Z&Z

Sa nteseleg Solarel ca mi-ai raspuns numai mie? Eu am dezgust de ce se intampla in zona asta istorica (balcanica ) deoarece se incearca sa se plagieze orice din occident
shi iese o branza foarte ridicola.....faceti ceva original!!! ca deja cararea ii batatorita.....folcloru e o chestie buna dar asta nu inseamna ca tre sa asculti gica petrescu non stop! Da referitor la la ceea ce iubesc studentii basarabeni in Ro asta se poate discuta shi in alta parte...la o tema aparte ! Ei iubesc chefurile shi vodeara !
ceea ce nu ne face fata la tots ! :sad:
Chiar astazi mult iubitu nostru coleg Tarata
o fost dubit de o explozie de invidie shi ura
a profului de istorie meduevala,ura fondata pe muzuca stilu shi modu de viatsa ce-l duc basarabenii aici!
 
Shi nu vai mai credeti asha de integrati in societatea lor ca dijiaba ....is diferente de psihologii! Noi am veniut aishi sa vedem cum se mai invata shi sa nu credeti ca shineva cu bratele deschise te va primi la serviciu!
Un plus mai exista shi invidie intre colegii dragi care sunt nemultumiti ca analfabetii de basarabeni au bursa mai mare!!! shi ca ne intretine statu roman....asta ma dispera :sad:
 
asta cu bursa basarabenilor sustinuti de statul roman nu e de discutat aici, dar iti zic ca Ro mai sustine si alti studenti (arabi din orient). si ei au bursa mare, cu mult mai mare decat ajutorul social oferit de acelasi stat roman romanilor, beneficiaza de aceleasi reduceri ca si noi. problema se pune de ce cetatenii romani au burse asa mici, nu de ce cetatenii altor tari au burse mai mari.
 
Oricum
....eu ma simt leva aici ca tre sa te ascunzi ca eshti basarabean shi cand le zici ca eshit din MD deodata devin palizi shi mutsesc !!
cu o privire de tip :te_tai: .....iaka
 
Oricum, ca sa revenim la tema Z&Z.. Thorax, zici ca aici se tot copie din vest. Da Zdubii de la cine au copiat? Cine o mai facut muzica de rock cu elemente de folclor moldovenesc? Daca asta nu este originlitate, atunci ce este?
 
Thorax - degeaba spui ca Z&Z formatsie rea! Eu ash zice ca au stil propriu care poate concura
plus la asta: despre gusturi nu se discuta
:tucel:
 
oameni buni, zdob si zdub au de toate cele bune bune. Toti s-au nascut si au trait si traiesc in Moldova, deci is moldoveni. si-au petrecut copilaria in Strasheni-ei poate mai bine cunosc obiceiurile si traditiile moldoveneshti decit multi dintre noi.
acum si tobosharul este din familie de moldoveni.
la fel nu inteleg de ce ar trebui sa cinte in l. romana literara.
si in general ce importanta au toate acestea? principalul e ca muzica lor ne este aproape de suflet, ne da energie pozitiva.
Muzica e o limba universala, de aceea multor oameni care nu cunosc nici rusa, nici romanam le place ZSZ. sint oameni care au aflat de existenta Moldovei numai datorita ZSZ. asa ca mindritiva de ei, ascutati muzica buna si trageti hora!
 
parerea mea e ca z&z sunt prima formatsie care a incercat sa faca ceva nou si interesant in muzica moldoveneasca, iar noua nu ar trebui sa ne fie rushine de limba care o vorbesc, nu noi suntem vinovatsi - asha a vrut istaoria.
z&z sunt cei mai buni reprezentantsi ai muzicii noastre - ceea ce ne deosebeshte de altii
 
oricum, z&z e unica formatie profesionista adevarata din Moldova... Muzica Z&Z-ului e facuta sa fie ascultata in Romania (ultimul album "tabara noastra") si rusia (primul - cel cu piese rusesti si numai una "hardcor moldovnesc")... pe posturile FM din chisinau nu se da Z&Z, iar pe canalele de televiziune de cablu din Ro (aTOMIC tv, McM Romania) se da Zdob & Zdub si cei din Romania pasionati de hardcor asculta mai mult Z&Z decit o fac cei din Chisinau . Entertainmentul si showbiz-ul/muzica in romania e la un nivel cit de cit apreciabil si sa da multa muzica romaneasca buna , iar Z&Z-ul face parte din asta... Vorbea unu despre zdob si zdub (un bucurestean), ca cica ii place si asculta fara ca macar sa stie ca-i formatie basarabeana... aici piesele din albumu "tabara noastra " sunt cel putin ascultate si videoclipurile (de ex: mai vechiul "draga o tee" sunt date la canale de televiziune de tip Music &TV romanesti), pe cind la chisinau ce posturi exista care sa dee clip-uri? era poate odata o emisiune rockvagon care ultima data o vedeam difuzata pe TV21 da amu nu stiu ce se mai face... asa ca baietii de la Z&Z si-au impus muzica si in romania, aici asa ceva fiind cel putin ascultat si videoclipurile lor fiind cel putin urmarite.
In ceea ce priveste alte formatii moldovnesti mai "vechi": snails, flying postman, cuibul, axident sint la nivel de licee si muzici ascultate prin cluburi care dau si ei vreo 2 concerte la inceputu primaverii cind se aduna lumea la parcu de la lacu comsomolistilor .. mai mult nu pre misca de loc.. o fost si un catarsis prin 99-2000, dar au murit si n-o venit cu idei noi ... ce mai era? aha : gindu mitei cu o piesa data vara trecuta si in rest fiecare asculta ce-i place si poate sa-si grabuiasca niste mp3-uri pe comp. si sa asculte 10 ani la rind postmans , snails, axident si utopia si sa zica ca-s cei mai tar etc, nefiind la curent cu muzica care se da si se asculta cu adevarat pe tv, fm etc
 
Acum ca s-a creat o impresie generala despre cine sunt Zdobii si ce canta ei, propun sa trecem la discutia urmatoarei teme(tot aici caci e Z&Z related):
Ce se aude despre scoaterea urmatorului album si cum asteptati sa fie? :3man:
 
cred ca urmaturu album o sa aiba inclusa piesa "primavara vine-n casa, primavara vine-n sat, primavara vine-n cap"
URA!
deaseme-ni urmatoru album tre sa contina shi o piesa in rusa pe care o vad des la postu bucurestean TV Sigma. Un videoclip in care ei cinta si pe o arena mare imbracati in haine lautaresti, imbla noaptea pe strada etc...
 
"videli noci" se numeshte shi a facut acest cintec mari ravagii prin clasamentele din Rusia (dar shi in MD)
 
cu al III-lea album ei franeaza. trebuia sa iasa la sfarsitul lui Martie, inceputul lui aprilie, dar au probleme cu FeeLee records, probabil ca se vor duce sau s-au dus deja la alta companie de inregistrari. In album nu e precis ca va intra "videli nochi" (am inteles ca cei ramasi de la Kino sau Anita Tsoi nu vor sa permita nici unui muzicant sa includa in albumul lui vreo piesa de-a lui Victor Tsoi). In rest vor fi "Primavara", "Mamaligamania", "Tsigany i NLO(ozn)"(in l. rusa), una istrumentala(motivul luat din Ciuleandra), "Tractorul", "Nunta de pe Marte", "Ciobanashul" si inca 3-5 (nu mi le aduc aminte).
Danga(menegerul ZSZ) mi-a spus ca se planifica un concert ZSZ, in mai, la teatrul verde.
 
Patsani: da de ce pe albumu care-i din Chisinau unde denumirea pieselor e cu kirilitsa, piesele:
1. Tabara Noastra,
2. Muzica
3. Ti menea ostavila
sint in rusa?

Iar pe caseta din bucuresti pe care o cumpara romanii: "Tabara Noastra" si "Muzica" is in romana? In locul piesei a 3-a e o alta dar cu aceeasi melodie care se numeste: "vai sh-amar de capu meu" . de ce au facut unul si acelsi album in doua variante:
1. varianta de chisinau
2. varianta care e ascultata de cei din Romania
Pe phun.md e varianta de chisinau shi deci nu pot asculta piesele "Vai sh-amar de capu meu" , "Tabara Noastra" , "Muzica" in romana;
Va asigur pentru cei care n-ati ascultat cintecul "Tabara Noastra" da ati ascultat "Nash Tabor" ca primu-i cu mult mai frumos.
 
Baiatu', tu de marketing ai auzit? Muzica, chiar si rock-ul a incetat sa mai fie pur si simplu creatie... din pacate. E afacere... Ca sa intelegi mai bine :smile: pot sa-ti spun ca in industria auto de exemplu, marii producatori utilizeaza denumiri diferite pentru diferite piete (aceeasi marca se numeste diferit in diferite state sau chiar continente)...
 
De tip iaka shi specificu nostru ...cu ulutishala care pe noi ne impresioneaza...!!
Iata shi explicatia... la dragostea Z&Z..:smile:
Rusofili nu alta !
 
Back
Top