De ce dorim intergrare în Europa? Ne trebuie?!

Ne trebuie UE!

As vrea sa atrag atentia unor din voi desi poate nu e subiectul indicat!
Dupa ca am dus "tratative" la capitolul 'pasapoarte biometrice"", vreau sa va tin la curent, pt ca am acum si o voi face anyway, cei care cred in porcariile astea, cred ca si primarul Chisinaului e "rau"" din cauZa ca vrea UE aderare.

Ei sunt multi si fara nici o baza in afirmatie, dar nu vor acest primar, d.p.dv meu de vedere a facut mai mult decat altii, si a fost mai transhant decat altii.

Intr-o tzara unde un om extra bogat este fugarit, STATI, regimul actul isi spune cuvantul: crime in inchisoare, desfinatre de firme, oameni care nu-si gasesc dreptatea!

E un cerc vicios de care va invit sa scapam, la ALEGERI!

Sooooo e in mainile lor sau ale noastre!


ca fapt divers: in ce mai cred "crestinii din RM"; INtr-un "fals profet' ce se numeste DANION VASILE.
Acesta e fost adept MISA, si dupa ce a sustinut inclusiv sexulaitatea in grup se pare ca a gasit alt grup de fanatici pe care nu-i poti multumi cu o rugaciune


A venit in MD si are zeci de mii de adepti, el care a avut mai multe felei si mai multi barbati....


Trageti simguri concluzia dar nu inainte de a cerceta!
 
De ce trebuie Moldovei integrare Europeana?
Foarte simplu, pentru ca asta inseamna ca politicienii isi vor asuma anumite planuri pe care vor fi obligati sa le respecte... obligati de catre Comisia Europeana. Si in Romania avem politicieni incapabili, poate mai incapabili decat cei Moldoveni. Insa diferenta e ca in ultimii 8 ani, politicienii nostri au fost obligati de Comisia Europeana sa urmeze planul stabilit pentru a putea intra in UE. Ca inca fac si multe tampenii, asta e alta poveste...

Moldova are nevoie de perspectiva UE, de un plan strict pentru a forta mana politicienilor vostri sa faca ceea ce trebuie.
 
anonymus_xxx;215286 said:
da ne trebu ....k sa ne spuna aia cum sa ne taiem porku acasa .......e o prostie.........

Pai cum sa strice ei bunatate de mentalitate taraneasca, de asta din fundul Europei ? `Tui mama lor de europeni nenorociti...
 
Sint studenta in Romania si desi sint aici de mai putinel de-o luna deja imi dau seama ca Moldova ii ca atirnata in pom.. Europa e altceva iar Moldova parca sade pe loc; Da,ne trebuie Europa
 
alisa .....di shi zishi tu k itzi trebu europa ???shi dupa nici o luna cea anume tea facut pe tine sa crezi k kiar ne trebu ......eu deja ...traiesc in europa de vro trei ani shi sa shtii k nus de acord cu tine.
 
anonymus_xxx;215460 said:
alisa .....di shi zishi tu k itzi trebu europa ???shi dupa nici o luna cea anume tea facut pe tine sa crezi k kiar ne trebu ......eu deja ...traiesc in europa de vro trei ani shi sa shtii k nus de acord cu tine.

Aparent, daca tu esti de 3 ani prin ea, vad ca tie ti-a folosit Europa. Daca nu e nimic de capul ei ce cauti tu in afara ogorului stramosesc ?
 
europa mia folosit mie .....shi inca imi foloseshte .....dar credema eu nu aduk Europei nici un folos .....ba din contra ......
 
anonymus_xxx;215466 said:
europa mia folosit mie .....shi inca imi foloseshte .....dar credema eu nu aduk Europei nici un folos .....ba din contra ......

Acuma o intorci ca la Ploiesti :)

Mai inainte ziceai ca nu foloseste, acum ca iti foloseste , pai hotaraste-te odata.
 
lvl ....spun k nu ne trebuie europa doar gindinduma la procentajul foarte mare de tineri din RM care pleaca peste hotare ....itzi dai seama ce sar intimpla odata cu integrarea europeana si cu libera circulatziei in europa ...probabil k numarul persoanelor care ar pleca ...sar dubla sau poate kiar tripla ......am cunoscut foarte multe persoane care au abandonat facultatzile k sa vina in europa .....credema e si asta un punct de vedere .
 
shi oricum argumente ash mai avea ceva .....dar sa shtii k pin la urma RM nu e pregatita de integrarea europeana ....avem destule probleme de rezolvat pin sa ajungem sa ne gindim realistic la ashe ceva .....
 
anonymus_xxx;215487 said:
lvl ....spun k nu ne trebuie europa doar gindinduma la procentajul foarte mare de tineri din RM care pleaca peste hotare ....itzi dai seama ce sar intimpla odata cu integrarea europeana si cu libera circulatziei in europa ...probabil k numarul persoanelor care ar pleca ...sar dubla sau poate kiar tripla ......am cunoscut foarte multe persoane care au abandonat facultatzile k sa vina in europa .....credema e si asta un punct de vedere .

De plecat pleaca oricum, via Romania.
IAr cu plecatul asta nici macar nu e asa rau. Se mai civilizeaza si oamenii , mai castiga un ban si castiga si statul din banii trimisi acasa. Romanii plecati pe afara trimit in Romania mai multi bani decat tot PIB-ul Molodovei :)

Plus ca odata cu integrarea or sa inceapa si firmele straine sa intre mult mai puternic pe piata , deci or sa fie destule locuri de munca si pentru cei ramasi acasa.

hi oricum argumente ash mai avea ceva .....dar sa shtii k pin la urma RM nu e pregatita de integrarea europeana ....avem destule probleme de rezolvat pin sa ajungem sa ne gindim realistic la ashe ceva .....

Pai nici nu se punea problema de intrat acum. Mai aveti mult pana sa deveniti cat de cat compatibili cu sistemul.
Eu vorbeam de intentie. Una e sa intri ca, canditat si in decurs de mai multi ani sa primesti si bani si training de la europeni ca sa fii pregatit sa intri. Iar alta e sa o freci la rece, singura strategie fiind sa speri ca nu iti mai blocheaza din nou rusii exporturile de vin.
 
lvl in primu rind nu am plecat via rominia ...si in al doilea rind stai tu linishtit k nici la voi nu curge lapte shi miere ...probleme avetzi shi voi destule shi credema situatzia e departe de a fi roza ....
 
Back
Top