia.
Amndoi şi Adam şi Eva au păcătuit şi apoi şi-au cerut iertare de
la Dumnezeu şi El i-a iertat pe ei.
 
diagnostic:intelegere superficiala a textelor biblice si interpretare eronata cronica
Biblia nu e Coran.
Coranul e facut asa ca orice cuvant sa fie de aceeasi importanta, de aceea nici cronologie, nici legatura logica deseori intre sure nu gasim. Pur si simplu au pus cele mai lungu sure la inceput in ordine descrescatoare spre cele mai scurte.
Biblia este nu carte, ci Carti. Ea evolueaza, Vechiul Testament fiind o pregatire a omenirii pentru Noul Testament. Si ca sa intelegi mai bine Vechiul Testament cel mai bine e sa citesti in ordine inversa, la inceput Noul, apoi Vechiul. Atunci vei intelege ce a fost necesar sa se faca ca sa apara Roada, Noul Testament.
Arata-mi o familie crestina in care barbatul sare cu pumnu la femeie strigand, Eva, tii minte cum m-ai sedus atunci si m-ai ispitit, iaca amus iti trag o bataie pentru asta si te injosesc. Citeste ce ne spune Iisus in Noul Testament desre femeie si daca ai avut curajul sa scrii ce ai scris pina acum, iti ofer sansa sa-ti indrepti greseala si sa citezi cuvintele Lui.
Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Daca cineva are ceva de spus despre Biblie, sa o faca argumentat, dupa citirea nu numai a Bibliei, dar si lamuririle cuvenite a Sfintilor Parinti. Nu sa ia ca un adventisto-penticostalo-iehovist si alde ei, niste citate din Biblie, sa le scoata din context, sa le interpreteze asa cum va dori el si sa zica: iaca, desteptu de mine ce adevar am descoperit eu.
 
caffa said:
80 % - exagerat cam mult. "Fii lui Allah" ?! - de unde ai mai găsit aşa expresie? Nu vreau să repet ceea ce am scris mai nainte, dar ar fi bine să mai citeşti, măcar aşa printre rnduri.
Nu am facut sapaturi pentru a afla cine a folosit pentru prima data expresia "fiii lui Allah". Sincer sa fiu, ma intereseaza prea putin. Important este la ce se refera - la musulmani. Cat despre procent... am impresia ca nu prea esti la curent cu cine a dat majoritatea gruparilor teroriste ale planetei. Nici nu ma mir... pe islam.ro nu cred ca sunt afisati. O sa te las sa ghicesti care "religie a pacii" a nascut cei mai multi teroristi.

caffa said:
Ct despere femei - ai o mentalitate cam absolut greşită. Te bagi foarte mult la extremităţi şi vrei ca toată lumea să creadă n prostiile tale. Pentru tine e mai bine ca o femeie să fie goală şi ca toţi să guste din ea.
Daca as tine cont de cum scrii si cum vorbesti, ma tem ca te-as scoate arab venit pe plaiurile Moldovei. Din pacate, nu este asa. Am de a face cu un conational care a facut scoala la FF, a rasfoit Biblia si s-a convertit la flamura Islamului. In fine, sa continuam. Afla, caffa, ca exista o mica-mare diferenta intre a fi dezbracata si a fi imbracata europeneste. Ma rog, pentru prietenii tai tampiti care urmeaza litera profetului pedofil Mahommed daca o femeie poarta un tricou este imbracata indecent. Asa ca poti sa ma scutesti de tampenii gen "pentru tine e mai bine ca o femeie sa fie goala". Dupa definitia voastra a goliciunii, orice femeie care nu este imbracata din cap pana in picioare si nu poarta burka este o dezbracata.

caffa said:
Cazuri cnd o femeie cu familia ei trăieşte la limita sărăciei sunt - dar asta nu nseamnă că ea duce o viaţă de rahat şi că este sclavă. E sărăcie (att doar), dar stimă n famile există.
Cazuri cnd un prostănac şi umileşte soţia - asta nu nseamnă că Islamul nvaţă aşa.
Femeia n Islam nu este jucărie sexuală sau fabrică de copii, asta la tine ea este jucărie sexuală. Mai bine citeşte ЖЕНЩИНА НА МИРОВОМ РЫНКЕ РАБЫНЬ - găseşti undeva prin alte posturi. Şi vei nţelege mai bine unde ea este jucărie.
Sau ai văzut un arab care nimic nu ştie despre islam, şi insulă soţia şi după aceasta tu spui - Iaute uăi shi fac musulmanii ishtea! 1 caz sau 2 ... şi eşti gata să afirmi că la toate familiile (100%) musulmane e aşa? Sau ai văzut filme de GOLIVUD? Ce ai văzut mai mult?
Sa mori de ras, nu altceva. Tu chiar crezi ca scrii? Nu de altceva, dar trebuie sa fii ori extrem de prost, ori cu adevarat o javra sa ne vinzi asemenea gogosi despre rolul femeii in societatile medievale islamice. "Umilirea femeilor in societatile islamice? Prostii. Doar niste cazuri izolate; noi le tratam ca pe egalele noastre". Bull-shit, prietene caffa. Sau cum spunem noi, romanii, "mananci ra**t".
Imi place insa ca esti (ca orice musulman de omenie) un antisemit de nota 10. Probabil fan Hezbollah, Fatah, Jihadul Islamic, de fapt, al teroristilor musulmani in general. Inca o portavoce pentru oropsitul popor palestinian si criminalii sai. De Ahmadinejad ce zici, caffa? Nu-i asa ca e un tip de gasca? Numai de-ar i-ar rade o data pentru totdeauna pe jidanii aia imputiti!

caffa said:
Şi multe ştii despre conflictul israelo-palestinian? Sau poate auzi poveşti despre săracii israeleni? De ce Israelul nu-i lasă n pace pe palestenieni? Nu te-ai ntrebat niciodată. Fiecare noapte şi zi avioanele israilene atacă sectorul Gaza. Mor copii, femei ... şi asta nu se arată la TV. Şi cnd se ntmplă un act terorist la evrei - arată 1 săptămnă toate canalele posibile. E o politică murdară.
http://www.palestine-info.ru/ - ai putea găsi multe lucruri interesante.
Da, prietene caffa. Mi-am facut temele de ceva timp. Cunosc destule despre conflictul palestiniano-israelian, actiunile OEP si rolul sau in destabilizarea regiunii. Mai cunosc si istoria conflictului din Liban si campania de zeci de ani dusa de pretenarii tai arabi pentru a-i arunca pe evrei in mare. Ghinion, insa. Ma tem ca prea curand nu se va intampla asta. Vad cum asa-zisii credinciosi musulmani se arunca in aer pe un front din nordul Africii pana in India, cum palestinienii omoara deliberat civili israelieni si cum isi indoctrineaza copii sa ii urasca pe evrei si sa se sacrifice pentru cauza, cum Hezbollah ani de zile ataca Israelul si apoi pozeaza in victime, cum in Iran Ahmadinejad pregateste armele nucleare pentru a lupta cu infidelii, cum extremisti musulmani vor sa arunce Irakul in razboi civil, cum la WTC niste mujahedini au adus pacea islamica, cum in gara Atocha Spania a fost santajata cu 120 de morti si 1000 de raniti s.a.m.d.

caffa said:
Şi altădată ai putea să ntrebi ceva n mod normal, nu cu tot felul de prostii, dacă ai cei 7 ani ... (de unde-i ai).
Adevarat, dar imi vine greu cand am in fata asemenea minciuni sfruntate. Si crede-ma, dupa nenumarate discutii cu o multime de avocati ai cauzei voastre, mi s-a acrit.

caffa said:
Mutilare ai spus? Te rog nu ncurca una cu alta? Viaţa de familie şi pedeapsa pe care o primesc cele care fac curvie (de specificat - doar cnd este văzută măcar de 4 martori). Femeia din imagine e pedepsită n public cu moartea pentru curvie. Şi dacă nu eşti căsătorit(ă) doar un anumit număr de lovituri (imaginele de mai jos, mai ales că băiatul este "gay").
Da, am spus mutilare. In ciuda a ce zice Solara, practica nu se reduce numai la tarile africane (desi se intalneste in primul rand acolo). Se intalneste si in Arabia Saudita, Irak, Siria, Iran, Iordania etc. Oricum, vad ca habar n-ai despre ce este vorba. Ori poate te subestimez si tu doar faci pe prostul.
Mi se pare interesant ca tie pedepsele musulmane iti apar ca fiind absolut normale. Femeie acuzata de curvie? La spanzuratoare cu ea, nene! Mama ma-sii! La fel si cu homosexualii si alte elemente disturbatoare. Iar daca nu ii omoram, folosim biciul. Perfect normal, nu-i asa? Cat de simplu si nevinovat pare totul atunci cand este povestit de caffa. Mai ca imi vine si mie sa trec la Islam. Faina religie.

caffa said:
Ascultă, m-am săturat să repet ... - Oamenii sunt diferiţi ... musulmanii la fel ... şi faptul că sunt aşa, asta nu nseamnă că Islamul nvaţă asta, ci ei nu nţeleg nimic din Islam şi au puţine cunoştinţe (asemenea ţie despre Islam).
Eu ma mir ca nu iti pui si tu niste intrebari gen "cum de toti inteleg religia asta gresit? Toti sunt niste tampiti sau poate chiar are si ea niste probleme?". Sa presupunem insa ca este inteleasa gresit, caffa. Ce propui? Sa... ce? Sa inchidem ochii la shari'a? Sa punem si noi umarul la distrugerea Israelului? Sa ii primim in continuare pe dementi in tara si casele noastre numai pentru a promova o religie a intolerantei demente?

Solara said:
Husky, mutilarea genitala nu are legatura cu Islamul; e o practica africana. Daca citesti un articol indicat pe situl pomenit de tine (la http://www.state.gov/g/wi/rls/rep/crfgm/10096.htm ) o sa vezi ca practica e intalnita si la crestinii egipteni. Tot acolo mai scrie ca "There is no doctrinal basis for this practice in either Islam or Christianity".
Aici suntem pe forumul de religie, nu pe cel de politica sau societate. Nu poti acuza vreo religie de practicile pe care NU le "propavaduieste", cum nu poti acuza crestinismul CA RELIGIE de crimele comise in timpul cruciadelor.
Da, ai dreptate. Are o arie mai restransa decat credeam. Totusi, este practica africana care se intalneste si in Orientul Mijlociu, Solara: Arabia Saudita, Iordania, Siria, Irak, Oman, Iran (si nu numai printre africanii aflati la munca acolo). Iar excizia a capat o semnificatie religioasa. De pe linkul pe care mi l-ai dat tu...

US Department of State said:
There is no doctrinal basis for this practice in either Islam or Christianity. Although high officials in both the Muslim and Christian religious establishments have voiced opposition to the practice, it is still supported by some local religious authorities. Moreover, many Egyptians believe that this is an important part of maintaining female chastity, which is part of religious tradition.

caffa said:
Faza cu 4 martori! n cazul n care unei femei i se aduce acuzaţia că ea a curvit, trebuie să se aducă 4 martori care să o confirme (şi nu oricare 4 martori ... (poate explic mai trziu)). Şi asta pentru a proteja femeia de acuzaţii false.
n cazul n care o femeie este violată este destul să se facă cercetări de laborator şi acuzaţia e pe loc. Nu ncurcaţi 4 martori care se aduc la curvie (femeia este vinovată, da) cu 4 martori (total ncurcat) la viol.
Da' cine mama dracului sunteti voi sa faceti judecati de genul "pentru curvie" bla bla bla? Fi-v-ar legea islamica de ras. Va bagati voi peste oameni si impartiti dreptatea cu sabia intr-o mana si Coranul in alta. Asta in primul rand. In al doilea rand, dezinformezi, prietene caffa. In tarile "luminate" de Islam este de ajuns pentru barbat sa urle ca femeia l-a sedus, ca era imbracata nu-stiu-cum, si violatorul tau este facut scapat. Asa ca spare us the hypocrisy. La voi, femeia este un pres de sters picioarele. Reiau afirmatiile de mai dinainte: sclav, jucarie sexuala si fabrica de copii.

Adrenalina said:
in al doilea rand nu cred ca acum trebuie sa devenim paranoici si sa credem ca intreaga mass-media duce o politica de dezinformare in masa in legatura cu islmaul
Vai, dar asa este, Adrenalina! Vestul si iudeo-masoneria duc o campanie cumplita de dezinformare in legatura cu Islamul si legile sale. Cat de naivi putem sa fim sa credem tot ce ne zice media occidentala... In Islam nu au loc incalcari ale drepturilor omului, iar religia islamica este o religie toleranta. Teroristii se apara de fapt, iar noi toti suntem niste agresori imputiti si niste nemernici. Nu vrem sa devenim niste dhimmi si de aceea jignim pacea islamica si al sau Profet criminal.

caffa said:
Cnd se arată doar o parte mică de adevăr, iar altă parte mare e ascunsă, cum a fost n cazul cu Libanul şi Hezbollah, ... hai că e mult de vorbit, dar realitatea e cu totul alta şi concluziile trebuesc făcute nu din ceea ce se arată ... să ascultăm şi partea cealaltă.
Ma faci sa rad. Media s-a intrecut in a demoniza Israelul si tie ti s-a parut ca gruparea Hezbollah a fost demonizata? Criminalii aia din Hezbollah au castigat razboiul media din primele ore. Toata presa occidentala s-a intrecut in a da de pamant cu Israelul. Aproape ca de teroristii din Hezbollah nu prea s-a vorbit. Iar tie ti se pare ca Hezbollah a fost judecata nedrept.

Oricum, caffa, cu dedicatie:
Povestea unei fete din Iran condamnata la moarte pentru incalcarea shari'a.
Proteste "pasnice" la Londra, in timpul scandalului caricaturilor lui Mahommed.
Galerie foto cu indoctrinarea copiilor de catre diversi "luptatori pentru libertate"
Human Right Abuse
The Religion of Peace
Bun venit in Suedia
Tot mai multe violuri savarsite de imigranti musulmani
Bun venit in dulcea Franta
 
in legatura cu voilurile si articolul de pe AlterMEdia... nu stiu ce sa zic, este foarte impresionant la prima vedere, insa mi se pare prea de tot ca acum o lume intreaga incearca sa musamalizeze aceste lucruri, pe fondul unei isterii clare create tot de mass-media despre musulmani... adica acest articol spune multe, insa as dori niste surse, astfel pot presupune ca sunt doar supozitii ale celui care a scris articolul. pe langa faptul ca ii cam ciudat acum sa arunci si violurile tot in spatele musulmanilor... fara suparare si pana acum erau violuri facute de europeni, crestini, educati in societatea nostra si motivele sunt aceleasi, pt ca femeile se imbraca provocator (ma refer la motivele invocate de ei)
ceea ce mi se pare deranjant sunt declaratiile facute de liderii musulmani amintiti in articol, venite pe fondul acestei suferinte pe care o indura acele fete. mi se pare pe langa nesimtire si un tupeu remarcabil sa faci asemenea declaratii... oricum, chestia asta ma pune serios pe ganduri si incep sa ma intreb de fapt cat sunt de sanatosi cei care conduc lumea islamica, pt ca intr-un final ei sunt cei care trag toate sforile...

cat despre fata condamnata la moarte, deja am avut discutia cu caffa si acest articol doar imi intareste cele expuse mai sus.

pozele sunt foarte impresionante si arata cat de mult fanatism este in acesti oameni care se pregatesc de razboi din fasa... consider un abuz acest lucru, insa pana la urma este treaba lor cu credinta si educatia lor. astfel de imagini sunt peste tot in lume, mai ales in ghetourile din SUa sau America de Sud, unde nu avem musulmani, dar copii cu arme si droguri cat cuprinde...

ceea ce vreau sa spun este ca, desi nu sunt o aparatoare a islamului si nu sunt de-accord cu credinta lor si modul de a solutiona problemele, mi se pare ca anumite chestii e exagereaza doar pt rating sau pt a mentine aceasta isterie, astfel justificandu-se orice incursiunea in aceasta lume, in care nu ar fi trebuit sa ne bagam niciodata... daca ei ar fi fost mai puternici si ar fi venit sa ne impuna religia lor, credintele si traditiile lor asa cum vrem noi sa facem. cred ca si tupeul europenilor de a considera religia traditiile si normele lor ca cele corecte este deplasat si acum culegem roadele unei prea mari ingamfari...
 
Менора
№4, 2002 г.




Йоханнес Герлофф
ДАР АЛЬ-ИСЛАМ
--------------------------------------------------------------------------------




Почему исламистам больше нравится бросать бомбы, чем вести переговоры
Процесс установления мира полностью противоречит нашей идеологии и религии! – вполне светский мусульманин Рашид старается объяснить мне, почему палестинская сторона оказывает такое большое сопротивление дипломатическим стараниям найти разумное, с точки зрения Запада, решение конфликта на Ближнем Востоке.

В одном из опросов, проведенных в мае 2001 года, 76,1% опрошенных палестинцев одобрили террор с использованием бомб-камикадзе.

Исламское учение делит мир на две сферы власти. Дом ислама (дар аль-ислам), называемый также домом мира (дар эс-салам), – это территория, находящаяся под шариатом – исламским законом. Сюда относятся все страны, в которых ислам является государственной религией. Остальной мир называется домом войны (дар аль-харб). Сюда относятся все неисламские (пока) страны.

Отсюда становится ясным одно из важнейших различий между исламом и христианством. С библейской точки зрения, Царство Божие начинается в сердце отдельных людей и оттуда расширяется на общество верующих. Важно то, что происходит в жизни отдельного человека, а не земельные владения или существующий закон.

В исламе же решающее значение имеет правовая система, господствующая на определенной территории. Поэтому к дому ислама могут быть причислены и государства, в которых большую часть населения составляют немусульмане.

Средством для исламизации мира является священная война (джихад). К джихаду относят все, что служит расширению дома ислама. Это не только обычные военные средства, террор радикальных исламистов, но и, в первую очередь, призыв к неверующим к добровольному подчинению исламу (Сура 2:256; 3:20; 8:7–8).

К джихаду относится, например, и такой факт, как указание, данное в исламском центре в Германии: мужчинам жениться на немецких женщинах. Джихад – это и распространение мусульманами в гостиницах Корана или строительство на Западе мечетей. Все, что служит распространению ислама, включено в рамки понятия священная война.

Люди Книги, как в Коране называют иудеев и христиан, как люди второго сорта (дымми) имеют, согласно шариату, (временное) право на существование. Важно не то, что люди в доме ислама думают, во что верят или что чувствуют. Важно, какая правовая система управляет их жизнью. Поэтому мусульмане, иудеи и христиане могли мирно жить рядом под исламской властью в течение столетий.

Но иудеи при этом стоят рангом ниже христиан. Согласно Корану, евреи, в отличие от христиан, стоят на одной ступени с язычниками и более всех людей сильны ненавистью к уверовавшим (Сура 5:82). Поэтому Аллах имеет по отношению к иудеям такие планы: Для них в ближайшем мире – позор, для них в последней жизни – великое наказание (Сура 5:41). Иудеи не заслуживают ничего, кроме позора в жизни ближайшей, а в день воскресения они будут преданы самому жестокому наказанию (Сура 2:85).

все же исламская теология предлагает один выход. Если немусульманский враг слишком силен и не может быть побежден, тогда возможно перемирие (Сура 3:28; 4:101).

Прецедент содержится в собственной биографии Мухаммеда. В 628 году он хотел паломником вернуться в свой родной город Мекку. Однако город находился под господством племен курейшитов, не желавших подчиниться ему. Поскольку курейшиты превосходили его силой и Мухаммед не мог подчинить их себе, он заключил с ними перемирие.

Когда курейшиты почувствовали себя в безопасности и разоружились, Мухаммед (в 630 году) вошел в Мекку с 10 000 солдатами и устроил ужасную резню. Исламский закон оправдывает как массовое убийство, так и нарушение договора, если они послужили во славу Аллаха.

Ясир Арафат не раз оправдывался перед мусульманскими собратьями, называя заключенные в Осло договоры курейшитскими договорами.
 
Husky40

Tu crede ce crezi, e problema ta. Nimeni nu te trage la islam, să nţelegi corect. Oricum chiar să-ţi explic ţie ceva sau nu ... modul tău de comportare, crede-mă, lasă de dorit. Poate eu mă greşesc ... dar asta văd eu din ceea cum te exprimi aici. De fapt m-am şi săturat să explic ceva celor care văd doar nainte, este aşa expresie (fără supărare) ca calul.

Şi nu cred că are rost să-ţi citesc aberaţiile. Sorry dar aşa este.
Mai citeşte ...
 
Mi-a parvenit o solicitare sa fac un rezumat in romana la meterialul postat in rusa.


De ce islamistilor mai mult le convine sa arunce bombe decat sa negocieze?

Autorul analizeaza idei auzite de la palestinieni simpli (76% din intervievati ii sustin pe teroristi sinucigasi) si incearca sa-i inteleaga logica.

Invatatura islamica imparte lumea in dar-el-islam (lumea islamului, condusa conform legii sharia) si dar-el-harb (casa razboiului, sau toate celelalte tari).

Aici e diferenta cardinala intre viziunea crestina, in care Imparatia cerurilor e ceva ce tine de suflet, lumea launtrica si viziunea musulmana, conform careia imparatia este sistemul care domina pe anumite teritorii.

Conform acestei ultime viziuni, orice musulman trebuie sa largeasca casa islamului prin orice mijloace. Jihadul (razboiul sfant) e doar unul din asemenea mijloace. Un alt mijloc e impunerea islamului prin orice procedeu - casatorie, amenintari, convertire fortata, acordarea facilitatilor economice, santajul etc.

Oamenii cartii au, conform acestei gandiri, dreptul la existenta, dar sunt considerati mai prejos decat musulmani (dimmy) si urmeaza, conform sharia, sa plateasca un impozit pentru a fi lasati sa-si practice credinta (zimmya).

Inapoierea lumii musulmane din ultimele secole si imposibilitatea de a largi dar-el-islam prin mijloace militare impune o iesire: incheierea pacii vremelnice, pentru a reveni, cand dreptcredinciosii vor recapata putere.

Un asemenea precedent se contine in insasi biografia fondatorului islamului Muhammed. In anul 628 acesta a dorit sa faca un pelerinaj in orasul Mecca, insa tribul Koresh, care controla atunci orasul, nu dorea sa se supuna legilor islamice. Fiind mai slab, Muhammed a incheiat cu Koresh pace, doar pentru ca sa o incalce imediat ce a simtit ca a capatat superioritate militara. In 630 Muhammed a intrat in Mecca cu 10 000 soldati si a inecat orasul in sange. De atunci, teologia islamica preamareste intelepciunea lui Mahomed si indreptateste minciuna atunci cand aceasta serveste largirii casei islamului. Acest procedeu de a minti infidelilor pentru slava lui Allah e numit in gandirea islamica Takiah si e folosit cu precadere de musulmanii siiti, dar si de cei sunniti.

Iaser Arafat, in stil clasic musulman, avea un discurs dublu: in fata comunitatii internationale, jura ca doreste pace cu Israelul, insa in fata camarazilor de lupta si in lume musulmana declara ca toate intelegerile cu Israelul poarta un caracter vremelnic si sunt un fel de intelegerile Koresh.

(Revista MENORA, 2002)
 
Se vede KOFI că sioniştii au felul lor de a minţi ... cu tot felul de prostii ... Poţi să crezi cum vrei ... Problema ta. Dar asta nu schimbă nimic, crede-mă.
Mai mari prostii n-am văzut ... Pentru că e FALS, nţelegi? Dar să explic sau nu ... oricum, la aşa oameni ca voi asta nu schimbă nimic.

Kofi;146719 said:
Jihadul (razboiul sfant) e doar unul din asemenea mijloace. Un alt mijloc e impunerea islamului prin orice procedeu - casatorie, amenintari, convertire fortata, acordarea facilitatilor economice, santajul etc.
Ceva ieşit din comun. Aberaţi cu totu "hăite". Dar bla-bla-bla bla-bla-bla ... cam aşa văd eu ceea ce scrii. Hăiţi că ce mai aveţi de făcut.

Un asemenea precedent se contine in insasi biografia fondatorului islamului Muhammed. In anul 628 acesta a dorit sa faca un pelerinaj in orasul Mecca, insa tribul Koresh, care controla atunci orasul, nu dorea sa se supuna legilor islamice. Fiind mai slab, Muhammed a incheiat cu Koresh pace, doar pentru ca sa o incalce imediat ce a simtit ca a capatat superioritate militara. In 630 Muhammed a intrat in Mecca cu 10 000 soldati si a inecat orasul in sange. De atunci, teologia islamica preamareste intelepciunea lui Mahomed si indreptateste minciuna atunci cand aceasta serveste largirii “casei islamului”. Acest procedeu de a minti “infidelilor” pentru slava lui Allah e numit in gandirea islamica “Takiah” si e folosit cu precadere de musulmanii siiti, dar si de cei sunniti.

Bla-bla-bla bla-bla-bla ... Despre asta am mai discutat. O istorie super (a evreilor). De unde o mai scoate-ţi? Din capul vostru, de unde? Sunt falsificări. Crede KOFI crede ... că n-are rost să explic a doua oară.

1,3 mild. de musulmani şi numărul este n creştere. Deaceea Allah spune că voi faceţi şeretlicuri mpotriva Lui, dar El este cel mai bun care planifică. Sute de site-uri mpotrva islamului cu fel de fel de prostii false, dar vine unul ca:
www.islamua.net sau www.islamulazi.ro şi strică toate şmecheriile voastre.
Aici se poate de găsit adevărul despre islam. Fiecare e liber să vadă şi să gndească. nvăţaţi şi citiţi islamul de pe alte site-uri false … Poftim! Asta nu schimbă nimic … Bla-bla-bla … şi vorbiţi pe urmă toate minciunile şi aberaţiile. Oricum nu are rost să lămuresc …
 
Back
Top