Sinuciderea - o iesire ...

“Nu exista argumente pentru a trai.Acela care a ajuns la limita mai poate umbla cu argumente, cu cauze, efecte, consideratii morale etc.?Evident nu.Aceluia nu-i mai raman decat motive nemotivate spre a trai.In culmea disperarii, pasiunea absurdului este singura care mai arunca o lumina demonica in haos” (Cioran)

Oricat am incerca sa intelegem suferinta celorlalti nu vom putea deoarece nu exista o percepere obiectiva a suferintei.Suferinta este perceputa numai subiectiv iar unica suferinta care conteaza este a mea
 
`Nightwish` said:
Oricat am incerca sa intelegem suferinta celorlalti nu vom putea deoarece nu exista o percepere obiectiva a suferintei.Suferinta este perceputa numai subiectiv[...]

Imi pare ca nici nu se cere sa "intselegem" suferintsa cuiva, deobicei acel care sufera nu ashteapta intselegere la maximum, dar vrea sa-i fie acordata atentsie, poate vrea ajutor sau un sfat ceva... Hazliu daca ai intselege pe cineva la 100% si ai incepe atunci sa suferi si tu fix la fel... :lol: Cu ce i-ai mai putea fi de folos...:crazy: Ai putea doar sa-l insoteshti in deplingerea sortii rele si nedreapte... :hahaha:

Despre subiectivitate... Citeodata imi pare ca oamenii discutind unul cu altul nu-s capabili sa se intseleaga reciproc. Parca vorbesc la aceeasi tema, dar cuvintele si notiunile pe care le folosesc au pentru fiecare in parte nishte nuantse deosebite. Se observa mai bine atunci cind se discuta teme cit mai indepartatate de ceea ce poti explica prin gesturi sau desene. :lol:
 
Cel ce vrea cu adevarat sa se sinucida o face pur si simplu, fara a mai cere intre timp sfaturi sau a incepe discutii pe tema asta...Sinuciderea este o o formula dura de " a plati o polita vietii "...din pacate este o varianta proasta care nu lasa in urma ta decat compatimire...nimanui nu-i pasa de fapt ca ai avut un motiv sau ca asta a fost alegerea ta... :crazy:
 
Cum am mai mentionat, consider sinucidere o slabiciune ! Un caracter, inteligenta si o vointa mai antrenata si vei rezista cu greu la tot in viata.
 
cum am mai zis.....vrei sa te sinucizi nu ca sa scapi de probleme...ci ca sa scapi de durere....

lucruri diferite
 
Durerea ce mai insuportabila apare atunci cind creierul nu poate accepta ceva sau ii este foarte greu sa realizeze ca este adevarat. Deci , prin urmare aparitia unei probleme ce nu este inteleasa sau neacceptata este sursa durerii.

Oprestete un pic si incearca sa gindesti logic. Eu, spre exemplu deobicei incerc sa ma pun in locul unei persoane ce a influentat intr-o oarecare masura situatia data si sa inteleg de ce , cum si pentru ce ? Uneori, pur si simplu, pentru a te relaxa, te pui in poza "lotus" si te concentrezi asupra respiratiei timp de cit mai mult posibil. Cind gindul iti zboara undeva in alta parte, te concentrezi iarasi din nou si tot asa pina crezi ca e deajuns. Cind vei deschide ochii totul in jur va innota si va fi spalata imaginea. Te vei simti mult mai bine.
 
sineuciderea,....... se sineucide acea persoana care e slab psihic si nu vrea sa lupte pentru a lupta pentru un viitor mai bun parerea mea
 
Lupti pentru valori, schimbi niste valori cind te infringe intreaga societate, mori cind cedezi singur.Trebuie sa stii sa te limitezi, sa stii cind sa suferi, sa stii cind sa arati ca cistigi. Sinuciderea este o cerere pentru respect si atentie care nu vei ajunge sa o vezi indeplinita.
 
Sniffer said:
Sinuciderea este o cerere pentru respect si atentie care nu vei ajunge sa o vezi indeplinita.

Nu cred ca e neaparat o cerere de respect. Eu daca m-as sinucide m-as duce intr-un loc unde sa nu ma gaseasca nimeni. Nu as vrea sa stie de gestul pe care l-am facut. E "un lucru" personal, nu o fac pentru altii.

Sinuciderea slabiciune? Depinde din ce unghi privesti lucrurile... Ai incercat vreodata sa te sinucizi? Nu cred. Daca incercai ai fi vazut ca iti trebuie f. mult curaj. Putini sint cei ce o pot duce pina la capat. Iar cei ce pot nu cred ca au o "slabiciune" ci cred ca au mai degraba o motivatie foarte puternica. Si apoi mai devreme sau mai tirziu tot acolo ajungem. E adevarat ca e iritant "sa se bage in fata" cit unul si sa nu-si astepte rindul, dar nu cred ca pierde cine stie ce daca ar mai fi trait citeva zeci de ani.

<<Nu ştiu absolut deloc pentru ce trebuie să facem ceva în lumea aceasta, pentru ce trebuie să avem prieteni şi aspiraţii, speranţe şi visuri. N ar fi de o mie de ori mai preferabilă o retragere într un colţ îndepărtat de lume, unde nimic din ceea ce alcătuieşte zgomotul şi complicaţiile acestei lumi să nu mai aibă nici un ecou? Am renunţa atunci la cultură şi la ambiţii, am pierde totul şi n-am cîştiga nimic. Dar ce să cîştigi în lumea aceasta?>>Emil Cioran - "Pe culmile disperarii"
 
sineuciderea este o prostie a oamenilor, pe care pentru a scapa de probleme se sinucid, blin si la ce se ghindesc asa tip de oameni............... prostii ce sunt ei :eek:
 
vadim said:
sineuciderea este o prostie a oamenilor, pe care pentru a scapa de probleme se sinucid, blin si la ce se ghindesc asa tip de oameni............... prostii ce sunt ei :eek:

eu nu m-as sinucide pt. a scapa de probleme, nu am probleme de nici un fel, as face-o pt. ca m-am plictisit de lumea asta, pt. ca nu vad nici un motiv pentru care sa continui (si sa ma scutiti cu chestia "pt. cei ce tin la tine"; nu tin la tine, tin la ei, nu le pasa daca tu te simti bine sau suferi atita timp it asta nu-i afecteaza pe ei personal).
 
cateodata sinuciderea unei persoane e un lucru bun pentru restu din jur
sunt cazuri peste cazuri si nu numaidecat da dovada de om slab, ci de o putere de caracter de a decide
 
devlin said:
cateodata sinuciderea unei persoane e un lucru bun pentru restu din jur
sunt cazuri peste cazuri si nu numaidecat da dovada de om slab, ci de o putere de caracter de a decide

Interesant punct de vedere. Mi-a placut idea. Pentru a lua o decizie de sinucidere pentru un scop oarecare ar fi o evidentiere a vointei si tariei de caracter. Cred ca totusi orice punct de vedere asupra multor idei ar fi corect, caci, intr-un final , totul e atit de relativ.
 
oricum majoritatea din noi la sigur ca o data a vrut sa se sinucida.....sau poate ma gresesc ati avut asa ghinduri???????? :oops:
 
Astfel de ginduri apar datorita influentei sociale, si rare sunt cazurile care apar doar datorita "inventivitatii" proprii.

Luind in consideratie societatea de astazi ar fi straniu sa cunosti o persoana care nu a avut ginduri de sinucidere. Aici cred ca s-ar denota persoanele ce au vointa si tarie de caracter pentru a nu se lasa prada prostiei si slabiciunii (victimile ce invata din experientele negative) si persoanele ce sunt usor manipulate de catre societate (victimile).
 
devlin tu cred ca traiesti constant o frica de moarte groaznica.
De obicei problema sinuciderii e mai acuta la adolescenti. Poate ca nu ai vrut niciodata serios sa te sinucizi dar un gind tot trebuie sa fi avut....
 
Back
Top