Sinuciderea - o iesire ...

crs deductia ta ma face sa rad, de ce as trai cu frica de moarte, de ce m-ash teme de ea? puf si nu-i omu n-ai de ce sa te temi mai tare ma tem de un cutzit in burta de exemplu - ca doare, moartea e ceva abstract nu poti sa iubesti so urasti sa te temi sau sa-tzi placa e o stare de trasnformare si precum stim ca nimic nu apare din nimic si nu dispare fara urma ci doar se transforma. Am participat la aceasta discutie dooar din considerentul ca un cunoscut de-al meu a incercat sa se sinucida impresionand o fata pe cat de mult o iubeste :eek: , de fapt nu aveam sa ma intristez daca o facea pana la urma daca tot a inceput. De obicei sinucigasii asteapta cineva sa-i salveze si mor doar acei care nu s-au asigurat complet. Nimeni binevol nu vrea sa moara ci doar sa fie iubit, jelit etc.. :-?
crs esti cam putin demagog daca inca mai traiesti inca nu te-ai plictisit, prin urmare n-o so faci niciodata macar ca viata pentru 99 % ii rutina cu cateva momente placute pentru care si traim. In una doar is deacord cu tine ca la nimeni nu le pasa de fapt ce faci, cum esti... daca la moment lii comod parca le-ar fi pasat, daca nu atunci nu.
 
Devlin e drept ca mai dureros e un cutit in burta decit moarte dar numai cei ce nu se gindesc (s-au gindit) niciodata la moarte se tem de ea iar teama si frica nu sint departe una de alta. Si in general oamenii au teama/frica de necunoscut. In istorie sint persoane care se sacrifica pt. anumite cauze si aceste persoane nu se tem de moarte - si sint persoane care nu s-au gindit niciodata la ea si cind vine ii ia frica/groaza/etc. Tu spuneai ca nu te-ai gindit niciodata la sinucidere (si implicit la propria moarte) - de unde am tras concluzii. Dar se vede ca m-am inselat; din moment ce ii dai o definitie deja te-ai gindit la ea si implicit la propria moarte (difera normal intensitatea cu care te-ai gindit tu de cea cu care gindesc altii - sinucigasi). De obicei sinucigasii asteapta cineva sa-i salveze si mor doar acei care nu s-au asigurat complet. Nimeni binevol nu vrea sa moara ci doar sa fie iubit, jelit etc.. - aici cred ca te inseli; de fapt ai specificat - de obicei - dar asta nu e general valabil - nu toti urmaresc aceleasi interese.
Cam asta ar fi deductia mea...
 
hard to live
easy to die

shii fi fakut shi kum ii mai ushor defapt ?
mai ushor e de murit,uneori daka vrey sa mori nu tre sa faci nimik,purshisimplu tre sa stai shi sa ashteptz,ku sigurantza vei muri
sau ajungi intro situatzie kritika shi nu mai ai ce face shi nu mai faci nimik... unde ajungi ? tot akolo ... dar,orikum murim ? nu ? e ushor,poate kear azi poate kear akum sau poate myne sau peste zeci de ani... e greu,cel mai greu e de stat shi ramas in viatza deseori... suferim din kauza asta dar makar ka atunci spunem ka nu vrem in adyngul nostru exista instinktul animalik kare ne duce la supravietzuire , ... sinuciderea,de ce sa grabim ceea ce este orikum inevitabil spre final ?,e greu shi dificil purshisimplu de trait shi de existat ... unii o fak prekum pomii sau plantele,nici makar ka nishte animale,makar ca exista shi specimente de genul asta :)

i want to live
i want to love
buth is a long hard road out of hell ...

kam ashe kurji viatza in general,vrem si ni sinucidem sa skapam de griji shi probleme shi gruzuri shi tat shi ni faryma shi ne deruteaza ... e ushor,nu kredetzi ca e prea simplu ka sa o facem purshisimplu ?
nu vrem sa ne kinuim sa traim sa muncim,sa ne zbatem pentru ceva anume,sau makar pentru noi insashi ? ... nu e nevoie pentru a depune un efort ca sa mori , e mai simplu decat pare , in general sunt maxim 5 minute kynd simtz durerea , mai mult decat orice boala si orice durere care exista , dupa asta durerea dispare shi nu mai simtzim nimik shi plutim ... shi filmu si intrerupe ... shii mai departi , fiekare alege ce vrea , ka shi drumul in viatza ... finalul este acelash pentru totzi,in felul acesta suntem egali ku totul shi ne nashtem la fel , konteaza drumul de la alpha la omega , kum il parkurgem shi ce facem in el shi kum mergem pe el shi ku cine , nimanui nui pasa kum te nashti sau kum mori , sau kear dakai pasa kuiva e doar trecator,ishi va aduce aminte orikum kum ai trait,nu kum erai kopil ...
live or die
orikum vom muri,deci , ce ne ramyne ? sa traim ? ...
 
..

hm...
cum o zis un prieten de-al meu...

"Nimeni shi nimik nu ma va opri sa mor, niciodata..."

atyt...
suicide is painless.. cred k ai nevoie de mai mult kuraj ka sa te sinucizi decyt ka sa traieshti... kunoshti viatsa, ii kunoshti dedesupturile shi shtii la ce sa te ashteptsi...
cel care-shi ia zilele infrunta necunoskutul... i respect the ones who did it...

but i won't.. nu pentru ka n-am stat niciodata cu un pumn de pastile in myna... shi nici pt k n-am atins niciodata lama, imaginyndu-mi-o pe myna... nici pt ka n-ash avea destule motive...
dar pentru ka mi-e frika de acel necunoscut shi mi-e frika de mine insumi....

totushi, de ce sa aleaga altcineva in loku meu momentul in kare sa mor?..
 
..

i can't believe there are ppl who never thought of suicide...
it's... stupid..
un om indragostit de viatsa sa e pur shi simplu superficial...

or maybe i'm dumb...
 
ei curaj :) sinuciderea e fuga de realitate, numai oamenii slabi o fac adica care fara curaj :) mare curaj sa-tzi aduci propriu tzie leziuni stiind care vor fi urmarile
 
in timpuri stravechi existau persoane care se sinucideau (se ofereau zeilor) pentru anumite scopuri ale comunitatii in care traiau. Chiar si la daci sint cazuri (nu mai retin istoria din scoala dar daca nu ma insel chiar fiul lui decebal a fost unul dintre ei - dar nu conteaza cine a fost - ideea conteaza). Si despre aceste persoane nu cred ca poti spune ca fug de realitate. Eu unul cred ca iti trebuie mare curaj sa poti face asa ceva - sa te sinucizi - si prin sinucidere nu e obligatoriu sa-ti aduci leziuni, etc - astea sint pt. prosti - daca esti destept gasesti o metoda mai putin dureroasa de a-ti pune capat zilelor. Mult mai usor mi-ar fi sa beau o otrava care o sa ma cufunde intr-un somn nesfirsit si nedureros decit sa imi bag un cercel in ureche de exemplu.
 
bai lume, shi-i cu voi????

intru yn al doilea topic diferit sh tot de sinucidere vorbitsi :)

se simte tineretsea contingentului forum-an :))


una va spun, daca tare va trebuie asta (da gynditsi-va bine) pai nimic nu va opreshte s-o facetsi (daca nu va gynditsi bine)....
 
ce sa zic..... citind... realizez ca oamenii uita misiunea lor pe pamint.
va intrebati care este?
cind va simtiti in depresii sunt sigura ca vreti ca existenta voastra sa ia sfirsit...
dar... nu ginditi ca undeva in lume isi duce viata cea lalta jumatate a sufletului tau?
si fara ca sa stie te asteapta? existi fara sa iti stii misiunea.
viata e dura dar undeva e sufletul tau ce rabda si asteapta aparitia ta.
viata asta e ca o incercare....
vei reusi sa luti in timp si spatiu casa reusesti sa ajungi la sufletul tau complet?
poate p-u multi sunt cuvihnte in vint dar ginditiva ca daca muriti sufletul tau va astepta in zadar...
iubim fara sa intelegem asta, cuprinsi de pasiuni de moment fara ca sa realizam valoarea reala pe pamint
 
Depinde de situatie.Dovada de curaj era pe vremuri,cand o faceau pentru a nu cadea in robie....etc etc.Sa te sinucizi pentru ca te-a parasit iubita,sau pentru ca esti concediat,sau n-ai luat examenul,mi se pare cam ciudat.In asemenea cazuri merita sa te mai retii un pic pe lumea asta......sunt rezolvabile.
 
Eu o prefer pe aia cu - e cel mai sincer act de autocritica. :)

Da' pe anonimus_xxx l-ai sinucis pana la urma ? Ca restul ne oprisem din a-l face sa-si doreasca moartea doar din cavalerism, presupunand ca nu mai poate raspunde. Daca e tot aici inseamna ca inca e deschis sezonul la vanatoare de ciori? :cool:

anonimovici_tziganovici, in cazul tau nici sinuciderea nu ar fi o iesire. Ca ai incepe sa putzi ca si hoit chiar mai rau decat putzi acum. Poate incinerarea gen Auschwitz. ... Dar nu sunt sigur ca nu ai fi declarat prea subuman chiar si pentru asta.
 
Back
Top