Ultimul film vazut

Re: Ultimul film vazut - GOMORRA

"Filmul "Gomorra", laureat al Premiilor Academiei Europene de Film

Marele câştigător al Premiilor Academiei Europene de Film, filmul "Gomorra" al lui Matteo Garrone, a primit cinci distincţii în cadrul galei de la Copenhaga:...."

http://www.antena3.ro/stiri/cultura...emiilor-academiei-europene-de-film_59661.html

Nu demult am mai privit odata GodFather I si II - classica janra :)

Dupa asta am privit si acest film new depsre mafia italina comorra - GOMORA

Turbam de nerabdare sa se termine filmul - era defa sa Shift+Delete, dar asteptam cu ce se va termina
din 2 ore si ceva vre-o 100 minute de bred plictisitor + inca ceva 20-25 minute de deznodamnat tampit, neklar cum unii mor impuscati - si o konkluzie tampita luata din pod

Ooooofffff
dak akademiile erupone a acordat asa premiu pentru asa film, apoi nu am cuvinte decat
"Fuck EuroPA!"

P.S. Se zvonea ca liderii comora l-au condamnat l amoarte pe regizor sau scenarist - ma gandeam - sau filmul e tare (mai tare ca GodFather) sau e tare slab - si asta e PR nereusit.
varianta a 2 se potriveste perfect

Nu il priviti ca e ideotenie
 
The Day the Earth Stood Still

Nu convinge; „toti extraterestrii aterizeaza in Manhattan”, keanu vine, hop apare, pare binevoitor, si bahbahbah- un glonte il nimereste, ca iak statul american nu e bun cu extraterestrii si masina aia robotu, da-o dracu- scoate sunete care sperie ciinii si ameteste oamenii. Ap chestia aia parca e din comixuri. Atitea „disconectivitati” in film. Se mai staruiau un pic si-l puteau face parodie.

Sentimente ieftine, hai dati inca o sansa si frumusetea va salva omenirea, va rog nu ne distrugeti planeta ca noi suntem asha de buni si ne putem recupera greselile. Keanu/klatu a inteles multe cind Collen si ala micut plinge si se imbratiseaza si ia ce faina e natura umana... S-a gindit si ne-a saaalvaaat! Probabil, unica faza tare din film e ca Keanu chiar are fizionomia asta... de om foarte special, extraterestru/labil/mag/nebun/preocupat/dumnezeu, etc, care parca se introducea in film dar... scenariul si etc... ap... nush. A. Si actrita asta, Jenifer Collen, care e o superba mai intriga cumva...

Dar filmu' era atit de banal... incit ma asteptam ca aia 2 sa se iubeasca si sa se pupe si love is in the air. Cel putin sa fi vazut cum face sex un extraterestru. Dar fain ca asta n-a fost ca pretentia de film serios avea sa fie cu totul stirbita. Nimic. Nimic. In afara de pieptul semiparos si slabut al lui Keaaanuuu si privirea aia a lui de baiat finut care nu-ntelege dar vrea sa salveze. Ah.. E adorabil.
 
Antimatter;218138 said:
'Breaking and entering', de Anthony Minghella ('English Patient')

[youtube=g2Ekg4rYSKE]trailer[/youtube]

Foarte bun filmul. L-am vazut de 3 ori si o sa il mai vad.
Eu am revazut Black hawk down a 300te'a oara.
Si Hulk 2 mai memorabil ca am ras mult.
 
Transporter 3 - o prostie foarte mare....
Primal fear - super tare. citisem cartea si am vrut sa vad si ecranizarea. desi nu asa suculent ca si cartea, eduard norton a fost tare.
 
cipslim;218380 said:
Foarte bun filmul. L-am vazut de 3 ori si o sa il mai vad.
Eu am revazut Black hawk down a 300te'a oara.
Si Hulk 2 mai memorabil ca am ras mult.


black hawk down - un film prost...se pare ca dupa gladiatorul, ridley scott a zis sa faca si ceva pt glie (aici se inscrie si Alan Parker cu genialul Birdie si propaganda tampita din Midnight Express).
 
Antimatter;218393 said:
black hawk down - un film prost...se pare ca dupa gladiatorul, ridley scott a zis sa faca si ceva pt glie (aici se inscrie si Alan Parker cu genialul Birdie si propaganda tampita din Midnight Express).

De ce nu ti-a placut black hawk down?
Am vazut ieri "Be kind, Rewind", interesant subiectul dar actorii nu m-au impresionat.
 
Back
Top