Vreau sa ma ingras!

Ingrasat :)

Cea mai buna reteta pentru cei mai problematici cu ingrasatul :) Asta doar in caz ca nimic altceva nu ajuta :) e putin cam scump, dar investitia se merita.

1. Fitness - cu greutati, la inceput greutati mici, apoi tot mai mari cu repetari putine [aprox. 25€ pe luna]
2. Mancare sportiva - Weight Gainer - de doua ori pe zi, sunt mai acceptabile cele bogate in proteine ("Pronutrition" - "Gigant pro mass", "Ultimate Nutrition", puteti incerca si "Redis" sunt mai ieftine, dar cu ele mai mult te umfli decat masa musculara) [aprox. 50€ pe luna]
3. Dupa 2-3 luni de antrenament - injectie de hormoni (recomand Decaplex 275 de la Axiolabs + Trenaplex 200, detalii le gasiti pe sait) In aceasta perioada ar fi foarte bine de mancat mult, peste limita. Cei tare slabi pot acumula si 12-15 kg in doua luni [130€ un curs]
- dupa aceasta se continua antrenamentul, daca mai sunt bani e bine de continuat mancarea sportiva cu gaineri.
- pentru restabilirea activitatii ficatului puteti lua pastile "Liv 52", vreo 2-3 luni, si Vitamine.
4. Daca doriti sa mai acumulati masa musculara repede, urmatorul curs cu Deca este bine sa-l incepeti peste 3 luni.

Efecte adverse:
- Hormonii sunt metabolizati in ficat, si perioada de eliminare este lunga, de aceea, daca veti utiliza preparate de calitate rea, veti avea probleme mari cu ficatul. Cumparati doar preparatele care nu provoaca acnee pe spate, cele curate. Daca doriti sa investiti bani si sa cresteti repede in greutate, atunci investiti mult, pentru ca de altfel, banii economisiti se vor rasfrange pe urma asupra sanatatii.

- Este foarte important de evita azartul cu hormonii, doua trei cursuri si ajunge. La multi le place metoda de acumulare rapida si folosesc mai multe cursuri. Sanatatea e mult mai importanta decat hormonii, iar masa musculara poate fi acumulata doar cu fitness, doar ca va fi intr-o perioada mai lunga de timp. Efectele adverse ale hormonilor de calitate rea pot aparea si peste 5 ani.

======================================

Si inca ceva, daca mananci mult si tot nu acumulezi greutate, ar fi bine sa dai analize la enterobioza (oxiuri). Este destul de greu de tratat, desi pare a fi nimic serios. Tratament - Mebendazol (Vermox), cate o pastila pe zi 3 zile, inainte de mancare cu 30 min, apoi o pastila peste 1,2,3 saptamani. Uneori e necesar ca tratamentul sa fie primit de toti membrii familiei.
 
Nu vreau sa te dezamagesc , dar e mult mai usor sa salabesti decat sa te ingrasi. Ai metabolismul foarte rapid si nu ai cum sa depui grasime. Mergi la un doctor endocrinolog sa-ti faci un consult de specialitate, dar daca esti foarte slab ai putine sanse ! Trebuiesc luati in calcul mai multi factori , varsta , greutate , inaltime , etc. pe care tu nu i-ai specificat.
In orice caz numai un medic endocrinolog (exemplu , spitalul C.I. Parhon ,Bucuresti ), iti poate da un tratament pertinent. Bafta !
 
Daca esti foarte slab corporal ti-as putea eu sa iti spun un medicament in care pui pe tine cate 6 kg pe luna.Dar nu vreau sa iti dau peste cap nivelul hormonal.Cel mai bine mergi la un endocrinolog in care sa verifice tiroida.Verificare hormoni tiroidieni plus o echografie pe tiroida.Sanatate!
 
pentru AndreiJKL ... faza cu controlul tiroidei se aplica si in cazul cresterii in inaltime??

intreb pt ca mi-am dat seama ca am scazut in inaltime sau cel putin am stagnat , de cind cu studentia ... poate din cauza alimentatiei insuficiente si incorecte/ alcool / fumat / stat in picioare timp indelungat (mai lucrez chelner uneori ) ... deci , vreo idee ?
 
Salut vik-ing.De scazut nu puteai sa scazi(inaltime) doar in cazul in care ai osteoporoza, asta doar dupa varsta de 50 ani predominant la femei.Banuiesc ca nu ai peste 50 de ani?:) Un factor important in dezechilibrul oragnismului il are o alimentatie necorespunzatoare.In primul rand trebuie sa respecti o dieta alimentara bogata in fructe , carne, trebuie sa reglezi fumatul sa scazi tiagariile pe zi.Si vitaminesa iei zi de zi.Nu cred ca ai ceva cu tiroida , dupa ce mi-ai zis de alimentatie, sansele sa fie de la tiroida scad.Si eu am trecut prin studentie in care m-am ales cu o gastrita(pirozis) de ma "ardea" stomacul de nu mai puteam.Poti totusi sa intrebi pe mama ta sau pe tatal tau daca in familie au fost cazuri , probleme cu tiroida.Daca nu vrei sa mergi la un doctor, incearca ce am zis.Trebuie sa iti schimbi alimentatia,+vitamine, incearca mai putina cafea(tremurat maini) si tigari(cancer pulmonar).Aceasta schimbare automat va duce la o ameliorare apoi spre o viata normala.Eu ti-as putea spune un medicament care sa te ingrase dar nu stiu daca la voi in Rep.Moldova exista in farmacii sau daca se da fara reteta.Fa cum am zis-----mancare(fructe si carne fara grasimi) +odihna(cat poti)+fumat mai putin(maxim 2 tigari pe zi)+cafea(doar dimineata) si esti ok. Daca simptomele persista mergi la un doctor sa te consulte.Eu sunt doctor dar nu pot decat sa imi dau cu parerea aici din ce spui tu.Daca mergi la doctor spune-i sa ia si sange sa vezi cum stai cu calciu minerale din organism.Sanatate ca este mai buna decat toate!
 
am 20 si cind am venit in vacanta acasa - blugii care ii purtam la 18 imi erau mari (in lungime) ... deci wtf? ??
 
Pai cu blujii sunt 2 situatii.
1.Fie cum i-ai bagat la masina s-au stricat
2.Mergi la doctor care te va trimite la laborator unde iti va recolta sange ,verifica nivelul calciului.Ia o zi libera si mergi la doctorul din regiunea ta.
 
AndreiJKL;222262 said:
Daca esti foarte slab corporal ti-as putea eu sa iti spun un medicament in care pui pe tine cate 6 kg pe luna.Dar nu vreau sa iti dau peste cap nivelul hormonal.Cel mai bine mergi la un endocrinolog in care sa verifice tiroida.Verificare hormoni tiroidieni plus o echografie pe tiroida.Sanatate!

  • Cushing,
  • obezitate,
  • osteoporoza,
  • atrofie musculara,
  • osteonecroza aseptice,
  • striae rubrae,
  • aknee,
  • petechii,
  • hematoame,
  • glaukom,
  • cataracta,
  • gastrita,
  • ulcer gastric,
  • hiperglicemie,
  • diabet,
  • edeme,
  • fata de luna plina :D,
  • hipokaliemie,
  • deregl. de crestere,
  • deregl hormonale,
  • ceafa de buhai :D,
  • leukocitoza,
  • limfopenie,
  • eosinopenie,
  • poliglobulie,
  • deficit imunitar,
  • hipertensiune arteriala,
  • insomnii,
  • insuficienta corticosuprarenala,
  • tulburari psihotice,
  • convulsii,
  • epilepsie,
  • inhibarea reactiei inflamatorii etc.

toate astea, dar in schimb durduliu, rotunjior si frumushäl :D

Sanatate!
 
Salut,am si eu o problema cu ingrasatul.23de ani .1,76m si 55kg.am fost la un endcrinolog care mi-a dat vitamine pe baza de ginseng si caldvita ,plus ca mereu am luat vitamine si nimic,mi-a luat banii pe consult si m-a trimis acasa,asa e la noi.
Mama mea are hipertiroidie,eu nu am tremurauri de maini doar o senzatie de oboseala inexplicabila.Cat despre suplimente alimentare au efect pe o scurta perioada dupa care dispare,deci nu am chef sa mai dau banii ca-n balta.Am facut si analize pentru paraziti si nimic,dar m-am hotarat acum dupa un an si ceva sa iau zentel,am luat 2 pastile,surprinzator am vazut oxiuri morti,sa fie asta un semn bun?Bineinteles ca o sa mai iau alte 2 pastile peste 2 saptamani,dar nu ai o stare prea buna dupa ce ei asa ceva.macar sa isi faca treaba.nu stiu ce sa mai fac.Multumesc.
 
Back
Top