Romanii si Vestita lor Palinca de 80 grade

  • Thread starter Thread starter jawa350
  • Start date Start date
J

jawa350

Guest
Fodda tu doar stii cum beu romanii palinca,eu am baut si era sa mor
 
Palinca ceea e spirt, n-am ce zice.
Amu iarasi fac abatere la coniacurile noastre, care sunt lucruri de arta, as putea spune eu.
Nu beti palinca ca e tare, tare intr-aiurea.
 
V nature palinca lor e galimaia, am incercat doar o singura data si mi sd-a intors si de palinca si de tot!!!
 
In Romania palinca este o bautura care se gasest numai la o parte de ardeleni in restul tari se chiama TUICA. Sa nu vorbiti de ceia ce nu stiti, fiindca beti prea mult vodca nu aveti ideile prea clare si apa minerala este buna.Si pe urma apa nu este numai pe spalat.Slavi sunt reputati de fiind mare bautori ( in Rusia este o adevarata epidemie cu consecinte catastrofice ) in Franta se spune : sa bei ca un polonez.
 
am baut si io palinca, shi mi-am zis nu eio nafig, chiar daca era na sharu.... unde-i coniucu' meu de-acasa? de murit n-am murit, dar am carat un coleg de camera acasa, care murea si tot murea, iaca sa nu va puneti cu romanii si palinca lor
 
hoohohoho halal moldoveni sunteti... nu stiti sa beti dragii mei... pentru mine tuica e apa vietii, n-as trece iarna fara ea.
cand am venit aci la america am incercat si eu sa imbii pe baietii de pe holu' meu cu o gura de tuica la schimb pentru berea cu care ne-au tot cinstit, dar au mirosit-o si s-au strambat, au zis ca cine stie cu ce ii otravesc... fire water ii zic... si credeam ca asta se trage de la incultura americana si de la legile lor tampite cu limita de varsta la baut. dar s-aud asta de la voi, fratii mei, ma uimeste :) pai eu stau la vreo 2 km de granita si nicicand nu mi-am inchipuit ca ati bea altfel decat moldovenii de dincoace :)
eh, mai invata omul cat traieste. pana si antropologia are surprizele ei.
 
...Doamneee ca prosti mai sunt unii. In primul rand palinca nu are pre-a multe de-a face cu romanii. Palinca se bea numai si numai in anumite zone din Ardeal,in Ungaria, in Slovacia, Croatia,Serbia Slovenia (i se spune acolo Silibovita).
Spre deosebire de toate posircile si surogatele...palinca adevarata se face din fructe 100% (prune, pere, mere mai rar...cea mai buna e cea din pere puturoase) si intoarsa de doua ori (adica dublu rafinata). Sa compari palinca cu spirtul e curata blasfemie. Palinca adevarata e un obiect de arta ce trebuie respectat asa cum se cuvine :crazy:
 
Bravo Lukas, uite un om care stie sa aprecieze arta! Si tuica sa stii ca tot cam la fel se face, tata face din visine, o rafineaza de doua ori si sta vreo trei zile langa cazan tot gustand sa vada cand e gata ;)
 
mi-ati adus aminte de casa din maramures si de sticla de horinca de prune din dulap, dar e tirziu, am baut deja vin si coniac si mine am lectii cu a 7-a.
nu mai vreau sa predau mahmur fiind, copiii isi dau seama repede si e penibil.
miine o sa revin la tema si la...sticla (doar asa, ca sa le fac in ciuda anti-alcoolistilor).
 
Back
Top