Unirea

karavan;172801 said:
Militant,

Sa zicem ca tu ai o sapa si vrei un plug (ca sa te modernizezi) da nu ai bani. Deci te imprumuti la banca. Banca de unde crezi ca are bani? De la alti depunatori, dar si din imprumuturi. Si de unde crezi ca se imprumuta? De la alte banci care pot fi din Moldova sau din strainatate. Simplu nu?
Asa ca mai lasa tu treaba cu modernizarea cu munca asidua fara imprumturi staine ca o sa dai la sapa un milion de ani fara sa ai randamentul plugului deci nu te modernizezi.

Dezvoltarea unei societati depinde in primul rand de resurse interne (capital uman, social) si vointa. Ce folos de imprumuturile pe care le iai daca le consumi fara nici un rost. Izvorul dezvoltarii noastre se gaseste in interiorul nostru si societatii noastre.
Cat credite nu ai lua dar dac nuai vointa sa faci ceva si dak mai esti si debil ap poti sa imprumuti si miliarde ca tot degeaba!
Asa ca in zadar cautam noi salvari miraculoase din afara tarii. Nimeni nu ne va oferi nici o solutie universala, sa stam linistiti.
Atat timp cat ne vom crede inferiori si incapabili fata de occident nu vom reusi sa facem nimic.
Oameni pleaca din Moldova nu pentru ca este saracie ci Moldova este saraca pentru ca au plecat creiere si brate de munca calificate care au fost capabile sa creeze. De ce au plecat?
Pentru ca s-a facut prea multa propaganda despre "raiul occidental". Asa este omul doreste sa primeasca totul fara a depune mare efort.
 
da da militant, de asta u plecat... sau poate s-au saturata sa stea ca profesir la un slariu de 400 lei... cum sa traiesti omule cu asa bani? tu chiar esti printre debilii aia care daca ar imprumuta nu are face nimic... pentru ca militant, tu nu analizezi nimic din ce se intampla in jurul tau...
 
militant:
Oameni pleaca din Moldova nu pentru ca este saracie ci Moldova este saraca pentru ca au plecat creiere si brate de munca calificate care au fost capabile sa creeze. De ce au plecat?
Pentru ca s-a facut prea multa propaganda despre "raiul occidental". Asa este omul doreste sa primeasca totul fara a depune mare efort.

dupa tine, ar fi trebuit scoase de la naftalina reportajele sovietice despre negrii din america, despre arabii din occident, despre cersetorii lor si despre capitalismul aflat in ultima stadie de putrefactie..promitator...iar noi sa cantam cat e ziulica de mare: ce frumoasa esti patria mea, cat e de bine ca existi, cea mai bogata....etc
 
militant;172804 said:
Dezvoltarea unei societati depinde in primul rand de resurse interne (capital uman, social) si vointa. Ce folos de imprumuturile pe care le iai daca le consumi fara nici un rost. Izvorul dezvoltarii noastre se gaseste in interiorul nostru si societatii noastre.
Cat credite nu ai lua dar dac nuai vointa sa faci ceva si dak mai esti si debil ap poti sa imprumuti si miliarde ca tot degeaba!


Dezvoltarea unei societati depinde de modul in care se atrag si se folosesc resursele! Chestia asta cu capitalul social si uman + vointa e vrajeala! Indiferent de cat de multa vointa ar exista, indiferent de cat de mult capital social si uman ar fi, daca nu exista resurse (capital, energie, tehnologie, etc.) tot degeaba! Aceste resurse trebuie atrase si folosite astfel incat sa duca la crestere economica si mai departe la bunastarea oamenilor. Pentru ca, nu-i asa, nimeni nu munceste de dragul muncii, ci pentru a-si castiga traiul de zi cu zi!

militant;172804 said:
Asa ca in zadar cautam noi salvari miraculoase din afara tarii. Nimeni nu ne va oferi nici o solutie universala, sa stam linistiti.
Atat timp cat ne vom crede inferiori si incapabili fata de occident nu vom reusi sa facem nimic.

Nu exista solutii miraculoase! Nimeni nu a reusit sa obtina rezultate spectaculoase peste noapte, ci numai dupa eforturi sustinute depuse pe perioade destul de importante! Exemple sunt destule: Germania, Coreea de Sud, Japonia, iar mai nou Taiwanul sau China si de ce nu Spania, sunt exemple de tari care in cateva decenii au reusit sa faca salturi spectaculoase!


militant;172804 said:
Oameni pleaca din Moldova nu pentru ca este saracie ci Moldova este saraca pentru ca au plecat creiere si brate de munca calificate care au fost capabile sa creeze. De ce au plecat?
Pentru ca s-a facut prea multa propaganda despre "raiul occidental". Asa este omul doreste sa primeasca totul fara a depune mare efort.

Stii de ce au plecat? Pentru ca acesti oameni nu se hranesc cu baliverne si cu teoriile tale despre stramosi si pamantul sfant al patriei! Oamenii aia vor pur si simplu sa traiasca mai bine decat pot s-o faca la ei in tara! Vrei sa ramana in Moldova? Ei bine atunci sa fie platiti cum se cuvine! Altfel, in lumea in care traim, nu va putea nimeni sa-i determine sa nu plece altundeva unde sa fie platiti mai bine!
 
Imi place cum combate Rapax ! E bun in duelul cu Militant ! Nu stim daca Rapax e din Basarabia sau din Romania. Ca sa cuantificam ideile.
 
Landser, dupa militant si radu esti cel mai pitoresc membru al forumului. Republica Moldova este un stat esuat, indiferent de ce ai vrea tu sa crezi. Nu are resurse economice, nu este stapan pe teritoriul sau, are datorii pe care nu si le poate plati si raspunde la ordinele marelui frate de la Rasarit.

P.S. Nu exista popor moldovenesc.
 
popor moldovenesc nu exista, dar stat exista. nu cred ca va fi in viitorul neindepartat vre-o unire. chiar daca va fi, nu va aduce nimic bun.. din pacate...
 
Eu cred ca Unirea se va produce...O meritam CU TOTII...Indiferent cat ne va costa!...(in bani dar mai ales in emotii...)
 
Deus Ex;175748 said:
Eu cred ca Unirea se va produce...O meritam CU TOTII...Indiferent cat ne va costa!...(in bani dar mai ales in emotii...)

Asa sa ne ajute Dumnezeu!
 
Landser avem o problema. Spui ca iti doresti unirea. Atunci trebuie sa tii cont ca Romania face parte din UE si NATO. Atata timp cat strigi: Moarte Uniunii Europene, nu faci decat sa te contrazici. De altfel unirea este foarte putin probabila atata timp cat Constitutia RM prevede neutralitatea.
 
Rapax;176792 said:
Landser avem o problema. Spui ca iti doresti unirea. Atunci trebuie sa tii cont ca Romania face parte din UE si NATO. Atata timp cat strigi: Moarte Uniunii Europene, nu faci decat sa te contrazici. De altfel unirea este foarte putin probabila atata timp cat Constitutia RM prevede neutralitatea.

Eu imi iubesc patria ROMANIA MARE ,deaceia si doresc moarte UE, ca este un impiediment in fata unirii celor doua state,uniunea europeana a despartit in doua pe romani, asa cum inainte nea despartit cealalta uniune.
 
landser;177600 said:
Eu imi iubesc patria ROMANIA MARE ,deaceia si doresc moarte UE, ca este un impiediment in fata unirii celor doua state,uniunea europeana a despartit in doua pe romani, asa cum inainte nea despartit cealalta uniune.

Landser, nu Uniunea Europeana este un impediment(nu impiediment), nu ea ne-a despartit nici acum, nici mai inainte(atunci nici nu exista) ci mentalitatea unora ca tine care nu inteleg nimic din ce se intampla pe lumea asta. Dar mai exista o speranta.
 
Back
Top