Filme romaneşti şi moldoveneşti

Re: Filme rom⮥şti şi moldoveneşti

militant;162252 said:
Sunt si filme romanesti foarte bune, tre sa stii sa mai alegi. Iata "Orient Express" este destul de bun...

dar ce alte filme romanesti ai mai vazut?
 
sincer la ultimile super filme romanesti - ,, Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii'' si ,, Hartia va fi albastra'' am adormit, iar ,, A fost sau nu a fost'' am facut eforturi sa-l vad, dar m-a dezamagit amarnic, astept sa vad ce face Cristi Mungiu, luctreaza la un lung metraj, ,,Occident'' a fost OK. In rest imi pare rau... ce filme bune? ,, Moartea d-nului Lazarescu,, nu mi-a placut deloc!
 
"Examenul" este dupa parerea mea destul de bun, "Binecuvantata fii inchisoare" deasemenea, chiar daca este putin mai vechi.
"Moartea d-nului Lazarescu" nu mi-a placut nici mie, ideia filmului e buna, insa prea lung e filmu pentru un mesaj atat de scurt si clar.
 
Iulia Optshase, poate nu esti tu croita mental pentru genul, ce-i drept cam prea de arta, al filmului european. Incepe cu ceva mai usor daca neaparat vrei sa iesi din filmele americane fara s-adormi. ... Nush... incearca-le pe alea chinezesti karatiste cu cate vreun tip care vajaie din coada de pe cap si yi biciuieste pana la moarte cu ea pe tatzi,... de exemplu.
 
"Felix si Otilia" se numeste corect. :cool:

Probabil s-au gandit sa nu il caute careva direct printre filmele xxx cand i-au schimbat titlul. :D
 
Codrin;164860 said:
"Felix si Otilia" se numeste corect. :cool:

Probabil s-au gandit sa nu il caute careva direct printre filmele xxx cand i-au schimbat titlul. :D

Here we go - http://imdb.com/title/tt0068578/

Codrin - nesimtitule. Felix si Otilia erau foarte inocenti din punctul asta de vedere..

tare as vrea sa vad cum arata ea in film, dar nu pot gasi nici o poza a actritei
 
Felix si Otilia - eMule link :) ed2k://|file|Romania%20Cinema%20-%20Felix_si_Otilia.avi|673366016|383B33DFC3A794B91C5C3F03F13017D3|/
 
Codrin;164860 said:
"Felix si Otilia" se numeste corect. :cool:

Probabil s-au gandit sa nu il caute careva direct printre filmele xxx cand i-au schimbat titlul. :D
A fost sambata trecuta pe Pro Tv international"Felix si Otilia".groparu' sa
stii ca mai exista o ecranizare a romanului care ii pastreaza titlul original,dar aceea e mai underground,reinterpretand romanul intr-o nota contemporana. "Felix si Otilia"desi dureaza trei ore e foarte bine facut iar actorul ce il interpreteaza pe Felix e tare handsom :)
 
salutare!
filmul Jana este o prostie mare!!!!!!incredibil de rau!
dialogurile sunt stupide si in genere, filmul e o mare greseala.
 
Candy;169241 said:
salutare!
filmul Jana este o prostie mare!!!!!!incredibil de rau!
dialogurile sunt stupide si in genere, filmul e o mare greseala.


de acord!

mia placut "Marilena de la P7"
 
Arina;184079 said:
"4 luni, 3 săptămâni, 2 zile" a luat palm d'or-ul la cannes :D
Aha, fantastic ! Trei premii au luat la Cannes anul asta cele doua filme romanesti prezentate. Printre care si cel suprem. Si taman la o editie jubiliara a Festivalului. ... E aproape la fel de tare ca si sa castigi Eurovisionul. :D
 
shtie cineva unde pot gasi 'Lautarii'? Emil Loteanu mi se pare extraordinar... f. frumos film.. doar ca-l tzin minte din copilarie...
'O shatra urca spre cer' - fain...
Shi 'Singur in fatza dragostei' ash vrea sa-l privesc...
 
Eu il am, calitatea nu e cea mai buna, adica e asa cum s-a aratat la televizor. O bere si ne intelegem noi cumva ;) Eu caut "Tunul de lemn" si "Cine arvoneste acela plateste". Cine are shuierati va rog.
 
Back
Top