Economia Romaniei

In Transilvania nivelul de trai e destul de ridicat.
Sunt ardelean, si ma mandresc cu asta, aici nivelul de trai se ridica la standarde europene, va dau un exemplu in cluj salariu unui om poate ajunge in jur la 1000euro pe luna, etc . Absolventii de studii superioare primesc salarii la nivel european, pt ca numeroase firme romanestii sau afirmat atat pe plan national cat si international datorita lor si vointei de progres.
Mai nou cu libera circulatie in Europa poti merge la concerte in Germania, Austria, Franta, sunt student si ma pot bucura de faptul ca sunt cetatean european.
Nimeni nu ma considerat a fii tigan atat timp cat te stii comporta civilizat in respectivele tari.
Nu ne putem compara cu Franta, cel putin deocamdata. Dar am facut un progres real, cat despre Ungaria, se traieste mai bine acolo decat aici, dar sa nu uitam ca ei din ce an au devenit membrii UE. Multi dintre ei vin in Ro si fac cumparaturi, pt ca e mai ieftin la noi.Ce spuneti de asta?
Cat despre Moldova, am cunoscut cateva persoane din zona aceea a tarii, nici nu e de mirare ca se traieste asa de rau acolo, pai oamenii in partiile acele mai mult stau si nu fac nimic, pierd vremea prin baruri in loc sa lucreze, de lucru este, dar tot timpul se plang ca nu au. Bineinteles nu ma refeream la toti oamenii de acolo, sunt si oamenii harnici care au de toate si traiesc bine.
Romania e tara multor posibilitati. Ai posibilitatea sa lucrezi si sa faci banii sau ai posibilitatea sa nu lucrezi si sa nu ai nimic, locuri de munca sunt, si sunt din belsug pentru ca multi au plecat la asa zisul "trai mai bun din afara"!
 
LoL frate daca tu zici ca 1000 Euro e salariu european atunci romania = Usa. iti aduc aminte ca salariu mininm(media 27 EU state`s) e de vreo 1000 si ceva euro , pe cand la noi e vreo 140 -150 Euro asa ca ... . Bine adevarul ca daca o tine tot asa ma refer la cresterea salariului in max 10-15 ani ajungem si noi la nivelul ala ..poate si mai repede. Dar totusi sunt 10 -15 ani :(. Ce zici tu cu Transilvania ai relativ dreptate,dar nu uita ca si in moldova sunt cateva in care iti gasesti imediat un salariu de 200-300 Euro (1000 mai greu :p si in transilvania). un pic cam exagerata descrierea.

P.S. : la unguri salariu mini ma scazut rau in ultimi doi ani pe la vreo 250-300 Euro asa ca nici nu o mai duc asa bine.
 
Sa fie clar pentru toata lumea la unguri problema e conducerea!
Salariu de doar 140-150 de euro, si apropo am o intrebare pentru tine: pentru banii aceia te-ai mai duce la servici?
Nu exagerez deloc, sunt oamenii care castiga si mai mult de 1000 de euro pe luna, iar marea majoritate a oamenilor castiga peste 200 de euro .
Bineinteles asta nu inseamna ca mai toata lumea castiga asa de bine, sunt si oamenii care sunt platiti mai prost: cum spuneai si tu 140-150 de euro, dar asta inseamna putin, atat castiga in mana o persoana care probabil a terminat o scoala profesionala si nu are liceu, are doar o meserie si lucreaza in cu totul alt domeniu.Sa zicem ca as fii eu patron si as avea un astfel de angajat bineinteles ca nici nu m-as gandi sa ii dau un salariu mai mare, pentru ca nu vad ce optiuni alternative ar avea.
Intelegi ce spun eu aici nadgob?
 
"Salariul mediu net a fost in luna mai de 1012 lei, in scadere cu 1,5% fata de luna precedenta, in timp ce fata de aceeasi luna a anului trecut a crescut cu 21,5%, potrivit datelor furnizate de Institutul National de Statistica, preluate de Hotnews."
1012 RON=331,8 Euro
 
Ardeleanu depinde de zona. Unde traiesc eu In brasov Foarte usor gasesti un salariu de 250-300 Euro si in toata transilvania in general + Bucuresti Constanta Pitesti orasele mari in general.Eu unu nu ash lucra pe 150 euro mai bine stau acasa.DAr nu uita ca sunt cateva zone in Ro unde (din ce in ce mai putine) unde lucruile nu stau asa bine.
In leg. cu salriu mediu net de 331 euro aste-s date oficiale...dar in realitate e cu vreo 100 de euro mai mult,poate chiar mai bine ptr ca angajatorii ofera bonsusuri si o serie de alte chestii care nu se raporteaza la Fisc ptr a nu fii impozitate.
Plus ca somajul a ajuns in luna iunie la 4% deci or sa fie cresteri si mai mari in urmatoare perioada ptr ca numai este forta de munca.
 
Avem si noi zone cu un nivel de trai avansat. Sunt zone ale tarii cu un potential economic foarte mare, dar altele sunt cu un potential economic mai slab.
De exemplu transilvania si moldova!
 
cardeleanul;191961 said:
Ai posibilitatea sa lucrezi si sa faci banii sau ai posibilitatea sa nu lucrezi si sa nu ai nimic, locuri de munca sunt, si sunt din belsug pentru ca multi au plecat la asa zisul "trai mai bun din afara"!
Cine lucra, nu are timp sa castige.
 
Nu mai merg lucruriile asa cum crezi tu BlackCat! Cel putin pentru marea majoritate, poate unul sau doi dar sunt putini sa stii;)
 
cardeleanul;192068 said:
Avem si noi zone cu un nivel de trai avansat. Sunt zone ale tarii cu un potential economic foarte mare, dar altele sunt cu un potential economic mai slab.
De exemplu transilvania si moldova!

De ce Transilvania are un potential economic mai slab?
 
Rapax;192962 said:
De ce Transilvania are un potential economic mai slab?

Cine se refera la Transilvania ca potential economic slab, nu prea stie ce spune. Singurele judete care sunt mai slab dezvoltate din Transilvania sun Covasna si Harghita, insa sa nu uitam unde s-au facut cele mai multe investii in ultimii ani, in ce orase a ROmaniei s-au concentrat investitorii europeni, cu exceptia Bucurestiului. Si apoi, cum ne putem explica existenta a doua Burse in Romania, una e, evident la Bucuresti, iar cea de-a doua e la SIBIU, si este unica bursa FOREX din Romania. Cum se poate vorbi despre potentialul scazut al Transilvaniei?

www.solutii-moldova.blogspot.com
 
Eu speram la un raspuns de la cel ce afirmase prostia aia. Normal ca Transilvania are un mare potential economic, de la agricol la industrial. De aceea si asteptam o argumentatie din partea Cardeleanului.
 
Apropo de ponteialul transilvaniei Gm Vrea sa produca Opel la cluj
Interesati sa produca la Cluj
Reprezentantii General Motors s-au intilnit cu oficialii Consiliului Judetean Cluj si ai parcului industrial Tetarom 3 cu scopul de a analiza oportunitatea construirii unei fabrici de productie pentru autoturismele Opel la Cluj, potrivit informatiilor publicate de ziarul local „Ziua de Cluj“. GM ar urma sa investeasca jumatate de miliard de euro la Cluj, intr-o fabrica in care vor lucra 4.000 de angajati. Conform unor surse citate de „Ziua de Cluj“, GM s-a aratat initial interesat sa-si construiasca fabrica pe terenul societatii Tractorul Brasov, vindut intre timp catre Flavus Investitii SRL, sau pe cel al Autocamioane Roman Brasov. Contactati telefonic, reprezentantii Consiliului Judetean Cluj si cei ai parcului industrial Tetarom au infirmat pentru Cotidianul ca s-ar fi intilnit cu oficialii GM.
http://www.cotidianul.ro/index.php?id=13324&art=34354&cHash=20d49a6f5f
 
Totusi poate fi adevarat, pentru ca din declaratiile oficialilor GM, sunt in continuare in cautarea unei locatii in zona pentru o fabrica, dar nu pentru Opel(au o fabrica in Polonia) cat pentru Chevrolet.
 
Ce negati voi economia Ro de GM...:).Kiar ma mira faptul ca daca sunt citeva uzine gata economia sa ridicat la 100...
 
Imi cer scuze de faptul ca nu am raspuns mai devreme, in afirmatia mea faceam referire la regiunea cunoscuta sub numele de moldova si nicidecum la Transilvania. In Transilvania exista o economie in plina ascensiune: aici avem orase valoroase, cu renume in europa : de pilda Timisoara, Sibiu, Cluj..., orase care se bucura de investiti uriase , mai ales acum de cand suntem in UE. Singura noastra problema este zona Covazna, Mures, Harghita care vor autonomie.
 
cardeleanul;195341 said:
Imi cer scuze de faptul ca nu am raspuns mai devreme, in afirmatia mea faceam referire la regiunea cunoscuta sub numele de moldova si nicidecum la Transilvania. In Transilvania exista o economie in plina ascensiune: aici avem orase valoroase, cu renume in europa : de pilda Timisoara, Sibiu, Cluj..., orase care se bucura de investiti uriase , mai ales acum de cand suntem in UE. Singura noastra problema este zona Covazna, Mures, Harghita care vor autonomie.

Din context rezulta ca Transilvania avea probleme. De aia m-am repezit la tine. . De acord ca problemele Moldovei(cea romaneasca) sunt mari, dar acolo nici investitii noi nu prea exista. Oricum, cu timpul, se vor rezolva si acolo problemele.

pentru rromEo: iti pare rau ca GM vrea in Romania si nu in RM? Sau nu intelegi impactul economic pe care il poate avea o noua uzina ?
 
Back
Top