Islamul in Moldova

Dana_Dana

Mda, aici e serios de tot. Aproape la fiecare abzat am cate o intrebare, prea radicala pt afirmatiile tale. Aici e mult de scris asa ca raspunsul meu definitiv va veni mai tarziu, iar pana atunci te invit sa citesti Threadurile:
1. Este oare Biblia cuvantul lui Dumnezeu
2. Credeti sau nu in Dumnezeu
3. religia ca fuga de realitate
4. Satanismul
5. Exista Dumnezeu
Of, of, si cand ma gandesc ca si Spencer va citi aceasta :)
Ar trebui sa crezi cu adevarat in cele spuse, pt ca altfel nu vei face fata avalansei. Totusi sper ca dorinta ta de cunoastere a ADEVARULUI este mult mai puternica decat toate cunostintele si crezurile tale. I'll be back, later :) .
 
Potsi incepe cu una (radicala).... shi cu ajutorul lui Dumnezeu continuam cu o alta dupa ce finisam cu prima.
Cit despre cealalta lume...este libera sa citeasca ce am scris... daca vor dori sa itrebe poftim atita timp cit subiectivitatea e tsinuta in limitele decentsei.
 
subiectivitatea si limita decentei... as vrea sa stiu cine stabileste aceasta limita. eu pot foarte bine sa cred ca tu esti cea mai subiectiva pentru ca vii si iti propovaduiesti credinta... nu stiu daca cineva a observat acest lucru, dar pe aceasta tema nimeni din cei ortodoxi nu a incercat sa demosntreze ca religia lor ii cea dreapta... in schimb toti cei care s-au convertit la islam, toti va comportati de parca ati fi martorii lui Iehova si veniti sa convertiti lumea...
mesaje de genul ca Allah ii ala bun de fapt si dumnezeu ii unul si ceea ce ai mai scris dupa niste teorii care dupa umila mea parere sunt ieftine... pentru ca modalitati de interpretare sunt multe si nu ii neparat sa crezi mot-a mot tot ce scrie in Biblie sau in Coran... de aceea nu sunt carti pentru oricine...

oricum imi provoaca disconfort ceea ce se intampla deja, mai ales voi astia care v-ati schimbat religia... fara nici o suprare, dar daca crezi in Dumnezeu de ce sa crezi o varianta sau alta... cata vreme ii unul... dar daca nu consideri ca ii unul pentru toti, atunci nu mai inteleg nimic :D

oricum incetati sa propovaduiti... a iesit din moda...
 
Dana_Dana;152543 said:
Potsi incepe cu una (radicala).... shi cu ajutorul lui Dumnezeu continuam cu o alta dupa ce finisam cu prima.
Cit despre cealalta lume...este libera sa citeasca ce am scris... daca vor dori sa itrebe poftim atita timp cit subiectivitatea e tsinuta in limitele decentsei.

Pe mine ma cheama Iehova si o sa-mi chem aici martorii si pe Dana, sa ne explice si noua cum sta treaba cu islamul. :)
 
Salut Dana, bine ai venit pe forum... stii, eu am ramas surprins cand am citit cele scrise de tine... ejti un fel de "frontist", numai k musulman :) . am spus o in sensul bun a l cuvantului... Dk vrei sa purtam un dialog interesant pe aceasta tema ar fi bine sa urmezi sfatul lui Qoderobay(care este un fel de shinobi .. numai k moldovenesc :) ). Acuma despre ce ai spus > facand abstractie de tot ceea ce stii despre islam(ucruri care ar putea fi aflate la o simpla rasfoire a coranului), ce te face sa crezi ca exista un dumnezeu, si de ce anume islamul ti e suficient ca sa ti explice existenta sa?

Faci o demonstratie bazata pe ipoteze gen "Conceptul "fiu" implica logic alte doua concepte "mama" shi "tata" care tre sa fie doua entitatsi diferite insa egale in esentsa." Interesant, insa ar trebui sa explici si DE CE este asa. Eu as putea foarte bine sa l citez pe Kant care zice ca exista lucruri care poseda o libertate transcedentala(care nu necesita cauza/effect), sau pe eminescu care ar fi mandru de tine, printre altele....
Inainte sa facem o discutie asupra religiei trebuie sa definim ce intelegem prin religie si din aproape in aproape sa incercam sa i dezlegam sensul ;) . Dk fiecare dintre noi vede lumea diferit, ar trebui sa fie macar un lucru pe care il vedem la fel toti... Propun sa incepem de acolo...
Ce este Islamul Dana?

Adrenalina said:
oricum imi provoaca disconfort ceea ce se intampla deja, mai ales voi astia care v-ati schimbat religia...

"Trebuie sa murim in religia in care ne am nascut" zicea Napoleon pe patul de moarte... dar asta nu la impiedicat sa fie de a lunul vietii catolic, protestant si chiar musulman.
 
Iaka inca o musulmanca care incearca sa ne spuna cat is de buni cei care au bagat-o in GULAgul spiritual islamic. De ce gulag? Pentru ca daca vrea sa iasa din islam, are toate sansele sa fie omorata, conform poruncilor lui muhamed, pentru apostazie, de fostii coreligionari. Se intampla si in Europa, stii.

Si in loc sa ne bati capul cu ideologii coranice, ar fi bine sa ne raspunzi mai degraba:

1. in religia asta "buna", ce a-ar intampla cu un musulman convertit la crestinism, care ar incerca sa-i convinga pe ceilalti, cum faci tu, despre bunatatea noii sale religii?

2. de ce oriunde apar musulmanii apr si probleme, iar lumea geme si nu mai stie cum sa scape de voi?

3. de ce tarile, unde e instaurata teocratia coranica sunt unele din cele mai inapoiate in lume?
 
.....Dumnezeu exista - unul din nenumaratele motive - prinr-un accident ADN-ul uman nu putea aparea precum nishte litere nu se pot uni la intimplare shi forma o enciclopedie...
Coranul este o revelatsie de la Dumnezeu - nenumaratele miracole pe care le contsine nu puteau fi descrise de catre om. voi oferi doar f.putsine shi f.pe scurt.
Coranul a fost dezvaluit cam in 620 era n.
- in el in mod exact sint descrise etapele dezvoltarii embrionului (shtiintsa a fost capabila sa dovedeasca acest fapt numai in sec 20 in urma inventarii microscoapelor cu o capacitate de marire suficienta pt acest scop)
- in el in mod exact este descrisa structura globului pamintesc
- sint indicate fapte shtiintsifice care au fost descoperite doar recent ca: structura shi functsia muntsilor, functsia anumitor partsi a creierului,faptul ca doua mari se unesc insa apele lor nu ce amesteca, modul exact de formare a norilor shi a ploii shi rolul vintului in aceste procese, fapte istorice ce aveau sa se intimple (victoria bizantsului asupra pershilor IN CEL MAI JOS PUNCT DE PE PAMINT - locul unde acu este marea moarta)........

Pe scurt pentru a scri cel putsin o particica din informatsia ce se contsine in Coran un om ar trebui sa posede cunoshtintsele din oceanografie, astronomie, meteorologie, anatomie (shi multe multe multe altele) pe care le poseda oamenii de shtiintsa in ziua de azi.

Stilul shi contsinutul Coranului nu a putut fi imitat de nici un om pina acu shi nici nu sint shanse ca o va face.

De ce v-am indemnat sa cunoashtetsi mai mult
- pentru ca exista un adevar care va-r putea da o baza discutsiilor shi v-ar putea aduce confort shi stabilitate psihologica,intelectuala, shi sociala.

Nu am nici o intentsie sa va convertesc - fiecare este liber sa aleaga ce doreshte. Voiam doar sa va spun ca exista mai mult....

Credintsa in Islam inseamna
- sa crezi in Dumnezeu (unul), in ingerii lui, sa crezi in cartsile lui, in prophetsii lui, in ziua de apoi shi in predeterminarea sortsii.
Islamul incepe prin marturisirea ca nu exista nimeni demn sa fie preaslavit decit Dumnezeu unul.

Cine a pus intrebari sper ca a gasit o particica de raspuns aici. Daca doritsi sa cunoashtetsi mai mult o putetsi face singuri - internetul va este la dispozitsie- nu vreau sa fiu bagareatsa.
Daca totushi este cineva care crede ca ceia ce cunosc eu iar putea fi de folos - adica i-ash putea clarifica cite ceva - o voi face cu mare placere - numai pe baza intrebarilor concrete .
Este un site care-mi place shi care detsine informatsie in abundentsa sub forma audio, video, articole, cartsi gratuit: browzatsi prin SITE INDEX
http://www.harunyahya.com/books/science/dna/dnamiracle2.php
un alt site pentru persoane ce iubesc informatsie sistematizata
http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamentals/pillars/ (aici putetsi incepe cu Pillars apoi Muhammad, apoi Quran, apoi Sunnah)
Pentru cei ce vor informatsie selectiva shi foarte pe scurt http://www.islamicity.com/education/understandingislamandmuslims/
Din pacate despre Islam eu citesc doar in engleza de aia nu cunosc siteuri bune in romina sau rusa.
Cine are satelit (Nilesat)-putetsi privi canalul HUDA in engleza e foarte informativ.
in rest tapatsi Islam pe Google
sau "The miracoles of the Quran"
sau "the life of the prophet Muhammad"
sau "angels in Islam"
bine nu toate siteurile contsin informatsie exacta insa daca Dumnezeu vrea atunci vets-i gasi ceia ce va va interesa.
Numai bine

Adrenalinei
- cer scuze, cred ca ash fi putut sa ma exprim mai reushit decit "limitele decentsei" - vroiam sa scriu mai concis - ceia ce aveam in vedere este - pe scurt, concret, fara pareri subiective, fara insulte - insa shi asha cred ca suna dur. cred ca acu nu pot gasi o formula reushita... oricum intentsia este pozitiva. Salut
 
mi ai adus aminte d serialul ala "Eralash" care merge pe ORT, si in particlar de un episod anume in care personajul principal repeta "NE VERIU!!!!!!"
 
Even if We sent down angels to them, and the dead spoke to them, and We gathered together everything in front of them right before their eyes, they would still not believe unless Allah willed. (Quran 6:111)
 
Dana_Dana;152700 said:
Even if We sent down angels to them, and the dead spoke to them, and We gathered together everything in front of them right before their eyes, they would still not believe unless Allah willed. (Quran 6:111)

Why Allah doesn't want us to believe?

/De ce Dumnezeu nu doreste sa credem?/
 
Dana, daca tot te-ai oferit sa raspunzi la intrebari concrete despre Islam, as avea si eu cateva :
1) Este adevarat sau nu ca, in general, Islamul si adeptii sai ii considera necredinciosi pe cei de alta religie?
2) Este adevarat sau nu ca in Coran se gasesc pasaje care pot fi interpretate ca indemnuri la violenta impotriva celor de alta religie?
3) Este adevarat sau nu ca in Coran, dar si in viata sociala din marea majoritate a statelor islamice, femeia nu este considerata ca fiind egala in drepturi cu barbatul?
 
Spencer;152642 said:
cam dur...

Dur - asta cand omul pentru ca paraseste islamul e ucis cu pietre. In piata, sub aplauzele multimii. Dar sa pui intrebari, chiar si dure, e ok in societatea libera. Care asa de mult nu le place musulmanilor.
 
Reply to SFINX
1) Nu este adevarat - necredincioshi sint numitsi cei ce nu cred in Dumnezeu,cei ce slujesc satanei, idolilor de piatra, focului etc. Mai mult de atit Creshtinii shi Evreii sint numitsi "oamenii cartsii" (adica au primit revelatsii de la Dumnezeu Tora shi Evanghelia in care cred shi musulmanii (doar in varianta originala a acestor cartsi)).
"Those with faith, those who are Jews, and the Christians and Sabaeans, all who believe in Allah and the Last Day and act rightly, will have their reward with their Lord. They will feel no fear and will know no sorrow. (Quran2:62)"

"You will find that the people most hostile to those who believe are the Jews and the idolaters. You will find the people most affectionate to those who believe are those who say, 'We are Christians.' That is because some of them
are priests and monks and because they are not arrogant. (5:82)"

Spectrul relatsiilor permise intre persoanele acestor religii este foarte mare shi faptul pe cit de pozitive vor fi ele depinde numai de puritatea credintsei, buna comportare , sinceritatea etc. creshtinilor sau evreilor

2) Se permite sa omori doar pe cel ce tsi-a omorit ruda, pe cel ce raspindeshte coruptsie in tsara (atitsa focuri, ura, dushmanie, lupte intre oameni), sa luptsi impotriva celora ce lupta impotriva tsarii tale shi a religiei tale. Insa nu exista nici un alt fel de violentsa descrisa in Coran.

Insa dupa aceste "permisiuni" Dumnezeu a interzis sa se depasheasca limita (adica sa ucizi fara a avea suficiente motive, dovezi, martori etc. (sau daca e razboi - sa ucizi femei, bolnavi, batrini shi copii) shi fara alte intentsii decit a face dreptate)

3) Este adevarat shi motivul este descris clar - deshi eu nu tsin minte Coranul pederost in general ideia este ca femeia actsioneaza mai mult din inima shi nu din ratsiune. De aia in cazuri de judecata marturia unui barbat este egala cu marturia a doua femei.
Plus la toate datorita faptului ca femeia uneori trece prin perioade cind i-i este interzis sa se roage (ciclu,shi perioada dupa nashtere) credintsa lor se considera incompleta.
Insa cu toate acestea femeia are drepturi shi obligatsii care i-i fac viatsa destul de buna in comparatsie cu obligatsiile shi drepturile barbatului.
de exemplu - femeia are drepturi egale cu sotsul in ceia ce tsine de relatsii in cuplu (shi nerespectarea drepturilor ei sint un motiv foarte intemeiat pentru divorts), femeia are dreptul la un dar de nunta de la barbat pe care il foloseshte cum doreshte shi nu se imparte cu nimeni, moshtenirea sau darurile de la parintsi shi alte rude sint exclusiv posesia ei shi nimeni nu are nici un drept la ele. Femeia daca doreshte poate sa lucreze shi sa cishtige bani cu toate acestea barbatul nu poate avea nici o pretentsie la aceshti bani. Familia este total intretsinuta de barbat.
Femeia este libera sa faca o multsime de lucruri....
Ceia ce fetele contemporane cred ca este lipsa de libertate ese ceia ce in realitate le aduce cele mai mari necazuri - 1) umblatul dezbracate (care a adus la violuri, shi diverse abuzuri, infidelitate, probleme in relatziile sexuale, dezinteresul barbatsilor......X la infinit). 2) Protestul impotriva obligatsiilor inegale in ceia ce priveshte gospodaria shi copiii (Ceia ce este o simpla lenevie, caci toate fetele cumsecade educa copii shi cu mare placere au grija de casa shi de sots - ceea ce numai ele o pot face in modul cel mai bun shi sanatos) In orice caz nimeni nu a zis ca barbatul niciodata nu va pregati ceva de mincat sau nu te va ajuta cu copilul (o va face chiar cu placere atunci cind e satisfacut sau fericit in viatsa de familie)- by the way daca nu se descurca femeia din cauza volumului mare de lucru dupa toate regulile ea trebuie sa fie ajutata (shi va fi) de rude - mama, surori, vecine sau sotsul trebuie sa gaseasca o alta solutsie.... familiile ce i-shi pot permite i-shi iau servitori. In nici un caz nu se permite exploatarea sau maltratarea femeilor de catre sotsi - care pot fi avertizatsi de catre familia sotsiei, iar in cazuri extreme - pot fi pedepsitsi shi normal femeile pot divortsa. Totushi intotdeauna in primul rind se recurge la solutsii pozitive - de tipul atentsionare, sfaturi, ajutor, incurajare, incercarea de reconsiliere de solutsionare a conflictului la care participa familiile sotsilor (parintsii shi alte rude). INsa pedeapsa din aciasta viatsa nu este nimic in comparatsie cu pedeapsa in viatsa de apoi promisa sotsilor ce maltrateaza sotsiile. Credetsima procentul de femei maltratate este mult mai scazut in societatsile islamice decit in celelalte (mai ales in vest)
3) Protestul impotriva "discriminatsiei" in ceia ce priveshte posturile de conducere - motivul este expus mai sus - sa nu se supere fetele caci nu ma consider mai putsin ratsionala decit barbatsii insa in ceia ce priveshte strategii, lupte shi duritate(inima noastra nu e gata - poate cu foarte putsine exceptsii - de genul Condoleeza Rice shi a. insa nu cred ca shi asta e visul tuturor fetelor). Insa sa nu ocupi un post de conducere nu inseamna sa nu ocupi un post inalt. Nimeni nu i-a interzis femeii sa detsina un business propriu shi sa fie shefa intreprinderii proprii....... shi multe alte exemple
........................................................................................................
proteste sint multe insa toate nu au nici o baza ratsionala in nici-o conditsie caci solutsii sint foarte multe - iar protestul este productsia celor ce nu au capacitatea (care poate fi de multe feluri) shi nici dorintsa de a actsiona altfel.

Sper ca am raspuns a toate intrebarile deshi se putea sa o fac mai concret daca ar fi venit pe rind.plus la toate shi capacitatsile mele au o limita.
Numai bine
 
foarte frumos suna... de necrezut in comparatie cu ce declara femeile care traiesc acolo.
rocum chestiunile astea sunt interpretabile si ii posibil ca tu in dorinat ta de a crede chiar ai ajuns sa crezi... oricum toata lumea se leaga de faptul ca femeile umbla mai dezbracate... ce-i cu asta eu nu inteleg nici pana acum...
 
Adrenalina - declaratsii sint putsine shi noi nici nu shtim ce s-a intimplat in realitate caci nu am fost martori - deobicei majoritatea conflictelor nu se isca unilateral.
Plus la toate eu vorbeam de cupluri islamice adica de musulmani adevaratsi care tsin la religia lor shi traiesc conform legilor islamice, cu credintsa shi frica de Dumnezeu (am cunoscut citeva familii, shi toate mi-au lasat o impresie obiectiva (adica daca e sa luam shi sa punem plusuri shi minusuri pe lista legilor islamice) foarte buna). Pe linga aceste citeva familii pe care le-am cunoscut personal sint multsi musulmani pe care i-i vad pe strazi sau oriunde merg (arabi shi indieni majoritatea - shi lumea cuminte se vede imediat).
Nicidecum nu era vorba de casatorii intre fete moderne ce s-au convertit repejor shi arabi sau turci care nu e neaparat sa se tsina de Islam (deshi multe dintre acste casatorii ajung sa fie foarte reushite)
 
mai toti vorbiti de bine si toti va spalati pe maini de teroristi... ca aia cica nu is musulmani buni... atunci icne naiba face terorosmul, hai baieti spuneti va rog? cine distruge centre pentru niste caricaturi, cine url aimpotriva crestinilor? si asa mai departe. voi nu... noi singur nu... chinezii nu... africanii nu... cine is astia atunci? trimisii Satanei pe pamant? :D
 
Nici americanii nu mai ascund faptul ca manipuleaza opinia publica prin metode shmechere de dezinformare... aceasta se preda chiar la Universitatea de Stat din Moldova, facultatea Limbi Straine, obiectul - civilizatsia americana, profesor - Joe Barr - voluntar dela Corpul Pacii. Insa chiar shi lumea ce nu umbla la aceste cursuri shtie shi continuu discuta despre acest fapt. Plus la toate in citeva threaduri pe acest forum s-a discutat relatsia etnie-religie shi atributsia ei la terorism (cu citeva referintse la logica shi coerentsa). Cu tot respectul speram sa mentsinem subiectul religiei pur shi fara implicatsii politice.... adica pina la un moment dat sa discutat exclusiv despre Islam ca religie. sper sa reintoarcem subiectul. In caz contrar cred ca voi renuntsa la forum shi anunts acest fapt doar pentru ca sa nu mi se atribuie o alta motivatsie
O seara placuta.
 
Dana, cred ca nu vrei sane impui noua o anumita abordare, nu-i asa...??? nu putem sa rupem islamul de politica, deoarece aceasta religie a aparut in prim plan datorita modalitatii agresive de exprimare... toti cei care ati venit cu argumente pro ne-ati dat citate din Coran... cei care au venit cu argumente contra ne-au dat tot citate din Coran... citate care se bat cap in cap desi se refera la acelasi lucru... ori Coranul are mai multe variante, ori Coranul insusi se contrazice... eu altfel nu pot intelege lucrurile astea...

Dana cu plecatul de pe forum ii amuzant... tu ai crezut ca intri pe forum si toata lumea va fi de-acord cu tine? normal ca vot fi pareri contra. frumusetea consta in faptul ca daca chiar crezi ceea ce spui, poti si sa argumentezi... :D

ps: stiam ca postul tau va fi cu prima referire la americani... poate tot ei au creat si religia asta ca pe mai tarizu sa inceapa razboaie?
Dana eu nu sunt de partea americanilor, nici nu sustin ce fac in Irak... dar nu este numai vina lor... pentru ca in toate atentatele au fost implicati musulmani cu frica lui Alah... imi pare rau ca te deranjeaza dar lumea traieste in terioare datorita celor pe care tu acum ii aperi. stres la fiecare urcare in avion... cum sa nu discutam despre aceste aspecte?
 
Back
Top