alimentarea dupa grupa sangvina. merita?

Raspunsul e ca in halul asta se te hranesti nu prea merita. Mie nu mi s-a predat niciodata asa ceva (cum sunt cele scrise de Fox pt grupa O), iar din ce mi s-a predat, multe intra in contradictie cu lista de mai sus. De ex:
- carnea de oaie e cea mai grea, cea mai grasa si cea mai toxica carne (dupa vanat). Nu e "deosebit de folositoare" nici unei grupe sangvine. La fel si organele si vanatul. Mai bine lipsa.
- la pesti nu prea ma pricep, n-am reusit niciodata sa bag la cap care-s aia grasi, care-s aia slabi si care au mai multi acizi grasi folositori; asa ca pas.s.
- lactate si oua: deosebit de folositoare sunt ouale (dar maxim 5/sapt). Restrictia e doar din cauza colesterolului, in rest sunt foarte folositoare. Laptele - e foarte hranitor, dar in cantitate redusa din cauza grasimilor.
- iaurtul e foarte bun, restrictia e tot din cauza grasimilor.
- legume de evitat nu exista! In general se evita dieta monotona - daca mananci numai spanac, ramai fara calciu; daca mananci numai varza - ai probleme cu tiroida. Absolut nici o leguma nu e de evitat!! Ba chiar in "piramida dietei" sunt la baza, adica poti sa mananci pana ti se apleaca. Totul e sa nu mananci multe saptamani numai un singur tip.
- tot la baza piramidei sunt si cerealele: cu cat sunt mai putin modificate, cu atat sunt mai bune. Cereale nu inseamna paine, ci fibra: adica porumb, musli de ce vreti voi etc. Tb sa aiba cat mai multa fibra.
- fructe de evitat sunt cele foarte dulci si atat; in rest aduc fibre si-s foarte bune. Sigur, si aici e valabila povestea cu dieta monotona: consumul regulat si indelungat de grapefruit da pietre la rinichi.
- uite ca am gasit si ceva bun: evitarea otetului. E o moda prosteasca acum sa se bea o lingura de otet de mere pe stomacul gol, cica pt slabire....Cea mai mare idiotenie: iti bulesti ficatul si aleluia dup-aia. Nu stiu cine lanseaza curele astea atat de destepte, da` le bubuie mintea.... :crazy:
- apa carbogazoasa si toate bauturile carbogazoase sunt deosebit de nefolositoare!!!! Apa minerala - ok, dar nu carbogazoasa: e iritanta pt vezica (e contraindicata in timpul sarcinii), mai favorizeaza si pietrele la rinichi. Iar apa minerala nu trebuie bauta exclusiv: in fiecare zi trebuie bauta si apa de le chiuveta; mineralele in exces scad absorbtia iodului si dau probeleme cu tiroida.
- vinul rosu e "neutru" numai pt necardiaci
- povestea cu alcoolul distilat e relativa: statistic s-a vazut ca vinul duce mai frecvent la ciroza, dar protejeaza inima si vasele, in timp ce taria face exact invers. Beti din amandoua, sa protejati si inima si ficatul :naroc:
- m-ar interesa cum contribuie varza la ingrasat :crazy: Daca pui o ratza grasa peste ea, poate, altfel mori de foame cu varza asta.

Acum indicatiile din medicina preventiva:
1. consum crescut de fibre (si in general evitarea constipatiei),
2. consum scazut de grasimi saturate (adica animale + margarina),
3. consum de vitamine A, C, E (preferabil din alimente, nu din medicamente); fumatul antagonizeaza efectele vitaminei C!
4. fara afumaturi!
5. evitarea obezitatii

Piramida aia pe care am pomenit-o n-o am, am citit-o mai de mult. Ideea e ca 50 - 65% din totalul caloric pe care-l consumi sa provina din carbohidrati (in nici un caz zahar, dulciuri sau alte produse rafinate), grasimi saturate (animale) < 10%, polinesaturate (uleiuri) <10 %, mononesaturate (grasimea animalelor marine) 10-15%., proteine 10-20%. Si mai evitati indulcitorii care-s in toate produsele "light" ca si-n gumele de mestecat.
 
Ma simt de parca eu as fi "inventat" acea teorie si acuma tre s-o apar... :lol:

Dar n-am s-o fac. Nu exista diete care sa constituie adevarul in ultima instanta. Trebuie sa se hraneasca si dietologii din ceva........
Pe marginea la cele scrise de Solara vreau sa spun ca nu intotdeauna pot manca ceea ce, dupa parerea medicilor, e folositor, de ex. laptele. Bine ca nu e buna carnea de oaie, caci nici n-o suport... si nici dupa vanat nu ma dau in vant.
In acea carte despre care vorbeam e scris mult mai mult decat am putut sa scriu eu. Acolo se dau si normele de produse, si se motiveaza plusul sau minusul ploduselor. Eu, citind-o, am gasit o logica acolo (judecand dupa propriul organism) si chiar am auzit pareri bune venind din partea medicilor.
 
....... si uite inca o ocazie ratata de a asista la o confruntare intelectuala intre doua din cele mai deshtepte tipe de pe Forum .....

:cry: GALERIA DEZAMAGITA :cry:

:cry: :cry: :cry: :( :( :( :( :( :( :(
 
Codrine, fetele destepte nu ce trag de par pe motiv ca uneia ii place ceapa fiarta, iar celeilalte - nu 8)

fuuuuu! :x
 
CODRIN said:
....... si uite inca o ocazie ratata de a asista la o confruntare intelectuala intre doua din cele mai deshtepte tipe de pe Forum .....

Pai asa te pui tu bine cu noi? :( "din cele mai destepte si frumoase" trebuia zis
 
Frumoase (chiar pompind in el , toate tipurile de superlativ) , e un epitet prea sarac pentru a caracteriza macar aproximativ imaginile cu efect de explozii solare ce mi-au impregnat retina la contactul vizual cu extraordinarele voastre calitatzi estetice . :D

:lol: Bai , ... si mi-au spus totzi care au avut privilegiul sa va priveasca inaintea mea , sa-mi pun niste ochelari de soare ca minima protectzie ...... 8) ........

........ Nu avetzi un baston alb sa pot ajunge acasa fara sa ma calce masinile ? 8)

:D :D :D
 
faza cu alimentatia pt grupul sanguin a apraut atunci cand s-a observat ca la anumite persoane nesecretante de aglutinine A sau B din mucoasa stomacala in lumenul acestuia , aglutinarea se produce in grosimea peretelui gastric (deoarece alimentele contin aglutinogene alfa shi beta)ceea ce chipurile duce la aparitia ulcerului !
Anyway ar fi shi asta o varianta de ulcerogeneza ! :roll:
 
Grupa de sange, ulcerul, tulburarile de metabolism si o gramada de alte d-astea se pot transmite genetic, dar nu inseamna ca e vreo legatura intre ele. Toate astea sunt efecte, nici una dintre ele nu e vreo cauza a celorlalte :)crazy: oi fi fost suficient de clara....ca la cata sangria am in cap... :rusinat: )
 
dar cum ramane cu H.pylori care so gasit la 85 %din indivizii cu ulcer gastroduodenal!? se transmite de fapt predispozitia shi nu boala (cel putin cand ii vorba de ulcer ,HTA,DZ etc)
 
bai am auzit si eu chestii din astea...vobea un nutritionist despre alimentarea dupa grupa de singe..si nu numai o data lam auzit...acuma nush...daca nam incercat si nici nam cercetat nu pot zice daca e bine ...dar cert e ca niciodata nam mincat dupa un regim anume si ma simt minunat....
 
Deci despre alimentatia pe grupe sanguine....

La NationalTV deseori il arata pe Gabriel Andronache in perioada posturilor Craciunului shi Pastelui. El este un adept al acestui regim, dar in afara de aceasta se ocupa cu arte martiale, deci nu trage de fiare.Arata senzational, ca un adevarat Tarzan: nici prea musculos, nici prea slab :D!!!

I-Legume+fructe+carne. Pot sa manance carne, dar nu mai mult de 2 ori(nu 2 zile) pe saptamana
II- vegetarieni
III-Legume+fructe+lactate
IV-Legume+fructe+lactate+carne

Dar pe langa toate aceasta trebuie sa fie, dupa parerea lui, shi o dieta crudivora, chiar shi carnea!!! Shi aici e o problema... Cel putin 2 treimi din populatia globului nushi poate permite o dieta crudivora, mai ales persoanele slabe fizic.

Eu nu sunt o adepta acestui regim. Il prefer pe cel ayurvedic, care e mult mai complicat, deshi nici pe asta nu-l tin .Complicat din acele considerente ca trebuie sa-ti analizezi foarte bine corpul p-u a shti ce trebuie shi ce nu trebuie sa mananci. Shi din start nu se recomanda carne (de orice fel), din motive fiziologice shi energetice.
 
Back
Top