Economia Romaniei

Intradevar Unoltean a remarcat corect una din slabiciunile economie romanesti si anume agricultura, care este inca una de subzistenta.
Din fericire, exista diferite programe de modernizare, cum e programul Sapard care ofera posibilitatea oricarui investitor (fermier, taran etc)in agricultura sa se modernizeze pe banii UE.
Deasemenea probabil se va proceda ca si in restul UE, adica se va subventiona puternic agricultura.


Alta ar fi totusi problema la noi. O problema la care ne-am dovedit incapabili pana acuma sa o rezolvam.
Si anume problema turismului. Romania este una din putinele tari din UE care si-ar permite sa traiasca in principal din turism. (cam cum face Grecia).
Avem, munte, mare, Delta Dunarii, Dracula, castele si cetati medievale in buna stare, si inca o gramada de alte chestii, in alte cuvinte un capital turistic imens. Si totusi nu il folosim decat in proportie de vreo 10%.
Si parca vine sa te apuce tremuriciul, cand noi cu toate astea in prostia noastra nu scoatem decat f putin in comparatie cu Ungaria, o tarisoara mica intinsa pe o campie si cu un singur lac (Balaton) oleaca mai mare.
 
lvl100;165557 said:
Alta ar fi totusi problema la noi. O problema la care ne-am dovedit incapabili pana acuma sa o rezolvam.
Si anume problema turismului. Romania este una din putinele tari din UE care si-ar permite sa traiasca in principal din turism. (cam cum face Grecia).
Avem, munte, mare, Delta Dunarii, Dracula, castele si cetati medievale in buna stare, si inca o gramada de alte chestii, in alte cuvinte un capital turistic imens. Si totusi nu il folosim decat in proportie de vreo 10%.
Si parca vine sa te apuce tremuriciul, cand noi cu toate astea in prostia noastra nu scoatem decat f putin in comparatie cu Ungaria, o tarisoara mica intinsa pe o campie si cu un singur lac (Balaton) oleaca mai mare.

Da! Turismul este de multi ani o tema des dezbatuta in Romania! Numai ca in ziua de azi nu e suficient sa ai cele aratate mai sus! Trebuie neaparat combinate aceste conditii geografice, istorice si culturale cu alte si alte conditii foarte importante pentru dezvoltarea unui turism competitiv: infrastructura, programe si nu in ultimul rand material uman corespunzator.

Hai acum sa fac o scurta analiza a celor spuse de tine mai devreme!

Munte - de acord, numai ca sunt necesare facilitati moderne pentru practicarea sporturilor de iarna (partii, instalatii pe cablu, tunuri de zapada, iluminat). De asemenea e necesara o crestere a numarului de locuri de cazare ca si a entertainmentului (scuze pentru acest termen) pentru turisti! Si cand spun asta, ma refer la tot ceea ce poate atrage atentia cat si banii turistilor, atat iarna, cat si in celelalte anotimpuri. Mai sunt apoi inca doua chestiuni de rezolvat. Indiferent ce am face, statiunile montane din Romania nu vor putea concura cu cele din Austria, Elvetia sau Germania, unde inclusiv conditiile meteo sunt mai bune pentru practicarea sporturilor de iarna. Nu numai infrastructura! Asa ca va trebui sa gasim intotdeauna metode de a suplini lipsa sau insuficienta zapezi si ghetii! Apoi atentie la preturi! Turismul de azi e mai globalizat decat multe alte sectoare economice si costurile pe care un turist trebuie sa le suporte, il pot indrepta catre o destinatie sau catre alta.

Mare - Cred ca deja aceasta destinatie turistica tinde sa devina un fetis pentru romani! In momentul in care in Turcia sezonul turistic estival dureaza 5-6 luni pe an, in Grecia la fel, in Cipru la fel, Romania, cu un sezon propice pentru o vacanta pe litoralul Marii Negre de cel mult 3 luni, din care doar o luna si jumate cu conditii optime de plaja, este greu de crezut ca va putea atrage sume importante din turismul "de plaja"! Apoi daca ne comparam cu Bulgaria, iar iesim in dezavantaj! Si asta datorita diferentelor de posibilitati de distractie pe care le are un turist la sud de Dunare, fata de unul care alege Romania! E cunoscuta de altfel saracia infrastructurii de pe litoralul romanesc unde, cu exceptia Mamaiei, nu prea se poate spune ca suntem in 2007! Si in fine, cand de multe ori preturile pe litoralul romanesc sunt mai mari decat in tarile de la sudul nostru, mi-e greu sa pot sa cred ca as alege Romania pentru a-mi petrece vacanta!

Delta Dunarii - Perfect de acord! Dar atentie! Delta Dunarii nu poate fi transformata intr-un obiectiv pentru turismul de masa! Vorbim totusi de un monument al naturii pe care nici un om responsabil nu si-ar dori sa-l degradeze! Pentru ca turismul de masa asta presupune! Transformarea sitului respectiv in altceva decat a fost inainte! Un sit in care interventia omului este semnificativa! Adica exact ce nu ne dorim a se produce intr-o zona ca Delta Dunarii!

Dracula - De acord cu tine! Este un mit pe care nu-l valorificam mai deloc! Americanii scot mult mai multi bani decat noi de pe urma acestui personaj! Nici la ei, nici la noi nu exista programe speciale pentru promovarea acestui mit! Numai ca americanii stiu sa scoata bani din piatra seaca, pe cand noi nu! Daca e sa vorbim insa de programe, atentie, ar trebui sa vorbim de programe serioase si fezabile, nu de fantasmagorii gen "Dracula Park".

Castele si cetati medievale in buna stare - din pacate majoritatea acestor castele si cetati medievale sunt mai degraba in paragina, decat in buna stare! Si asta are o influenta negativa asupra turismului! Asa ca in aceasta zona vor trebui investitii masive, in primul rand pentru renovarea acestor monumente! Si de-abia apoi vom putea vorbi de un turism semnificativ!

Inca o gramada de alte chestii - Asa e! Mai sunt inca multe alte chestii! Si aici as vrea sa aduc aminte doar un singur exemplu! Manastirile din Nordul Moldovei! Am fost acolo anul trecut si pot spune ca aceste monumente reprezinta o atractie turistica uriasa! Sunt zeci de mii de turisti din Occident care vin acolo in fiecare an! Si cand se intorc acasa la ei duc acolo faima acelor locuri si acelor monumente! Din pacate insa cel mai bun mijloc de transport, pentru a ajunge la multe din acele obiective, este .... elicopterul! Pentru ca drumurile sunt ca dupa bombardament! Cine a fost la Agapia sau intre Vatra Dornei si Campulung Moldovenesc stie despre ce vorbesc!

Asa ca, astea fiind spuse, iata ca nu e suficient sa ai conditii naturale deosebite, monumente impresionante sau eroi celebri, pentru a putea dezvolta o industrie turistica infloritoare! Mai e nevoie de foarte multe alte lucruri de facut! Si daca nu le faci tu, le face vecinul tau! Si-odata cu asta iti ia si clientii!
 
Blablabla ...

E la fel cum ai face critica unui roman , incepind de la notele din josul paginii.

Ontopic: Pe linga problema cu turismul , s-a incordat toata lumea sa demonstreze ca in Romania totusi exista crestere economica , lucru care nu a fost pus la indoiala de nimeni. Intrebarea corecta : Stabilitatea cresterii economice si dezvoltarea (sau cum o mai fi corect pe romaneste "développement" ) in raport cu aceasta crestere.
 
Eu zic ca se dezvolta turismul. La mine la tara se face partie de schi cu telescaun, hotel si restaurant. Mie imi place la mare in Romania. Are un stil diferit de orice vezi pe travel channel din multe alte tari. Mie unu mi se pare mai frumos la mare in Romania decat pe coasta de azur din ce am vazut pe travel. Hai sa fim sinceri ce ati alege daca nu ar fi coasta de azur asa de renumita ? Iar despre Vladut, e domnitorul meu preferat :)) cu vreo 7000 de romani a batut 120 000 de turci + 40 000 omorati mai inainte si trasi in teapa. La mine la tara se incearca dezvoltarea turismului. S-au lansat o gramada de siteuri si reclame in ziare. www.valceaturistica.ro , www.olteniadesubmunte.ro , www.horezuonline.ro , www.valcea-costesti.as.ro etc. nu le stiu pe toate folositi google.
 
Umbreon;165573 said:
Blablabla ...

E la fel cum ai face critica unui roman , incepind de la notele din josul paginii.

Ontopic: Pe linga problema cu turismul , s-a incordat toata lumea sa demonstreze ca in Romania totusi exista crestere economica , lucru care nu a fost pus la indoiala de nimeni. Intrebarea corecta : Stabilitatea cresterii economice si dezvoltarea (sau cum o mai fi corect pe romaneste "développement" ) in raport cu aceasta crestere.


Nu s-a incordat nimeni cu nimica. Ai venit si ti-ai exprimat suscebilitatea in legatura cu anumite aspecte. Alti oameni ti-au raspuns, cu exemple si link-uri. Nu te-a injurat nimeni.

Daca inca nu esti convins, nu e problema mea, eu nu fac prozeletism pe aici.


Blablabla ...

E la fel cum ai face critica unui roman , incepind de la notele din josul paginii.

Asta e, asteptam lucrarea ta in 6 volume "Economia Romaniei". mult mai bine structurata.
 
S-a facut un sondaj printre investitorii straini despre cum prognozeaza dezvoltarea afacerilor proprii in Ro in urmatorii ani. Cine vrea neaparat, precis il gaseste pe undeva pe net. Un procent urias prevedeau ca le va creste cifra de afaceri si investitiile, mult mai putini erau cei care se temeau ca vor stagna sau vor aluneca pe vreo curba descendenta. Dat fiind ca la banii lor isi pot permite niste analize aprofundate practice la fatza locului, nu numai teoretice, pentru mine ei sunt cei mai credibili proroci. :)

Care esti cu cliseul ca Ungaria are numai Balatonul ? :cool: De turism urban ai auzit ? Mult mai multi sunt turistii care viziteaza orasele interesante, decat cei ce cauta nu stiu ce salbaticie muntoasa sau plina de stuf. Si in fiecare amarat de orasel din Ungaria, daca te opresti la o terasa si te uiti la cladirile din jur te simti ca intr-un coltz din Viena.
Asta e si problema turismului romanesc, ca nu se constientizeaza decat prea putin importanta cladirilor vechi si a arhitecturii clasice. Oricat s-ar investi in afara acestora, se investeste aiurea, pentru ca occidentalul nu vine sa iti vada un hotel din metal si sticla nou, cat de luxos n-ar fi. Un oras cu atmosfera de Europa clasica, refacut cu grija pentru fiecare amanunt, atrage insa oriunde, chiar daca nu e situat la munte sau pe malul marii. Din pacate, Romania, la fiecare renovare sau noua investitie, paradoxal, pierde cate ceva din farmecul asta istoric personalizat, atat de cautat. Pentru ca tot ce se reface, se reface superficial si cu materiale ieftine care nu seamana deloc cu cele initiale. Se distrug fatzade si basoreliefuri se inlocuiesc acoperisuri din tzigla veche cu tabla oribila ... Ufff ! ... Felicitari celor cateva orase transilvanene care au constientizat chestia asta si isi trateaza cladirile clasice cu atentia pe care o ai pentru niste comori de neinlocuit. Dar sunt doar cateva. :dubit:
 
Ckestor;165587 said:
. Mie imi place la mare in Romania. Are un stil diferit de orice vezi pe travel channel din multe alte tari. Mie unu mi se pare mai frumos la mare in Romania decat pe coasta de azur din ce am vazut pe travel. Hai sa fim sinceri ce ati alege daca nu ar fi coasta de azur asa de renumita ? Iar despre Vladut, e domnitorul meu preferat :)) cu vreo 7000 de romani a batut 120 000 de turci + 40 000 omorati mai inainte si trasi in teapa. La mine la tara se incearca dezvoltarea turismului. S-au lansat o gramada de siteuri si reclame in ziare. www.valceaturistica.ro , www.olteniadesubmunte.ro , www.horezuonline.ro , www.valcea-costesti.as.ro etc. nu le stiu pe toate folositi google.


Da,nu cred ca se asculta artisti cu nume de mancare la St.Moritz,Innsbruck Salzburg,Bormio,Aosta,Pokluka si nici nu sfiraie micii pe gratare . Acolo telecabina nu se opreste daca vintul depaseste 20km/h (vezi sinaia-busteni) Plus ca din pacate,acolo esti un nimeni,nu te priveste cineva cu interes sa vada ce mananci,metroul nu are bare pentru care iti trebuie bilet,tigarile nu se arunca pe trotuar... Eu cred ca aceasta concluzie a ta vine din faptul ca ai vazut numai imagini web-cam nu reiese din afirmatia ta ca ai fost acolo sa vezi cum e. Intii vezi tot,apoi iti faci o opinie.Sau e mentalitatea omului de la tara care n-a iesit din sat.
 
Ckestor;165587 said:
Eu zic ca se dezvolta turismul. La mine la tara se face partie de schi cu telescaun, hotel si restaurant. Mie imi place la mare in Romania. Are un stil diferit de orice vezi pe travel channel din multe alte tari. Mie unu mi se pare mai frumos la mare in Romania decat pe coasta de azur din ce am vazut pe travel. Hai sa fim sinceri ce ati alege daca nu ar fi coasta de azur asa de renumita ? Iar despre Vladut, e domnitorul meu preferat :)) cu vreo 7000 de romani a batut 120 000 de turci + 40 000 omorati mai inainte si trasi in teapa. La mine la tara se incearca dezvoltarea turismului. S-au lansat o gramada de siteuri si reclame in ziare. www.valceaturistica.ro , www.olteniadesubmunte.ro , www.horezuonline.ro , www.valcea-costesti.as.ro etc. nu le stiu pe toate folositi google.


Din pacate Svetlana are dreptate. Hai sa nu ne imbatam cu apa rece. Mai avem inca destul de lucrat, in special in amenajari si servicii. Pana sa ne comparam noi cu Coasta de Azur, ar trebuii sa ne uitam in curtea bulgarilor care desi mai saraci ca noi, au facut niste statiuni la mare de sa stea matza in coada. Si super ieftine si calitate buna a serviciilor, de ne iau toata crema turistilor veniti pe litoral.
 
Ckestor;165306 said:
Aici vom discuta despre economie romaniei si unde credeti ca ar trebuii investit.

O sa incep ptrintr-o veste buna. Toti ziceti ca Romanie e bogata dar e neexploatata. Gresit !

Desii Romania e cea mai bogata tara in petrol si alte gaaze naturale dun europa centrala si de est productia de petrol a scazut cu 60% in ultimii 20 de ani. Chestia asta nu e ceva de rau ci din contra ceva bine gandit si foarte folositor. Sa va spun de ce s-a facut asta. Dupa cum stiti resursele naturale inclusiv petrolul sunt limitate iar Romania si le pastreaza pentru vremuri grele cand pretul petrolului va creste. Momentan productia energetica a Romaniei se axeaza pe energie electrica deoarece este nelimitata. Are 10 din 11 puncte mari termice din balcani. Exporta energie electrica peste tot iar cu banii obtinuti cumpara petrol de la rusi. Balanta este echilibrata. Timpul trece in favoarea noastra s-ar putea zice. Acum se vor pune in functiune inca 3 reactoare la Cernavoda. Poate ne intrebam de ce astia carora le exportam energie electrica nu se apuca si ei de produs energie electrica ce ei sunt chiar asa de prosti ? Chestia e ca nu au un potential atat de mare ca Romania in acest domeniu. Noi avem Dunarea care contribuie in proportie de 37% la industria energetica a Romaniei si rauzi mari ca oltul, siretul etc. Pe de alta parte majoritatea tarilor in care exportam sunt tari balcanice care au un pib mic si deabea isi revin dupa razboi. Aici ma refer la tarile fostei Iugoslavia.

PIB-ul Romaniei este constituit astfel: 55% servicii, 35% industrie, 10% agricultura. PIB-ul Romaniei se afla pe un tren ascendent de cativa ani astfel anul trecut a reusit sa aiba cea mai mare crestere din europa, 4,1%.

De unde ai scos cifrele astea ? 37% doar din energie electrica produsa pe dunare si Olt ?
Wake up man, in toata tarisoara asta a noastra ponderea totala a energiei hidroelectrice este de 27.6% . Cu al doilea reactor de la Cernavoda vom avea pondere de 18% energie nucleara. In rest, energie fosila cu termocentrale de pe vremea lu` nea nicu, extrem de necompetitive ca pret/kwh ...
In momentul de fata producem putin peste necesarul nostru ... Exporturi nesemnificative ...
Ca este vorba sa mai exportam ceva si noi de la reactoarele care vor fi construite e una, dar in momentul de fata ...
Tocmai din cauza de prea multa poluare si costuri prea mari se preconizeaza inchiderea marilor complexuri energetice fosile din Turceni, Rovinari si Isalnita ...
 
Ma tu ce tot vorbesti pe acolo ? Toata peninsula balcanica si moldova sunt alimentate de Romania. Exportam foarte multa energie electrica.

37% din energia totala provenita din hidrocentrale vine din Dunare cred ca nu m-am exprimat prea clar acolo.
 
Chestore, eu unul nu te mai suport de cand ai sustzinut de-a lungul a trei pagini absurde ca lituanienii sunt totuna cu teutonii, si alte nazbatii istorice la fel de crancene. Forumul asta nu-i un cos de gunoi in care fiecare arunca ce prostie vrea, pentru ca atunci riscam sa nu se mai ia nici o informatie data pe el in serios.

De aia, de acum fa bine si informeaza-te atent si fii pregatit sa dai link-uri clare si neinterpretabile cand sustii ceva. Caci daca continui in stilul asta, eu o sa te banez pentru propagare de incultura si date false. ... Cine nu are inca aptitudinile de integrare intr-o conversatie logica, poate e mai sanatos sa isi amane debutul in societate pana la urmatorul bal al Operei din Viena. :cool:
 
Ckestor;165884 said:
Ma tu ce tot vorbesti pe acolo ? Toata peninsula balcanica si moldova sunt alimentate de Romania. Exportam foarte multa energie electrica.

37% din energia totala provenita din hidrocentrale vine din Dunare cred ca nu m-am exprimat prea clar acolo.

Copile, du-te nene si mai citeste! Ca nu stiu cine iti vinde gogosile astea, dar chiar sunt rupte de realitate! Auzi? Peninsula Balcanica alimentata cu curent electric din Romanica!?! :))))))))))))))))) Am vrea noi! Numai ca nu din Romanica noastra sunt alimentate dragutzule, ci ceva mai de la sud! Adica de prin Bulgaria! Asa ca nota 4 cui iti tot baga astfel de prostii in cap! Ca esti tanar si ai nevoie de informatii corecte, nu de bazaconii!
 
Ckestor;165884 said:
Ma tu ce tot vorbesti pe acolo ? Toata peninsula balcanica si moldova sunt alimentate de Romania. Exportam foarte multa energie electrica.

37% din energia totala provenita din hidrocentrale vine din Dunare cred ca nu m-am exprimat prea clar acolo.

Daca nu stii, pune mana si citeste ;)

Electricity (Gwh)

Plant 2008 2009 2010 2011 2012
1. Lignite and hard coal 23,734 25,514 27,377 29,293 31,285
2. Gas and fuel oil 11,456 11,571 11,687 11,804 11,922
3. Hydroelectric 17,534 17,534 17,534 17,534 17,534
4. Nuclear 10,710 10,710 10,710 10,710 10,710
5. Total 63,435 65,330 67,400 70,010 71,790


Electricity:

production: 56.53 TWh (2003)
consumption: 57.5 TWh (2003)
exports: 3.046 TWh (2003)
imports: 0.962 TWh (2003)
Electricity - production by source:

fossil fuel: 62.5%
hydro: 27.6%
other: 0% (2001)
nuclear: 9.9%

Pt. 2004 nesemnificative exporturile (sursa https://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/ro.html)

Electricity - exports:
3.7 billion kWh (2004)
Electricity - imports:
2.6 billion kWh (2004)

Ca idee, nici bulgarii nu exporta mult, dar oricum de 4 ori cat noi : (sursa https://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/bu.html )
Electricity - exports:
5 billion kWh (2004)
Electricity - imports:
1.2 billion kWh (2004)



Modificari fata de cele de mai sus, este doar ponderea de energie nucleara, o data cu deschiderea reactorului 2 de la Cernavoda, care asigura 18% din necesar ( vezi http://www.evz.ro/article.php?artid=293340 ).


Sursa http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Romania .

Si ca sa vezi in ce stare se afla termocentralele :
http://www.evz.ro/article.php?artid=293485

Ce ar mai fi de spus ... Romania in ultimii 10 ani nu a mai construit nici o hidrocentrala noua si nici nu se planuieste acest lucru. Cifra de 27.6% din ponderea nationala a fost la nivel de an 2001, acum cu cresterea consumului si reactorul 2 de la Cernavoda ponderea a mai scazut. Iar, aceasta cifra este una maxima, anul acesta par exemplu anuntandu-se un an secetos ponderea va fi si mai mica ...


Pentru cultura generala, cele mai mari hidrocentrale din .ro sunt Portile de Fier 1, Lotru, Retezat , Somes si Vidraru (in ordinea puterii). Portile de fier 1 au o putere instalata de 1080 MW (portile de fier 2 au 250 MW) iar cel de la Vidraru 220 MW ... Asta in conditii optime ... Ca o comparatie, reactorul nr. 1 de la cernavoda produce 705.6 MW constant ...
 
Am citit intr-un articol pe net ce am sustinut aici si am si postat linkul insa nu cred ca pe acest topic.

Iar Codrin, am incalcat regulile forumului cumva ?
 
Ckestor;165962 said:
Am citit intr-un articol pe net ce am sustinut aici si am si postat linkul insa nu cred ca pe acest topic.

Iar Codrin, am incalcat regulile forumului cumva ?


Ckestor eu din cate am observat in general ai intentii bune pe forum.
Dar te grabesti de multe ori sa postezi ceva , care ori iese o varza (amestecai pe undeva turismul cu batutul turcilor pe la 1600 sau ceva de genul asta).
Ori te grabesti sa dai date pe care nu le-ai cercetat de loc, auzite probabil pe la vreun colt de strada.
Sfatul meu sincer e sa incerci sa fii mai ordonat in idei si intotdeauna sa ai un backup pentru ideile sustinute. Posteaza link-ul sau daca n-ai chef tine-l pe langa tine ca sa il poti posta la cerere. Dezinformarea nu prea este tolerata de nici un fel de forum, indiferent de natura lui.

Iti recomand 2 situri care ar trebuii sa fie de capatai atunci cand vrei sa iei informatii de pe net :
CIA Factbook si
wikipedia

Toate cele bune
 
Ckestor;165962 said:
Am citit intr-un articol pe net ce am sustinut aici si am si postat linkul insa nu cred ca pe acest topic.

Iar Codrin, am incalcat regulile forumului cumva ?

Desi intrebarea ii era adresata lui Codrin, totusi o sa raspund si eu! Nu! N-ai incalcat vreo regula! Si inca un lucru (de luat in seama si de ceilalti forumisti): in toate mesajele tale ai dat dovada de foarte mult BUN SIMT! De unde se vede ca esti un baiat extrem de bine crescut! Totusi inainte de a prezenta niste date ca adevaruri absolute, nu ar strica sa te documentezi si din alte surse! S-ar putea ca lucrurile sa nu stea intotdeauna asa! O astfel de abordare a lucrurilor ti-ar fi utila in primul rand tie, pentru ca esti deja la varsta la care nu mai poti accepta orice ti se vara pe gat! Trebuie sa stabilesti singur in ce masura ce ti se prezinta este conform cu realitatea sau nu!

In rest iti doresc numai bafta in anii urmatori! Pentru ca te asteapta niste examene hotaratoare pentru viata ta! :)
 
Back
Top