Romanii si Vestita lor Palinca de 80 grade

  • Thread starter Thread starter jawa350
  • Start date Start date
acum vreo doua seri am servit pe-un prieten de-al meu rus cu niste tuica facuta de tata. omul de-obicei bea orice, oricat, ne-a bagat pe toti de mai multe ori sub masa si-a plecat pe picioarele lui acasa... acum a gustat din tuica si-a facut, ptiu, asta e tare! mi-a zis ca-i cea mai tare chestie pe care a baut-o vreodata :> si ca el nu mai bea asa ceva.
 
Am baut si eu "apa de foc" de la Valenii de Munte si nu mi s-a intamplat nimic. La prima portie e mai greu. :wink: Dar denumirea si-o merita. :te_tai:
De fapt, principalul e sa-ti cunosti masura. :D

Da ce nu pot sa inteleg eu la romanii din Ro, cum se poate de stricat vinul (si inca cel alb) cu apa. :roll:
 
Nu stricati vinul!

Ce anume merge inainte de ciorba, tuica sau spritul?
Lamureste-ma, totusi, de ce se dizolva vinul cu apa. Faceti economie? :D
 
Alex

Regula de aur: bei de la slab spre mai tare si nu invers.
E foarte important sa bei ceva autentic si nu contrafacut.
Si nu uita niciodata de zacusca. Nu bea pe stomacul gol.

Deocamdata e destul. :)
 
Alex

Doamne ajuta!

Incearca-le pe cele scrise si-mi spui la ce stadiu ai ajuns:

1. Vorbeste unul si toti asculta,
2. Vorbesc doi cate doi,
3. Toti vorbesc si nimeni nu asculta.

E bine asa? :D
 
fox

am ajuns la stadiul de la inceput, adica tot acolo sunt d.p.d.v. al sanatatii mintale si comportamentale, adica imun la palinca romanasilor nostrii, asta pana-mi dai vodca ruseasca! :D
 
Alex

Nu'nteleg de ce. Palinca poate fi mai tare ca vodca.
S'apoi da sa te invat eu inca ceva: inainte de a bea vodca sau coniac ia o tartina cu unt. Dupa tarie mananca cat iti pofteste sufletul, ca organismul are nevoie de putere sa lupte cu alcoolul si stie singur de cata mancare ii trebuie. :D

Inca un lucru foarte important: conteaza enorm cu cine bei. :wink:
 
fox

dar de unde atata experienta? cati ani ai? parca bei dintotdeauna? eu am baut ceva pe la viata mea!, dar tu ma dai gata cu atata pregatire si veteranism intre ale bauturii! :)
 
Alex

Uneori conteaza nu atat experienta proprie, cat iscusinta de a invata pe greselile altora. Am acumulat si eu din intelepciunea popoarelor. :)
Sunt de la sudul Moldovei, unde te inveti sa bei corect din copilarie. S'apoi am trecut si prin experienta studentiei cu oameni din centrul Moldovei.
Sa fi trecut aproape 25 de ani de cand am facut prima inghititura de vin. :D
 
Tot palinca

In cantitati mari orice e periculos. Trebuie sa-ti cunosti masura. Numai ca la cineva si caldarea-i masura. Nu ma numar printre ei. :D
 
Back
Top