Islamul in Moldova

Dana_Dana;213937 said:
. Strimba-v-ar Dumnezeu mutra ca limba va e spurcata shi de pe ea doar venin curge.....

Daca blestemele nu functioneaza , nu dispera. Incearca cu papusi voodoo.
Doar reprezinti o religie a pacii si intelegerii , nu-i asa ?
1074.gif


shi sa te ajute Dumnezeu sa ai ce spune in ziua judecatsii de apoi.

Ei lasa ca nu e chiar asa de grava situatia. La judecata ma bag si eu in seama, mai povestesc niste glume, mai citez din textele Danei de pe forum si il fac pe Dumnezeu sa rada si ne imprietenim.
Cu pacatele mele dupa aia o dam noi la pace.
 
Dana_Dana;213937 said:
Cit de sirguincios va asumatsi osteneala straina. Eu vorbeam de saracii din tsara de la noi. Strimba-v-ar Dumnezeu mutra ca limba va e spurcata shi de pe ea doar venin curge..... in primul rind lui IvI care este la curent cu ceia ce fac barbatsii altora... de-ar da Dumnezeu sa-tsi fie bine ani multsi pina ai muri shi sa nu mai shtii ce te ahsteapta - shi sa te ajute Dumnezeu sa ai ce spune in ziua judecatsii de apoi.

Lipsa argumentelor duce la violenta.
 
daca la islamisti consumul de alcool este pacat... fumatul de opium se pare ca nu prea este :D
Narghileaua este un dispozitiv cu originile in tari islamice.
 
Dana_Dana;213937 said:
Cit de sirguincios va asumatsi osteneala straina. Eu vorbeam de saracii din tsara de la noi. Strimba-v-ar Dumnezeu mutra ca limba va e spurcata shi de pe ea doar venin curge..... in primul rind lui IvI care este la curent cu ceia ce fac barbatsii altora... de-ar da Dumnezeu sa-tsi fie bine ani multsi pina ai muri shi sa nu mai shtii ce te ahsteapta - shi sa te ajute Dumnezeu sa ai ce spune in ziua judecatsii de apoi.


de departe cel mai interesant mesaj al lui Dana de pana acum. Ne-a luat cateva zeci de pagini dar ne-am lamurit CU TOTII ce-i in capul tau :) Myth busted
 
LeX;214062 said:
de departe cel mai interesant mesaj al lui Dana de pana acum. Ne-a luat cateva zeci de pagini dar ne-am lamurit CU TOTII ce-i in capul tau :) Myth busted

nu-mi amintesc sa-ti fi delegat dreptul de a scrie si pentru mine.

eu am observat ca voi ati scris multe chestii (nu toate adevarate), iar Dana n-a mai rezistat si v-a dat o replica, insa oricum mai moale decat ce i-ati scris.
 
Dana, eu am revenit ieri pe forum, nu am nici o tangenta cu certurile anterioare deci te rog sa citesti aceasta postare detasata de toate conflictele cu alti useri.

Ce deosebeste un om de un sclav?
Omul alege sa faca o actiune iar sclavul executa o porunca.

Am senzatia ca religia islamica e un soi de masinarie punitiva pentru cei care nu se supun si nu executa. Un soi de pat al lui procust.

Ce inseamna viata daca ti se interzice sa o descoperi pe cont propriu? Ce inseamna o viata in care ti se impun niste principii si niste norme sub amenintarea unei pedepse infioratoare? Eu vad islamul ca pe o reteta dupa care trebuie sa existi, altfel esti executat, iar din perspectiva asta, viata devine un lucru destul de plicticos.

Gandeste-te ca exista o diferenta MARE intre un om care este indoctrinat si constrans de societate sa se inchine unui Dumnezeu, si un om care alege singur sa creada si a carui sentiment religios vine din propriile resurse interioare.
Primul se inchina lui Dumnezeu ca si cand ar executa un automatism, o obligatie (nu intelege si nici nu trebuie sa inteleaga pentru ca tot ce i se cere este sa creada, nu sa inteleaga); Iar al doilea se inchina din inima, cu toata pasiunea si iubirea de care este in stare, pentru ca credinta lui nu este o conventie sociala, o obligatie sau frica de pedeapsa ci vine din intimitatea fiintei lui.

Isus a spus: Cine n-a gresit sa arunce primul cu piatra...
 
groparu;214063 said:
nu-mi amintesc sa-ti fi delegat dreptul de a scrie si pentru mine.

eu am observat ca voi ati scris multe chestii (nu toate adevarate), iar Dana n-a mai rezistat si v-a dat o replica, insa oricum mai moale decat ce i-ati scris.

ce-ar fi sa nu mai suferi atat si sa nu te mai bagi in seama aiurea?
 
Băiiiii..... Să știți că monștrii ăia de islamiști sunt niște canibali și niște nemernici și au tăbărât pe săraca Moldova ca niște fundamentaliști ce sunt și vor să vă facă să vă închinați la Allah și să vă fure femeile. :D
 
dixy;215694 said:
Băiiiii..... Să știți că monștrii ăia de islamiști sunt niște canibali și niște nemernici și au tăbărât pe săraca Moldova ca niște fundamentaliști ce sunt și vor să vă facă să vă închinați la Allah și să vă fure femeile. :D

Pai si acum ne anunti. Ne-au furat-o deja pe Dana :(

Da chiar, pe unde mai esti peltica noastra draga, vezi ca iti intineaza pe aici necredinciosii sfintele idealuri ale islamului.
 
Dana vad ca ne-ai parasit. Nu mai vrei sa ne spui nimic de islam.
Atunci macar poveste-ne cum a fost la mare vara asta. Ca vad ca voi musulmanii chiar stiti sa va distrati :)

nojoislamcm3.jpg
 
Sa tii minte un lucru Dana. Noi crestinii trebuie sa ne iubim aproapele si nu avem voie sa pedepsim sau sa judecam pe altii decat daca suntem fara de pacat (si acest om nu exista).
Cine este mai demn de dragostea divina? Acel ce este adus cu forta in fata lui sau acel care a venit singur? Cain sau Abel?
Este posibil ca in anumite momente istorice si in anumite regiuni ale lumii sistemul sharia sa functioneze mai bine decat sistemul democratic. Dar noi nu aici trebuie sa ne facem casa ci in ceruri. La mantuire nu vor fi chemati cei ce s-au bucurat de raul altora.

Faci ce vrei dar adevarul unul este si tu nu il stii si de cautat nu vrei sa il cauti.
 
Hmm... Nu prea cred ca musulmanii care vin sa traiasca yn Moldova ys chiar asha de religioshi. Cel putzin nu majoritatea. Deshi tzin la religia lor, atunci cynd yshi creeaza aici o familie preiau unele chestii de la noi. ;) Da pyna la urma depinde de partenera. Daca ea este docila, evident ca musulmanul o sa-i impuna propriile reguli, daca nu, o sa fie el nevoit sa le accepte pe-ale ei .;)
 
Nu inteleg de ce va doriti musulmani religiosi-acestia sunt cei mai periculosi.Religia lor este terorista,si chiar daca ei sunt oameni buni,manipularea religioasa ii transforma pe toti in niste brute
 
Nu e religia terorista, este manipulata politic. Problema la ei ca nu au o autoritate in religie ca la crestini si fiecare trage pe turta lui cat poate.
De fapt un bun crestin se aseamana foarte bine cu un bun musulman dar la ei religia este mai toleranta cu nevoile pamantesti si cu impulsurile emotionale.
De ex. la mahomedani daca cineva iti omoara un frate atunci si tu ai dreptul sa-l omori(ochi pentru ochi) se zice ca e bine sa-l ierti dar nu obligatoriu. La crestini iertarea este la baza tuturor relatiilor interumane.

A faza cu femeile nu e chiar asa cum predica multi dintre ei. Ai reptul sa iti mai iei o femeie doar daca prima nu este fertila sau nu te fericeste indeajuns. si daca o iei pe a doua atunci trebuie sa le asiguri totul in mod absolut egal. Un ac daca-i iei la una tre sa-i iei si la cealalta. si sentimental tot la fel. Deci se descurajaza acest obicei.
In genere Coranul are foarte multe in comun cu Biblia ca ideologie dar mai spre sfarsit se schimba tonul in agresiv ca si cum cartea asta ar fi scrisa de 2 autori. De aici se isca unele neintelegeri intre astia are dau legile lor. Ca fapt divers ei cred ca sunt 3 carti date "de sus" si anume Torah, Evanghelia si Coranul.
Sunt 2 feluri de Musulmani Sunna si Shiaa si mai multe grade de fundamentalism cei din Moldova nu vin sa imprastie religia lor ci sa scape de anumite restrictii din societatea in care au trait anterior.
 
Back
Top