Romanii si Vestita lor Palinca de 80 grade

  • Thread starter Thread starter jawa350
  • Start date Start date
saliut!alkanaftzylor!

nu cred ca daca vriu-un moldovan din RM ar bea palinca,iar placea mai mult decyt Vodka,Kaniaku din moldova palinka care se face in moldova[Ro] yi FUFLO si nu prea se merita sa-ti otravesti matsyli cu dynsa!eu invatz in iasi si stiu cum e bautura romyneasca!...
 
pret!

:zzz: nu cred ca daca vriu-un moldovan din RM ar bea palinca,iar placea mai mult decyt Vodka,Kaniaku din moldova palinka care se face in moldova[Ro] yi FUFLO si nu prea se merita sa-ti otravesti matsyli cu dynsa!eu invatz in iasi si stiu cum e bautura romyneasca!... :wtf:
 
daaa,palinca e tare levaia,va zic eu ca-s de cinci ani in ro ,da nici nu dau moldovenii nostri la bautura lor noi avem aici resurse-vodka,ne suparam cind ni se spune ca cam ne intrecem cu masura la bautura da nu prea avem de ce...se bea in draci aici,cind se aduna studentii la un kef iese pulbere...da asa suntem noi si ne iubim neamu,cind tre sa fim oameni suntem si cind ne distram o facem lata:))))))))))))))hai poka
 
Faza e ca cel care a facut tema ( nu mai tin minte cine) nu e prea informat . palinca / tuica / horilca produse din materii prime asemanatoare aici in .ro nicodata nu ajung la mai mult de 60' ( de obicei 30' spre mai putin)
Eu am umblat in toata .ro si am baut tot felul de tuica . moldoveneasca care e de la 20' in sus, de la campulun muscel pana la 30', in Fagaras avea o denumire care acum imi scapa si avea o gradatie variabila, in Orsova mi-a placut putin ( eu detest impu.titura asta a lor ), in Caracal tuica se bea in aceleasi cantitati ca si vinul si am baut tuica de harbuz si de zamos. Si in general tuica lor e scoasa doar odata ( distilata doar odata)
 
Back
Top