Masini

Rapax;209983 said:
Ce rau esti! Totusi Porsche produce masini bune. Ma refer la cele sport.

:D Rapax, de fapt si mie imi plac Porsche, doar ca nu place cum a intrat blood cu obsesia sa. Mai mult, mie imi place enorm si Cayenne Turbo... dar, oricum Porsche ramane o masina mai "terestra" in comparatie cu Ferrari.
 
PiggyEFromHell;210003 said:
:D Rapax, de fapt si mie imi plac Porsche, doar ca nu place cum a intrat blood cu obsesia sa. Mai mult, mie imi place enorm si Cayenne Turbo... dar, oricum Porsche ramane o masina mai "terestra" in comparatie cu Ferrari.

Ca masina de teren cel mai tare Porsche ramane modelul Maus. Pe aia nici rusii nu au reusit sa o gaureasca cu tunul.
 
Dear sir,
We are Hebei Haiyixiang Chemicals ,it is one of the largest manufactures in China mainly producing the basis chemical raw materials,In recent years, our products have been sold well all over the world, and has been awarded high reputation by the customers. Our main products include the basis Inorganic and Organic Chemicals, Dyestuffs, and so on., which are used in the Paint & Coating Industry, Rubber Industry, Water-treatment Industry, Feed Industry, Frtilizer Industry, etc.
Haiyixiang strives to continually provide total customer satisfaction,we can supply you with the lowest quotation but in the best quality.
We look forward to working with you and serving your needs.
Waiting for your reply,
Thanks,
Cindy
Hebei Haiyixiang Chemicals Im. & Ex. Co, Ltd
The website:www.haiyixiang.cn
The address: No. 102,Youyi South Street,Shijiazhuang City,China
Tel:86-311-83992860
Fax:86-311-83992960
Mobile:8615830994290
MSN:zqsummer8243@hotmail.com
Email:cindy-chemical@163.net
 
ce zicetzi de Lexus seria LS ... ma doboara cand vad unu din asta... au bagat la electronica de-i iese pe geamuri, se parcheaza singura, se tzine pe autostrada pe banda ei fara maini pe volan, shi multe alte chestii... are un design mortal...
 
khama;210106 said:
ce zicetzi de Lexus seria LS ... ma doboara cand vad unu din asta... au bagat la electronica de-i iese pe geamuri, se parcheaza singura, se tzine pe autostrada pe banda ei fara maini pe volan, shi multe alte chestii... are un design mortal...

Electronizata toata. Eu prefer sa conduc masina nu masina sa ma conduca pe mine. Cat despre estetica Lexus ce sa mai vorbim? Au francezii o vorba care spune tot-moche. Prefer un Porsche unui Lexus si un Ferrari unui Porsche.
 
Rapax;210109 said:
Electronizata toata. Eu prefer sa conduc masina nu masina sa ma conduca pe mine. Cat despre estetica Lexus ce sa mai vorbim? Au francezii o vorba care spune tot-moche. Prefer un Porsche unui Lexus si un Ferrari unui Porsche.

Cam toate masinile moderne au sisteme electronice de stabililitate si control. Eu cred ca demult nu mai conduci "total" o masina. Evident, exceptand anumite cazuri particulare, cam toate sunt pline de electronica. Si nu vad cum e rau... cine ar renunta la ABS, ESP, sitemele pasive de siguranta? Ce sa mai vorbim de asistenta electronica a motorului, calculul optim de combustibil injectat in propulsor de exemplu.

Iar masinile exotice moderne sunt si mai pline de gadget-uri, de la manettino din Ferrari F430 pana la suspensiile electromagnetice din 599 GTB, care sunt imposibil de reglat fara asistenta electronica. Si nu prea cred ca un muritor de rand(fotbalistii in acest caz sunt mai de rand ca altii:D) poate sa conduca un astfel de bolid in deplina siguranta fara electronica.

Sunt unele city car-uri care fara electronica sunt cam imposibile.
 
Da, dar nu exagerate asa cum e la Lexus. O fi ea Toyota dar e o masina pentru mosi mai batrani ca mine sau pentru femei care nu se pricep sa conduca. Prea multe gadget-uri strica.
 
Salivatzi cu totzii dupa o Dacie, ca daca scot astia modele in ritmul din ultimii 5 ani in curand o sa auzim de Dacie la Hungaroring.
 
khama;210138 said:
totushi salivez mai mult dupa un Porsche decat dupa un Ferrari :) e mai cu picioarele pe pamant :)

De gustibus et coloribus non discutandum. Fiecare gaseste ceeace isi doreste.
 
centurion;210146 said:
Salivatzi cu totzii dupa o Dacie, ca daca scot astia modele in ritmul din ultimii 5 ani in curand o sa auzim de Dacie la Hungaroring.

Nu salivez de loc dupa o Dacie. Am un Ford cumparat nou care are 1 an si ceva.
 
Masinile sport nu mi se par prea interesante(ma refer la alea scumpe, ie. Ferrari, Porsche, etc). Personal nu ma innebuneste forma lor; nici pretul. Mai degraba as lua un SUV sau "JeeP". Nu prea imi place sa visez la lucruri care probabil nu le voi avea prea repede in viata(poate niciodata); in schimb aproape oricine isi poate lua o masina de $20,000-40,000 si exact astea sunt lucrurile care imi plac, ceva ce cu un mic efort chiar pot cumpara si conduce. Ma uit pe strada si-mi spun; "uite ce misto arata Chrysler-ul ala", nu trebuie sa fie neaparat un Aston Martin.
Masina mea favorita este Chevrolet Tahoe, iar ca ceva mai mic as lua un Alfa 156 sau 159.
 
Rapax;210183 said:
Nu salivez de loc dupa o Dacie. Am un Ford cumparat nou care are 1 an si ceva.

Chiar daca nu vad problema cu Daciile, mai ales modelele mai noi; am condus o Solenza Scala cateva luni si nu am ce comenta.:D
 
Ba da, Tahoe se potriveste cu orice peisaj, fie acesta European; stiu ca e ideea in Europa de a face masini mai mici, din cauza drumurilor inguste si a oraselor vechi, care nu au fost proiectate pentru asa ceva(sau chiar al consumului); numai ca Europa e plina de Jeep-uri sau Hummere. Asa ca cine vrea, poate.
Iar apropo de Solenza, personal mi se pare mai performanta ca un Logan, mai putin formele invechite, care parca aduc putin aminte a Vento sau Jetta de la mijlocul anilor '90. Solenza este in buna parte un Clio, inclusiv motorul si cutia de viteze; iar Clio are o reputatie buna.
Design-ul exterior lasa de dorit(lateral si spate), dar masina este etansa, iar spre deosebire de vechiile Dacii, in asta nu ploua.:)
 
FogDucker;211351 said:
Ba da, Tahoe se potriveste cu orice peisaj, fie acesta European; stiu ca e ideea in Europa de a face masini mai mici, din cauza drumurilor inguste si a oraselor vechi, care nu au fost proiectate pentru asa ceva(sau chiar al consumului); numai ca Europa e plina de Jeep-uri sau Hummere. Asa ca cine vrea, poate.
Iar apropo de Solenza, personal mi se pare mai performanta ca un Logan, mai putin formele invechite, care parca aduc putin aminte a Vento sau Jetta de la mijlocul anilor '90. Solenza este in buna parte un Clio, inclusiv motorul si cutia de viteze; iar Clio are o reputatie buna.
Design-ul exterior lasa de dorit(lateral si spate), dar masina este etansa, iar spre deosebire de vechiile Dacii, in asta nu ploua.:)

Sa fim seriosi! Ca poate sa-si ia oricine(!?) un Tahoe sau Jeep sau Hummer(si vad destule zilnic circuland prin oras) nu inseamna ca e si potrivita. Prin Germania nu am prea vazut(asa cum nu circula toata lumea cu Mercedes sau BMW, deh nu e ca la noi - tiganul cu Mertzanul si tzaranul cu Jipanul) si slava domnului ar avea posibilitati financiare mai mari ca romanii. Dar acolo mai au ceva in plus, o chestie pe care romanii au cam pierdut-o - bunul simt.
Solenza - caroserie mica si inghesuita, motor bun dar care nu se potriveste cu cutia de viteze = demaraj de tot rasul. Mergi in spatele unei Solenze si te vei convinge. Si mergi cu o SuperNova.
 
Rapax;211355 said:
Sa fim seriosi! Ca poate sa-si ia oricine(!?) un Tahoe sau Jeep.
Spre deosebire de masinile sport de lux si rare amintite mai inainte, un Tahoe sau Jeep chiar i-si poate permite oricine; oricine care-si poate lua un Mercedes C Klasse nou is poate lua si oricare din SUV-urile astea. Sunt masini relativ ieftine si obisnuite, spre deosebire de Ferrari de exemplu.

Rapax;211355 said:
demaraj de tot rasul
Daca prin asta vrei sa spui ca demarajul este slab la Solenza, chiar n-ai nimerit-o deloc; Solenza este mult mai sprintena ca orice alta Dacie(mai ales Loganul); si aici ma refer la motorul 1.4(motor de Clio, cutie de Megane2 parca); apoi mai este si motorul 1.9D, care face Solenza si mai rapida. Nu stiu in ce masura stiai asta, dar cele mai apreciate masini romanesti au fost char astea doua...Solenza si SuperNova(masini foarte similare, cu ceva diferente de caroserie si transmisie).
Am condust toate tipurile de Dacii, inclusiv vechiile 1300 si 1310, dintre toate Solenza(urmata foarte aproape de SuperNova) mi se par ca fiind cele mai performate masini romanesti. Apoi mai era si vechiul Nova, care avea tinuta de drum destul de buna si acceleratie excelenta(motor 1.6, carburator dublu corp de Oltcit).
Pacat ca design-ul acestora aduce a sfarsitul anilor '80, inceputul anilor '90. Dar in context est-european sunt mai mult decat decente.
 
Back
Top