kat de important secsul in viatza noastra ?

bobo, e nevoie de a simtzi..nu a citi
vei creshte shi daca da Dumnezeu, ne vei relata tu, ca shtii a scrie "versuri".

apropo, mi-a placut observatzia lui Doomie, dar altceva, sa fiu mai explicit
3. intelect vs. sex
oare acei care fac mai mult dragoste sunt tonti? sa inteleg ca am un IQ negativ..?

delta, ce subintzelegi tu acei ce fac mai mult dragoste, si deja lui bobo, ca el la noi e cu statisticile, este vre-o cifra care spune cat e normal shi cat e mult shi cat e deja abuziv...daca desigur poate fi aplicat verbul asta la sex?
 
nenea black, mie tot nu mi-ai raspuns la intrebare. Yo intzeleg ka sunt prea mik pentru IQ Dvs. kare da pe din laturi, dar totuji, nu se kade sa laji un kopil ka mine ku oki in soare.

bobo ku okii in soare
 
ai,ai ai copile, ce necioplit eshti, lashi sa tzi se reverse sarcasmul hat departe peste sensul spuselor mele shi-tzi astupa gandirea frageda spre a intzelege esentza.
mai citeshte odata, nu am scris nimic tainic, fa un efort shi vei vedea ca bariera-tzi e pin...sub buric
shi cred ca deviezi de la tema? ce zici? aici cred ca nu tre sa ai iq peste 120 ca sa-tzi dai seama?
 
nenea black,

daka vei avea rabdare sa-mi recitejti ultimele mesaje din aceasta tema vei regasi date statistice ku privire la IQ meu. De asemenea kopilu ku gindirea frageda din mine itzi reamintejte ka aceasta tema este moderata de subsemnatul, deci imi permit sa dirijez, in stilu-mi karakeristik de kopil necioplit, diskutzia dupa bunul meu plak.

De asemenea va reamintesk ku umilintza-mi specifika, ka atzi kontribuit in ultimele mesaje doar prin kuvinte sterse lipsite de subiekt si predikat. Daka avetzi ceva de komentat la tema suntetzi invitatul meu. Altfel, ma facetzi sa-mi skimb parerea ku privire la persoana Dvs.

cu deosebita konsideratziune,

bobo kopilu
 
Revenind la tema: importantsa sexului in viata noastra.

Depinde cat timp ii oferim acestei laturi a vietsii si ce intensitate are procesul (a nu se confunda cu actul sau actele).

De fapt sexul este esenta actiunilor noastre, insashi fiinta noastra fiind rodul sexului stricto modo.
 
Intelectualul tine apartenenta la o categorie sociala. Poti intelectual, dar sa iti lipseasca inteligenta.

Inteligenta tine de educatie si comportament. Si un taran poate fi inteligent, desi nu e intelectual.

Dar intrebarea e urmatoarea: ce are toate astea cu tema anuntata a discutiei?
 
Imi voi enunta crezul meu launtric privind acest fenomen minunat numit "Dragoste"
Dragostea nu are nimic de a face cu jumatatile de masura. Oare nu nebunia dragostei a putut da nastere unei expresii de forma "Totul,sau nimic!"? Cand dragostea te cuprinde ea te inflacareaza "pana peste cap". Incendiul ei aprinde intreaga ta fiinta, pe toate cele trei nivele ale phihismului ei: erotismul (sexualitatea), afectivitatea (emotivitatea) si mentalul (intelectul). Putem spune ca nivelul sexual este cel care hraneste, impulsioneaza, da viata si savoare dragostei; nivelul afectiv este cel care o umple de fiori si emotii coplesitoare, este aerul care intretine si incinge arderea dragostei,iar nivelul intelectual este cel care da directia, sensul si idealurile
dragostei.
Focul dragostei astfel hranit, intretinut si directionat n-are nimic negativ ci, din contra, te fortifica, te innobileaza si te propulseaza instantaneu "in al saptelea cer". Paradoxal, cat timp incendiul dragostei dureaza, e foarte bine.Cand incepe a se stinge, vraja si nebunia dragostei dispare. In acel moment revii la "normal". Te simti din nou lucid si rece....
 
Ce cuvinte frumoase Cineva :wink:

ArVi... eu am pus intrebarea mai sus tespre inteligensta shi intelectualitate...fiindac mi se pare ca cineva ceva incurca... tu ai absoluta dreptate...anume acesta shi este raspunsul...totushi uniii mi se pare ca incurca aceste lucruri... li se pare ca intelectual=inteligenta...
 
toti suntem filosofi intr-o oarecare masura, cel putin cat a face fata expresiei:"Nu tuturora li-i dat sa zboare, dar cati nu stiu sa se tarasca! "
 
Da ... fiecare din noi este in felul sau filosof... shi in privintsa la aceia ca ratiunea nu poate cunoaste tat ce poate cunoashte iubirea...sunt de acord...
 
Apstudio "cineva" a spus sa sau a intrebat ce pare aveti sau ai tu,dar nu sa spui ca el are dreptate.
Eu nu prea stiu ce sa spun fiindca nu prea sunt filosof :grin:

P.S. Fara suparare.
 
..este usor sa citezi :smile:

voltaire spunea ca uraste citatele, din simplu motiv ca-i limiteaza pe oameni sa gindeasca -- triplu mai bun este un argument SUSTINUT de un citat!
 
Eu spun astfel...ca aproape tat ce se putea des pus frumos s-a spus... shi unii poate nici sa nu shtie de existentsa unor citate... dar le spune singur...
Nu ash spune ca le limiteaza gindirea...Daca un om 'mare' a spus vrodata ceva ...asta nu inseamna ca ceia ce a spus este shi corect...asha ca la astfel de teme se poate foarte mult de discutat...
 
Deseori maximele unor mari filosofi, oameni politici, rupte din context ishi pierd sensul sau il denatureaza.

Daca Lenin a spus "Uchitisea, uchitisea, uchitisea" apare intrebare fireasca chemu? vorovat', terorizirovat', ubivat', manipulirovat', ca cam asta au invatsat unii.

Sau expresia vestita a lui Spinosa: homo homini lupus est, tot fel de fel de interpretari poti sa ii dai.

Sau jocul de cuvinte: nu vreau sa iubesc poate avea sensuri diferite in dependenta de unde pui virgula.

asta e filosofia - jocul ratiunii.

pe cand dragostea... e jocul inimii.
 
Back
Top