Islamul in Moldova

Buna ziua tuturor.
In primul rand respect pe toti cei care au cunostinte despre Islam , si nu se limiteaza doar la ceea ce vad la Tv. Vai de capul lor.

Citind ,, pe sarite ,, intreg subiectul as putea sa va raspund pana dimineata, dar sunt sigura ca multi cei care au scris nu au idee nici de crestinism dar se dau mari si tari in Islam ( genul de ,, stiu totul si nu vrea sa stiu mai multe,,)

Vreau sa-mi spuna cineva , daca stie mai mult despre Islam= harem= terorism? Pai de unde sa stiti dragi oameni , daca voi va uitati doar ce se petrece in ULIM ? :D Eu inteleg ca moldovanii se simt umiliti atunci cand vad fetele ca umbla cu negri sau cu arabi cum le ziceti voi ( o mica specificare : arab nu inseamna musulman, va las pe voi sa gasititi diferentele :D ). Si de unde stiti voi ca majoritatea fetelor se culca cu ei ptr bani? Le-ati tinut luminarea? Poate ca sunt mult mai stimate si mai respectate. Ce stiu majoritatea ( nu generalizez) moldovanilor, inafara de bautura si curvarit? Bine asta oricum nu tine nici de Islam nici de crestinism, ci tine de FIREA OMULUI.

Spuneti-mi de ce musulmanii nu zic ca crestinii sunt teroristi? Sa luam un caz simplu: Cati musulmani au fost ucisi in Sebia? Dar nimeni nu a zis ca crestinii au facut-o , si sarbii ( considerand-o ca natiunea si nu ca etnie religioasa).

De ce nu va plac fetele acoperite? Pentru ca nu va arata buricul gol si picioarele lungi? Sa-mi spuna mie cati barbati iubesc dupa casatorie ca sotiile lor sa iasa cu buricul gol si cu fusta pana sub buci? :D

Si ce daca au voie la 4 sotii? Pai voi stiti cat e de greu sa-ti iei 4 sotii si sa le acorzi drepturi egale la toate. Moldovenii sunt comozi. Ei au 10 amante , responsabilitea fata de ele nu au, femeile stau acasa si-i astepta si ei nu stiu pe unde umbla. Daca vrea sa-si ia alta atunci sa-si asume responsabilitati , nu numai sa-si faca placerea.

Este usor de judecat , este mai greu sa intelegi.

Sa-mi spuna mie cati dintre voi ( cei care s-au dat cu parerea) au citit Coranul. Off ... care Coran? Mai intai sa va intreb daca ati citit Biblia? :D

O zi buna ... mai revin :D
 
Iti indeplinesc o dorinta, Al4ever:

"Vreau sa-mi spuna cineva , daca stie mai mult despre Islam= harem= terorism?"

Iti spun eu ca stiu. ;)
 
shirinikka;150182 said:
pai de ce nu se leaga lumea de chinezii,janonezii sau alte nationalitate care sunt aici in moldova ptr studii sau lucru? de ce?ei nu tot au ceva cu fetele noastre? ei nu tot se casatoresc ca in majoritatea cazurilor cu "moldovencele" noastre?
In toate astea si-au gasit "tapul ispasitor" arabii...

asta-i de aceea, ca doar arabii se comporta aici ca porcii.
 
shirinikka;150182 said:
daca e sa spunem lucrurilor pe nume hai sa le zicem odata...
majoritatea fetolor casatorite cu musulmani sunt virgine ,da sunt virgine si nu mi-e frica sa o spun!

i-ai verificat?
 
Al4ever;150318 said:
Eu inteleg ca moldovanii se simt umiliti atunci cand vad fetele ca umbla cu negri sau cu arabi cum le ziceti voi (

poate cineva e si umilit. Eu personal pur si simplu vreau sa fie dreptate : sa mai vina si araboaice, nu doar masculi. Dar cel mai bine e sa nu vina in genere nimeni din musulmani: in toata lumea ma intreaba: aveti minoritate musulmana? Eu zic - pana ce - nu. Oamenii zic- "ce fericiti sunteti, nu-i dati drumul in tara!" Sarmanii, ei au patit-o deja...
 
Al4ever;150318 said:
Spuneti-mi de ce musulmanii nu zic ca crestinii sunt teroristi? Sa luam un caz simplu: Cati musulmani au fost ucisi in Sebia? Dar nimeni nu a zis ca crestinii au facut-o , si sarbii

Pai ar fi si culmea sa zica ca de vina sunt crestinii- ca si pe bosnieci si pe kosovari tot crestinii i-au salvat tot tari crestine.

Dar in Irak sa musulmanii anume ca dau vina pe "cruciati."

Al4ever;150318 said:
De ce nu va plac fetele acoperite?

De aceea, ca daca in tara musulmana un crestin s-ar casatori cu musulmanca si i-ar pune crucea pe gat, ambii ar fi fost ucisi in timp de 24 ore. Mai intai asigurati un minim de drepturi minoritatilor in tarile voastre salbatice dar pe urma veniti cu pretentii de ce nu ne place simbolul injosirii femeii.
 
exista optiunea de multi quoting... astfel poti sa citezi mai multe mesaje intr-un unul singur
nu ii necesar sa umpli o pagina cu raspunsuri.
 
Al4ever;150318 said:
Moldovenii sunt comozi. Ei au 10 amante , responsabilitea fata de ele nu au, femeile stau acasa si-i astepta si ei nu stiu pe unde umbla. Daca vrea sa-si ia alta atunci sa-si asume responsabilitati , nu numai sa-si faca placerea.

Sa-mi spuna mie cati dintre voi ( cei care s-au dat cu parerea) au citit Coranul. Off ... care Coran? Mai intai sa va intreb daca ati citit Biblia? :D

Si asta tu esti acela, care tipi in gura mare sa nu generalizam?
Si mai vrei sa ne spui ca musulmanii sunt exemplul moralitatii si nu au amante? Du-te mai...

PS- si eu si multi altii din discutie cunosc foarte bine si Biblia si Koranul, asa ca nu te da cu aere de superioritate.
 
Kofi;150667 said:
PS- si eu si multi altii din discutie cunosc foarte bine si Biblia si Koranul, asa ca nu te da cu aere de superioritate.

Era o zicala cu desteptul care stie ca nu stie nimic, dar nu tin minte cum se incepe ;)
 
Kofi;150659 said:
asta-i de aceea, ca doar arabii se comporta aici ca porcii.
hai sa zicem ca alti straini sunt "sfinti " aici ? ori chiar si acel moldovan?
stii,cand un moldovan baiat de-al "nostru' "rupe in bataie o fata ..nimeni nu-i zice nimic...asa tre' sa fie ... cerceteaza si o sa vezi cate fete "batute" de moldoveni au depus placere ... dar cand apare vb de un strain..arab..care o lovit o "c....a" ca altfel nu am cum sa-i zic...asta-i meseria...s-a iscat o problema mare,
de ce?

Ptr ei se comporta ca porcii ori ptr ca moldovenii nostri nu stiu cum trebuie sa se comporte in societate? nu zic de toti ,vb la majoritatea.
Nu vreau sa tin parte cuiva ,caci la urm urmei suntem toti oameni ...dar cand bunul simt dispare atunci tre' de pus pct pe "I"
o zi buna ,,,mai revin insha'allah
 
Ei si de unde stii ca majoritatea? Iarasi propaganda fara argumente.

In ceea ce priveste comportament porcesc: de ce nu fac probleme imigrantii japonezi, coreeni, polonezi etc etc, dar toata lume geme de porcarii facute de imigranti musulmani? Oriunde apar musulmanii, apar probleme - Filipine, Tailanda, Anglia, Franta, Germania, Australia, India, Canada etc etc!
 
Kofi;150798 said:
Ei si de unde stii ca majoritatea? Iarasi propaganda fara argumente.

In ceea ce priveste comportament porcesc: de ce nu fac probleme imigrantii japonezi, coreeni, polonezi etc etc, dar toata lume geme de porcarii facute de imigranti musulmani? Oriunde apar musulmanii, apar probleme - Filipine, Tailanda, Anglia, Franta, Germania, Australia, India, Canada etc etc!
Din simplul motiv că negrii, arabii, pakistanezii, sunt, fără supărare, NIŞTE PRIMITIVI.
Chiar dacă s-ar converti la orice altceva, tot ar rămne nişte hoţi şi violatori.
Nu e cam ironic că statele vest europene au , ca deţinuţi, majoritate numai turci, negri şi arăboi ?
 
Salutare tuturor ce liber i-shi expun opiniile pe acest forum...
Cred ca i-mi voi expune shi eu parerea fara prea mare introducere.

Am citit citeva din mesajele shi contrarile de aici... opinii sunt diverse... insa cu tot respectul va rog sa ma ajutatsi sa intseleg care este firul gindurilor DV, poate astfel ash putea sa ma exprim shi eu: De exemplu - care dupa parerea DV este reala legatura intre moldovean-creshtin-arab-musulman- de ce aceste concepte sunt permanent substituite... sau pe ce baza sa format consecutivitatea "negri,arabi,pakistanezi..." sau "turci,negri si araboi"; de la ce shi la ce se convertesc exact aceste persoane shi care date statistice dovedesc faptele expuse contra lor..

Reply to Kofi "In ceea ce priveste comportament porcesc: de ce nu fac probleme imigrantii japonezi, coreeni, polonezi etc etc, dar toata lume geme de porcarii facute de imigranti musulmani? Oriunde apar musulmanii, apar probleme - Filipine, Tailanda, Anglia, Franta, Germania, Australia, India, Canada etc etc!"
iarashi consecutivitatea - japonezi, coreeni,polonezi shi musulmani...

Toata lumea geme de furturile comise de romini shi moldoveni prin tsarile europene, toata lumea geme de atrocitatsile comise de americani shi proamericani in Irac, toata lumea geme de atrocitatsile comise de israiliteni in palestina, lumea geme vazind saracia shi mizeria din africa, lumea geme in moldova vazind cit a decazut cultura, cit sau inrait oamenii, cit de putsin i-shi retsin limba atunci cind e vorba de a vorbi murdarii shi cit de putsin ishi permit sa spuna un cuvint bun...
Totushi exista creshtini shi musulmani atit in Romaniacit shi in Moldova, Iraq, America, Israel, Palestina, Africa etc.

Religia nu are aproape nici o legatura cu natsionalitatea. Creshtinii adevaratsi la fel ca shi musulmanii adevaratsi nu poarta unii altora nici un pic de dushmanie shi aciasta atitudine este bazata pe credintsa pura shi pe cantitatsi enorme de cunoshtintse, informatsie, dovezi shi pe gindire logica care face posibila prelucrarea shi utilizarea adecvata a informatsiei, dovezilor shi cunoshtintselor.


Dumnezeu Atotputernicul ne-a dat o multsime de daruri shi toate acestea sunt utile omului - ele au shi fost initsial create pentru a fi utile - gindirea ia fost data omului pentru a fi folosita shi cishtiga cel mai mult cel ce o foloseshte la maximum - pentru ca gindirea sa fie coerenta ea tre sa se bazeze pe fapte reale, pe fapte dovedite. Cine vrea sa ma contrazica sper sa o faca cu dovezi shi cu o baza ratsionala shi eu cu ajutorul lui Dumnezeu cu placere voi raspunde din ceea ce shtiu shi pentru ce am dovezi. O zi buna
 
VoroninHasAids;150985 said:
Din simplul motiv că negrii, arabii, pakistanezii, sunt, fără supărare, NIŞTE PRIMITIVI.
Chiar dacă s-ar converti la orice altceva, tot ar rămne nişte hoţi şi violatori.
Nu e cam ironic că statele vest europene au , ca deţinuţi, majoritate numai turci, negri şi arăboi ?

Ca sa-ti mai potolesti mandria civilizationala moldoveneasca -

http://www.mai.md/crime_ro/192034/

Si de astea sunt cel putin o data pe saptamana.

Nu vreau sa credeti ca-mi urasc tara, dar imbecili sunt peste tot (din pacate si pe acest forum...) - si nu prea vad legatura intre tipi ca cei din stire si biserica de care tin.
 
Spencer;152421 said:
...asta dk va tot plictisiti si nu aveti altceva sa faceti decat sa l convingeti pe sidavoronin sa fie tolerant...

Nu nu... speram mai degraba sa-i dau lumei de gindit... Islamul luat separat de persoanele ce lumea numeshte musulmani fara sa shtie intradevar e religia ce detsine raspunsurile la orice intrebare putetsi avea
Sper sa gasesc persoane ce fara prejudecatsi shi insulte vor dori sa testeze aceasta afirmatsie...
Putetsi sa-mi punetsi intrebari shi eu cu voia Domnului shi din cunoshtintsele mele limitate voi incerca sa raspund argumentat.
Sau daca doritsi informatsie profesionala va pot da siteuri....
Credetsi-ma e o placere cu adevarat sa-tsi satisfaci setea intelectuala... sa primeshti raspunsuri shi sa primeshti informatsie suplimentara surprinzator de prezenta, insa neobservata.
Dumnezeu cu adevarat a binecuvintat pe cei ce poseda cunoshtintse shi pe cei ce cauta adevarul - in shtiintse care continua sa descopere dovezi uimitoare celor expuse in Quran.
Cindva priveam religia ca pe o greutate pe umeri shi pe suflet... acu insa e doar o sursa de satisfactsii shi comfort fizic shi psihologic.
 
Dana_Dana

Te rog frumos să mă ajuţi sa nţeleg ce te-a determinat să atribui nişte afirmaţii att de puternice pentru religia aceasta? Iată eu mi permit să uit toate concluziile pe care mi le-am făcut n privinţa Islamului şi să mă las convertit de către tine la această religie frumoasă, şi aştept răspunsurile tale argumentate.
Te rog să-mi satisfaci setea mea de informaţie suplimentară :)
Sper că nu te temi de ntrebări :)
 
Abenpace;152331 said:
Ca sa-ti mai potolesti mandria civilizationala moldoveneasca -

http://www.mai.md/crime_ro/192034/

Si de astea sunt cel putin o data pe saptamana.

Nu vreau sa credeti ca-mi urasc tara, dar imbecili sunt peste tot (din pacate si pe acest forum...) - si nu prea vad legatura intre tipi ca cei din stire si biserica de care tin.

Eu nu mă refeream că religia este de vină, ci ETNIA.
 
Salut, m-a surprins placut ceea ce ai scris shi cu mare placere i-tsi voi raspunde:

La inceput au fost nishte argumente simple, nishte consideratsii logice iar apoi a fost dorintsa de a cunoashte + gindire clara + voia Domnului care plus la toate m-a adus in mediul unde informatsia este liber accesibila shi gratuita.

Exemplu cam de unde a inceput: Dumnezeu este unul. Dumnezeu shi Isus - Isus(as /aleihi salaam/- pace lui) in Islam este profetul lui Dumnezeu la fel ca shi Abraham (as) shi Mohammed (sas) shi Moise(as) shi David(as)... Insa spre deosebire de altsii Isus a fost nascut fara tata - el a fost creat din cuvintul lui Dumnezeu care a zis FII shi a FOST - astfel deshi este o nashtere miraculoasa este totushi creatsia Domnului - deci nu este Dumnezeu insashi. Isus poate fi comparat mai degraba cu Adam care la fel a fost creat din praf shi cuvintul lui Dumnezeu.
Puterile miraculoase Isus le avea tot din voia Domnului - Creatsia se supune voii lui Dumnezeu shi actsioneaza in limitile capacitatsilor date lui de catre Creator.... Deshi Isus invia mortsii, lecuia leproshii etc., aciasta se facea numai din voia Domnului - aici el poate fi comparat cu Moise care a impartsit marea in doua cu voia Domnului shi evreii au scapat de Faraon. Fiecarui profet Dumnezeu i-a dat careva dovezi care sa sustsina misiunea lor divina.

Conceptul "fiu" implica logic alte doua concepte "mama" shi "tata" care tre sa fie doua entitatsi diferite insa egale in esentsa.

Dumnezeu este UNUL.. el nu poate fi doi sau trei - elementar - ori is trei ori e unul - precum unul u poate fi doi sau doi nu poate fi trei.

Dumnezeu daca ar fi avut fiu dece sa-l trimita pe pamint, de ce sa-l supuna umilintselor shi torurii - pentru oameni? Preaslavit sa fie El care a creat cerul shi pamintul shi ingerii care i se inchina mereu... nu are nevoie sa faca jertfe pentru oameni
1) Crezi ca Dumnezeu ar face rau - ca sa obtsina bine - nu are sens (daca e sa simplificam de tot - tu ai merge sa omori pe cienva intentsionind sa-i face pe oameni sa nu omoare)
2) Dumnezeu purshisimplu poate sa nimiceasca toata omenirea shi sa o inlocuiasca cu altsi oameni care ar fi credincioshi.... sau daca ar fi dorit i-ar fi facut pe totsi oamenii credincioshi shi supushi asha cum sint ingerii.

Sfintul duh - e arhanghelul Gabriel - care e inger shi prin urmare nu e Dumnezu.
El este cel care a adus mesajele Domnului shi le-a inspirat revelatsiile profetsilor la porunca Domnului. El este slujitorul lui Dumnezeu.

Sper ca a fost clar shi interesant.

Cit despre raspuns la alte intrebari te rog mult daca ai careva - scriemi-le in mod clar - adica nemijlocit sub forma de intrebare. Exempu:
-- De ce
- In ce consta
- Cine
- Cum sa etc
- de unde
- pentru ce........
-despre Quran (miracolele din el)
-despre profetul Mohammed (dovezile profetsiei)
-despre Islam versus Iudaism shi Creshtinism
-despre ingeri
-despre sfirshitul lumii
-despre duhuri (jini)
-despre profetsi (Ibrahim,Isak, Noe, Solomon, Moise,Aaron, David, Isus, Mohammed.................)
-despre legi
-despre creatsie-evolutsie
-despre Isus in Islam
-despre epoca de aur .....................

Sau pot sa-tsi dau nishte linkuri unde vei putea citi singur(a) daca cunoshti Engleza (acolo potsi gasi informasie diferita potsi sa incepi bunaoara de la un articol despre venirea a doua a lui Isus... sau potsi sa incepi de la comunizm sau fascism, sau de la viatsa profetsior.. in fine totul revine la un punct comun)
 
Back
Top