Islamul in Moldova

Aici Adrenalina nu are ce spune - caci democratia acestui formum nu se aplica fatsa de musulmani - in adresa carora sunt permise insultele mai ales daca vine de la asha chatteri inveteratsi ca Husky shi Kofi.
Dragi Husky si Kofi noi doar ne scriem parerile shi nu am gasit inca nici un post la fel de insultator facut de vreun musulman pe acest forum - ceia ce shi vorbeshte despre personalitatea celor ce scriu.
Daca religia noastra ar fi asha cum credetsi voi, nimic nu ne-ar impiedica sa va insultam cu toata creativitatea - insa dupa cum vedetsi necatind la toate (-"-) noi nu o facem.
Shi daca Moderatorii ar dori sa promoveze cultura sau democratsia atunci ar "modera" posturile de pe acest thread.
 
,,daca Dumnezeu vroia sa fi acoperita, te construia in asa fel incat sa nu mai ai nevoie de aiureala aia. ,,Auzi nu te supara,mai mare ineptie nici nu putea-i sa emiti,pe tine te-a facut Dzeu dezbracat,de ce ai nevoie de haine?
,,Femeile Islamului nu mai stiu ce sa faca pentru a-si imbunatati viata in lumea musulmana,,-Cine ti-a zis ie ca femeile in islam doresc sa-si imbunatateasca viata?Pentru cultura ta generala afla ca au mai multe drepturi decat multe femei de alta credinta.Mai citeste pana sa faci afirmatii fara nici o baza

,,da de ce crezi ca nu cunoastem despre islam?,,Ce cunosti tu despre islam?Asa din curiozitate...
 
Kofi;212529 said:
Cu asta doar confirmi ingustimea si intoleranta religiei tale.

"Cu asta" - cu ce anume?

Nu va mai osteniti ca nu le faceti nici un rau nici muslim-ei nici karimei nici mie nici oricarui altui musulman cu insulte - ba dimpotriva. Shi daca va face placere - n-avetsi decit sa o tsinetsi tot asha shi chiar va zic Doamne ajuta - sa vedem cine va avea de cishtigat.

Iar noi cu voia lui Dumnezeu vom continua sa postam pentru cei ce vor sa shtie ce au de spus musulmanii.
 
Si pentru a promova "pacea islamica" nu ai gasit ca avatar decat tughra imperiala turceasca. Turci renumiti pentru rolul lor "pacificator si civilizator" in istorie.
 
:) avatarul e deasemenea o tughra facuta probabil cu caractere deewani sau tuluth (bism Illah Al Rahman Al Raheem) ce se descifreaza in engleza IN THE NAME OF ALLAH THE GRACIOUS THE MOST MERCIFUL ceia ce multi dintre noi scriu la inceputul oricarei scrisori

cit despre tughra despre care vorbitsi - este doar o asemanare ce sultanul probabil ca shi-a dorit-o.
mai jos aveti aceleashi cuvinte scrise in stilul Kufi (2,3)
 
Dana_Dana;212677 said:
:) avatarul e deasemenea o tughra facuta probabil cu caractere deewani sau tuluth (bism Illah Al Rahman Al Raheem) ce se descifreaza in engleza IN THE NAME OF ALLAH THE GRACIOUS THE MOST MERCIFUL ceia ce multi dintre noi scriu la inceputul oricarei scrisori

cit despre tughra despre care vorbitsi - este doar o asemanare ce sultanul probabil ca shi-a dorit-o.
mai jos aveti aceleashi cuvinte scrise in stilul Kufi (2,3)

Din putinul pe care il stiu, tughra, in versiunea care exista pe site era aoanajul exclusiv al sultanului. Gresesc? Si nimic despre rolul civilizator al turcilor? Sau al arabilor?
 
In primul rand NU inteleg ce cauta acest topic la sectiunea "Politica".

In al doilea rand faceti parte toti din ciclul "Tara arde si baba se piaptana".

Si in al treilea rand, nu m-am putut abtine sa scriu, pentru ca dorinta de a va spune ca sunteti IPOCRITI a invins. Domnilor si doamnelor, discutati in contradictoriu sau chiar va certati pe acelasi Dumnezeu. Crestinii cred in Dumnezeu, musulmanii cred in acelasi Dumnezeu. Voi chiar nu va dati seama ca restul sunt doar fleacuri? Mie mi se pare ca aici fiecare urmareste un scop egoist, sa iasa mai bine in ochii celuilalt de alta religie. Vezi Doamne, eu am religia X, uite cate avantaje am eu fata de religia Y. Celalalt incearca sa demonstreze ca de fapt primul habar n-are despre Y, care e mult mai buna. In cel putin 90% din cazuri NU ESTE MERITUL vostru ca apartineti unei anumite religii, deci nu va mai mandriti cu asta. Poti fi multumit, dar sa te mandresti cu un lucru pentru care nu ai muncit este o prostie. Cum este o prostie si lipsa de intelegere si de acceptare a diversitatii, de care dau dovada si crestinii si musulmanii de aici.
Nu mai fiti ipocriti, Dumnezeu e in sufletul fiecaruia, restul sunt lucruri inventate de oameni.
 
LeX;212729 said:
Crestinii cred in Dumnezeu, musulmanii cred in acelasi Dumnezeu. ...................... Mie mi se pare ca aici fiecare urmareste un scop egoist, sa iasa mai bine in ochii celuilalt de alta religie. Vezi Doamne, eu am religia X, uite cate avantaje am eu fata de religia Y. Celalalt incearca sa demonstreze ca de fapt primul habar n-are despre Y, care e mult mai buna.
Deci crezi ca exista un singur Dumnezeu pentru totsi (exact acelashi lucru zic shi musulmanii) insa dece crezi ca un singur Dumnezeu ar dori mai multe religii?

De ce ar accepta Dumnezeu sa te inchini la 100 de sfintsi (care au fost oameni ca shi noi shi au fost creati de Dumnezeu ca tu si eu) shi icoane sau statuete care nu au nici o putere sau capacitate de a-tsi face rau sau bine. De ce sa nu i te inchini doar Lui celui care te-a creat shi care are intradevar putere de a-tsi face rau sau bine.

Chiar crezi ca Dumnezeu are nevoie de parteneri sau intermediari ????? nu este El oare Atotputernic shi Atotvazator?

De ai avea 10 lucratori acasa shi i-ai hrani bine shi plus la toate le-ai da cadouri shi lor shi sotiilor shi copiilor s a m d iar ei in schimb ar gasi o piatra si ar desena pe ea o fatsa care li se pare asemanatoare cu a ta (sau shi mai bine ar lua un bolovan care nici nu are nici o asemanare cu tine) shi i-ar multsumi cu totsii pentru daruri shi iar zice sa-tsi transmita multsumirile lor (ori chiar l-ar numi cu numele tau) - oare n-ar fi ceva nebunesc?????


LeX;212729 said:
In cel putin 90% din cazuri NU ESTE MERITUL vostru ca apartineti unei anumite religii, deci nu va mai mandriti cu asta.
eu zic ca in 100% din cazuri nu este meritul nostru ca sintem musulmani. cit despre alte religii nu pot sa zic......

referitor la Dumnezeu e in sufletul nostru - reiese ca in genere nu trebuie sa ne inchinam shi sa-i multsumim atuni revin la ceia ce am scris mai sus cu caractere BOLD shi imagineaza-tsi o ingratitudine - sint sigura ca sint putsini asha oameni care a accepta cu tolerantsa un act de ingratitudine (si acei putini ar fi musulmani caci din cite shtiu doar ei i-shi ashteapta recompensa de la Dumnezeu shi nu de la oameni) de la un seaman barem de la un lucrator sau servitor etc.
 
Daca vreti sa nu va simtiti saraci sau injositi sau inferiori sau nehotariti sau vretsi sa nu va fie teama de nimic sau sa primiti raspunsuri la toate intrebarile ce va framinta chiar shi cele mai stranii sau cele ce va par fara raspuns - primiti Islamul

Nimeni nu va poate impune sa facetsi ceva daca nu doriti oricit nu sar stradui, asha ca nu va temetsi sa cunoashtetsi mai mult.

Orice parere nu a-tsi avea despre islam - nimeni nu va tsine cutsitul la git ca sa o schimbati shi credetsi-ma literele din Coran, Sunna sau alte surse islamice nu explodeaza precum bombele celor ce se dau drept musulmani shi ucid nevinovatsii asha ca nu va fie frica sa deschidetsi asemenea cartsi.

Iar daca va pare ca ele contsin minciuni sau vraji atunci cu atit mai mult nu trebuie sa va fie frica voi doar tot avetsi un Dumnezeu care cu tot sufletul credetsi ca va apara.
 
Draga Lex

A discuta despre religii cum ca ar fii una mai buna ca alta este o greseala cum bine ai spus.Religiile (si ma refer la cei care au primit Cartea-evrei,crestini,musulmani)au fost trimise ca o completare una pentru alta.Crestinismul nu a anulat iudaismul si nici islamul nu a anulat crestinismul sau iudaismul.
citez:,,In cel putin 90% din cazuri NU ESTE MERITUL vostru ca apartineti unei anumite religii,...,,
In crestinism ai dreptate,vina(nu pot sa numesc merit un lucru pe care cineva il impune altuia)este a parintilor in primul rand(ei sunt cei care hotarasc prin botez care va fii religia copilului,nu?)
Iar in islam(si aici o completez putin pe surioara Dana)Allah este cel care alege iar omul cel care accepta.
 
draga dana_dana. Eu nu intru in polemici cu tine pe tema religiilor, asadar nu iti voi raspunde la nicio intrebare. Tot ce pot sa spun e ca iti respect religia, tu ar trebui s-o respecti pe a mea iar mesajele ulterioare postarii mele nu denota acest lucru.

Daca religia pe care o adorati nu este meritul vostru, nu mai defilati cu ea pe aici. Credinta este menita sa stea acasa, in sufletul vostru, in intimitate, nu in discutii (repet) IPOCRITE pe un forum.

Accept orice discutie abstracta pe teme religioase, dar plecand de la premisa ca religia este doar o metoda de a manipula oamenii iar credinta este a fiecaruia, nu poate fi discutata si NU urmareste canoane bisericesti ci ceea ce fiecare crede ca este BINE.
 
Pt Lex - daca nu acceptsi ce scriem shi eshti administratorul acestui forum shi crezi ca mesajele noastre nu corespund regulamentului nu ai decit sa le shtergi.

Cit despre ceia ce trebuie sa facem referitor la religie sau credintsa - pai nu am mai zis ca nu potsi impune pe cineva sa faca ceva contra vointsei sale.
Noi la fel credem in Tora shi Evanghelie ca shi in Coran deci creshtinii shi evreii sint oamenii cartsilor trimise de Dumnezeu. Celelalte religii - apoi fiecare este liber sa aleaga - shi noi nu avem nimic cu ei.
 
nu cred ca mai exista moderatori pe forumul asta, la cate aberatii se scriu pe el.

Si tu Dana, daca nu ai nimic cu celelalte religii, de ce incerci sa-i convertesti?
 
nu am nici un motiv sa intervin in discutie Lex... ca doar nu o sa o cenzurez pe Dana pentru credinta ei si nici pe tine pentru credinta ta....
 
Pt Lex: nu cred ca se poate spune ca incerc sa convertesc pe cineva mai degraba propun lumii sa cunoasca mai mult sau le propun o solutsie care cindva mie mi-a fost salvatoare.

Am fost shi eu cindva creshtina shi tsin minte bine starea de nesigurantsa nehotarire, inferioritate shi dezamagirile pe care le sufeream din cauza relatsiilor cu rudele, prietenii cu sexul opus si o multsime de alte probleme cotidiene carora nu shtiam cum sa le fac fatsa shi toata greutatea lor ma apasa pina la imposibil. Apoi mi sa vorbit despre Islam pe care bineintseles ca l-am respins din prima (cu cuvintele pe care cred ca multsi le-au zzis "eu nu-mi schimb religia pentru nimic in lume shi nici nu incercatsi sa ma convingetsi caci aciasta nu este o joaca") insa mi-am zis ca nu ma costa nimic sa vad despre ce se scrie in Coran.... shi mam gindit ca daca acolo se contsin vraji sau chestii sataniste apoi eu nu am de ce ma teme caci eu am Dumnezeu care ma va apara de ele - oare este cineva mai puternic decit Dumnezeul creshtinilor???? iar daca va fi scris exact ce este shi in Biblie apoi voi intselege ca a fost un plagiat. Shi uite putsin cite putsin mi-am gasit raspunsuri shi echilibru shi nu ai simt nici un discomfort sufletesc shi nu am dubii sau nehotariri. ceia ce propun shi altora astai tot.
bine procesul asta nu a avut loc doar intr-o minuta sau zi, el a durat ceva... luind in consideratsie faptul ca era vorba de Dumnezeu shi religie shi eu aveam nevoie de argumente puternice pentru a face vreun pas. asha ca, daca nu greshesc, procesul de convertire a durat cam de la 1,5 - 2 ani. shi va garantez ca nimeni nu mi-a stat deasupra capului sa-mi citeasca lectsii ba chiar dimpotriva - am fost avertizata de posibile probleme cu rudele shi lumea ce ma inconjoara din cauza hijab-ului
 
re

Credeam ca tema aceasta a fot deacum finisata, dar vad ca este foarte activa :) Dana - esti foarte perseverenta :)

LeX - respect.
 
Dana, nu uita in bilbioteca ta personala pe linga Coran sa-ti cumperi si o carte de gramatica a l. romane.

Hai ca te certi aiurea, incercind sa ne convigi ca e obligatoriu sa porti basmaua aia, astea care s-au nascut musulmane, pai se mai gidnesc inca daca merita sa-si acopere capul sau nu, insa pe astea din moldova nustiu ce le-o apucat, nu se pot regasi, se simt raratacite, cauta raspunsuri la Dumnezeu. Cred ca mai intii de toate trebuia sa mergi la un psiholog, sunt in Chisinau destul de multe servicii gratuite si prietenoase tinerilor, sigur te-ar fi ajutat.

Si la urma urmei cum a spus si Lex, religia trebuie sa ramina pentru tine, nu pentru a defila cu ea. Te-a ajutat sa te ragasesti? O iubesti? Atunci incearca sa ai mai mult respect pentru celelate religii, hai ca vom incepe sa credem ca esti terorista.

Pe prietenii mei si colegii mei musulmani nu i-am auzit niciodata sa vorbeasca aiurea despre alte religii, ceea ce tu faci, incep sa cred ca nu esti o musulmana adevarata, si ca nici nu te-ai regasit complet ...
 
dictionar;212786 said:
Pe prietenii mei si colegii mei musulmani nu i-am auzit niciodata sa vorbeasca aiurea despre alte religii, ceea ce tu faci, incep sa cred ca nu esti o musulmana adevarata, si ca nici nu te-ai regasit complet ...
da-mi te rog exemple cu citate
cit despre restul - doar aberatsii
 
Back
Top