"basarabia pamint romanesc"

Dar ce rost are sa puneti afisele astea in Romania ? Doar sa lipiti hartii cu reclama la siteul propriu in locuri unde nu e permis totdeauna afisajul ? Pe mine numai m-ar enerva daca as vedea o asemenea harta, pentru ca e incompleta.
Cred ca doar daca basarabenii din Moldova ar pune ei insisi asemenea afise la ei in tara, ar avea un sens toata povestea. :)
 
nu prea ai urmarit firul discutiei si in plus n-ai avut nici curiozitatea sa vezi exact care este scopul campaniei.
in rest, ai dreptate in sensul ca pentru ca lucrurile sa se miste e nevoie sa existe actiuni, nu neparat similare, ci adaptate situatiei, si in basarabia.
 
Mai bine ati strange PETurile din paduri, daca tot v-ati organizat atat de bine si vreti sa faceti un act patriotic. As veni si eu.
Cred ca basarabenii trebuie lasati singuri sa aleaga ce vor, nu sa ne bagam noi cu lozinci ca sa aiba presedintele lor de ce sa ne injure. :p
 
Miruna, presedintele lor este un comunist scolit in fosta URSS si crescut intr-un mediu antiromanesc prin excelenta. Tov. Voronin incearca sa spele creierele si celor care au ramas neatinsi de propaganda sovietica. Tie a ce iti suna popor moldovenesc, limba moldoveneasca, discursurile despre "Romania, ultimul imperiu al Romaniei" si "armata eliberatoare sovietica"? Cum adica sa stam deoparte si sa ne uitam cum astia isi fac de cap, sfidant intreaga lume? Pasivitatea martorilor nu ajuta niciodata victima, ci agresorul. Ne injura Voronin? Cu atat mai bine! Inseamna ca facem ceva bine. Era o problema daca nu ne injura.
 
Miruna;193922 said:
Mai bine ati strange PETurile din paduri, daca tot v-ati organizat atat de bine si vreti sa faceti un act patriotic. As veni si eu.
Cred ca basarabenii trebuie lasati singuri sa aleaga ce vor, nu sa ne bagam noi cu lozinci ca sa aiba presedintele lor de ce sa ne injure. :p

din nou...miruna, nu ai avut curiozitatea sa arunci o privire pe portal la sectiunea "intrebari frecvente". ai fi aflat ca asta e o campanie de informare care se desfasoara in provinciile romanesti de la vest de prut. acum daca exista romani basarabeni dornici sa duca mesajul campaniei si in localitatile lor eu, unul, nu vad nimic rau in asta.

cit priveste sugestiile tale de a stringe pet-uri, iti multumim dar ne alegem singuri activitatile.
totusi, daca esti atit de interesata de aspectele referitoare la protectia mediului te asteptam, alaturi de noi, in perioada 24 - 26 august la rosia montana, pentru a participa la cel mai mare festival "verde" din romania - fanfest 2007 (www.fanfest.ro)
 
La care FanFest, vei da de injuraturile localinilor, care vor sa se deschida mina in zona sa scape de saracie :)
Ah, mentalitatile "inalte" nu sunt intotdeauna impartasite de cei direct afectati...
 
crede-ma sint putine lucruri noi pe care le-as putea afla despre situatia din rosia montane. in ultimii citiva ani am vizitat zona de 6 ori am stat de vorba cu localnicii atit sustinatori cit si opozanti ai proiectului minier. r
ealitatea e complexa si dura...dar sintem deja pe linga subiect.
daca vrei sa discutam despre rosia montana, fanfest, proiectul r.m.g.c. putem deschide alt "topic"
 
apropo, o intrebare, de ce pe imaginea posturilor campaniei lipseste basarabia de sud?
E o rea intentie sau lipsa de cunostinte in domeniul istoriei?
 
apropo, o intrebare, de ce pe imaginea posturilor campaniei lipseste basarabia de sud?
E o rea intentie sau lipsa de cunostinte in domeniul istoriei?
 
Nici una, nici alta. Bugeacul nu poate fi pus pe harta din acelasi motiv pentru care a fost evitata includerea Bucovinei de nord: s-a considerat ca nu se mai poate face nimic pentru aceste teritorii, din moment ce Ucraina este un stat care nu da semne ca va dispare prea curand din zona.
 
Husky40;194617 said:
Nici una, nici alta. Bugeacul nu poate fi pus pe harta din acelasi motiv pentru care a fost evitata includerea Bucovinei de nord: s-a considerat ca nu se mai poate face nimic pentru aceste teritorii, din moment ce Ucraina este un stat care nu da semne ca va dispare prea curand din zona.
Ca Transilvania pentru Ungaria, Silezia, Prusia si Pomerania pentru Germania sau Constantinopol/Istanbul pentru Grecia, exista anumite realitati dureroase, care nu prea pot fi intoarse in circumstante normale.
Romania a pierdut (probabil) definitiv Bucovina de N si Bugeacul, si sunt nerevendicabile fara o majoritate (nu pluralitate) romaneasca in zona.
 
militant;194615 said:
apropo, o intrebare, de ce pe imaginea posturilor campaniei lipseste basarabia de sud?
E o rea intentie sau lipsa de cunostinte in domeniul istoriei?

Citat de pe portalul www.romanism.net, sectiunea intrebari frecvente:
"De ce nu apar reprezentate, pe harta campaniei, sudul Basarabiei şi nordul Bucovinei?
Harta aleasă pentru a reprezenta campania redă realitatea politică şi istoricã a momentului, respectiv existenţa a două state româneşti. Noi nu am facut decît să le unim, sub tricolorul pe care ele îl au ca steag naţional. Această alegere nu înseamnă nici cã nu ne cunoaştem istoria, nici ca îi uitãm pe românii din alte străvechi teritorii româneşti. Dimpotrivă, suntem dispuşi să susţinem orice iniţiativă ce şi-ar propune susţinerea luptei românilor pentru păstrarea identităţii naţionale."

In alta ordine de idei, dragul meu "militant" iti doresc, sincer, sa depasesti faza teoriilor sustinute pe forumuri si grupuri de discutii si, eventual, sa ne povestesti si noua despre actiunile pe care le intreprinzi pentru sustinerea cauzelor in care crezi.
 
Sunt curios, campanie se refera la BASARABIA si include la FAQ referiri la romanii dintre Prut si Nistru.
Asta inseamna ca aceasta campanie militeaza pentru Unirea doar cu partea basarabeana a RM?
 
Scopul campaniei este informarea, asa ca intrebarea ta e oarecum nepotrivit formulata.
Se regasesc pe portal si informatii despre romanii din Transnistria (razboiul de pe Nistru, indentitate romaneasca, liceul romanesc Lucian Blaga din Tiraspol - pe care am avut fericita ocazie sa-l vizitez personal, cetatea Tighina, minastirea Noul Neamt din Chitcani s.a.)
 
O informare corecta se face numai cu adevarul intreg.
Eu in continuare nu sunt de acord sa festeliti locurile unde nu se pun afise, cu lozincile voastre. Care nici macar nu spun nimic nou, pentru ca toata lumea stie si isi aminteste ce aveti voi de anuntat. Singurul act de curaj e sa faceti la voi in tara ceva anti-social, ca deja implicatiile internationale va sperie. lol.
 
Miruna;194649 said:
Singurul act de curaj e sa faceti la voi in tara ceva anti-social, ca deja implicatiile internationale va sperie. lol.
"lol" si tie...sincer deja nu mai pricep ce spui acolo...sa trag concluzia ca tu nici macar informatia de baza referitoare la organizatorii aceastei campanii n-ai inteles-o?
o sa scriu cu majuscule...poate ajuta:
CAMPANIA DE INFORMARE "BASARABIA, PAMINT ROMANESC" A FOST INITIATA SI ESTE ORGANIZATA/DESFASURATA DE CETATENI ROMANI, DIN ROMANIA!
acum ai inteles sau e cumva nevoie sa silabisesc?
 
Eu nu inteleg de ce se numeste de informare. Maine o sa deschideti una "Planeta Pamant - o planeta a pamantenilor", cu aceeasi logica perfecta.

Nu in Romania e contestata ideea asta. Faceti informare unde e contestata.
 
mda...bun acum mai vii de acasa...inteleg ce vrei sa spui...atragi atentia asupra faptului ca exista o mare problema de informare si in basarabia...
corect, dar se impun citeva observatii...

unu la mina...in ciuda faptului ca aici presa este "libera" accesul la internet extrem de raspindit s.a.m.d. exista in continuare un vid de informatie cu privire la o multitudine de teme (realitatile romanesti din basarabia sint doar una dintre aceste teme, nu si singura)...iar daca chiar nu intelegi de ce se numeste "campanie de informare" o sa incerc sa-ti explic in particular pentru a nu incarca si mai mult topicul.

sint de acord ca exista nevoie de informare, nevoie de apropiere si la est de prut. o incercare de actiune in acest sens este portalul: www.desteptarea.info
exista si multe alte actiuni, gesturi de mai mica sau mai mare amploare, mai putin sau mai mult mediatizate...pe mine ma bucura toate...

trei la mina...trebuie sa intelegi ca n-o sa vina nimeni de undeva din neant sa ne rezolve problemele...fiecare dintre noi poate schimba ceva fie si macar numai in jurul lui...
 
23 august 2007 - Protest

Pe data de 31 august vom organiza in Piata Universitatii din Bucuresti un concert, prilejuit de Ziua Limbii Romane si dedicat Basarabiei. La concert vor participa 11 trupe, una din acestea fiind formatia de hip-hop “Huliganii”, din Chisinau. Dupa ce, cu foarte mari eforturi, am reusit sa ii programam pe cei 2 componenti ai trupei pentru a lua vize, functionarii din cadrul Consulatului roman de la Chisinau le-au respins cererea pe motiv ca… NU AU CERTIFICATE DE CANTARETI!

Pe cat de aberanta aceasta justificare, pe atat de scandaloasa, tinand cont de faptul ca in fata consulatului gasesti, oricand, un “binevoitor” care te poate "ajuta" sa iei viza pentru Romania contra unor sume variind intre 150-250 de euro.

Asta este picatura care a umplut paharul nemultumirii noastre fata de felul in care Ministerul de Externe al Romaniei, prin “diplomatii” sai, isi bate joc de romanii din Basarabia. Intelegem ca nu sunt destule spatii pentru depunerea vizelor, intelegem si faptul ca autoritatile comuniste de la Chisinau nu coopereaza in acest proces, dar sa ajungi pana acolo incat sa-ti bati joc de o inititativa care doreste sa aproprie cele doua state in care limba romana este majoritara depaseste cu mult capacitatea noastra de intelegere.

"Certificate de cantaret"? O ultima farsa a celor de la Consulatul din Chisinau impotriva careia invitam pe toti care gandesc ca noi sa protesteze.

Joi, 23 august, de la ora 13.00 in fata Ministerului Roman(oare?) de Externe (aleea Alexandru, numarul 31, sector 1, Bucuresti -langa metroul Piata Victoriei) pentru a spune "Stop abuzurilor"
 
Back
Top