Romanii si Vestita lor Palinca de 80 grade

  • Thread starter Thread starter jawa350
  • Start date Start date
intradevar compania conteaza mult - daca nui compania care trebuie poti sa bei fie putin fie mai mult si oricum parca nui aceiasi, parca cheptul mucezeste daca bei prea mult si nici o satisfactie nimic...

cum se schimba compania, gata poti sa bei bere dupa bere linistit si totul e bine. cu palinca romaneasca e mai dificil, in special daca vorbim de asta de vreo 75-79 grade, trebu atent capoi nici nuti dai seama ca uiti unde traiesti sau cum te cheama :)
 
.....dar a vazut cineva reclama palincii romaneshti de la tvr 1?....... e tare de tot!..... adik...amuzanta...... cu nishte rusoi p-acolo care o hiama pe Natasha sa aduca vodca shi cind ashtea dau peste cap cite un paharel si o tot lauda ca-i buna, ishi dau seama ce de fapt au baut palinca romaneasca........ :)
 
...a nu se confunda palinca cu vodca...doua lucruri foarte diferite...reclama de la televizor este despre vodca romaneasca...probabil o posirca ...ca majoritatea vodcilor.
 
mi-a placut mai mult reclama la Bergenbeer si berea tot mai mult imi place ... DAR AM NEVOIE de eseuri la ISTORIA UNIVERSALA!!! :D
 
deci

palinca daca o bagam la tarii mie nici nu-mi place! mie-mi place sa am capul si mintea lucid respectiv treaza!e ceva rau in asta? :D
 
SUSTINE CINEVA BAC-UL AICI?
cine m-ajuta sa gasesc testele rezolvate la Bac (Istorie Universala) va avea de cistigat ceva :wink:
 
poate

sa fie si de dude ca pe mine nu ma intereseazap cat ma doare capul nu-mi place, dar nici dupa gustul ei gretos! :)
 
...Ved ca nimeni de aici nu a baut vreodata palinca adevarata...beti palinca adevarata inainte de a stramba din nas
 
Nu mai spune!!!!!
Lukas, stii cum e cu gustul omului? :lol:
Am baut de toate in afara de combustibil pentru avioane :wink:

Dar ce poate fi mai bine decat un om treaz cu mintea limpede? :D
 
Oameni buni ...palinca adevarata nu e o posirca pe care o bei ca sa te ametesti. Palinca e ca un medicament, un energizant...taranii din ardeal beau in fiecare dimineata 100 g de alinca inainte de a se duce la lucru...nu mai au probleme o jumatate de zi...lucreaza ca si caii...au energie, nu mai transpira etc. In afara de asta tot in ardeal palinca se bea doar unsa cu slanina (alt produs pe care moldovenii nu prea il apreciaza) in felul acesta nu li se urca alcolul la cap...dar efectul benefic ramane.
 
Lasa, Lukas, nu te intarata asa. :)
Fiecare cu ce are.
N-am ce face, dar pentru mine palinca e buna atata timp cat nu mi-o toarna cineva pe gat cu sila. La noi lumea e deprinsa mai mult cu vinul. Dar si o 100 de grame n-o duc la ureche. :D
Si slaninica-i zacusca de treaba. :lol:
 
pana

pana la urma nu contesta nimeni ca palinca are si ea un rol: acela de antidot impotriva vremurilor - bei si nu mai stii de nimic, iesi din istoria lucida si nebuna a vremurilor actuale si cazi intr-o euforie "beatudinala" a vremurilor nostalgice "de demult"! :D
 
Back
Top