Regimul de vize pentru cetatenii moldoveni

Se poate de facut traducerea aceasta in Balti?
Chiar daca in Balti nu exista traducatori "oficiali" [putin probabil] ai putea expedia prin fax sau email documentul unui birou din Chisinau, dupa care biroul pt. inca o suma de bani va legaliza traducerea la un notar si il va expedia prin posta sau curierat rapid la Balti.
Globalizare *lea (-:
 
Multumesc de sfat.....am reusit...imi trimite originalul si continui eu cu traducerea si legalizarea.In Chisinau am sunat si nu fac numai traducere si legalizare,pun deacum si apostila...dar mie nu imi trebuie apostila....asta e!
 
Interventie pentru limba romana in Parlamentul European

Interventie pentru limba romana in Parlamentul European

Europarlamentarul Roberta Anastase (PPE-DE, PD) a initiat ieri o dezbatere in plenul Parlamentului European despre facilitarea regimului vizelor europene pentru cetatenii Republicii Moldova si ai Georgiei, in care a subliniat importanta solutionarii problemelor intervenite in conditiile semnarii unui acord pentru facilitarea vizelor intre Uniunea Europeana si Republica Moldova in particular, referirea eronata la "limba moldoveneasca" in textul acestuia. De asemenea, Anastase a ridicat si problema refuzului accesului unor reprezentanti ai autoritatilor locale din Romania pe teritoriul Republicii Moldova.

"Limba romana este limba oficiala, recunoscuta la nivel european, iar distinctia dintre aceasta si limba moldoveneasca este artificiala si reprezinta o consecinta a politicii sovietice. Este imperativ ca UE sa intreprinda masuri cat mai rapide pentru eliminarea acestei confuzii si pentru protejarea si promovarea ferma a limbii romane", a spus Anastase in plenul PE.

"In calitate de europarlamentar am datoria sa aduc in atentia oficialilor europeni probleme care vizeaza Romania. Daca ministrul Cioroianu nu a indraznit sa aduca in discutia Consiliului Afaceri Generale si Relatii Externe problema recunoasterii asa-zisei limbi moldovenesti, nu trebuie sa ne comportam ca si cum aceasta nu ar exista", a declarat pentru ZIUA Roberta Anastase. "Trebuie sa stim sa valorificam statutul de membru UE astfel incat sa obtinem sprijinul oficialilor europeni in relatii cu alte state. Am convingerea ca Uniunea Europeana va tine cont de argumentele pertinente ale Romaniei, daca oficialii romani vor avea curajul si priceperea sa le expuna", ne-a mai declarat europarlamentarul roman.

Roberta Anastase a depus, la 14 septembrie, la cabinetul presedintelui Parlamentului European, o propunere de rezolutie cu privire la respectarea drepturilor lingvistice ale comunitatilor de romani din Europa si conservarea limbii romane in contextul promovarii multilingvismului si diversitatii culturale. Intr-o interventie in plenul Parlamentului European din luna septembrie, Anastase a vorbit despre marturiile facute de membrii Grupului Ilascu referitoare la desfiintarea scolilor in limba romana si arderea cartilor scrise in limba romana in regiunea transnistreana, precum si despre plangeri ale etnicilor romani din Valea Timocului in legatura cu interzicerea dreptului de a invata si a se ruga in limba romana.
 
Re: Interventie pentru limba romana in Parlamentul European

am auzit ca s'a deschis alt sediu al consulatului...e adevarat...
 
e adevarat ;) Se afla linga pod la Ismail, azi mi-am luat si eu viza de acolo. Sediul e foarte fain si acum nu mai exista inscrieri , cozi de zeci de persoane si chestii de astea. Cind ai documentele in regula , mergi la ghiseu si le dai fara sa stai in rind.Viza de tranzit o iei in 5 zile si e gratis.
 
ma puteti ajuta va rog frumos unde aş putea sa aflu cum pot primi cetatenii republicii Moldova vize pentru republica Cipru(ciprul grecesc)...mersi mult..
 
Am si eu o intrebare in legatura cu viza in Turcia. Vreau sa o vizitez, am invatat peste hotare si mi-am facut multi prieteni turci.
Am bilet doar de dus, pentru ca pe ala de intors vreau sa il cumpar din Istanbul. Credeti ca pot avea probleme la intrare in tara (plec cu avionul, am bani in cont, dar nu am invitatie...sunt tanara si necasatorita)..

Ajutati-ma cu sfaturi va rog =)
 
vik-ing;207038 said:
e adevarat ;) Se afla linga pod la Ismail, azi mi-am luat si eu viza de acolo. Sediul e foarte fain si acum nu mai exista inscrieri , cozi de zeci de persoane si chestii de astea. Cind ai documentele in regula , mergi la ghiseu si le dai fara sa stai in rind.Viza de tranzit o iei in 5 zile si e gratis.

ce bine ar fi fost sa fie si acum asa...

e foarte multa lume, e cald, sint foarte multe liste; pe zi trec maximum 600 oameni, dar doritori is cu miile...
 
groparu;212382 said:
ce bine ar fi fost sa fie si acum asa...

e foarte multa lume, e cald, sint foarte multe liste; pe zi trec maximum 600 oameni, dar doritori is cu miile...

asa a fost prima data cind mi-am deschis viza , in ianuarie ... a doua oara , a fost exact ca in descrierea ta si multi nervi am pierdut cu domnisoarele de la ghisee , care parca erau palite cu ceva in cap ...
 
saliut, privet cu vreti la toti,
am si eu o durere pe suflet, stie cineva cum se procedeaza in asemenea situatie?
viza pt Irlanda am, dar apoi vreu sa merg si in franta, germaia...care-i procedura?
mentionez ca din Irlanda voi merge impreuna cu sotul meu care e cetatean UE, eu am carte de rezidenta in Rom,
- faza e ca Irlanda nu e membra Shenghen, si nush daca as putea avea problems
 
Back
Top