Vizita Chisinau peste 2 zile - recomandari?

zori_de_zi

New Member
Salut! De mult timp citesc forumul dar acum scriu prima data. Discutiile voastre sunt interesante si m-au facut sa-mi doresc sa vad si eu Chisinaul. M-am hotarat - peste 2 zile fac o excursie. Plec cu trenul din Bucuresti. Voi sta acolo 3 zile. Vreau sa vad oamenii, atmosfera, sa vad cum e viata acolo.
Daca este cineva din Chisinau care poate sa-mi arate locurile pentru cateva ore, as fi foarte bucuros!!
- orice recomandari sunt binevenite
- sunt student, bugetul o sa fie "studentesc"
- ceva recomandari pentru cazare? Am gasit oferte pe net insa preturile mi s-au parut foarte mari.
 
- spuneti-mi, va rog, preturile pentru principalele alimente acolo
- daca a facut cineva vizita dupa 1 ian 2007 il rog sa-mi spuna cum este la vama. Pasaport am, viza am inteles ca nu trebuie. Asigurare?
- tips and tricks?
Sper sa raspunda cineva in timp util.
Multumesc.
 
dobrotescunicol, pretzurile pentru principalele alimente sint cam ca la voi; posibil unele lucruri sa le gasesti mai ieftine, insa nu in magazine mari :)

asigurare? hm.. nu sint sigur, dar imi pare ca mai e valabil parteneriatul intre MD si RO... vezi mai bine la chisinau.mae.ro ce scrie; acolo este un compartiment cu informatzie utila pentru acei care vin din RO in MD

ai scris ca era scumpa cazarea.. cu ce pretz ai gasit?
 
40 euro. Mi se pare scump. Eu vreau un loc in care doar sa dorm, atat. In ultima instanta aduc si sac de dormit daca e necesar.
 
chiar e scump; e pretz de hotel..

acush iti dau pe pvt un numar de telefon; era cu MDL200 / zi; sa suni din timp sa te intzelegi... (tipa stie romana)
 
toti sta si la hotelul "zarea" sau "turist"...sunt chiar in centru si de asemenea au preturi foarte mici. este si un "institutul muncii", unde poti dormi si cu 150 lei (baia e pe hol).
telefonul si adresa lor le gasesti pe www.yellowpages.md
 
Multumesc frumos, prieteni.
Daca va pot aduce ceva din Bucuresti, va rog scrieti. Chiar si ceva simbolic, o vedere, un lucru care nu e voluminos, o carte?
 
cu placere :ciupos:

din Bucuresti parca nimic nu vreu.. doar anumite persoane le-asi vedea.. :)
(va trebui cumva si pe acolo sa ajung, insa idee n-am cand deja..)
 
in rest...depinde ce vrei sa vezi... oricum, nu-s prea multe chestii de vazut pe aici :)
poti sa vezi un lac secat, care acum e in curatire lol (pe mine m-a miscat privelistea)

in ce zile vei fi aici? joi, vineri, sambata?
poate ne intalnim cativa de pe aici...
 
Trenul vad ca pleaca devreme de aici. Nu prea-mi convine asta, analizez si alte alternative de transport. Nu stiu sigur.
Oricum, in weekend o sa fiu acolo!
 
dobrotescunicol;166397 said:
Trenul vad ca pleaca devreme de aici. Nu prea-mi convine asta, analizez si alte alternative de transport. Nu stiu sigur.
Oricum, in weekend o sa fiu acolo!

daca nu ma insel, cu trenul ajungi pe la 9 dimineatza la Chisinau;
eu prefer sa vin cu trenul de la Bucuresti, pentru ca drumu-i lung si e obositor in alt fel de transport (nu stiu cum e cu avionul :) ). in tren sint prize (110V) si daca ai prelungitor, potzi sa utilizezi laptopu (daca-l ai). ultima data cand veneam, eram vreo 3 in vagonul nostru cu laptop...
 
Eu personal nu cunosc cu 20,insa cu 25 de euro sunt sigur ca se aranjeaza,100%!
Dobrotescunicol,bun venit la Chisinau,speram sa te simti bine!
Daca esti din Bucuresti,cred ca orasul o sa-ti placa,de oameni...inca nu zic nimic,vreau sa-ti cunosc parerea dupa ce te intorci la Bucuresti!
Poti sa incerci sa vii cu autocarul,daca nu-ti convine ca trenul pleaca devreme.Autocarul pleaca pe la 7-8-9 seara,nu ma stiu exact,de la Filaret.Insa ajungi cam obosit la Chisinau si foarte dimineata,cam pe la 5:30.Nu e cel mai placut,insa nici un capat de lume nu e!
Bafta,te asteptam al Chisinau!!!
 
dobrotescunicol, daca vei avea posibilitate, sa ma contactezi (iti dau pe privat nr de mobil) si sper ca reusim sa ne intalnim cativa, iti mai zicem de viata noastra :D
 
Eu deja sunt in Chisinau de 2 zile. Voi incerca sa contactez azi pe cei care mi-au lasat numarul.
Imi pare rau, erdu, abea acum am vazut mesajul tau. Unde esti? Daca esti deja aici, trimite-mi un mesaj, te rog.
Chisinaul este diferit! Nu este asa cum imi imaginam eu si probabil multi Bucuresteni.
Este mai frumos decat ma asteptam.
 
Back
Top