Vizita Chisinau peste 2 zile - recomandari?

groparu;168656 said:
vrea sa murim de curiozitate :)
Si Laurica ar vrea sa mearga in aceasta primavara pana la Coscodeni ! Nu am vizitat Moldova niciodata . Este primul mesaj pe forumul d-voastra, si cu acest prilej va salut pe toti ! Si parintii mei sunt din Moldova ,refugiati, deportati .Au mai ramas rude in Coscodeni pe care eu nu le cunosc iar parintii nu au mai fost in Basarabia din momentul plecarii in refugiu in 1944.Cum se ajunge in Coscodeni din Romania ? Prin Chisinau sau prin alt punct vamal din Romania . Nu stiu daca am postat bine mesajul meu aici!
 
Scuze pentru întârziere, am crezut că nu e nimeni interesat :D.
După vizită am spus şi repet:
O excursie la Chişinău recomand oricărui iubitor de frumos. Va găsi acolo monumente, parcuri cu ronduri de flori, muzee, diversitate culturală. Cel care vrea să-şi petreacă concediul pe un şezlong la o terasă n-are decât să meargă în Grecia, iar cel care vrea să cunoască locuri şi oameni nu se va simţi stingher la Chişinău. Când am văzut Veneţia credeam că nu poate exista ceva mai frumos... când am văzut Chişinăul mi-am spus că multe lucruri frumoase sunt pe lume... Nu, Chişinăul n-are nimic de-a face cu Veneţia, altceva-i dă un farmec aparte.

Am încercat să văd totul din diferite perspective, am fost la muzee, la biserici, în cimitire, la expoziţii, la toate monumentele istorice la care am putut, în parcuri, în instituţii publice şi de învăţământ, în magazine, în cluburi, la disco, la biliard, aiurea pe străzi...

Cel mai mult m-a impresionat diferenţa dintre realitate şi imaginea negativă, artificială, falsă, pe care o are Rep. Moldova peste hotare. Înainte de a veni la Chişinău am primit tot felul de avertismente: "stai cuminte, poate nu te mai întorci", "ia mâncare la tine pentru siguranţă" şi alte asemenea prostii. Ajuns acolo am găsit un oraş relativ curat, cu nimic mai periculos decât alte oraşe, modern, cu o situaţie economică cam slăbuţă dar care are şanse de îmbunătăţire, cu oameni primitori.
M-am simţit frustrat pentru că n-am reuşit să-mi dau seama în ce ritm progresează şi în ce direcţie, am avut impresia că oamenii sunt dezorientaţi. În România, chiar dacă sunt certuri şi dispute politice, chiar dacă se face mult "circ" pe tema asta, oamenii au o poziţie fermă - cu toţii vor Europa, vor democraţie, nimeni nu mai vrea să audă de comunism. Chiar dacă pică zece miniştri, chiar dacă se schimbă preşedintele, direcţia rămâne aceeaşi, fermă, clară.

Să rămânem la excursie şi să lăsăm politica.
Ataşez repede câteva poze la rezoluţie redusă. Pentru dimensiuni mari şi calitate mai bună, trimiteţi PM.
Le mulţumesc frumos forumiştilor cu care m-am întâlnit la o bere Jirilevskoe, au fost foarte amabili, o atmosferă excelentă. Într-adevăr, sunt fete drăguţe la Chişinău :). Fără acord, n-o să ataşez poze cu voi, sau, mai bine trimiteţi-mi PM cu adresă de mail, vă rog. Dacă veniţi în România vreodată, mi-ar face plăcere să vă recomand câteva locuri interesante.
Îmi cer scuze faţă de ceilalţi, timpul a fost foarte scurt.
Monumente şi peisaje urbane:
 
Oamenii în general sunt primitori, uşor de abordat comparativ cu cei din Bucureşti. Am observat că încep să se contureze clasele sociale (cei care au bani la o extremă şi restul la partea opusă). Din păcate, pătura de mijloc, cea mai importantă în societate, tinde să dispară.
Deşi eu nu vorbesc limba rusă, m-am descurcat fără nici o probleme în oraş. Am vorbit româneşte peste tot. M-am bucurat că n-am simţit tensiuni interetnice, conflicte. Nu spun că ele nu există, spun doar că eu n-am avut parte de aşa ceva.
Tinerii sunt receptivi la nou şi cu ei se poate discuta mai uşor. Mi s-a părut că stau bine la capitolul "informaţie externă" - cunosc ce se întâmplă în Europa, Rusia, SUA, evenimentele importante la nivel global, imaginea ţărilor vecine în lume, evenimentele sportive etc. Totuşi, în cazul situaţiei interne, situaţia le e neclară.
Am constatat că Internetul încă nu e accesibil de acasă pentru oricine (în Ro sunt multe oferte, concurenţa influenţează mult preţul), la fel şi în cazul telefoniei - la noi se vorbeşte mai mult.

//off topic
E foarte târziu, mă retrag. Voi face o descriere mai amplă, voi reveni. Am rămas dator şi cu poze. Off, e 3 dimineaţa.
 
Câteva lucruri care mi s-au părut interesante şi ar putea trece neobservate:
- strada aceea cu o mulţime de flori. E frumoasă, la noi nu există aşa ceva. Ataşez o poză, să scrie cineva numele străzi aici.
- expoziţia foto cu tematica "războiul din Transnistria" de la parterul "Muzeului Naţional de Istorie". Scheletele de dinozaur de la Muzeul de Etnografie şi Istorie Naturală
- în afara monumentelor binecunoscute, e interesant de văzut cel din poza de mai sus - unde scrie "poşta vine şi-i cată şi-i cere, dar soldaţii păstrează tăcere" (cum se numeşte?). Nu mă aşteptam dar am dat chiar şi peste monumentul lui Lenin (asta chiar nu găseşti nicăieri în ţările UE) :D.
- mâncare cu specific rusesc "Pelmeni", berea indigenă cu ceva peşte afumat
 
Din punct de vedere economic, din păcate, situaţia nu mi s-a părut roză. Nivelul este mai scăzut. Spun asta gândindu-mă la infrastructură, clădiri, starea drumurilor, acces la informaţie, comunicaţie, transport în comun etc. dar şi la raportul dintre salariul mediu şi bunurile pe care şi le permite un om. În mare, lumea e mai săracă la Chişinău.
 
Salut tuturor!

Aveti un forum foarte interesant, am reusit sa citesc o parte din el. Este primul meu post si as dori cateva informatii, daca se poate.

Avand in vedere ca sunt in vacanta si ma plictisesc ingrozitor acasa, am decis, impreuna cu un coleg, sa vizitam Chisinaul. Problema e ca suntem din Constanta si cu trenul facem foarte mult pe drum (4 ore numai pana la Bucuresti). Stie cineva daca sunt autocare direct din Constanta si cam cat costa biletul? Dupa ce rezolvam problema asta, ramane cazarea, cineva ne-a recomandat hotelul Turist din centrul Chisinaului, cica au preturi "studentesti". Stie cineva daca este ok? Eventual alternative?

Multumesc.
 
am mai scris in tema asta :)

Arina;166377 said:
poti sta si la hotelul "zarea" sau "turist"...sunt chiar in centru si de asemenea au preturi foarte mici. este si un "institutul muncii", unde poti dormi si cu 150 lei (baia e pe hol).
telefonul si adresa lor le gasesti pe www.yellowpages.md

sunt sigura ca vara sunt autocare directe chisinau-constanta... acum 2 ani pretul era 250 lei (circa 51 roni), acum poate fi vreo 300-320 lei (60-65 roni)
suna la autogara si intreaba de autocar.
daca nu uit, sun si eu maine dimineata la autogara noastra.
 
Autocar din Constanta era marti si joi pe la orele 19:00 de la Gara de Nord Constanta. Du-te si intereseaza-te. Ultima data cand l-am luat era 380 mii lei vechi. Acum nu mai stiu. Si ajunge la Gara de Sud Chisinau.
Exista 2 curse in fiecare saptamana, nu doar vara. Vara sunt alea care se duc la Mangalia, turistice, si acel standard.
 
M-am interesat la Autogara de Nord si au spus ca nu mai sunt curse din Constanta, asa ca tre sa merg in Bucuresti. Sux, fac pana la Chisinau cat am facut pana la Salonic si distantele nu se compara.
 
Nu conteaza unde merg, din cta se ajunge greu, se lucreaza la calea ferata de nshpe ani si nu mai termina... au mai dat si tot bugetul Romaniei pe 1 luna sa cumpere nu stiu ce tren de montat sine. Voi merge la Bucuresti, cunosc mai bine orasul.
 
Pentru Bucureşti-Chişinău îţi recomand trenul. E mult mai confortabil decât autocarul. Pleacă în fiecare zi din Gara de Nord la ora 19:53.
 
ulfi, cum adica nu mai e de la Constanta? Tu cand vrei sa pleci? Exista din Constanta si acum. Ok, poate treaba nu mai e oficiala dar exista. Da-mi un PM.
 
Salut!
Planuiesc o noua excursie la Chisinau. De data aceasta vreau sa vizitez si alte locuri remarcabile din Basarabia.
Ceva recomandari, ceva nou pe la Chisinau?
Poate iesim la un suc/bere in Chisinau la fel ca data trecuta. Sper sa am mai mult timp liber si sa pot saluta si pe cei care i-am "omis" data trecuta.
Mi-au placut mult bomboanele Bucuria. Mmmm, abea astept...
 
Back
Top