Ultimul film vazut

Va recomand 'Deja Vu' cu Denzel Washington, un SF despre un atentat terorist filmat in New Orleans-ul contemporan; actiunea e impletita si cu o poveste de dragoste la prima vedere. Una peste alta, un film de trei stele jumate (din 5).
 
româneşti
Cel mai iubit dintre pământeni cu Gheorghe Dinica, Maia Morgenstern, Victor Rebengiuc
E pericoloso sporgersi regia Nae Caranfil , cu George Alexandru, Nathalie Bonnifay
Morometii cu Victor Rebengiuc, Luminita Gheorghiu, Mitica Popescu
Balanta regia Lucian Pintilie

străine
Iisus din Nazareth- Franco Zeffirelli
Tigru si dragon ( Crouching Tiger, Hidden Dragon ) cu Chow Yun-Fat
Prins la inghesuiala ( Layer Cake ) cu Daniel Craig
Pisica alba, pisica neagra , Underground- regia Emir Kusturica
Masada cu Peter O'Toole, Peter Strauss
Pulp Fiction , regia Quentin Tarantino cu John Travolta, Samuel L. Jackson , Bruce Willis
 
Daca mult sange si violenta nu va deranjeaza, puteti vedea Apocalypto (2006)
al lui Mel Gibson, este un film cu destula actiune care se petrece pe la cca 1500 la apusul civilizatiei Maya; filmul este inteligent construit si foarte realist (pana si limba indigenilor maya e utilizata); peisaje majestuoase, dar pe alocuri macabru. Motto-ul e esenta filmului: nici o civilizatie nu poate fi cucerita dinafara pana cand nu s-a autodistrus inauntrul ei...
 
Miti;206730 said:
Daca mult sange si violenta nu va deranjeaza, puteti vedea Apocalypto (2006)
al lui Mel Gibson, este un film cu destula actiune care se petrece pe la cca 1500 la apusul civilizatiei Maya; filmul este inteligent construit si foarte realist (pana si limba indigenilor maya e utilizata); peisaje majestuoase, dar pe alocuri macabru. Motto-ul e esenta filmului: nici o civilizatie nu poate fi cucerita dinafara pana cand nu s-a autodistrus inauntrul ei...

filmul nu mia placut din primele 20 min...
glumele indienilor maya in stilu gangsta niggers sunt atat de neautentice si profanatoare.+ma intreb daca gibson stie sa faca filme fara tone de vopsea rosie
 
khama;206743 said:
Antimatter, BLASFEMIE!!!

Absolut de acord... Apocalypto e un film foooaarte bine facut. De la ambianta super, dialogurile in yucateco, nu m-as uimi daca e si foarte aproape de adevarul istoric. Gibson se pricepe.
 
am vazut Mulholland Drive. nu stiu ce sa zic, daca mi-a placut sau nu. nu am inteles mare lucru sau cel putin teoria mea se verifica pana la un anumit moment. am impresia ca filmul prezinta franturi din viata celor doua luate asa haotic, fara o temporalitate clara, iar partea de inceput este un scenariu facut de asta care a avut accidentul.
sau poate era personalitate multipla :) nu stiu. ciudat. am mai vazut un film exact asa, se numea Stay, tot cu Naomi Watts.

si am vazut Saw IV. o prostie imensa. deja scenariul este mega previzibil. nu aduce nimic nou, doar ca fiecare parte este mai sangeroasa decat cealalta. daca primul Saw a fost o capodopera in materie de filme cu criminali in serie, celelalte sunt aberatii comerciale care au stricat tot filmul.
 
eu ador sin city...
recent am vazut partea a doua (revazuta) si a treia la piratii cu johnny depp... daca nu era depp acolo si multe shutshi, apoi nu m-as fi uitat la filme.
 
Johnny Depp ii fantastic, adauga farmec oricarui film: doar datorita lui merita sa vezi un film care poate, in mod normal, nu s-ar merita de vazut. :D
 
piratii3 mi sa parut cam plicticos. depp nul salveaza.

"Zavet" (2007) - ultimul film al lui Kusturica.
ca si precedentul "Life is a miracle", nu cred ca ma incantat.situatii comice, absurde, pe alocuri chiar aberatii amuzante, adica emir flesh and bones. muzica e ok!
nota 8

"Babel"(2007)
am sa ma repet: un soundtrack exceptional
 
Antimatter;206824 said:
piratii3 mi sa parut cam plicticos. depp nul salveaza.
Heh.. mie anume ca Piratii 3 mi-a placut mai mult... iata Piratii 2 chiar mi s-a parut cam plicticos...
Si mdaaaa... Nu-i de mirare ca Depp nu salva filmul pentru tine... actorul ala are pentru noi fetele un farmec... mmm... aparte... :D

PS: Daca nu salveaza Depp filmul... at least there's Orlando Bloom, right? *wink wink* :D
 
Mda, imi pare rau, adrenalina, ca ai pierdut timpul cu noul Saw. Eu m-am oprit dupa filmul#2 :-)

2 filme pe care le-am privit recent, si le recomand (in aceasta ordine):
- Cashback
- The shape of things
 
Back
Top