Alegeri locale 2007

Cu cine veti vota la viitoarele alegeri locale?

  • Veaceslav Iordan (Partidul Comunist)

    Votes: 3 4.2%
  • Ion Mereuta (Partidul Umanist din Moldova)

    Votes: 0 0.0%
  • Leonid Bujor (Aliantei "Moldova Noastra")

    Votes: 2 2.8%
  • Vladimir Filat (Partidul Democrat)

    Votes: 14 19.7%
  • Dorin Chirtoaca (Partidul Liberal)

    Votes: 24 33.8%
  • Zinovia Zorin (Partidul Conservator)

    Votes: 0 0.0%
  • Alexandru Corduneanu (PPCD)

    Votes: 24 33.8%
  • Valentin Crilov (Patria-Rodina-Ravnopravie)

    Votes: 0 0.0%
  • Eduard Musuc (Partidul Social-Democrat)

    Votes: 2 2.8%
  • Corneliu Ciurea (Partidul Social-Liberal)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    71
  • Poll closed .
Rezultatele sunt foarte promitatoare, cel mai important este ca comunistii au fost anihilati in chisinau, asta ma face si mai optimist ca peste 2 ani nu vor putea obtine o majoritate nici in parlament.
Am fost si mai socat cind am aflat rezultatele partiale de la LADOM la ora 2 unde Iordan si Chirtoaca erau despartiti de 6% fiindca la sectia de votare unde am fost observator Iordan a luat 35% iar chirtoaca 19% doar ca au votat multi batrini si 20% din numarul total din voturi au fost acumulate din spitalul sf.treime - doar batrini....
Cind ma indrepatm spre sediul LADOm am vorbit cu alt baiat care venea de la o sectie cu rezultate complet inversate - Chirtoaca peste 30%, Iordan - 20%
Sunt inca rezervat la modalitatea in care va percepe Dorin situatia favorabila... el are nevoie de Filat nu numaidecit pentru cistigarea turului 2 dar pentru consolidarea unui consiliu care sa-l sprijine. Filat ca si Pavlicenco ramin in parlament deci reiese ca in consiliu ramine Severovan - pe care il respect si il apreciez si Oazu Nantoi - the same thing....
 
COMUNICAT DE PRESĂ

Chişinău, 4 iunie 2007

Pînă la ora 13.57 a fost procesată informaţia de la 71,02 % din secţiile de votare din ţară.

Conform datelor preliminare privind voturile valabil exprimate pentru fiecare candidat la funcţia de primar, candidaţii din partea Partidului Comuniştilor din Republica Moldova se situează pe primul loc cu 31,19%. Ei sunt urmaţi de Alianţa „MOLDOVA NOASTRĂ” (17,28%), Partidul Democrat din Moldova(11,84%), Partidul Popular Creştin Democrat(7,98%), Partidul Democraţiei Sociale(4,44%), Partidul Social-Democrat din Moldova (3,58%), Partidul Social-Liberal (3,24%),Partidul Popular Republican (2,58%), Uniunea Centristă din Moldova (1,72%), Partidul Liberal(1,08%). Celelalte partide politice – concurenţi electorali au acumulat mai puţin de un procent. Candidaţii independenţi au acumulat 11,73% din voturile numărate pînă la ora de referinţă.

Potrivit informaţiei preliminare privind voturile acumulate de concurenţii electorali la alegerile consilierilor în consiliile orăşeneşti, săteşti (comunale), populaţia a votat după cum urmează:
Partidul Comuniştilor din Republica Moldova – 34,67%,
Alianţa „MOLDOVA NOASTRĂ” – 18,55%
Partidul Democrat din Moldova – 12,75%
Partidul Popular Creştin Democrat – 9,39%
Partidul Democraţiei Sociale – 4,52%
Partidul Social-Liberal – 3, 38%
Partidul Social-Democrat din Moldova – 3,27%
Partidul Popular Republican – 2,48%
Uniunea Centristă din Moldova – 1,37%
Partidul Liberal – 1,18%
Blocul electoral „Patria-*одина *авноправие” – 1, 1%
Celelalte partide politice – concurenţi electorali au acumulat mai puţin de 1%. Candidaţii independenţi au acumulat 4,88% din voturile numărate pînă la ora de referinţă.

Situaţia din consiliile raionale şi municipale nu diferă semnificativ. Pe primele locuri se situează Partidul Comuniştilor din Republica Moldova – 35,49%, Alianţa „MOLDOVA NOASTRĂ” – 16,18%, Partidul Democrat din Moldova – 10,07%, Partidul Popular Creştin Democrat – 8,13%, Partidul Liberal – 5,33%.

În mun. Chişinău, după numărarea buletinelor de vot din 92, 98% din secţiile de votare, în fruntea preferinţelor electoratului la funcţia de primar general al capitalei se situează candidatul PCRM, Veaceslav Iordan cu 28,22% din voturile exprimate, urmat de Dorin Chirtoacă, candidat din partea PL, cu 24,43%. Locul 3 şi 4 este ocupat de Leonid Bujor (AMN) – 9,46%, şi Vladimir Filat (PD) – 8,35% .

În cursa pentru Consiliul Municipal Chişinău, voturile s-au repartizat după cum urmează:
Partidul Comuniştilor din Republica Moldova – 27,11%,
Partidul Liberal – 18,64%
Alianţa „MOLDOVA NOASTRĂ” – 11,9%
Partidul Democrat din Moldova – 6,84%
Partidul Popular Creştin Democrat – 6,83%
Partidul Democraţiei Sociale – 5,16%
Prezenţa la urne în mun. Chişinău (36,6%) a fost mai mică decît media pe ţară (51,53%)

Centrul de presă CEC
 
Re: UPDATE: Componenta Consiliului

Sirb;185674 said:
tu iti faci "alegerea" inspirindu-te pe forumuri...

nicikum nu! inainte de a-mi face alegerea, citesc ce propun toti si ce promit, ceea ce-mi convine cel mai mult ceea si ma atrage...Pot spune 1 ca ceea ce au propus comunistii nici nu am citit, stiam sigur ca pe ei nu-i votez!
regret doar ceva, dupa ce unul sau altul se face primar incep sa apara kit mai multe explikatii si indreptatiri de ce nu au putut sa faca ceea ce au promis, desi in kampania elektorala toti vorbesc frumos, ca daca nu au sa poata face, or sa plece, isi dau demisia si kum ajung akolo uita ce au promis si pe cei care i-au ales...
 
linar;185696 said:
COMUNICAT DE PRESĂ
În cursa pentru Consiliul Municipal Chişinău, voturile s-au repartizat după cum urmează:
Partidul Comuniştilor din Republica Moldova – 27,11%,
Partidul Liberal – 18,64%
Alianţa „MOLDOVA NOASTRĂ” – 11,9%
Partidul Democrat din Moldova – 6,84%
Partidul Popular Creştin Democrat – 6,83%
Partidul Democraţiei Sociale – 5,16%
Prezenţa la urne în mun. Chişinău (36,6%) a fost mai mică decît media pe ţară (51,53%) Centrul de presă CEC

Si iata asa Comunistii au mai pierdut un loc care merge la PPCD:

PC - 15
PL - 11
AMN - 7
PDM, PPCD - cate 4
PDSM - 3
Rodina-Ravnopravie, P. Umanist, PSDM - 2
PNL - 1

De ce au oprit lista la PDSM?
 
m_c_B e inca devreme asa informatie...inca se proceseaza datele...iti dai seama ca dureaza pe localitati separat...presupun ca la CEC deja sunt datele dar sa le faci publice cred ca e inca devreme..e nevoie de multa "forta de munca"..totusi au fost aproape 2000 de sectii de votare
 
Filat a pus corect problema... daca Chirtoaca vrea sa conduca primaria asta atat cat este manadtul prin lege, atunci ar face bine sa inceapa sa faca oferte. pentru ca resurse umane nu are si sustinere nu are... si o sa il manance de viu comunistii, de nu o sa isi mai poata scoate nasul... pe langa faptul ca nu cred in capacitatile lui de a conduce primaria.
 
Da, adrenalina, ai dreptate, mie cuvantul oferta nu mi-a placut, suna prea arogant. In afara de ofertele lui Chirtoaca ar trebuie sa vina si propunerile lui Filat. Este nevoie de o colaborare si nu de cereri si oferte.
 
Dar din punct de vedere al ideologiei liberale este destul de corect. Doar relatia dintre cetatean, conform liberalilor, este strict contractuala, fara implicatia principiilor morale sau etice.
 
Iordan pina la urma a inceput sa faca declaratii desinestatator... l-am vazut ieri la ProTV iar azi i-am citit interviul in Timpul... Comunistii vor incerca sa-l discrediteze pe Dorin Chirtoaca nu vor pune accent pe promovarea propriului candidat. Sunt curios cum vor arata dezbaterile Iordan - Chirtoaca... cum credeti vor fi asa dezbateri si cine va iesi invingator in ele?
 
eu cred ca va iesi Chirtoaca... Iordan nu ii poate face fata.

insa si eu cred ca va merge o campanie de discreditare fata de Chirtoaca. insanu au nici o sansa. Chirtoaca va fi primar. nu stiu daca din fericire sau din nefericire, dar ii mai bine decat comunistii. vom vedea dupa ce va fi

sper ca nu se va certa Chirtoaca cu dreapta, ca am vazut ca ii cam orgolios si orgoliul intuneca judecata. insa dupa declaratia lui de duminica, am impresia ca va face aceasta greseala. si atunci se va distruge atat pe el, cat si partidul...
 
Acum Trebuie sa alegem intre un Prost ROSU su un Debil Albastru!
Trebuie sa alegem nu? Traiasca dermocratia!
 
adrenalina;185797 said:
Filat a pus corect problema... daca Chirtoaca vrea sa conduca primaria asta atat cat este manadtul prin lege, atunci ar face bine sa inceapa sa faca oferte. pentru ca resurse umane nu are si sustinere nu are... si o sa il manance de viu comunistii, de nu o sa isi mai poata scoate nasul... pe langa faptul ca nu cred in capacitatile lui de a conduce primaria.

nici eu nu cred in capacitatile lui...

_victor_;185839 said:
Da, adrenalina, ai dreptate, mie cuvantul oferta nu mi-a placut, suna prea arogant. In afara de ofertele lui Chirtoaca ar trebuie sa vina si propunerile lui Filat. Este nevoie de o colaborare si nu de cereri si oferte.


arogant nearogant, insa propunerea trebuie sa vina de la chirtoaca pt ca toate pietrele in el vor zbura daca nu face ceva ok, nu in 4 mandate ale PD....


HKBD;186156 said:
Acum Trebuie sa alegem intre un Prost ROSU su un Debil Albastru!
Trebuie sa alegem nu? Traiasca dermocratia!

traiasca tara debilanilor!
 
Back
Top