Sinuciderea - o iesire ...

Oamenilor!eu prefer sa fiu neutru(Mafia vs Zop)fiecare cu viata si parerea sa....dar sa trec la subiect!!!.....
....karotce la mine in clasa o fata (Aliona) a incercat de 4 ori sa se sinucida(sio spun destul de serios!!!) pe ea nu o poate intelege nimeni,absolut nimeni.....asta se datoareza prostiei ei....ea n-are nevoie de nimic ,dar nci nu shtie ce vrea (are 17 ani!) ,de 3 ori si-a taiat venele si odata a luat 10 pastile de dimidrol (din cate am inteles eu,baitul de care ei ii placea a f.utut-o si-a parasito...un motiv!)
2-S-a saturat de scoala , profesori si oamenii care nu o acceptau(a 2 oara)
3-Ca avea note rele ,si mama nu avea sa-i cumpere cizme noi(pe bune ca-i proasta!!!)
4-Trebuia sa fie exmatriculata.....si-a doua zi a venit la liceu intr-o stare cam dubioasa.....dupa a treia lectie, eu am observat ca ochii ei sau facut galebeni-galbeni ,cand am intrebato cei cu ea,nu mia raspuns!!!..nu intelegea nimic....deja intrase in coma.Impreuna cu 3 colegi am duso la sora medicala,acolo iau facut spalaturi pana ''nu iau intors stomacul'',dupa care a venit salvarea si-au duso in reanimatie!!!!

Mai inscurt peste o luna a revenit la scoala.....dar din pacate are mari probleme psihologice,sia pierdut dorinta sexuala,dupa cate am inteles nu o sa poate sa aiba copii(asa ca fetelor luati aminte!!!)
......dar nushtiu dece o persoana cere incearca de 4 ori sa se sinucida ,mai este primita in liceu sa invete(dar nu prea poate!!!)
acele 10 tablete ,cu totul iau distrus mintile

P.S(pentru Mafia!)- UN sfat de la mine!!!
1 Inceraca sa fumezi iarba ,mai ales in timpul zilei,cand e soare afara.....nu o sa-ti para atat de urata viata(exclus Alcool!!!..asta te va face mai tare sa vrei sa mori!!)
2 Incearca sa creshti un Caine sau un motan.....asta te va face sa fii mai fericit,....daca nu ai iubire pentru tine.....o vei darui alcuiva
3 Fa-ti o prietena cu care sa comunici si sa te bucuri de viata(mai ales cai vara)....am inteles ca ajuta!!!!
 
O yntrabare am...
daka are de aici cineva kurajul sa se sinucida..
are oare shi kurajul shi rushinea sa-i faka pe cei dragi sa sufere yn ultimul hal?
shi... sa nu uitam.. keltuielile pt o ynmormyntare sunt...destul de mari...
doar mormyntul kosta yn jur de 1000 de lei ..shy asta ynka ieftin!
Daka te skalzi yn bani poftim pojalusta!
daka eshti idiot... faa-i shi pe ce dragi sa se simta k nishte kkturi shi sa vina dupa tine... ka de..mare shmeker eshti
 
Parca problema-i in faptu' ca mormintu-i scump. :lol: Daca ai IQ-ul putin mai mare ca la Grivei, la sigur poti gasi o cale sa nu te mai gaseasca...

Pur si simplu, se considera ca cei ce se sinucid sufera de tulburari psihice si nu-s prea constienti cind o fac.

Oare poate fi viatsa atit de urita incit sa-tui pui capat zilelor? Mie nu mi-ar permite s-o fac cel putin incertitudinea referitor la ce va fi dincolo, on the otherside.

Sint o multime de lucruri interesante in viatsa si o multime de cai in care se poate dezvolta scenariul vietii oricui. Diversitate uimitoare si imprevizibila.

Unii cred ca pot fugi de problemele lor dincolo, dar oare asta le poate aduce usurare? Doar atit problemele, incit si usurarea tin de domeniul lumii in care traim. Chiar cind plecam urmele noastre ramin aici.

Interesant, daca de izolat pe unul de asta care-i sigur ca vrea pe lumea cealalta, de izolat intr-un subsol fara lumina si sunete si schimbari de temperatura, de exclus posibilitatea sa se sinucida, de tinut o saptamina, iar apoi de scos la soare, in natura. Oare ar mai vrea sa fie lipsit pentru totdeauna de viatsa?

Imi pare credibila doar explicatia ca cei care se sinucid sunt cu dereglari psihice.
 
Faza e ka sinucigashii de obicei komit krima yntr-un lok yn kare sunt siguri ka pot fi gasitzi ...
de ce?
poate pt ka vor ka totzi sa-i plynga...sa provoace acel sentiment de vinovatzie... de genul...
iak... voi m-atzi ympins spre asta shy nu atzi fakut nik ka s ma ajiutatz...
 
catyusha said:
Faza e ka sinucigashii de obicei komit krima yntr-un lok yn kare sunt siguri ka pot fi gasitzi ...
de ce?
poate pt ka vor ka totzi sa-i plynga...sa provoace acel sentiment de vinovatzie... de genul...
iak... voi m-atzi ympins spre asta shy nu atzi fakut nik ka s ma ajiutatz...

Cum adica? Vreai sa zici ca unii prin sinucidere incearca sa atraga atentia asupra persoanei lor? Iaka asta-i precis patologic la culme. :wtf:

Chiar sint oameni care cred ca pot provoca prin sinucidere un sentiment de vinovatsie cuiva? Am o fosta colega de clasa care s-a sinucis. A sarit de la etajul sase. Si n-a fost intimplare. A planificat-o. Si-a pus desteptatorul la ora 03:00. Si evident ca a atras atentia astfel asupra ei, dar nu am mai auzit lumea sa vorbeasca despre ea dupa vreo doua-trei saptamini dupa inmormintare.

Probabil ca majoritatea celor care se sinucid nu o fac pentru a atrage atentia, probabil vor astfel sa iasa din vreo incurcatura care le pare foarte complicata. Ce-i oricum o prostie foarte mare. Viatsa nu poate fi niciodata atit de rea incit unica iesire sa fie sa te sinucizi. Daca ai dat de greu, ti-se datoreaza doar tie. Cindva ai facut nishte alegeri incorecte sau ai adoptat niste opinii gresite si in rezultat ai ajuns unde esti. Eu nu cred in destin si soarta si noroc. Cred ca daca ai meritat, atunci trebuie sa suferi consecintsele. Dar niciodata nimeni nu merita sa moara pentru orice prostii pe care le-a facut.

Poate unora le este greu sa intseleaga ca viatsa este frumoasa in orice infatsisare a sa si ca evolutia ei depinde doar de fiecare in parte, dar sint sigur ca este astfel. Probabil le este greu sa intseleaga lucrurile astea elementare egoistilor, invidiosilor si celor care au un caracter slab. Dar toate viciile astea se pot lecui. Trebuie putin efort.
 
Perfect deacord. Da majoritatea sinucigasilor nu se mai gandesc la evolutie sau la faptul ca viatsa ii frumoasa si plina de sens. Si asta nu-i egoism. Ei le dau pace celorlalti sa-si savureze viata lor din plin.
Daca cineva ar citi mesajul tau inainte de a comite sinuciderea, el ar spune "shi shtii tu...".
 
moment....
stai..
undeva...ku un kutzit yn myna..pastile...
sau... nu mai konteaza ci obiect kare yn kyteva klipe o sa te ajute sa-tzi iei viatza...
eventual eshti undeva pe o cladire..sau yn fatza trenului... lea lea lea....
la ce te gyndeshti...
la ai tai...ka ai fi vrut sa nu se yntymple aia...ka ai fi vrut sa mearga cealalta...
sau te gyndeshti ka pur shi simplu ai fi vrut sa te priveaska shi sa-tzi zymbeaska...


rau yi s shii prost...
rau yi s nu shti s luptz...tfu tfu...
nu's mare luptatoare... da nish la sinucidere nu ma traji..
tat treshi...
 
Mirabela Iucu said:
Cu sh't happens e unul dintre cele mai haioase bancuri pe care le-am auzit :crazy:

Da' vrem shi noi sa-l stim! Macar si partial.

PS: Sper ca nu-i insult pe cei tristi care intra la tema asta... :D
 
Ideology and Religion Shi*t List :

Taoism : shit happens
Buddhism : If shit happens, it isn't really shit
Hinduism : This shit has happened before
Catholicism : If shit happens, you deserve it
Lutheran : If shit happens, don't talk about it
Judaism : Why does thid shit always happen to us ?
Capitalism : That's my shit
Darwinism : This shit was oance food
Communism : It's everybody shit
Feminism : MEN ARE SHIT
Mormonism : God sent us this shit
Idolism : Let's bronze this shit
Hare Krishna : Shit happens, rama rama
Satanism : SNEPPAH TIHS
Atheism : What shit ?
Atheism #2 : I can't believe this shit
Nihilism : No shit

:hahaha:

Ele sunt mai multe insa nu mi le amintesc pe toate...

ps : banuiesc ca cenzuratul l-ati inteles :lol:
 
stan said:
Perfect deacord. Da majoritatea sinucigasilor nu se mai gandesc la evolutie sau la faptul ca viatsa ii frumoasa si plina de sens. Si asta nu-i egoism. Ei le dau pace celorlalti sa-si savureze viata lor din plin.
Daca cineva ar citi mesajul tau inainte de a comite sinuciderea, el ar spune "shi shtii tu...".
acei oameni care se sinucid sunt disperati nu mai au dragoste de viatsa,sau au fost dezamagitsi,ei nusi dau seama ca sineucinduse el ai detruge si pe cei care l-au iubit,sunt foarte multe cazuri ca sa gasesti solutia perfecta pentru a rezolva problema asa oameni trebuie sa se adreseze la medic
 
cindva am vrut shi eu sa ma sinucid dar inainte de-a face acest lucru am stat shi m-am gindit face sau nu, da probleme sunt multe si daca ma voi sinucide pentru orice problema atunci mie imi trebuie vietsi pina la infinit dar m-am luat in mani shi cu ajutorul celor dragi am inteles ca viata nui chiar asa de rea pursi simplu trebuie tu s-o conduci ci nu ea pe tine
 
hm.....ap daca te sinucizi, nafiga shy de unde alte probleme? gata, tz-ai tras un glonte yn cap, ai sarit de la a 16-lea etaj shy tat pucikom... alta e problema , ca daca te sinucizi, sa nu tragi pe cineva din urma ta, da la urma urmei o sa-tz fie mai vesel pe lumea cealalta....
anyway, tipa sinuciderea este o solutzie - o rezolvare a unor probleme... da shi daca eu taman nu vreau sa rezolv problema mea. ma tem de consecintze shy ash vrea sa ramana asha cum este caci cu timpul se va schimba ceva... iar sinuciderea ymi ofera shansa de a nu cunoashte deznodamantul!!!
 
Back
Top