Regimul de vize pentru cetatenii moldoveni

david cristian;212969 said:
am scris aiurea :) scuze!
Salut la toti!!!Sper ca cineva de aici sa ma ajute.Traiesc peste hotarele Moldovei de citi-va ani si nu demult am dat nastere unui baietel si deoarece el inca e mic pentru calatorie in Moldova as dori ca mamica sa vie aici si sa ma viziteze!Pentru ca sa zboare cu avionul din Moldova in UK costa mult dar ca sa zbori din Rominia e ieftin-cu muuuuuuuuuult mai ieftin si de aceia mi-a vinit o idee-ca mamica sa plece cu autobuzul ori cu trenul la Rominia si de acolo sa plece cu avionul in UK-deci se primeste tranzit-Am o rugaminte la cineva care poate sa ma ajute cu informatia de ce documente mamica are nevoie si cam aproximativ cam cit costa pentru viza.Va multumesc anticipat si astept raspunsuri si sfaturi
 
Viza de tranzit o primeste pe baza invitatiei facute de tine si a biletului tur. Viza de tranzit este gratuita. Perioada de tranzitare a Romaniei - 36 ore (daca nu gresesc).
 
Multumesc mult de tot!Mai am inca o intrebare:pot sa apelez pentru viza tranzit online?caci am auzit ca unii moldoveni stau in rind de vre-o citeva saptamini ca sa-i ajunga rindul la ambasada sa deie documentele!?
multumesc anticipat!
 
olga24;213072 said:
Multumesc mult de tot!Mai am inca o intrebare:pot sa apelez pentru viza tranzit online?caci am auzit ca unii moldoveni stau in rind de vre-o citeva saptamini ca sa-i ajunga rindul la ambasada sa deie documentele!?
multumesc anticipat!

Cred că îî trebuie viza pentru Anglia ca să obțină viză de tranzit.
 
salutare,(as vrea sa stiu daca e posibil)sunt student basarabian si invat in romania. as putea cumva sa ajung in elvetia pe timp de vara{am doar cartonul albastru"pasaportul" si permisul de sedere in romania}mersi mult
 
Avind in vedere ca Moldova nu este o tara membra UE iar pt intrarea in orice tara UE inclusiv in Ro. se poate realiza doar pe baza de vize , romania totusi acorda vize gratuit moldovenilor . Asta pentru faptul ca suntem romani . Cel putin noi asa consideram si ne place sa credem ca inca mai suntem frati .
 
Buna!sunt Galina si as dori sa va adresez si eu o intrebare:As dori sa plek in Romani ,in vizita la prietenul meu,pt a face cunostinta cu familia sa...Imi spuneti ,va rog,care e procedura cuvizele,nu cunosc absolut nimik...Cit dureaza?ce e necesar?cit costa?unde trebuie sa ma adresez?In speranta unui raspuns exact,VA MULTUMESC ANTICIPAT!
 
Citesc de ceva timp forumul si totusi nu ma pot lamuri in prinvinta unui lucru. Daca fac chemare unui cetatean moldovean si specific in aceasta ca ii voi asigura cazarea si intretinerea pe aceasta perioada mai are nevoie de acei minim 500 de euro in cont ca dovada a posibilitatii de intretinere?
 
cine stie concret ce acte trebuie pentru viza poloneza daca am un contract de munca pentru 3 luni?ca pe site-ul ambasadei nu e nimic clar
mersi anticipat
 
nu cred, sunt o multime de studenti in chisinau nu am auzit careva sa zica ceva de viza... dar am sa intreb sa fie sigura chestia asta
 
Back
Top