Voxtel sau Moldcell?

un pic devagind de la tema, dar va propun sa vizitatsi site-ul http://www.gsmworld.com shi sa vedetsi coverage la, de exemplu, voxtel - http://www.gsmworld.com/gsminfo/cov_mdvo.htm shi sa comparatsi cu monstrul de aici din Germania - T-D1 - http://www.gsmworld.com/gsminfo/cov_dede.htm

Mai au operatorii noshtri pina la asha ceva, deshi oricum e de laudat progresul GSM in Moldova. Chiar ma mira cum de intr-o tsara asha de saraca oamenii ishi pot permite asha nishte servicii destul de scumpe (comparativ cu nivelul de trai). Spre exemplu, daca tot vorbim despre .de, atunci pot sa zic ca pretsurile sunt cam la acelashi nivel, cantitativ vorbind. Dar nivelul de viatsa.. hmm
 
eu am aflat ca moldcelul jukeste ghini si nu am crezut pina nu m-am convins

Maicamea, mi-o sunat pe ambele numere si pentr 1 min la moldcel, ea venit contul de 18 lei asa ca Moldcelul ista, blin, cam isi bate joc de oameni ...

Cu voxtelul, timp de 2 ani, de cynd am mobil, nu am avut asa probleme.

Voxtel rulez ...
 
Iata Moldcell are ceva nou pentru noi...:
Acest articol a fost copiat de la www.basa.md

GSM + WAP + Internet noi posibilitati oferite de Moldcell

Pe data de 24 aprilie, a avut loc conferinta de presa Moldcell cu titlul: GSM + WAP+ Internet noi posibilitati oferite de Moldcell.

Subiectele discutate n cadrul conferintei:

Prezentarea serviciilor inedite pe piata din Moldova WAP si Direct Internet Access
Prezentarea conceptului Moldcell Center - centre de deservire complexa a abonatilor
Lansarea proiectului Moldcell Club - program de loializare pentru clientii cu abonament
Prezentarea proiectului de caritate si ei sunt copiii nostri
Pe data de 28 aprilie Compania Moldcell mplineste 2 ani de activitate comerciala pe piata din Moldova. Sarbatorirea unui jubileu nseamna pentru compania Moldcell, n primul rnd, o evaluare a rezultatelor precum si stabilirea unor noi sarcini spre a fi atinse. n aceasta ordine de idei, compania a decis sa-si marcheze jubileul prin fapte lansnd noi proiecte si noi servicii. a fost remarcat n cadrul conferintei. Compania si propune sa urmeze si pe viitor calea inovatiilor, oferind comunicare accesibila si servicii avansate bazate pe tehnologii high-tech.

1. WAP si DIRECT INTERNET ACCESS.

Sunt doua servicii inedite pe piata din Moldova
Sunt menite sa ofere acces la resursele informationale Internet prin telefonie mobila
Serviciile sunt destinate cu precadere persoanelor care au nevoie sa primeasca informatie prin intermediul mobilului n orice loc s-ar afla, la orice ora.
Accesul la aceste servicii va fi acordat tuturor abonatilor Moldcell din 29 aprilie
Serviciile vor fi prestate fara abonament lunar si fara taxa de conectare.
Serviciile vor fi taxate la preturi promotionale.
1.1. WAP (Wireless Application Protocol) constituie un standard care permite abonatilor sa aiba acces la resursele WAP aflate pe Internet.

Folosind Moldcell WAP abonatii vor putea obtine pe display-ul telefonului sau informatie grafica si vizuala, servicii Internet ca verificarea postei electronice, jocuri interactive, servicii financiare, etc.

Resurse locale:
wap.moldcell.md - noutati despre produsele si serviciile Moldcell, informatie despre cursul valutar, rata depozitelor bancare, directoriul Moldova (adrese, telefoane utile)
wap.basa.md - stiri politice, economice, sociale.

Resurse straine:
un directzoriu cu link-uri utile printre care: wap.yahoo.com, wap.wapnet.ro, wap.rbc.ru

Acces la WAP vor avea abonatii cu telefoane ce suporta protocolul WAP, iar setarea parametrilor de acces difera n dependenta de modelul telefonului.

1.2. Direct Internet Access - acest serviciu ofera conectare la Internet prin intermediul telefonului mobil. Pana n prezent accesul la Internet era posibil doar prin conectare la Internet provider, prin retelele Moldtelecom. Gratie noului serviciu, accesul se realizeaza direct prin reteaua Moldcell, folosind telefonul mobil ca mijloc de conexiune. Acum abonatii Moldcell nu vor fi nevoiti sa plateasca taxa lunara de abonament pentru serviciile Internet provider-ului.

2. MOLDCELL CENTER

Pentru a fi mai aproape de abonatii sai si spre a le oferi o deservire net calitativa, Moldcell a decis deschiderea a 5 Centre Moldcell ( 3 n sectoarele Botanica, Buiucani, Rscani ale capitalei si 2 Centre n orasele Cahul si Balti). Programul de lucru al Centrelor va fi de 6 zile pe saptamna, din dorinta de a fi oricnd la dispozitia abonatilor. Centrele Moldcell vor oferi ntregul spectru de servicii: vnzari de telefoane mobile, ncasarea oricaror plati, semnarea si reperfectarea contractelor, activarea sau deactivarea oricaror servicii, etc. Deschiderea acestor Centre denota o noua abordare a conceptului de deservire a abonatilor Moldcell.

3. MOLDCELL CLUB

Moldcell Club constituie un proiect de loializare a tuturor abonatilor Moldcell utilizatori ai unuia dintre pachetele cu abonament: Advance Paid si Postpaid. Membrii Moldcell Club vor obtine un card nominal care le ofera dreptul de a beneficia de discount n reteaua partenerilor Moldcell: magazine, cluburi de dans si restaurante, centre de deservire tehnica a automobilelor, saloane de computere, companii de asigurare. Actualmente, numarul partenerilor proiectului constituie circa 30 companii de renume, oferind reduceri n circa 80 puncte de vnzari.

4. PROIECTUL SOCIAL SI EI SUNT COPIII NOSTRI

Lansata pe 15 aprilie, campania de caritate cu acelasi nume este orientata spre a ajuta copiii. Prima etapa a Campaniei va dura din 15 pana pe 28 aprilie si va include organizarea, de comun cu postul de radio PRO FM si Clubul Black Elephant, a doua concerte de caritate sustinute de catre formatia din Romnia Vita de Vie. Concertele vor avea loc pe data de 26, 27 aprilie.

Banii obtinuti n urma vnzarii biletelor vor fi folositi pentru procurarea obiectelor de stringenta necesitate spre a fi donate maternitatii din cadrul Institutului de Cercetari stiintifice n domeniul Ocrotirii Sanatatii Mamei si Copilului, n care se afla multi copii parasiti de catre parinti.

Toate proiectele si serviciile prezentate se nscriu n politica strategica de dezvoltare a Companiei:

comunicare accesibila,
deservire de nalta calitate a abonatilor,
elaborarea si implementarea de servicii inovative.
 
bai, trebuie sa fii tare debil ca sa foloseshti WAP, poate doar atunci cind ii nasharu. WAP ii un standand depashit shi care de fapt niciodata nu a fost bun. doar o incercare de a oferi ceva "nou" care a eshuat vertiginos.

in vest deja toate companiile au trecut la GPRS.. ei las-ca shi la noi poate o sa fie. cindva :)
 
La noi nu e inaoiat... pur si simplu lumea nu e pregatita pentru asa ceva...
Daca luati dupa statistici cata populatie are mobil... atunci veti vedea ca e de netrebuinta...
Mai ales dupa preturile la serviciile oferite...
In lume preturile poate si sunt normale... la noi ele sunt exagerat (de mici)... Daca va veti interesa preturile la alte companii de peste hotare veti vedea ca ele's cam mari i comparatie cu ale noastre...
Tot din cauza "bunastarii" populatiei romanesti...
 
nu, nu, la noi pretsurile is exagerat de mari!!
cum potsi sa compari tu Moldova cu alte tsari shi sa zici ca la noi pretsurile is mici?!
Tu nu iai in considerare un factor: veniturile medii ale populatsiei. Salariul mediu pe economie (inclusiv sectorul privat, i.e.) este de apr. 560 de lei pe luna. In tsari mai civilizate din vest acest numar este de vreo 50 de ori mai mare. Oare raportul pretsurilor este acelashi? Dimpotriva, pretsurile sunt comparabile, shi pe mine citeodata ma mira cum la noi in general exista apr. 200000 de "consumatori" de servicii GSM.

Think about it.
 
GYN tu spuneai ca la noi este eftina convorbirea cu mobilul...
In Austria costa 0.1 pentru un minut mobil cu mobil..., iar in moldova cred ca este mai eftin, dar daca sa compari viata noastra din Moldova shi cu cea a Austriei cu un venit mediu pe an de 26830$ pe cap de locuitori ,iar a Moldovei de doar 380$...reiese ca la noi este foarte scum sa ai un mobil...
Cred ca shi doomie asta a mentionat-o :)
 
GYN spuneai ca la noi preturile sunt exagerat de mici da?!?! Nu stiu cum acum, dar eu cand am inceput utilizarea mobilului m-a costat $30 pentru conectare la tempo, si in fiecare 2 luni, sau poate chiar si o luna plteam cate...da-ti sa-mi amintesc, in jur de vreo 190 de lei pentru 30 min (asta e in jur de vreo $13-15 da?!??!). Aici in state eu pe luna platesc Aprox. $45 insa am 500 minute normale, 1000 minute gratis in orele de noapte si inca 1000 de minute in week-end plus free long distance si free roaming. Asa ca compara. Tu pur si simplu nu ai luat in consideratie puterea de cumparare a leusorului nostru... :wink:
 
Multi il considera pe moldcell bun deoarece are rate foarte mici, o gramada de servicii s.a.m.d. Pai tot asta e o smecherie de tip marketing pe care eu au introdus doar de la inceput, ia sa-mi spuneti SMS si acum este pe gratis?!? da preturile is aceleasi, eu nu stiu de aceea si intreb, insa cred ca preturile deja s-au marit. Voxtel insa are deja traditie si istorie in Moldova, iar eu respect doar lucrurile care au traditie si nume bun (sau cum spun americanii "goodwill").
 
Voxtel de la inceput a inceput sa jupoie lumea de bani...
Iat acuma multi cred ca ea este o companie mai buna doar de aceea ca este mai scumpa shi a venit prima pe piata Moldovei de GSM
 
Si acuma nu-s mici, nici la VX nici la Moldcell, dar parerea mea e ca totusi VX ofera calitate mult mai buna decit ML.
 
Majoritatea asha cred...
Poate la Voxtel acoperirea este mai buna in rest ce poate fi mai bun nu inteleg? Ca este companie franceza?
 
Calitatea convorbitilor is mai bune :) Asta mult inseamna. Nu tot timpul cind acoperire este calitatea lor e buna(cazul ML). La VX foarte rar se intimpla asha ceva.
 
Back
Top