kat de important secsul in viatza noastra ?

bobo, sunt prea obosita sa-ti explic mesajele mele pe care m-am straduit sa le fac concise si clare si inca si un pic de umor, cred ca daca ti-as zimbi si face din ochi, daca as folosi mimica mea foarte expresiva, nu ar mai fi nevoie de cuvinte

cine s-a prins - bine, cine - nu - un sarut dulce pe gura!!!
 
ca sa adun toate gindurile de mai sus intr-un ghem si sa-l descos cite unul:

tea:
1. sexul trebuie aplicat pentru ceva creativ
s-a enuntat ideea ca tot sex drive-ul tre folosit pentru a face ceva productiv si sa urmam exemplu lui Balzac, Eminescu, E. A. Poe, Einstein.
Cineva l-a citit pe Oscar Wild? The best way to face a desire is to yield to it (cea mai buna cale de a infrunta o dorinta este de i se supune). Cred ca este inutil sa mentionam pe unde a ajuns geniul Eminescu doar la 40 ani? Oare nu a fost un "loser" ca nu si-a putut gasi o femei care sa-l iubeasca? Si plus la aceasta, oare nu putem crea si ne bucura de sex? Sexul este oriunde (vezi Freud!) si daca facem bani, yi facem pentru satisfactie, daca creeam - o facem pentru libido, daca... continuati!

apstudio:
2. de ce sa putem mizerie si sexul drept ceva total opus... unii oameni poate ar dori sa evadeze in lumea placerii (desi preponderent trupesti!) prin sex?! ar trebui sa le interzicem asa ceva?

3. intelect vs. sex
oare acei care fac mai mult dragoste sunt tonti? sa inteleg ca am un IQ negativ..?

arina:
4. o ideea f. buna: dansul, muzica, "whatever" arunca din noi energia negativa.. de ce si nu sexul?

in ultima instanta, cred ca trebuie sa definim ce este sexul pentru fiecare in parte: pentru mine definitia sexului ar fi una foarte larga - "orice relatie dintre persoane dragi care tind se interactioneze" fie prin felul de ase imbraca, prin atingerea unor taste si trimiterea unor "electroni nemernici" prin firul de la dial-up, fie atingerea senzuala prin sunete (i.e. poezie, muzica etc), fie relatii amoroase, fie un simplu sarut pe buze, fie o imbratisare strinsa in care cei doi sa pierd pe vreo 2-3 ore... doar sexul nu neaparat include ceva exclusiv mecanic. nu uitati si de partea afectiva - ori sa cred ca nu ati facut dragoste si sa va simtiti fericiti? va amintiti mirosul pielii prietenei dimineata? dar surisul?
 
Iaka in asha momente se spune ca tipa s-a deschis vtoroie dihanie...
Eu de exemplu pictez numai cind am inspiratsie...pot sa nu pictez vr-o 2-12 luni shi pe urma cind ma apuca nu ma pot opri... este pe perioade (ca shui menstruatsia le femei) :grin: ...anume in asha momente potsi satsi afli adevaratul potentsial...
 
Delta... eu inspiratsie shi o numesc... tu ai citit atent mesajul meu anterior?? acolo scrie clar ca este vorba de inspiratsie :wink:
 
delta, unica mea replica se reduce la:

eu niciodata nu folosesc cuvintul 'trebuie',
daca ai observat, eu am scris la consjunctiv, spuneam ce mi-ar place sa fac si cum, nu bateam legi in cuie

iar dezbaterea unor visuri mi se pare o ocupatie absurda si degeaba

PS. iar pe Eminescu l-a iubit o femeie (si nu numai una) cum numai in vremea aia era posibil (adica cu foarte multa intensitate si pasiune), si eu numai loser nu-l consider, nici pe el nici pe oricare alt om 'mare'

mai degraba suntem noi niste loseri...
 
Delta, incep prin a te felicita pentru diskursul de pe aceasta tema, kare are ji subiekt ji predikat.
totuji asi avea kiteva remarce de fakut:

1. din kite jtiu Tolstoi, E. A. Poe, Einstein erau familijti, deci nu se pune problema de loseri ai soartei prin prisma unor lipsuri de afektziune. Ce jtiu sigur este ka secsul genereaza kreatzia.

2.Apropo, Delta din pakate nu dispun de suficiente date privind IQ tau, dar pot sa te informez ka notziunea de IQ nu este direkt proportzionala ku statutul de intelektual, diskutziile ji afirmatziile anterioare se ref la faptul ka, klasa intelektualilor duk o viatza secsuala mai putzin aktiva dekat proletariatul (nu eu am spus-o , ce unii cercetatori).

in rest , numai de bine
 
Bobo ... eu ash spune ca nu e chear corct in privintsa intelectualilor :smile:
Ei duc o viatsa la fel de zbuciumata ca shi proletarii :wink: ... Statistica deseori amageshte...
 
mdeah.. aku totzi intelektualii ji-au vazut orgoliul ranit :grin:

bobo se poate injela, statistika mai rar.
Sidur, orice statistika, presupune o probabilitate ji desigur ecsista ji ecsceptzii kare dupa kum jtitzi konfirma regula. Apstudio este una din ecsceptzii :grin:
El le are in ale amorului mai rau ka un proletar :grin:
 
Eu nu ma refeream la mine...dar asta nu inseamna ca m-am exculus :wink: ...Bobo tu drept ai observat ca eu sunt o exceptsie...
Deci tu nu te socotsi intelectual?? :grin:
 
apstudio, exista o diferenta intre intelectualii tineri si cei mai in virsta, cu cit intelectualii inainteaza in virsta, ei se ocupa cu alte lucruri mai constructive, prefera sexului alte activitati

iar tinerii sunt tineri, o explozie nebunatica de hormoni
 
1.
wow, oameni! cine se considera pe aici drept intelectual? atunci, hai aduceti-va aminte cam cite generatii de intelectuali ati avut in familia voastra?

2.
si cine a afirmat ca intelectuali "cannot conduct a love affair"? oare nu sunt anume ei acei care au puterea cea mai mare de a convinge prin vorbe, decit forta? si va rog sa nu confundati notiunea de "intelectual" si "tocilar"...

3.
bobo cool:
RE: [2]
ai vazut vreun intelectual cu un IQ de 50? cred ca notiunea de intelectual deja implica faptul ca are un IQ de cel putin 120... tu personal cit ai? si nu zi ca este o intrebare personala!

4.
apstudio: traiasca explozia de hormoni!
 
1.

ce are starea de intelectual cu generatiile precedente?

si, in genere, nu toti intelectualii sunt intelegenti

eu nici nu insist pe acest termen, eu vorbesc de oameni cu aspiratii mai mari decit a oamenilor comuni si mediocri

2.
chiar, cine a afirmat?! nu-mi aduc aminte de o astfel de afirmatie

nu cred ca printre noi exista o persoana care sa confunde "intelectual" cu "tocilar"...
 
Pe 2002-01-22 07:02, delta a scris:
2.
si cine a afirmat ca intelectuali "cannot conduct a love affair"? oare nu sunt anume ei acei care au puterea cea mai mare de a convinge prin vorbe, decit forta? si va rog sa nu confundati notiunea de "intelectual" si "tocilar"...


bobo cool:
RE: [2]
ai vazut vreun intelectual cu un IQ de 50? cred ca notiunea de intelectual deja implica faptul ca are un IQ de cel putin 120... tu personal cit ai? si nu zi ca este o intrebare personala!

probabil ka toata lumea a plekat sa-ji konsulte arborele genealogik. Pe mine Delta, potzi sa ma inkadrezi in aceaji kategorie ku retardatzii mintali (dpv a IQ).

Probabil ka cineva si-a permis sa skrie printre randuri ku lapte, pentru ka, konsultand ultimile pagini nu am regasit acea konfuzie "tocilari"="intelektuali" ji nici vreo referire la impotentza secsuala a intelektualilor. De altfel, am placerea de a te informa ka momentan nu eksista vre-o dependentza sau kontrast intre puterea vorbelor, mesajelor, puterea de konvingere a unui individ ji potentza acestuia.

bobo minte ujoara
 
...am placerea de a te informa ka momentan nu eksista vre-o dependentza sau kontrast intre puterea vorbelor, mesajelor, puterea de konvingere a unui individ ji potentza acestuia

Intelectualii deseori se-mbata de puterea cuvintului, efectele sale deja devinind ceva cunoscut... nu si neinteresant :smile:
 
kiar black, nu kunosk efektele acestui gen de betzie. Dar sunt konvins ne vei informa tu akum... :grin:

yo sunt mik nu jtiu nimik
 
Back
Top