Ce inseamna Basarabean!

eu de cand sunt in Moldova am observat o chestie foarte interesanta pe care o discutam chiar ieri cu o persoana.
exista o parte din generatia tanara care stie sa vorbeasca foarte corect limba romana, dar care foloseste rusisme pentru ca suna mai haios, pentru ca sunt cuvinte in limba rusa care exprima mult mai exact o stare, un sentiment, etc.

dar ce facem cu cei mai tineri care se afla in jurul nostru, care inca nu au reusit sa-si insuseasca corect limba romana, dar care furati de cei mai mari, furati de ceea ce lor li se pare cool, incep sa vorbeasca si ei cu rusisme...

si mai exista un aspect, cum putem sa cerem ca rusii sa vorbeasca limba romana, cata vreme noua ni se pare cool sa vorbim jumate in rusa, jumate in romana.

cred ca aici ar trebui luate niste masuri personale, exista auto control si exista vointa.
 
Am crezut ca macar aici voi scapa de Noduri!
Se invenineaza cu totul forumul.
Eu cred, ca Basarabeanul nu este un membru al unei etnii. Este un suflet mutilat de decenii, care a sarit ba intr-o parte, ba in alta, cautandu-si norocul pe acest petec de pamant.
Peste tot a intalnit aroganta si ignoranta. Nici acuma treburile nu s-au schimbat.
Si astazi nu i se da voie la replica, caci orice mesaj de al lui este dat prin sita, batut cu picioarele si aruncat in vazul lumii ca sa se desfate cineva!
E vina lui, ca a ajuns in asa stare, dar mai departe nimeni nu vrea sa-si asume si sie bucatica sa!
Cel mai lesne este de a arata cu degetul si de a cauta tapul ispasitor! Deja l-ati gasit, nu doriti sa chemati "troika" din anii 50 si sa anuntati sentinta?
Ca astfel de experienta Basarabeanul a trecut-o si de multe ori!
 
Marinarul said:
Am crezut ca macar aici voi scapa de Noduri!
Se invenineaza cu totul forumul.
Eu cred, ca Basarabeanul nu este un membru al unei etnii. Este un suflet mutilat de decenii, care a sarit ba intr-o parte, ba in alta, cautandu-si norocul pe acest petec de pamant.
Peste tot a intalnit aroganta si ignoranta. Nici acuma treburile nu s-au schimbat.
Si astazi nu i se da voie la replica, caci orice mesaj de al lui este dat prin sita, batut cu picioarele si aruncat in vazul lumii ca sa se desfate cineva!
E vina lui, ca a ajuns in asa stare, dar mai departe nimeni nu vrea sa-si asume si sie bucatica sa!
Cel mai lesne este de a arata cu degetul si de a cauta tapul ispasitor! Deja l-ati gasit, nu doriti sa chemati "troika" din anii 50 si sa anuntati sentinta?
Ca astfel de experienta Basarabeanul a trecut-o si de multe ori!

Exist basarabeni inteligeni i basarabeni proti, ca pretutindeni. Tu faci parte din cea de-a doua categorie.
 
Marinarul said:
Am crezut ca macar aici voi scapa de Noduri!
Se invenineaza cu totul forumul.
Eu cred, ca Basarabeanul nu este un membru al unei etnii. Este un suflet mutilat de decenii, care a sarit ba intr-o parte, ba in alta, cautandu-si norocul pe acest petec de pamant.
Peste tot a intalnit aroganta si ignoranta. Nici acuma treburile nu s-au schimbat.
Si astazi nu i se da voie la replica, caci orice mesaj de al lui este dat prin sita, batut cu picioarele si aruncat in vazul lumii ca sa se desfate cineva!
E vina lui, ca a ajuns in asa stare, dar mai departe nimeni nu vrea sa-si asume si sie bucatica sa!
Cel mai lesne este de a arata cu degetul si de a cauta tapul ispasitor! Deja l-ati gasit, nu doriti sa chemati "troika" din anii 50 si sa anuntati sentinta?
Ca astfel de experienta Basarabeanul a trecut-o si de multe ori!


sunt perfect de-accord cu tine si nu poti sa negi realitatea.

dar exista aici un momet destul de delicat. nu tot timpul ajuta sa iti plangi de mila. si acest lucru la basarabeni se transforma in sindrom. toti sunt vinovati ca nu ajuta, ca nu fac aia sau aia... dar trebuie sa vina si din partea noastra. lupta trebuie dusa in interior si dupa aceea te intorci si ceri de la ceilalti.

la momentul de fata nimeni nu o sa dea si nic macar nu ii poti blama.
 
Las bolnavii pe seama medicilor, caci nebuni sunt multi, si daca o sa te apuci cu toti la harta - risti sa treci in aria lor...
Adrenalina, desigur ca e asa. Eu am constatat doar realitatea, care suntem, de fapt noi. De sindrom bine ai zis.
Cineva a spus ca suntem un popor pasnic (aia cu "mioritica" lor). Poate suntem prea "pasnici"?
In orice caz, nu ma plang ca nu ne ajuta nimeni, ci doar trebuie sa incepem a pune toate punctele pe i, cum doresc unii...
Trebuie sa fie clar cine si ce a facut pentru ca aceasta bucata de pamant a fost permanent sfasiata. Si nu numai agresia sa fie scoasa la iveala, ci si lasitatea si ignoranta unora.
Ca dupa spusele cuiva, de mult trebuia sa luam chirilica, si sa ne incepem a "pasoli"!
 
Marinarul said:
Las bolnavii pe seama medicilor, caci nebuni sunt multi, si daca o sa te apuci cu toti la harta - risti sa treci in aria lor...
Adrenalina, desigur ca e asa. Eu am constatat doar realitatea, care suntem, de fapt noi. De sindrom bine ai zis.
Cineva a spus ca suntem un popor pasnic (aia cu "mioritica" lor). Poate suntem prea "pasnici"?
In orice caz, nu ma plang ca nu ne ajuta nimeni, ci doar trebuie sa incepem a pune toate punctele pe i, cum doresc unii...
Trebuie sa fie clar cine si ce a facut pentru ca aceasta bucata de pamant a fost permanent sfasiata. Si nu numai agresia sa fie scoasa la iveala, ci si lasitatea si ignoranta unora.
Ca dupa spusele cuiva, de mult trebuia sa luam chirilica, si sa ne incepem a "pasoli"!


eu totusi cred ca acum nu este cazul sa cautam vinovati. situatia geo-politica a tarii s-a schimbat destul de socant pot sa spun in ultima perioada, relatiile cu Ro sunt din ce in ce mai intense si mai favorabile. nu trebuie ratat momentul, asa cum a fost in 92. trebuie sa dam la o parte orgoliile, sa incercam sa uitam si chiar sa iertam, si sa incepem o lupta pentru definirea unei natiuni care a ramas fara carma si care cauta un colac de salvare.
 
adrenalina said:
eu totusi cred ca acum nu este cazul sa cautam vinovati. situatia geo-politica a tarii s-a schimbat destul de socant pot sa spun in ultima perioada, relatiile cu Ro sunt din ce in ce mai intense si mai favorabile. nu trebuie ratat momentul, asa cum a fost in 92. trebuie sa dam la o parte orgoliile, sa incercam sa uitam si chiar sa iertam, si sa incepem o lupta pentru definirea unei natiuni care a ramas fara carma si care cauta un colac de salvare.

Adica vrei ca Romania sa-si bata cuie in talpa? Sa-si agate o piatra de moara de gat? Nu are alte lucruri mai bune de facut?
 
Filip_Antonio said:
Adica vrei ca Romania sa-si bata cuie in talpa? Sa-si agate o piatra de moara de gat? Nu are alte lucruri mai bune de facut?
eu nu am sustinut nimic din ceea ce ai spus tu si aici fiecare are pareri diferite. eu nu cred ca Ro isi bate vreun cui in talpa, eu cred ca Ro isi castiga inapoi teritoriile cotropite. pentru ca asa cum eu pot sa spun sus si atre ca sunt romanca si in aceeasi situatie de afli si tu, din cate stir, acesti oameni nu pot spune asta, desi o merita cu varf si indesat pentru ceea cea au patimit si pentru faptul ca au reusit sa reziste un rusificari atat de agresive.
 
Si chiar daca si-ar bate cuie-n talpi .... nu strica nimanui oleaca de spirit mesianic . Mai ales cynd pacatele pe care le stergi prin sacrificiu sunt chiar unele mai vechi ale tale . ;)
 
Codrin said:
Si chiar daca si-ar bate cuie-n talpi .... nu strica nimanui oleaca de spirit mesianic . Mai ales cynd pacatele pe care le stergi prin sacrificiu sunt chiar unele mai vechi ale tale . ;)

Aha, si-a facut reaparitia legionaroidul din Straseni. Sa-ti intre bine in cap: Romania nu are nevoie de Bastardostan.
 
re

filip tu reprezinti fascistii asa ca nu te ia nimeni in considerare!

Eu ca Romn sustin ca trebuie sa le destupam creierii celor din RM si sa-i integram in natiunea Romana!
 
Pai , atunci sa nu o ia .
Dar de Republica Moldova ? :D

In genere tu ce esti aici ? Purtatorul de cuvant al necesetitzalor fiziologice ale altora ?
 
dacodava said:
filip tu reprezinti fascistii asa ca nu te ia nimeni in considerare!

Eu ca Romn sustin ca trebuie sa le destupam creierii celor din RM si sa-i integram in natiunea Romana!

Mai teenager chinuit hormoni, te-am intrebat daca stii ce ala fascism.
 
Filip_Antonio said:
Mai teenager chinuit hormoni

Din ciclul : " razbunarea telegrafica a teenagerilor impotriva hormonilor " , lipsa butonului edit , lasa urme si pe postarile valoroase ale lui FA . :D
 
Codrin said:
Din ciclul : " razbunarea telegrafica a teenagerilor impotriva hormonilor " , lipsa butonului edit , lasa urme si pe postarile valoroase ale lui FA . :D

In lipsa a ceva inteligent de spus...legionaroidul din Straseni are si bucurii minore...
 
Mai este cineva pe acest forum, care nu a fost apostrofat de Nodul?
Sper ca din natiunea Romana sa faca parte nu numai "bube de astea rele", care iti fac probleme si din cauza lor nu poti sedea pe scaun. Ei, dar bubele ca bubele - se umfla (altii se umfla in pene) si apoi trec sau plesnesc...
 
Back
Top