Vizita Chisinau peste 2 zile - recomandari?

dobrotescunicol;188400 said:
Salut!
Planuiesc o noua excursie la Chisinau. De data aceasta vreau sa vizitez si alte locuri remarcabile din Basarabia.
Ceva recomandari, ceva nou pe la Chisinau?

shi care locuri ai reushit sa le vizitezi?
 
Re: Vizita Chisinau recomandari?

pe viitor dau un sfta celor care doresc sa afle curse despre autocare. de obicei cursele din RM se inregisteaza la autogara orasului. astfel, nu aveti decat sa a sunati la autogara si sa aflati acesta info. eu asa fac la Cluj. sunt doua curse, ambele inregistrate la autogara.
 
Multumesc, Arina. Mi-au placut fotografiile, sper sa ajung si la Saharna.

//offtopic
Cine a initiat actiunea de strangere a gunoaielor?
 
Unde te-ai cazat dobrotescunicol cand ai fost la Chisinau? Vreau sa merg in decembrie si nu am gasit cazare pe care sa mi-o permit. :) Ma gandesc ca trebuie sa-mi fac rezervare din timp mai ales ca seste perioada Sarbatorilor.
 
Cum sunt conditiile la Zarea? Ma intereseaza sa fie cald in camera, curat, baia sa fie tot in camera, etc. Mi-e foarte greu sa gasesc detalii legate de cazare asa ca apreciez orice raspuns.
Am vazut aici: http://www.turism.gov.md/rom/hotels/70 un loc care arata foarte bine. Am vazut ca si preturile sunt accesibile asta daca sunt exprimate pentru cabana si nu pe persoana.
 
Răspund poate prea târziu pentru tine dar sper să folosească altora măcar.
La Zarea e ok în privinţa curăţeniei. Sunt camere cu baie proprie dar şi camere cu baia pe hol (sper să nu mă înşel). În cameră e cald, ai TV unde poţi vedea posturile moldoveneşti, româneşti şi MTV, Discovery etc. Iniţial şi eu am vrut să stau la Institutul Muncii dar nu erau locuri libere. Daca vrei, o să atasez poză cu camera.
Am luat şi carte de vizită de la hotel, dacă vrei îţi scriu adresa exactă, nr. de telefon etc. Oricum, nu trebuie să mergi neapărat la Zarea, sunt şi hoteluri mult mai bune.
 
Buna ziua, am citit toate paginile subiectului si nu stiu cum sa procedez, poate imi da cineva o idee. Ma aflu in situatia Lauricai cu familia refugiata din Sireti (langa Chisinau) in 1944, s-au stins toti in afara de mama si matusa ei (sora bunicii). In Sireti ai mei erau familiile Darie si Chironet si as vrea sa mai caut rude acolo. Locuiesc in prezent in Ploiesti. Ma poate ajuta cineva cu o idee va rog? Multumesc din suflet. Liliana
 
Carol;204264 said:
Cum sunt conditiile la Zarea? Ma intereseaza sa fie cald in camera, curat, baia sa fie tot in camera, etc. Mi-e foarte greu sa gasesc detalii legate de cazare asa ca apreciez orice raspuns.
Am vazut aici: http://www.turism.gov.md/rom/hotels/70 un loc care arata foarte bine. Am vazut ca si preturile sunt accesibile asta daca sunt exprimate pentru cabana si nu pe persoana.

asha si asha, face daca nu esti pus pe cheltuieli, banuiesc ca in camera nu vei sta decat cand vei dormi....deci...merge|!
 
lilianacostache;216132 said:
Buna ziua, am citit toate paginile subiectului si nu stiu cum sa procedez, poate imi da cineva o idee. Ma aflu in situatia Lauricai cu familia refugiata din Sireti (langa Chisinau) in 1944, s-au stins toti in afara de mama si matusa ei (sora bunicii). In Sireti ai mei erau familiile Darie si Chironet si as vrea sa mai caut rude acolo. Locuiesc in prezent in Ploiesti. Ma poate ajuta cineva cu o idee va rog? Multumesc din suflet. Liliana

Liliana draga , tre sa mergi la primaria localitatii de domiciliu! Acolo daca ai nevoie ti se vor elibera acte ce atesta ca provii din cutare familie si ce rude in viata mai ai!

P. S Iubesc Ploiestiul!! sa nu te muti inapoi ca nu face!!
 
dobrotescunicol;188495 said:
Am scris in topicul acesta. Sunt si niste poze...
De data asta as vrea si Soroca, Tipova.
Salut, am o rugaminte la cineva din Md, sa-mi spuna si mie cum pot ajunge din Buc in Soroca si unde se poate caza acolo: hotel, gazda politie :) etc. Vreau sa ajung in viit apropiat acolo.
Multumesc.
 
Back
Top